En İyi Ücretsiz Fonksiyon Grafik Çizme Programları

En iyi ücretsiz 3D grafik çizme programları listesi. Bunlar, 2 boyutlu olanlarla birlikte 3 boyutlu grafikler çizmenize izin veren ücretsiz grafik programlarıdır. Nokta, Vektörler, Düzlemler, Denklemler ve Fonksiyonlar, Silindirler, Parametrik Denklemler, Kuadrik Yüzeyler vb. çizebilirsiniz. Bunların çoğu kartezyen, küresel ve silindirik koordinat sistemlerini desteklemektedir.

Bunlar ayrıca, noktalar, çizgiler, yüzey, tel kafes, çevre çizgisi, kavşak vb. arasından seçim yapmak için çeşitli grafik oluşturma stilleri sağlar. Gölgelendiricileri, gölge, odak bulanıklığını, renk şemasını, vb. kullanarak grafik görünümünü özelleştirebilirsiniz. Bunlardan bazılarında, 3D grafiğini de canlandırabilirsiniz. Eksenleri döndürebilir, grafiğe yakınlaştırabilir, grafiği farklı perspektiften vb. görüntüleyebilirsiniz.

Veri kümelerini farklı biçimlerde aktarabilir ve ilgili grafiği çizebilirsiniz. Çıktı grafiği PDF, PNG, BMP, SVG, JPG vb. gibi farklı dosya formatları olarak kaydedilebilir. Çeşitli matematik problemlerini çözmek için bunların birçoğunu hesap makinesi olarak kullanabilirsiniz.

Microsoft Matematik, popüler bir hesap makinesi yazılımı ve Windows için 2D ve 3D grafik yazılımıdır. Grafik bölümünde, denklemleri ve işlevleri, veri kümeleri, parametrik ve eşitsizliği çizebilirsiniz. Kartezyen, Küresel ve Silindirik koordinat sistemlerini destekler. Bunu kullanarak bir kerede birden çok işlevi çizebilirsiniz. 3D grafiği canlandırabileceğiniz bazı grafik kontrolleri sağlar. Ekseni gizlemek, dış çerçeveyi gizlemek, orantılı ekran, renk yüzeyi / tel kafes gibi seçenekleri kullanarak grafiği görselleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bir ekseni otomatik olarak saat yönünde veya saat yönünün tersine döndürmenizi sağlar. Grafiği PNG, JPG ve BMP görüntüleri olarak kaydedebilirsiniz.

En iyi matematiksel hesap makinelerinden biridir. Diğer yazılımlarla karşılaştırıldığında kullanımı kolaydır. Lineer, cebirsel, karesel, diferansiyel ve hesap problemlerini çözebilirsiniz. Ayrıca matris hesap makinesi sağlar, birim dönüştürücü ve daha fazlası.

2. Algebrus

Algebrus, Windows için ücretsiz bir 3D grafik yazılımıdır. 3D parametrik çizgi ve 3D yüzey grafikleri çizmenize izin verir. Bunun dışında, yükseklik haritasını, çizgileri ve 2d parametrik çizgi grafiklerini de çizebilirsiniz. İkinci dereceden denklemleri, kübik denklemleri, polinom türevlerini, polinom köklerini, vb. çeşitli sabitlerin değerlerini görüntülemenizi, birimi dönüştürmenizi, geometrik hesaplamalar yapmayı vb. sağlayan bir değerlendirme aracı sağlar. Bu araç aynı zamanda otokorelasyon arsa, veri arsa 3D, pusula grafik, hata arsa, histogram, gecikme arsa, pasta grafik, normal olasılık arsa vb. gibi grafiklerin farklı türde çizimini sağlar ve ayrıca, bir XPascal Editör aracı da sağlar.

Bu ücretsiz yazılımda 3D grafik nasıl çizilir:

  • Öncelikle, araç çubuğundan Plotter düğmesine tıklayın. Buradan 3D parametrik çizgi ve 3D yüzey dahil olmak üzere bir grafik çizebilirsiniz.
  • Şimdi, Matematiksel işlevi girin ve Çizim düğmesine basın. Girilen fonksiyonun 3D grafiğini yeni bir pencerede gösterecektir.
  • Bu 3D grafik penceresinde, başlık, X, y ve z başlığı da dahil olmak üzere bazı grafik ayarlarını yapılandırabilir, efsane ve Yükseklikleri, grafik stili (dağılım, yüzey), Çizgi Rengi, dolgu rengi, çizgi stili vb.etkinleştirebilirsiniz.
  • Grafiği panoya veya dışa aktarma grafiğine BMP, WMF ve EMF dosyaları olarak kopyalayabilirsiniz.

İyi bir dizi özellik ile güzel bir 3D grafik yazılımından biridir.

3. SciDAVis

SciDAVis, hem 2D hem de 3D grafikler oluşturmanızı sağlayan açık kaynaklı bir grafik yazılımıdır. 3D grafikler çizmek için Tablo menüsünden Z sütunu eklemeniz gerekir. Yörüngeler, Çubuklar, Dağılım ve Şerit türlerinin 3D grafiklerini işlevlerden ve matrislerden çizebilirsiniz. 3B yüzeyi çizmek için, X, Y ve Z eksenlerinin bir fonksiyonunu ve aralığını tanımlayabilirsiniz. Renkleri, eksen başlığını, çizgi genişliğini, ölçeği, vb. ayarları yaparak yüzey çizimini özelleştirebilirsiniz. Tel Kafes, gizli çizgi, çokgen çizgi ve örgü ve dolu çokgenden bir işleme stili seçmenizi sağlar. Kolayca grafik gezinmek ve farklı açılardan görüntülemek için yönünü değiştirebilirsiniz. 3D grafiği BMP, EPS, GIF, PDF, JPG, vb. formatlarda dışa aktarabilirsiniz.

Bu yazılım gerçekten iyi bir grafik yazılımıdır. Grafik dışında, aynı zamanda Satır / Sütunlar, FFT, Correlate, Autocorrelate üzerinde istatistikler sağlar, Convolute, Deconvolute, vb, analiz araçları. Bir proje kolayca yönetmek için sonuçlar günlüğü, proje gezgini, arsa sihirbazı, vb. sağlar.

4. GraphCalc

GraphCalc, Windows için bir başka ücretsiz 3D grafik yazılımıdır. 3D Grafik sekmesinde, matematiksel denklemler için 3D grafikleri çizebilirsiniz. İlgili 3D grafiği çizmek için bir denklem ve aralık girebilirsiniz. Bir kerede 6 denklemin 3 boyutlu grafiğini çizebilir. Kene aralıkları, renk şeması, orijin ofset vb. gibi bazı genel ayarları yapabilirsiniz. Ayrıca bir denklemi de değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında, grafiği panoya kopyalayabilir, DXF dosyasına aktarabilir, Bitmap görüntüsü olarak kaydedebilirsiniz.
veya doğrudan yazdırın.

Açık kaynak kodlu bir grafik ve hesap makinesi yazılımıdır. Çizgisel, Kübik, Trigonometrik, Kuadratik ve diğer desteklenen denklemler için grafikleri çizebilir. Ayrıca temel aritmetik işlemleri, trigonometri problemlerini, dönüşümü, vb. problemleri hesaplamanızı sağlar. Alan, yüzey alanı, hacim vb. dahil bazı geometrik hesaplamalar da yapılabilir.

5. Veusz

Veusz, Windows için ücretsiz bir açık kaynaklı 3D grafik yazılımıdır. Bu yazılımın arayüzünde, bir veri kümesi için 3D grafiği çizebilirsiniz. İçinde hata, yüzey, nokta, hacim, çoklu grafik vb. çeşitlerini çizebilirsiniz.
Yazılımda içe aktarılabilen bazı 3 boyutlu grafik örnekleri verilmiştir. Bu örnekler, içinde 3D grafiklerin nasıl çizileceğini anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, farklı pencerelerde çoklu 3D grafikler çizmenize izin verir.

3B grafikleri çizmek için, veri kümesi oluşturabilir veya CSV, TSV, metin, HDF5, FITS vb. dosyalardan veri kümelerini içe aktarabilirsiniz. Grafiği yakınlaştırarak, grafiğin görünümünü özelleştirerek, renkli grafikler oluşturarak görüntüleyebilirsiniz. Nihai grafik, SVG, PDF, EMF, PNG, JPG, BMP, vb. gibi çeşitli formatlarda kaydedilebilir.

Graphing Calculator 3D, scatter noktaları ve matematiksel denklemleri çizmek için ücretsiz bir yazılımdır. Bu listedeki başka bir 3D grafik yazılımıdır. Kartezyen, Polar, Silindirik ve Küresel destekli koordinat sistemleridir. Parametrik, örtülü ve düzenli denklemlerin grafiklerini çizebilirsiniz. Noktalar, çizgiler, yüzey, tel kafes, çevre ve kavşak dahil olmak üzere farklı grafik türleri çizebilirsiniz.

3 boyutlu grafikleri çizmek CSV'de koordinatları alabilir ve daha sonra, koordinatlar da CSV dosyaları olarak dışa aktarılabilir. Grafikleri simüle etmek ve grafiğini çizmek için bazı denklemler sunar. Renk, çözünürlük kalınlığı, şeffaflık, parlak vb. parametreleri özelleştirerek grafik görünümünü değiştirmenize izin verir. Eksen aralığını, eksen rengini ve görünümünü de tanımlayabilirsiniz. 3B grafikte gezinmek için görünümü üst, alt, ön, arka vb. olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca, z ekseni seçeneğinin etrafında döndürme dönüşü sağlar.

Not: Bu ücretsiz baskıda, dışa aktarma, baskı vb. gibi birçok özellik kısıtlanmıştır. Tüm özelliklerini kısıtlama olmaksızın kullanmak için ücretli sürümüne geçebilirsiniz.

MathGrapher, Windows için bir başka ücretsiz 3D grafik yazılımıdır. Basit ve karmaşık fonksiyonlar için grafikleri çizebilirsiniz. İstatistiksel veri, doğrusal ve doğrusal olmayan eğri uydurma için grafik çizimleri, yinelemeler, matrisler, adi diferansiyel denklemler (ODE'ler), Lindenmayer sistemleri ve hücresel otomatlar içerir. Bunların her biri için, bu yazılımın çalışmasına aşina olmak için gösterimleri sağlar.

Grafiği döndürüp farklı açılardan veya perspektiften bakabileceğiniz ayrı bir 3D grafik görüntüleyici sağlar. Gölgelendirmeyi, eksenleri ve kesit parametrelerini değiştirerek grafiği özelleştirebilirsiniz. 3D grafiği kopyalayabilir veya doğrudan yazdırabilirsiniz.

I See Graphs 3D grafikler çizmek için başka bir ücretsiz bir yazılımdır. Özel bir 3D Grafik bölümü bulabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz grafik seçenekleri, noktalar, Vektörler, uçaklar, ‘z = f(x, y)’, silindirler, parametrik Denklemler ve Kuadrik yüzeyleri içerir. Yakınlaştırma, görünürlük, eksen işareti, kılavuz çizgileri vb. 3D grafik görselleştirmek için seçenekler sağlar. 3B grafiği panoya kopyalayabilir veya yerel formatta kaydedebilirsiniz.

Temel olarak hesap makinesi, standart Denklemler, parametrik Denklemler, Polar Denklemler, regresyon/İstatistik, Matrisler, fonksiyon Teorileri, Eşitsizlikler, kaydırıcı grafikler vb.dahil olmak üzere ayrı araçlar sağlayan bir matematik yazılımıdır.

9. gnuplot

gnuplot ücretsiz bir açık kaynak 3D grafik yazılımıdır. Belirli komutları kullanarak 3D grafikleri çizmenize izin veren bir komut satırı yazılımıdır. İşte bir 3D grafik çizmek için bir komut örneği.

Gnuplot'taki komutları kullanarak 3D grafik nasıl çizilir:

Bu, XYZ biçimindeki bazı verilerin projeksiyon görünümünü çizme örneğidir.

Öncelikle, TSV, CSV, metin veya desteklenen herhangi bir formatta bir veri kümesi dosyası oluşturun. Dosyayı gnuplot yüklediğiniz dizine yapıştırın.
Şimdi, gnuplot uygulama dosyasını çalıştırın ve 3D grafiğini çizmek için aşağıdaki iki komutu yazın:

set key off
splot 'lof.tsv' using 1:2:3 with points palette pointsize 3 pointtype 7

Yukarıdaki komutta lof.tsv giriş veri dosyasıdır. Grafiğin yukarıdaki ekran görüntüsünde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Grafik penceresinden, görüntüleyebilir, yakınlaştırabilirsiniz ve 3D grafiği döndürün. Grafiği PNG, SVG, PDF ve EMF dosyaları olarak kaydetmenizi sağlar.

Benzer şekilde, basit komut kullanarak yüzey çizim grafiğini çizebilirsiniz: splot x * y.

10. MathGV

MathGV, Windows için ücretsiz bir grafik yazılımıdır. 2D ve 3D Kartezyen grafikleri ve polar grafikleri çizmenize izin verir. Bir matematiksel fonksiyon girebilir ve bunun için bir grafik çizebilirsiniz. Döndürme ve yakınlaştırma dahil temel görünüm seçenekleri sunar. Eksenleri, renk şemalarını vb. Özelleştirebilirsiniz. Nihai grafik BMP ve JPG formatlarında resim dosyası olarak kaydedilebilir.
Bir Matematik fonksiyonunun değerini hesaplamanıza izin veren bir Fonksiyon Hesaplama aracı da sağlar.

11. GeoGebra

GeoGebra, Windows için bir başka ücretsiz 3D grafik yazılımıdır. Matematiksel fonksiyonlar için 2D ve 3D grafikleri çizmenize izin verir. 3D grafik çizmek için, nokta (nokta, nesne üzerinde nokta, kesişen, orta nokta, ekleme/ayırma noktası), çizgi (çizgi, segment, ray, vektör), özel çizgi (dik, paralel, açı bisector, teğet, locus, kutup veya çap), çokgen, daire, ark ve konikler (elips, hiperbola, parabol, vb. gibi çeşitli araçlar sağlar.), kesişme, düzlem, geometrik katılar (piramit, prizma, koni, silindir, vb. ve Küre. Ayrıca, dönüşüm, ölçüm, metin, döndürme, yakınlaştırma, görünüm vb. araçları da edinebilirsiniz. 3D grafiği bir görüntü dosyasına gönderebilirsiniz.

GeoGebra, temel olarak matematik, cebir ve geometri için kullanılan matematiksel nesneleri tasarlamak için bir yazılımdır. Olasılık Hesap Makinesi, Elektronik Tablo vb. gibi daha fazla özellik sunar. Ayrıca öğrencilerin bu yazılımı becerilerini değerlendirmek için kullanabilmelerini sağlayan bir Sınav Modu seçeneği de sunar.

12. Functy

Functy, Windows için açık kaynaklı bir 3D grafik yazılımıdır. Kartezyen de dahil olmak üzere 3 boyutlu grafikler, küresel ve parametrik eğri çizmenize izin verir. 3B grafiğini çizmek için eksen aralığını belirleyebilir ve gösteri ekseni, döndürme, arkaplanı ters çevir, tel kafes, gölgelendiriciler, gölge, odak bulanıklığı vb. gibi görsel ayarları ayarlayabilirsiniz. 3D grafik animasyonu görüntülendiğinde, animasyonu PLY, STL olarak dışa aktarabilirsiniz veya BMP ya da basit bir şekilde PNG, VDB, PTL vb. işlevler eklemek, 3D grafik ve kurulum yapılandırmalarını görüntülemek için ayrılmış bölüm sağlar. Böylece 3D grafikleri kolayca çizebilirsiniz.

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın