Ogznet.com
Sağlık

Burun Estetiği (Rinoplasti) yazın da kışın da yaptırılabilir

21 Kasım 2022 ogz 32 0
Okunma süresi: 1 dk, 40 sn
Burun Estetiği (Rinoplasti) yazın da kışın da yaptırılabilir

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burun cildi ve gözaltındaki hassas dokular ultraviyole ışınlarına karşı daha hassas hale gelir. Bu yüzden hastaların çok uzun süre güneşe maruz kalmaması önerilebilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 6 hafta içerisinde eğer bir deniz tatili planlıyorsanız, yüzünüzü ve özellikle burnunuzu büyük bir şapka yardımıyla güneşten korumalı ve en az 50 faktör içeren güneş kremini gün içerisinde bir kaç defa yüzünüze ve burnunuza uygulamalısınız. Kışın soğuk havalarda da yine hekiminizin dikkat etmesini vurguladığı konulara dikkat ederek güvenle burun estetiği ameliyatınızı olabilirsiniz. Zamansız bir çok estetik uygulaması bulunuyor. Lipoliz, yüz germe, saç ekimi gibi işlemler bu uygulamalara örnek verilebilir.  Lipoliz nasıl yapılır, saç ekimi nasıl yapılır gibi sorularınız olduğunda uzman hekimlere konularınızı danışarak bilgi alabilirsiniz. Burun estetiği operasyonları da bu açıdan zamansız operasyonlar arasına girmektedir yazın da kışın da her mevsimde yaptırılabilir.

Güneş gözlüğü takmak burun estetiği (rinoplasti) operasyonu geçirmiş hastalara genellikle önerilmez fakat hastalar, herkes gibi yaz aylarında  şapka kullanabilir. Güneş gözlükleri burnun üzerine baskı uygular ve iyileşme sürecinde bu durum burunda deformasyona sebep olmaktadır. Güneş gözlüklerini ameliyattan minimum 8 hafta sonra kullanmak tavsiye edilmektedir. Hatta ameliyattan iki hafta sonra denize girmenin pozitif etkileri bile olabilir. Bol su içmek ameliyat sonrası iyileşme sürecinde özellikle yaz aylarında vücudun su ihtiyacını karşılamak için çok önemlidir.

Seyahat edebilirsiniz

Yaz döneminde burun estetiği ameliyatı olmak tatile gidemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ameliyattan bir kaç gün sonra ya da kesi yerleri iyileştikten hemen sonra uçağa binebilirsiniz. Otobüs, tren ve araba yolculukları da bu anlamda problem olmayacaktır. Araba kullanmanızda da bir sıkıntı yoktur ama bu noktada uyku hali veren herhangi bir ilaç almamanız oldukça önemlidir.  Havadaki basınç değişikliklerine karşı uçak inişe geçmeden 15-20 dakika önce hekiminizin önerdiği burun açıcı burun spreyi sizi rahatlatacaktır. Okyanus suyu spreyleri de burun kanalınızın uçuş sırasında kurumamasına yardımcı olacaktır. Sakız çiğnemekte de yararlı olabilir.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz