Ogznet.com
Image by prostooleh on Freepik

Çocuklarda Diş Çürümesi

Çocuklarda diş çürüğü zamanında tedavi edilmezse ağızda ciddi sorunlar oluşturabilir. Altı yaşın altındaki çocuklarda erken çocukluk çürüklerinin veya diş çürümelerinin bazı nedenleri ve bunların nasıl önlenebileceği hakkında yazıyı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Endodonti tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Çocuklarda Diş Çürüğü

Diş çürüğü, dişler var olduğu sürece her yaşta görülebilen bakteriyel bir diş hastalığıdır.

Erken çocukluk çağı çürükleri, diş hekimleri tarafından altı yaşın altındaki çocuklarda erken çocukluk diş çürüklerini tanımlamak için kullanılan yaygın bir terimdir. Diş çürüğü belirtileri gösteren üç yaşın altındaki çocuklara şiddetli “erken çocukluk çürüğü” teşhisi konur.

Bu kronik hastalığın gelişmesi genellikle aylar alır. Hastalığın yaygın erken belirtilerinden birisi, dişin diş etleriyle birleştiği noktada diş üzerinde beyaz, opak, tebeşirimsi bir çizginin görünmesidir. Ele alınmazsa semptomlar sonunda ilerleyerek etkilenen dişte parçalanarak delik oluşturur.

Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Olur?

Etkisiz diş fırçalama, gece boyunca birçok kez süt, meyve suyu veya herhangi bir tatlı madde tüketme ve bu maddelerle dolu bir şişeden su içerken çocuğun uykuya dalması diğer faktörlerdir.

Çürük Tedavisi

Çocuklar ön süt dişlerini altı yaşında, arka süt dişlerini ise 10 yaşından hemen önce kaybetmeye başlar. Erken çocukluk dönemindeki diş çürükleri tedavi edilmezse, çürükler kötüleşmeye devam eder ve süt dişleri çıkmadan önce ağrıya neden olabilir.

Nadiren de olsa, bazı çocuklarda enfekte diş nedeniyle hemen tıbbi müdahale ve hastaneye kaldırılmayı gerektirecek komplikasyonlar gelişebilir. Çocukluk çağı çürük tedavisi, intravenöz antibiyotiklerin uygulanmasını ve kötü dişi ve irin çıkarmak için diş cerrahisini kapsar.

Çocuk diş hastanesi, çocukların diş tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi web sitemizde!

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz