Ogznet.com
Image by fullvector on Freepik

Ücretsiz ve Açık Kaynaklı Şifre Yöneticisi Bitwarden

Bitwarden, LastPass ve 1Password gibi ücretli şifre yöneticilerine nazaran ücretsiz olarak kullanabileceğiniz alternatif, şık görünümlü ve kullanımı kolay ve açık kaynaklı bir uçtan uca şifreli parola yöneticisidir. Bu BitWarden incelemesinde, bu şifre yöneticisinin iyi ve kötü yönlerine bakıyoruz.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Şifre hırsızlığı ciddi bir sorundur. Kullandığınız web siteleri ve uygulamalar her gün saldırı altında. Güvenlik ihlalleri meydana geldiğinde şifreleriniz çalınır. Aynı şifreleri her yerde yeniden kullandığınızda, bilgisayar korsanları e-postalarınıza, banka hesaplarınıza ve diğer önemli hesaplarınıza kolayca erişebilir.

  Güvenlik uzmanları, oluşturduğunuz her online hesap için rasgele oluşturulmuş farklı bir şifre kullanmanızı önerir. Ancak bu kadar çok şifreyi nasıl hatırlayabilirsiniz? Bitwarden Password Manager, güvenli şifreler oluşturmanıza, saklamanıza ve yönetmenize yardımcı olur.

  Bitwarden, bugün mevcut olan en iyi şifre yöneticilerinden biridir ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanıcı dostu ve son derece güvenlidir ve bireylerin, ekiplerin ve işletmelerin bir şifre yöneticisinde ihtiyaç duydukları hemen hemen her şeyi içerir.

  Bitwarden Özellikleri

  Bitwarden, temel olarak şifre yönetimi konusuna odaklanır, ancak ücretsiz planlar bile çoklu cihaz senkronizasyonu, isteğe bağlı kendi kendine barındırma ve sınırsız online hesap depolama içerir.

  Güvenli bulut senkronizasyon ile verilerinize istediğiniz yerden, istediğiniz cihazdan erişmenizi sağlar. Parola kasanız masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet ve telefon cihazlarında kullanım için uygun şekilde optimize edilmiştir.

  Tüm verileriniz, cihazınızdan ayrılmadan önce tamamen şifrelenmiş olduğundan, verilerinize yalnızca siz erişebilirsiniz. Bitwarden ekibi bile verilerinizi okuyamaz. Verileriniz uçtan uca AES-256 bit şifreleme, salted hashing ve PBKDF2 SHA-256 ile mühürlenir.

  Premium planlar, zayıf şifreler ve güvenli olmayan web siteleri gibi şeyleri vurgulayan şifrelerinizle ilgili raporları içerir. Veri İhlali Raporu, bilinen bir veri ihlali durumunda bir e-posta adresinin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini size söyleyebilir.

  Bitwarden ücretsiz kullanıcılar için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

  • Parolaların uçtan uca şifrelenmesi (e2ee)
  • %100 açık kaynak
  • Tüm büyük platformlar için uygulamalar
  • Tüm büyük tarayıcılar için tarayıcı eklentileri
  • Her yerden web tarayıcısı erişimi
  • Bitwarden kasanızda komut dosyaları yazmak ve yürütmek için komut satırı araçları (CLI)
  • Kasa yerel olarak barındırabilir
  • İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA)

  Bitwarden ücretli kullanıcılar için neler sunuyor:

  • 1GB şifreli dosya depolama
  • Ek 2FA seçenekleri
  • Öncelikli müşteri desteği

  Dikkat edilmesi gereken şey, hesap kurtarma özelliğinin olmamasıdır.

  Bitwarden kullanımı ne kadar kolay?

  Bitwarden'i kullanmaya başlamak için, kullandığınız platform için uygulamayı indirin ve kaydolun. Bir şifre isteniyor, ancak güçlü bir ana şifre düşünmeniz gerekir ve hatırlamanıza yardımcı olacak bir ipucu seçebilirsiniz.

  Ve bu kadar! Sadece ana şifrenizi unutmamalısınız!

  Bitwarden programını indirin: Windows - macOS - Linux

  Bitwarden'ı doğrudan web tarayıcınıza entegre edin. Basit bir deneyim için tarayıcı uzantılarını kullanabilirsiniz.

  Tarayıcı Eklentileri

  Tarayıcı eklentileri Chrome, Firefox, Vivaldi, Opera, Brave ve Microsoft Edge'dir. Tor Tarayıcı için bir Firefox bağlantısı sağlanmıştır, ancak Tor Tarayıcı ile herhangi bir tarayıcı eklentisi kullanmanın tarayıcı parmak izine karşı daha hassas olmasını sağladığı için bunu önermiyoruz.

  Eklentiler Bitwarden uygulamalarına benziyor ve aynı çekirdeği işlevsel olarak sağlıyor.

  Ayrıca otomatik doldurma girişleri, formlar ve benzeri bir özellik sunar.

  Bitwarden web tarayıcı uzantıları: Google Chrome - Mozilla Firefox - Opera - Microsoft Edge - Safari - Vivaldi - Brave - Tor Browser

  Telefonunuz veya tabletiniz için mobil uygulamalarla şifre yöneticinizi yanınızda taşıyın.

  Bitwarden Mobil Uygulamalar

  Android ve iOS uygulamaları çok benzer ve masaüstü programları ile aynı ilgi çekici ve sezgisel tasarım felsefesini devam ettirir.

  Her iki uygulama da, masaüstü programında bulunan güvenli rastgele şifreler oluşturmak da dahil olmak üzere her şeyi kapsar. Her ikisi de parmak izi sensörüne sahip cihazlarda parmak izi ile kilidinin açılmasını destekler.

  Androids uygulaması, herhangi bir tarayıcı penceresinde veya uygulamadaki formları otomatik olarak doldurmak için Android 8+ cihazlarda Otomatik Doldurma Hizmeti'ni ve eski Android cihazlarda Otomatik Doldurma Erişilebilirlik Hizmeti'ni kullanır. Buna ek olarak, tarayıcı eklentileri Firefox ve Chrome'un mobil sürümleriyle çalışır.

  iOS 12 ve sonraki sürümlerinde Bitwarden uygulaması, çoğu tarayıcıda ve uygulamada anında otomatik doldurma işlevselliği sağlamak için Apple’ın yeni Kimlik Doğrulama Hizmetleri çerçevesiyle bütünleşir.

  Bitwarden Android ve iOS uygulamaları: Android - iOS

  Herhangi bir cihazınız yanınızda yok mu? Bir arkadaşınızın bilgisayarını mı kullanıyorsunuz? Parola yöneticinize, Bitwarden web kasasını kullanarak herhangi bir web özellikli cihazdan erişebilirsiniz.

  Web Kasası

  Uygulamaları kullanmaya ek olarak, herhangi bir tarayıcıdan “Web Kasası” ile şifrelerinize erişmeniz mümkündür.

  İlginç bir şekilde, çok çeşitli şifre yöneticilerinden dışa aktarılan dosyaları içe aktarmanın tek yolu da Web Kasası'dır.

  Arayüz ve Performans

  Her şey web uygulamasında yapılandırılabilir, ancak bağımsız bir uygulamayı tercih ederseniz, masaüstü uygulaması daha kolaydır. Bazı şifre yöneticileri gereksiz özelliklere sahiptir, ancak Bitwarden işleri basitleştirir ve çoğu kullanıcı için yeterli esneklik sunar.

  Yeni bir şifre eklediğinizde, bunun için URL kalıbını ve bir alt klasöre eklenip eklenmeyeceğini ayarlayabilirsiniz. Notlar ve özel alanlar ekleyebilirsiniz, ancak daha fazlasını ekleyemezsiniz.

  İki faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri ve raporlara erişim içerdiği için web uygulamasını kullanmayı tercih ediyoruz. Tarayıcı uzantısı web uygulamasına benzer ve bir şifre üreticisi içerir, böylece şifre yöneticisini kullanmayı daha da kolaylaştırır.

  Güvenlik

  Bitwarden, güvenlik firması Cure53 tarafından halka açık bir şekilde denetlenmiş, günümüzde mevcut olan en güvenli güvenlik şifre yöneticilerinden biridir. Bitwarden'in tüm kaynak kodu çevrimiçi olarak mevcut olduğundan, güvenlik uzmanlarından kapalı kaynak ticari şifre yöneticilerinden daha fazla inceleme yapılır ve güvenlik açıkları hemen kapatılır.

  Bitwarden kasanız AES-256 ile korunur ve ana şifreniz asla Bitwarden'e gönderilmez. Bunun yerine SHA-256 ile daha fazla karma hale getirilmiş bir anahtar oluşturmak için kullanılır. Ekstra güvenlik istiyorsanız, tüm şifrelerinizi kendi sunucunuzda barındırabilirsiniz. Tüm bunlar, şifrelerinizle güvenebileceğiniz süper güvenli bir sistem oluşturmak için bir araya geliyor.

  Planlar ve Fiyatlandırma

  Bitwarden'in ücretsiz bir kişisel planı, ücretsiz bir iş planı, premium bir kişisel planı, bir aile planı ve iki ücretli iş planı vardır.

  Ücretsiz kişisel plan, çoklu cihaz senkronizasyonu ve kasanızdaki sınırsız öğeler dahil olmak üzere Bitwarden'in tüm temel özelliklerini içerir. Yıllık $10 ile Premium plana yükseltme, 1 GB şifreli dosya depolama, üçüncü taraflarla iki adımlı oturum açma ve öncelikli müşteri desteği ekler. Aile planı, paylaşılan 1 GB şifreli dosya depolama alanı ile beş kullanıcı için aylık $1'dır.

  Ücretsiz iş planı, iki kullanıcı arasında paylaşım içerir ancak sizi iki paylaşılan şifre koleksiyonuyla sınırlar. Teams planına yükseltme, beş kullanıcı için yıllık $60'dır ve sınırsız koleksiyon ve 1 GB şifreli dosya depolamasının kilidini açar.

  Kurumsal planın maliyeti kullanıcı başına aylık $3'dır (yıllık faturalandırılır) ve kullanıcı grupları ve RESTful API erişimi gibi birçok ek özellik içerir.

  Ancak ücretsiz özellikleri kişisel kullanımlar için oldukça yeterlidir.

  Sonuç

  Bitwarden sadece mevcut en iyi ücretsiz şifre yöneticilerinden biri değil, aynı zamanda kullanışlı ve özellik dolu, ücretli şifre yöneticilerini işinden edebilir. Ücretsiz planın sınırsız depolama alanı ve çoklu cihaz senkronizasyonu vardır, AES-250 şifrelemesi her şeyi güvende tutar ve kaynak kodunun tamamı kullanılabilir. Birçok ekstra özellik barındıran Bitwarden'i şiddetle tavsiye ediyoruz.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz