Image by rawpixel.com

Bilgisayarınız için en iyi antivirüs programları 2023

Bilgisayarınız için en iyi korumayı sağlayan en iyi antivirüs programlarının listesi bu yazıda. Maksimum seviyede bilgisayar güvenliği istiyorsanız mutlaka bu programlardan birini bilgisayarınıza yükleyin.

Antivirüs yazılımları dijital çağda sizin için emniyet kemeri ya da sigorta poliçesi gibidir. Virüsler ve diğer zararlı yazılımlar, dosyalarınızı bozabilir, onlara erişemeyecek şekilde kilitleyebilir (hassas ve kişisel bilgileriniz çalınabilir) ve hatta bilgisayarınız internete bağlı diğer bilgisayarlara saldırmak için kullanabilir.

Evet, sizi en son tehditlerden korumak için düzenli olarak güncellenen bir antivirüs programına ihtiyacınız olabilir. Bunun nedeni, hackerların sürekli olarak verilerinize erişmenin ve sisteminize sızmanın yeni yollarını aramasıdır. Fidye yazılımlarından, dijital saldırılara ve karışık kötü amaçlı yazılımlara kadar çok sayıda tehdit var ve Windows 10'da ne kadar dikkatli olursanız olun tehlike çok büyük. Peki Windows için en iyi antivirüs programı hangisi ve Windows Defender bu günlerde sizi güvende tutmak için yeterli mi? Bu yazıda en iyi Windows antivirüs programlarını bulacaksınız.

En iyi antivirüs programları PC

BitDefender, tüm zamanların en iyi antivirüs programıdır. Mükemmel koruma ve performans puanlarına sahipken ücretsiz bir VPN hizmeti de sunuyor.

Bitdefender, cihaz sayısına (genellikle üç, beş veya 10) ve abonelik süresine (bir, iki veya üç yıl) bağlı olarak her biri farklı fiyatlara sahip 3 farklı antivirüs paketine sahiptir. Bu paketlerin fiyatları, sahip oldukları özelliklere göre değişir. En pahalı sürüm, Bitdefender Premium Security programıdır. Olumsuz tarafı, Bitdefender yalnızca sınırlı VPN hizmetleri içerir ve kimlik hırsızlığı koruması içermez.

Dünya çapında 500 milyon bilgisayar ağı bulunan Bitdefender, dünyadaki en büyük güvenlik dağıtım altyapısına sahiptir. Günde 11 milyar güvenlik sorgusu gerçekleştiren Bitdefender, dünyadaki en yeni tehlikeleri bile en az 3 saniye içinde algılar, tahmin eder ve etkisiz hale getirmek için harekete geçer.

BitDefender, çevrimiçi ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için en popüler seçeneklerden biridir. 2000'li yılların başından bu yanada listelerde üst sıralarda yer almıştır.

Şirketin en popüler ürünü, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı korumayı kapsayan eksiksiz koruma paketi BitDefender Total Security'dir.

Antivirüs programı, çevrimiçi bankacılık koruması, şifre yönetim sistemi, çeşitli optimizasyon araçları, güçlü güvenlik duvarı gibi özellikler sunar. Ayrıca, kötü amaçlı ve riskli web sitelerinin engellenmesini, spam filtrelemeyi ve ebeveyn kontrol araçlarını içerir. Her şeyden öte, BitDefender Total Security ayrıca temel bir VPN servisi sunar.

Norton, 2021 yılı için en eksiksiz antivirüs çözümüdür. En iyi korumayı istiyorsanız, bu iyi bir seçenektir.

Kapsamlı koruma, artı PC yedekleme ve çevrimiçi aile güvenlik özellikleri, sizin ve sevdikleriniz için en iyi antivirüs çözümüdür.

Norton antivirüs proramı, bilgisayar korsanlarının cihazınıza gizlice erişmesini önlemeye yardımcı olan bir güvenlik duvarı, bilgisayar korsanlarının sizi görmesini engelleyen web kamerası koruması ve kişisel verilerinizin "görünmez" internetin belirli bir bölümünde erişilebilir olmasını engelleyen karanlık web izleme içerir.

Norton antivirüs yazılımı iyidir ve derecelendirmelerde ilk sıralarda yer alır. Antivirüs programı, rakiplerinin çoğuna göre bir takım avantajlar sunar. Her şeyden önce, kimlik hırsızlığına karşı kapsamlı korumalar sunan Norton'un LifeLock kimlik hırsızlığı koruması vardır. Ayrıca, zarar geri ödemesini ve yasal ücretleri kapsayan sigorta içerir. Olumsuz tarafı, LifeLock planları diğer birçok antivirüs planından daha pahalıdır. İkincisi, en ucuz Norton planı bile, bir VPN, bir parola yöneticisi ve 10 ila 500 GB arasında bulut depolama dahil olmak üzere genellikle diğer satıcılardan ayrı olarak satın alınması gereken özellikleri içerir.

Trend Micro Antivirus Plus'ın en güçlü yönlerinden biri, normal bilgisayar kullanıcıları için daha basit bir yönetim sunmasıdır. Bu, basit bir şekilde yükleyip ardından yüklü olduğunu unutabileceğiniz bir antivirüs programıdır, fazla bir ayar yapmanıza veya yapılandırmanıza gerek kalmadan bilgisayarı güvende tutarak arka planda çalışmasına izin verir. Ancak bu, teknolojiden daha az anlayanlar için harika bir seçim olsa da, daha profesyonel kullanıcılar, yapılandırılabilirlik ve mevcut seçeneklerin eksikliği nedeniyle muhtemelen uzak durmak isteyeceklerdir.

Bu antivirus programı, bilgisayarınızı tehlikeye atmaya çalışan keşfedilmemiş fidye yazılımlarını bile engellemeye yardımcı olabilecek özel bir Klasör Kalkanı ile güçlü fidye yazılımı koruması sağlar.

Trend Micro Antivirus Plus, bazı rakiplerine kıyasla kaynak kullanımında biraz daha ağır olsa da, genel olarak yüksek kaliteli bir antivirüs programıdır. Birçok özellik barındırmıyor, ancak etkileyici URL filtreleme ve ayrıca online bankacılık işlemlerini güvende tutmak için bir Pay Guard özelliği sunar.

4. McAfee

McAfee, Windows ve Android cihazlar için mükemmel bir seçimdir: Mükemmel koruma ve mükemmel bir şifre yöneticisi. Bulut tabanlı tehdit analizi, işinizi yavaşlatmadan sizi virüslere ve fidye yazılımı gibi tehlikelere karşı korur.

McAfee antivirüs programı, kötü amaçlı yazılımları ve diğer tehditleri belirleme, engelleme veya ortadan kaldırma konusunda son derece etkilidir. McAfee'nin Total Security antivirüs yazılımının tüm sürümleri Windows, macOS, iOS ve Android cihazları kapsar ve Total Security'nin tüm fiyatlandırma seviyeleri, silinen dosyaların tüm izlerini ortadan kaldıran McAfee's Shredder, bir parola yöneticisi ve dosya depolama şifrelemesini içerir.

  • Riskli web siteleri, bağlantılar ve dosyalarla ilgili net uyarılar sayesinde saldırıları daha gerçekleşmeden savuşturun.
  • Bilgisayarınızın yeni gibi çalışmasını sağlayın, web sitelerinde otomatik olarak oynatılan videoları engelleyin ve bant genişliği kullanımını en aza indirin.
  • Bilgisayar korsanları ve kimlik hırsızlarının önüne geçerken son casus yazılımlar, zararlı yazılımlar ve kimlik avlarından kendinizi ve ailenizi koruyun.
  • Hassas dosyalarınızı PC'nizde 128 bit şifrelemeyle saklayarak gizliliğinizi koruyun.

5. Kaspersky

Kaspersky, güvenlik dünyasının köklü yıldızlarından biridir. Bir dizüstü bilgisayarda çalışırken pil tüketimini en aza indiren ve uygulamanın sistem etkisini daha da azaltan yeni performans seçenekleri de dahil olmak üzere 2021 sürümüyle bazı yararlı ince ayarlamalar yapıldı.

Bu sadece basit bir antivirüs değil, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlarla mücadele söz konusu olduğunda iyi bir antivirüs programı. Kaspersky, bağımsız test laboratuvarları tarafından yüksek puanlar aldı ve kısa süre önce AV-Comparatives tarafından 2020 için "Yılın Ürünü" ödülünü alarak kendini kanıtladı. Kaspersky'nin yeni fidye yazılımı gibi keşfedilmemiş tehditleri yakalamasına olanak tanıyan bir Sistem İzleyici modülü ile virüs taramalarını yapılandırma konusunda da iyi bir esneklik sunar.

Kaspersky Anti-Virus'ün tüm ana özellikleri, PC'nizi güvende tutma açısından iyi iş çıkarır, ancak programın ekstra özellikleri bazı rakiplerinde bulacağınız kadar iyi değildir.

Kısacası, Kaspersky'nin sunduğu kötü amaçlı yazılımlara karşı korumadan çok daha fazlasını beklemeyin, ancak temel koruma çok sağlamdır. Daha fazla özellik için, diğer özelliklerin yanı sıra tam teşekküllü bir ebeveyn kontrol sistemi ve bir şifre yöneticisi sağlayan bir paket olan Kaspersky Total Security'i satın alabilirsiniz.

Avira antivirüs, Almanya merkezli bir şirketin ürünüdür ve bu durum onu hemen güvenilir bir seçenek gibi hissettiriyor. Ancak, gerçekten de bunu destekleyecek özelliklere sahiptir ve virüs koruması için bağımsız test laboratuvarlarından yüksek puanlar alır.

PC'niz, parolalarınız ve yazılımınız için güçlü koruma sağlarken aşağıdaki özellikleri sunar:

  • Çevrimiçi tehditleri gerçek zamanda otomatik engeller
  • Otomatik olarak güçlü parolalar oluşturur ve kaydeder
  • Yazılımınızı ve sürücülerinizi otomatik günceller
  • Can sıkıcı reklamları ve web takipçilerini otomatik engeller

7. Avast

Avast, hem Avast hem de AVG markaları altında iki ücretli antivirüs programının yanı sıra tamamen ücretsiz bir antivirüs programı sunmaktadır. İki şirket benzer teknolojik güvenlik çözümleri sunarken, Avast yazılımını daha geniş bir paket yelpazesinde sunuyor.

Avast Free Antivirus (Windows, macOS), hem standart kötü amaçlı yazılım korumalarının hem de özel eklenti özelliklerinin kapsamlı bir listesini içeren ücretsiz bir pakettir. Avast Free, bilgisayar korsanları tarafından sisteminize saldırmak için kullanılabilecek kötü amaçlı dosyalara, e-postalara, tuş kaydedicilere ve diğer bilgisayar korsanlığı araçlarına, web sitelerine ve botnetlere karşı koruma içerir.

Avast Ultimate Security (Windows, macOS, Android, iOS), Avast Premium Security'nin tüm korumalarını ve özelliklerini ve ayrıca şirketin üç bağımsız ürününü içerir: Avast Secureline VPN, bir bilgisayarın performansını optimize etmek için tasarlanmış Avast Cleanup Premium ve web sitelerinin sizi izlemesini engelleyen Avast AntiTrack.

Avast antivirüs programı, kötü amaçlı yazılım korumasında başarılıdır. Premier planı, virüslü veya kötü amaçlı dosyalara, e-postaya, Wi-Fi ağlarına ve web sitelerine karşı koruma sağlamak için tasarlanmış kapsamlı kötü amaçlı yazılım korumalarını içerir. Ayrıca, meraklı gözlerin bilgisayarınızın web kamerasını ele geçirmesini engelleyen bir web kamerası kalkanı da dahil olmak üzere diğer siber güvenlik korumalarına da sahiptir.

Tüm virüsten koruma ürünleri çeşitli korumalar sunarken, yalnızca Avast Ultimate Security, bir VPN ve izleme önleme özelliği içerir. Size uygun, uygun maliyetli, "eksiksiz" bir Avast siber güvenlik çözümü oluşturmak, çeşitli abonelik sürelerine sahip çeşitli ürünleri birleştirmeyi gerektirebilir.

8. BullGuard

BullGuard, Windows için mükemmel koruma sağlar ve TrustPilot'ta mükemmel bir kullanıcı değerlendirmesine sahiptir.

BullGuard, bir antivirüsün oyun deneyimini kötü yönde etkileyebileceğinden (veya ideal olarak olması gerekenden biraz daha fazla sistem etkisine sahip olabileceğinden) endişelenen oyuncuları hedef alan benzersiz bir yapıya sahiptir.

Bu amaçla, BullGuard'ın Game Booster aracı, PC oyunlarına veya gerçekten de diğer tam ekran uygulamalara, daha fazla işlemcı gücü vermek için Windows 10 altında çalışan süreçleri ayarlar ve yalnızca olası herhangi bir yavaşlamayı hafifletmeyi değil, aynı zamanda oyunları biraz daha hızlı çalıştırmayı da amaçlar.

Bunun dışında, fidye yazılımına karşı koruma, ayrıca kötü amaçlı URL'lerin güçlü filtrelenmesi ve bir güvenlik açığı tarayıcısı elde edersiniz.

BullGuard,AV-Test'in en son değerlendirmesinde yüksek puan aldı.

Sık Sorulan Sorular

Windows, yalnızca antivirüs programlarının koruyabileceği güvenlik açıklarından ve kötü amaçlı yazılım saldırılarından ciddi şekilde zarar görüyordu. Ancak, yıllar içinde Microsoft, Windows 10'a varsayılan olarak Windows Defender'ı dahil etti. Böylece Windows'un güvenliğini artırmak için adım atmış oldu.

Bununla birlikte, geçmişte Windows Defender, oldukça zayıf bir güvenlik çözümü ve basitçe "hiç yoktan iyi" bir seçenek olarak görülüyordu. Ancak artık bu böyle değil. Bağımsız bir antivirüs test laboratuvarı olan AV-Test, Microsoft'un yerleşik güvenik yazılımını değerlendiriyor ve Windows Defender'a en son testlerinde kötü amaçlı yazılım koruması için "standart" bir puan veriyor.

Şu anda bu hala sağlam bir korumadır ve elbette Windows Defender, Windows 10 ile entegre olarak gelen sorunsuz bir çözüm olma avantajına sahiptir ve ücretsizdir. Sadece çalışan temel koruma istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey Defender.

Ancak, diğer üçüncü taraf antivirüs uygulamalarının sağladığı ek güvenlik ve gizlilik özellikleri, onları yüklemek için bir sebep verir.

Sisteminiz Windows Defender ile güvende, ancak daha fazla güvenlik istiyorsanız, Bitdefender ve diğer en iyi antivirüs programlarına yatırım yapmaya değer.

1

Bilgisayarınızı virüslerden, truva atlarından ve solucanlardan korumak istiyorsanız, yukarıda listelenenler gibi bilindik bir firmanın ücretsiz antivirüs programını kullanmak, kötü amaçlı yazılımlara karşı sizi koruma altına alacaktır.

Ücretli sürümlerin farkı, daha sıkı güvenlik koruması, daha iyi gizlilik koruması ve hatta PC'niz için ekstra ek özellikler eklemeleridir.

Örneğin, ekstra güvenlik özellikleri arasında fidye yazılımı koruması ve belirli dosya veya klasörlerin üçüncü taraf programları tarafından yapılan değişikliklere karşı kilitlenmesini sağlama yeteneği yer alabilir.

Gizlilik koruması için, daha fazla anonim web taramasına izin veren bir VPN dahil edilebilir.

Genel olarak, tek istediğiniz en temel virüs korumasıysa, ücretsiz antivirüs programları işinizi görecektir. Ancak, daha geniş bir yelpazede kötü amaçlı yazılım koruması, ekstra gizlilik kontrolleri ve hatta bilgisayarınızın daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olacak ek araçlar istiyorsanız, ücretli antivirüs genellikle bunların bir kısmını veya tamamını ve daha fazlasını sunabilir.

1
0
0
0
1
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın