Domates Tohumu Nasıl Ekilir? Domates Tohumu Ne Zaman Ekilmeli?

Domates, Türkiye genelinde oldukça yoğun üretime sahip bir sebze olarak bilinir. Domates tohumu ekimi ve tohumun kalitesi ise verimli bir hasat için oldukça önemlidir. Domates yetiştirme, hem tarla veya bahçe gibi geniş ve açık alanlarda hem de seracılık sisteminde yapılabilen bir işlemdir.

Domates tohumu ekimi için önerilen bazı işlemler vardır. Bunlar;

  • Domates tohumu ekim derinliği, 2 veya 3 santim olmalıdır. Sıra üzeri mesafe 40 - 60 santim, sıra arası mesafe ise ortalama 90 - 130 santim arasında olmalıdır. Bu ekim kurallarına uyulduğu takdirde daha düzgün ve verimli bir domates fidesi hasadı gerçekleştirilebilir.
  • Ekilen domates tohumları, ortalama 15 ile 20 gün gibi bir aralıkta çimlenme sağlar. Çimlenme gerçekleşen domates tohumları, yine ortalama 15 veya 20 gün aralıklarında boy alır. Yaklaşık 4 ile 6 santim boyutuna ulaşan domates tohumları, fide olarak domatesin yetiştirildiği alana dikilmelidir.
  • Domatesler, sıcak ortamları seven bitkiler olarak bilinir. Domates tohumu ekimi, bu ortamın sağlanabildiği zamanlara uygun olarak yapılmalıdır. Jeolojik konuma göre her bölgenin ekim ve hasat zamanı değişken olsa da domates tohumlarının ekimi genel olarak aynı aylarda uygulanır. Tohum ekimleri, ilkbahar aylarında yapılır. Böylece yaz mevsimine denk gelen hasat ile verim oranı daha da yüksek olur. Seracılık sisteminde bu ekim döngüsü değişiklik gösterirken bahçe veya tarla gibi alanlarda domates yetiştiriciliği yapmak isteyen kullanıcılar, ilkbahar mevsiminde ekim yapmalıdır. Bu aylara ortalama bir tarih vermek gerekirse nisan ve haziran aylarında yapılan tohum ekimleri verimli olacaktır.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın