Ogznet.com
Image by rawpixel.com

iPhone’u Bilgisayarda Webcam Olarak Kullanın

iPhone’u Webcam olarak kullanmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki, normal bir Webcam’in yerini tutmaz. Çünkü iPhone’u bir bilgisayarın USB bağlantı noktasına takıp hemen Webcam olarak çalışmasını beklemeyin. Ancak iPhone’u Webcam olarak kullanmak için aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.

iPhone'u webcam olarak kullanmak için en çok kullanılan uygulama EpocCam'dir. iPhone'unuzun webcam olarak kullanmak için EpocCam uygulamasını nasıl kullanacağınıza bakacağız. Ayrıca birkaç EpocCam alternatifini de göstereceğiz.

EpocCam - Webcam ( Mac & PC )

EpocCam, iOS cihazınızı Windows ve macOS için kablosuz yüksek çözünürlüklü web kamerasına dönüştürür.

Skype ve FaceTime ile görüntülü görüşme yapabilir, Twitch ve YouTube'de canlı yayın gerçekleştirebilirsiniz. EpocCam, web tarayıcıları ve OBS studio dahil olmak üzere tüm webcam özellikli uygulamaları destekler. Aynı zamanda mükemmel bir bebek monitörü, gizli kamera, güvenlik kamerası ve evcil hayvan kamerasıdır.

EpocCam'i kurmak çok basittir. Sadece PC veya Mac'inize ücretsiz olarak EpocCam sürücüsünü indirin ve hazırsınız! Telefon ve PC arasında bağlantı tamamen otomatiktir ve manuel kurulum gerektirmez.

Uygulama hem video hem de sesi destekler. Ailenizle sohbet etmek, takipçilerinize oyun yayını yapmak veya iş arkadaşlarınızla video konferans görüşmeleri yapmak isteyip istemediğiniz önemli değildir; EpocCam bu tüm bunların üstesinden gelir.

EpocCam Free ve EpocCam Pro karşılaştırması

EpocCam ücretsiz ve ücretli bir sürüm sunar. Ücretsiz sürüm 640 × 480 video çözünürlüğü, USB desteği (macOS ile kullanılıyorsa), cihazınızın ön ve arka kameralarını web kamerası girişi olarak kullanma yeteneği ve Wi-Fi bağlantısı sağlar. Ücretsiz sürümü kullanırken, videolarınızdaki filigranları ve uygulama içi reklamları görmezden gelmelisiniz.

Pro sürümü reklamları ve filigranı kaldırır. Ancak, yalnızca bir Mac'iniz varsa düşünmeye değer. Profesyonel özelliklerin çoğu yalnızca Apple’ın masaüstü işletim sistemi kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Pro özellikleri arasında yakınlaştırma, manuel odaklama, el feneri desteği, HDR video, çift kamera ve loş ekran (“spycam” olarak da bilinir) bulunur.

Ücretli sürümü kullanmanın bir diğer önemli yararı da video çözünürlüğünün artmasıdır. 640 × 480 ila 1920 × 1080 arasında değişir.

iPhone'u EpocCam ile Webcam Olarak Kullanma

iOS ve macOS veya Windows cihazlarınızda EpocCam'i nasıl kuracağınıza bakalım.

EpocCam yazılımı iki bölümden oluşur: mobil cihazınız için bir uygulama ve bilgisayarınız için sürücüler.

iPhone'unuzun kamera çıkışını Mac'inizde EpocCam Webcam Viewer'dan görüntüleyebilmenize rağmen, sürücüleri yüklemenizi öneririz. EpocCam'in Skype, Zoom ve kullandığınız diğer görüntülü sohbet araçlarıyla entegre olmasına izin verir. Webcam Viewer yalnızca telefonunuzun video çıkışını görmenizi sağlar; diğer servislerle entegrasyon sunmaz.

EpocCam Mac sürücüleri (ve Windows sürücüleri) geliştiricinin web sitesi kinoni.com'da ücretsiz olarak mevcuttur. Devam etmeden önce bilgisayarınıza indirip yükleyin.

(Not: Yeni sürücüler yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.)

iPhone veya iPad'de EpocCam kurulumu

iOS cihazınıza EpocCam'in mobil sürümünü indirip yükledikten sonra Mac'e bağlamak kolaydır. iOS ve macOS cihazlarınızın aynı Wi-Fi ağında olduğundan emin olun, ardından telefonunuzda EpocCam uygulamasını açın. Telefon simgesi olan siyah bir ekran görürsünüz.

Şimdi Mac'inize dönün ve EpocCam'in desteklediği bir uygulama açın. Yalnızca bağlantıyı test etmek istiyorsanız, daha önce belirtilen EpocCam Webcam Viewer uygulamasını açın. Telefon uygulaması Mac'inizde desteklenen bir uygulamayı algılar algılamaz, anında bağlantı kurar ve yayın görüntüsü görüntüler.

Web kamerasını kullandığınız sohbet uygulamasında video giriş yöntemini EpocCam olarak ayarladığınızdan emin olun.

EpocCam Alternatifleri

EpocCam kullanmak istemiyorsanız, iPhone'u webcam olarak kullanmanıza izin veren birkaç uygulama daha vardır.

1. iCam

iCam, iPhone'u web kamerasına dönüştürebilen ücretli bir uygulamadır. EpocCam gibi, bilgisayarınızda iCamSource bileşenine ihtiyacınız olacak. Her iki uygulamayı da yükledikten sonra, herhangi bir iOS cihazından canlı video ve ses yayını gerçekleştirebilirsiniz.

iCam güvenlik kamerası olarak da çalışır; hareket veya ses algılarsa size anında uyarı gönderebilir. Tüm hareket olayları otomatik olarak buluta yedeklenir.

2. iVCam Webcam

iVCam, iPhone / iPad'inizi Windows PC için bir HD web kamerasına dönüştürür. Eski USB webcam'inizi veya yerleşik webcam'inizi daha iyi bir kaliteye sahip olanla değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda mükemmel bir bebek monitörü, casus kamera, güvenlik kamerası ve evcil hayvan kamerası olarak kullanabilirsiniz.

iVCam'i kurmak çok basittir. Sadece istemci yazılımımızı PC'nize indirip yükleyin, artık hazırsınız! Bağlantı tamamen otomatiktir ve manuel yapılandırma gerektirmez.

iVCam, özellikle Windows PC'si olan iPhone sahipleri için tasarlanmıştır; iPhone'unuzun video çıkışını bir Mac'e aktarmak için iVCam'i kullanamazsınız.

Uygulama WLAN veya USB üzerinden çalışır ve aynı anda birden fazla telefonu bir bilgisayara bağlamanızı sağlar. Videoyu 1080p, 720p, 480p veya 360p çözünürlükte aktarabilirsiniz. Bu çoklu bağlantı özelliği, yazılımın eski iPhone'larını bir CCTV cihazı, bebek monitörü veya evcil hayvan kamerası olarak kullanmak isteyen herkes için ideal olduğu anlamına gelir.

3. AtHome Camera Security App

Athome Camera, eski bilgisayarınızı, cep telefonunuzu, tabletinizi ya da akıllı televizyonunuzu saniyeler içinde ‘’Video Gözetleme Sistemi’’ ne çeviren uygulamadır. Athome Camera uygulaması, dışarıda olduğunuz zamanlarda evinizi izleme imkânı tanır. Böylelikle herhangi bir olay durumunda, müdahale etme şansınız artmış olur. Hem Windows hem de Mac'i destekler. Bebek izleme ekranı, evcil hayvan kamerası, dadı kamerası gibi amaçlarla dünya çapında 5 milyondan fazla kez indirildi.

Kurulum adımları:

  1. AppStore’dan Athome Video Streamer uygulamasını ‘’kayıt yapacağınız’’ cihaza indirip kurulumunu yapınız. Özel bağlantı kodu (CID) Athome Video Streamer’ı kurduktan sonra cihazınıza gelecektir.
  2. Athome Camera uygulamasını ‘’izleme yapacağınız’’ cihaza indirip kurulumunu yapınız. Uygulamayı açınız, kayıt olup giriş yapınız.
  3. Kamera eklemek için ‘’Add by CID’’ ya da ‘’By QR Code ‘’ kullanarak ekleyin ve canlı yayının tadını çıkarın!

Uygulamanın temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • İki yönlü konuşma
  • Hareket algılama: Kameranızda hareket varsa anında bildirim alırsınız.
  • Programlı kayıt: Kameranızı günün belirli saatlerinde (belki de işteyken) izlemek istiyorsanız, bunu yapmak için uygulamayı önceden programlayabilirsiniz.

Uygulama reklam destekli ve premium bir ücret karşılığında yükseltme seçenekleri ile birlikte geliyor. Diğerlerinde olduğu gibi, sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için satın almadan önce deneyin.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz