Google Earth benzeri uygulamalar 2022

Google Earth, uydu fotoğrafları içeren en iyi programlardan biridir. Ancak, benzer özellikler sunan Google Earth alternatiflerini görmek ister misiniz?

Google Earth, tüm gezegeni oturduğunuz koltuktan kalkmadan keşfetmenizi sağlayan inanılmaz bir uygulamadır. Uydu fotoğrafçılığı özelliği, şimdiye kadar yapılmış en iyi, en sevilen uygulamalardan biri olmuştur. Ancak, pek çok kişi benzer özellikler sunan Google Earth alternatiflerini bilmiyor.

Dünyayı farklı bir şekilde görmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken başka Google Earth benzeri programlar da var. Görme istediğiniz yerleri kontrol edebilmeniz için Google Earth'e en çok önerilen alternatifleri derledik.

Google Earth Benzeri Programlar

Google Earth, şüphesiz, uydu görüntülerini kullanarak sanal bir haritayı görüntüleme özellikleriyle en iyisidir. Çoğu Google Earth alternatifi, coğrafi içeriği mükemmel kalitede keşfetmek için benzer özellikler ve ek özellikler sunar.

Google Haritalar, genel olarak navigasyon yeteneği ile bilinir. Ancak, çok az kişi, tıpkı Google Earth gibi uydu görüntüsü fotoğraflarını gösterebileceğini biliyor. Herhangi bir yeri, özellikle sokakları ziyaret etmenizi ve sanal olarak gezinmenizi sağlar. Ziyaret etmeden önce yerleri tanımanıza yardımcı olur.

Google Haritalar'dan uydu özelliğinin nasıl kullanılacağı oldukça basittir. Harita türünden Uydu'yu seçin ve katman uydu görüntülerine geçin. Ayrıca, başta turistik yerler olmak üzere popüler yerleri ziyaret etmenizi sağlayan Keşfet özelliğine sahiptir, böylece yer hakkında daha iyi bilgi sahibi olursunuz.

Google Haritalar'da yakındaki yerleri arama ve konum paylaşma gibi keyfini çıkarabileceğiniz birçok başka özellik vardır. Ayrıca, bölgedeki trafiği gösterme yeteneğine de sahiptir ve gecikme olmadan daha hızlı ulaşmanıza olanak tanır.

OpenStreetMap, navigasyon ve yönlendirmeye odaklanan Google Haritalar'a oldukça benzer. Bu uygulamayı kullanarak, erişimi ücretsiz olan bir dünya haritası sayesinde arama çubuğundan yerleri bulabilir ve yol tarifi alabilirsiniz. Bunun da ötesinde, herhangi bir kullanıcıyla işbirliğine açıktır.

Bu program, Landsat 7 uydu görüntülerinden güvenilir veri kaynakları, TIGER verileri, PGS ve Ordinance Survey OpenData gibi bir dizi özelliğe sahiptir. Ortak bir proje olarak, düzenlenebilir uygulama oluşturmanıza ve herhangi bir yerden coğrafi verileri kullanmanıza olanak tanır.

OpenStreetMap, Google Earth'ten oldukça farklı bir şekilde çalışır. Ancak, daha gelişmiş hale getiren çok sayıda ortak çalışan sayesinde dünyayı dolaşmak ve dünyadaki farklı yerleri ziyaret etmek için harika bir araç olabilir.

3. QGIS

QGIS, WGIS GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan kullanıcı dostu bir Açık Kaynak Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımıdır. QGIS Açık Kaynak Coğrafya Vakfı (OSGeo) 'nın resmi projesidir. Linux, Unix, Mac OSX, Windows ve Android üzerinde çalışır ve çok sayıda vektör, raster ve veritabanı biçimlerini ve işlevlerini destekler.

Google Earth'e benzer şekilde QGIS, çok çeşitli yeteneklere sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir GIS programıdır. Jeo uzamsal bilgi oluşturmaktan, temel özellikler ve eklentiler sayesinde daha birçok şeyi yapmanıza olanak tanır.

Bu coğrafi bilgi sistemi birçok özelliğe sahiptir. Verileri Görüntüle özelliği aracılığıyla çok çeşitli veri formatlarını destekler. MS SQL Spatial, Oracle Spatial, GeoTIFF ve daha pek çok farklı formatta vektör ve raster veri kombinasyonunu görüntülemenizi sağlar.

Bu uygulamada, komut dosyası oluşturmak için Python Konsolunun da keyfini çıkarabilirsiniz. QGIS ortamıyla etkileşim kurmak için menülere, araç çubuklarına ve harita tuvaline erişim sağlayan QGIS arayüzü ile birlikte gelir. Ve internette veri yayınlamanızı sağlar.

4. Marble

Marble'ın zengin şehir ve sokak seviyesi haritaları seti ile mahalleyi keşfedin. Adresleri ve ilgi çekici yerleri arayın. Marble, çeşitli arama arka uçlarını sorgulamakla ilgilenir ve sonuçlarını birleşik bir görünümde sunar. İsteğe bağlı sayıda geçiş noktasıyla çevrimiçi ve çevrimdışı olarak yaya, bisiklet ve motorlu araç rotalarını kolaylıkla hesaplayın.

Dünyayı keşfetmeye başlayın. Bulutları ve güneş gölgesini görüntüleyin, uyduları ve uzay istasyonlarını takip edin ve yörüngelerini görüntüleyin, tümü gerçek zamanlı olarak güncellenir. Geçmiş yüzyıllara ait haritaları kullanarak zamanda geriye yolculuk yapın ve gezegenimizin tarihi manzaralarını öğrenin. Marble ayrıca ay ve diğer gezegenlerin haritalarını da sunar.

Ortak bir temel üzerine inşa edilen Marble, desteklenen tüm platformlarda benzer bir özellik kümesini paylaşır. Marble, Windows, macOS ve Linux sistemlerinde çalışabilir.

Zoom Earth, Google Earth'e benzer işlevlere sahip harika Google Earth alternatiflerinden biridir. Bu uygulamayı kullanarak uydu fotoğraflarını görüntüleyebilir, yolların ve şehirlerin yüksek kaliteli haritalarını görüntülemenizi sağlayan grafik yetenekleri sayesinde dünyadaki yerleri arayabilirsiniz.

Zoom Earth'ü cihazınıza indirmek birçok avantaj sunar. Yalnızca eksiksiz bir sanal harita elde etmekle kalmaz, aynı zamanda favori rotalar, favori şehirler ve çok daha fazlası gibi bilgileri de yönetebilirsiniz. Ayrıca konumları arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşma yeteneğine de sahiptir.

Alan ölçümü ve mesafe ölçümü gibi bulunması gereken başka birçok özellik vardır. Ayrıca arama özelliğini kullanarak yerleri kolayca arayabilirsiniz. Ayrıca, bu canlı uydu uygulaması, rüzgar animasyonunu görüntülemenizi ve doğal olayları izlemenizi sağlar.

6. MapQuest

MapQuest, dünya çapında konumları bulmak için başka bir Google Earth alternatifidir. Google Haritalar'a çok benzer, haritaları gösterir ve herhangi bir hedefe kolay navigasyon sağlar. Yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi temel kontrollere sahip olması, haritaları görüntülemek için kullanışlı hale geliyor.

Vektör grafiğine ek olarak, MapQuest uydu görüntülerini de destekler. Her şeyi kuşbakışı görmek için kontrol çubuğundan Uydu seçeneğine tıklamanız, yakınlaştırmanız ve etrafa doğru kaydırmanız yeterlidir. Ayrıca, daha kolay kaydırma için ok düğmeleriyle donatılmıştır, ancak bunu doğrudan imleçten yapabilirsiniz.

MapQuest ile trafiği kontrol etmek basitleştirildi. Kontrol çubuğundaki trafik düğmesinden trafik yavaşlamaları, trafik olayları ve hatta yoldaki her şeyi izlemek için trafik web kameraları gibi kategorileri seçebilirsiniz.

7. HERE WeGo

Here WeGo ile bilmediğiniz yerlerde dolaşmak çok daha kolay hale geliyor. Bu uygulama, sanal olarak keşfedebilmeniz için size dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin haritalarını sunar. Ayrıca, tanımadığınız yerlere kaybolmadan girmenize yardımcı olan bir navigasyon uygulaması olarak da işlev görür.

Here WeGo, uydudan araziye kadar farklı harita görünümleri seçmenize olanak tanır. Google Earth ile aynı deneyimi yaşamak istiyorsanız, uydu haritası türünü seçmeniz yeterlidir. Dilerseniz toplu taşıma, trafik ve arazi seçeneklerini de seçebilirsiniz.

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın