Android’de Ebeveyn Kilidi Nasıl Konulur?

Çocuklarınızın kendi akıllı telefonlarına sahip olmaları için doğru yaşın ne olduğu hakkında birçok tartışma var. Bill Gates, bu yaşın 14 olduğunu düşünüyor. Ebeveynlerin çoğunun çocuklarını bu yaşa kadar durduramayacağı kesin gibi. Bu durumda çocuklar için Android’de ebeveyn denetimlerini ayarlama vakti geldi demektir.

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın masumiyetlerini şiddet içeren, yetişkinlere yönelik veya küfürlü içeriklerle mahvetmek istemezsiniz. Aynı zamanda, YouTube'a, sosyal medyaya erişmek veya oyun oynamak için akıllı telefonlardan ve tabletlerden onları mahrum bırakamazsınız.

Çocukların telefonlara ve tabletlere bağımlı olmalarını önlemek gittikçe zorlaşırken, Android'de zararlı içeriklerden korunmak için ebeveyn denetimleri ayarlama yolları vardır. Bakalım neler yapabiliriz.

1. Kısıtlı Profil Oluştur

Bir Samsung akıllı telefona sahipseniz, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturma seçeneğini göremeyebilirsiniz. Bunun nedeni, bazı üreticilerin bu özelliği bazı nedenlerden dolayı devre dışı bırakmalarıdır. Telefonunuzun marka ve modeline bağlı olarak, cihazınızda etkinleştirilmiş olabilir. Değilse, bir sonraki aşamaya geçin.

 1. Telefonunuzdaki Ayarları açın ve Kullanıcılar'a gidin. Önceden oluşturulmuş iki kullanıcı hesabını göreceksiniz. Biri isminizle siz ve biri de misafir kullanıcı için. Yeni bir Çocuk profili oluşturmak için Kullanıcı Ekle'ye tıklayın. Genel bir sorumluluk reddi göreceksiniz. Tamam'a tıklayın.
 2. Kurulum ekranı görünecek ve Wi-Fi ağınıza bağlanmanız istenecektir. 
 3. Yeni profilinizi istediğiniz bir şekilde adlandırın ve bir sonraki ekranda Google'ın Koşullar Sözleşmesi'ni kabul edin. 
 4. Bu noktada, yeni bir Google hesabı olan birkaç ek seçenek göreceksiniz. Çocuğunuzun uygulamalarını kendi hesabınızdan ayrı tutabilmesi için yeni bir Google hesabı oluşturabilirsiniz. Bu, yanlışlıkla Play Store'a bağlı kredi kartınızı kullanmalarını da engelleyecektir.
 5. Hiçbir uygulamanızın görünür olmadığından yeni bir Android ana ekranı göreceksiniz. Devam edin ve çocuklarınıza uygun yeni uygulamalar yükleyin. 
 6. Kullanıcı hesaplarını bildirim alanından hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. 

Android'de yeni profiller oluşturmak için varsayılan seçenek devre dışıysa, çocuklar için kısıtlı bir alanı nasıl kurabileceğinizi görelim.

2. Üçüncü Taraf Uygulamalar Yardımıyla Ebeveyn Denetimi

Yerleşik sınırlı profil özelliğinin yanı sıra, daha fazla özellik ile ebeveyn denetimi seçenekleri sunan üçüncü taraf uygulamalar vardır. Kids Place böyle bir uygulamadır. Aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı Play Store'dan yükleyin.

 1. Uygulamayı ilk kez açtığınızda, 4 basamaklı bir PIN'de belirlemeniz istenir. Arabanızın plaka numarasını veya başka bir açık adresi kullanmayın. Çocuklar sandığınızdan daha akıllılar.
 2. Bir sonraki ekranda, PIN'iniz için e-posta adresinizi ve şifre ipucunuzu girmeniz gerekecektir.
 3. Bundan sonra, telefonunuzun her yönünü kontrol edebilirsiniz. Ayarlar'a tıklayın. Yeni oluşturduğunuz PIN kodunu tekrar girmeniz istenecek, bu da çocukların ayarları değiştiremeyeceği anlamına geliyor. İçeri girdikten sonra Ebeveyn Denetimleri'ni tıklayın. 
 4. Burada, ana düğmeyi kilitleyebilir, böylece çocuk sizin izniniz olmadan bir uygulamadan çıkamaz. Kullanmakta olduğu uygulama, yanlışlıkla veya kasten çıkarsa yeniden başlatmaya zorlanabilir. Bir oyun çevrimdışı olarak oynatılabilirse, tüm kablosuz bağlantıları devre dışı bırakabilirsiniz. 
 5. Cihazın yeniden başlatılması durumunda Kids Place uygulamasını varsayılan olarak yeniden başlatmaya zorlama seçeneği vardır. Bildirim alanını kilitleyebilirsiniz, böylece iletileriniz güvende olur. Her bir uygulama kilitlenebilir veya beyaz listeye eklenebilir. 
 6. Uygulamanın Pro sürümü, bir zamanlayıcıyı ayarlama, belirli uygulamalar için internet erişimini ayarlama, uygulama adlarını değiştirme ve diğer UI ayarları gibi daha fazla seçenek sunar.

3. Play Store'un Ebeveyn Denetimleri

Bunun farkında olmayabilirsiniz, ancak Play Store uygulamasının yerleşik ebeveyn denetimi seçenekleri de vardır. Play Store'u başlatın, menü düğmesine tıklayın ve Ebeveyn Denetimleri'ne gitmek için Ayarlar'ı seçin.

 1. Varsayılan olarak, ebeveyn denetimleri kapalı olarak ayarlanır. Geçiş anahtarının altındaki içerik kısıtlamalarını ayarlamak için üç seçenek fark edeceksiniz. Ebeveyn denetimlerini açtığınızda, gelecekte bu ayarları değiştirmek için gerekli olacak güvenli bir pin oluşturmanız istenecektir. 
 2. İçerik kısıtlamaları altındaki ilk seçenek Uygulamalar ve oyunlardır. Bu, Google'ın bir yaş sınırı içermesi nedeniyle kolayca seçilebilir. Çocuğunuzun yaşına göre birini seçmenizi ve ne tür uygulamaların görünür olduğunu izlemenizi öneririm. Bir yaş sınırı seçtikten sonra Play Store'daki uygulamaların türünü beğenmezseniz, her zaman farklı bir yaş sınırı seçebilirsiniz. 
 3. İkincisi, Film. Uygulamalardan farklı olarak, filmler U ile S arasında en kısıtlayıcı olan U ile derecelendirilmiştir. Bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı derecelendirme seçenekleri görebilirsiniz. 
 4. Sonuncusu sadece bir seçeneğe sahip olan Müzik. Sağlayıcı tarafından açık olarak işaretlenmiş şarkıları kısıtlayabilirsiniz.

Google, ebeveynlerin çocuklarının dijital ayak izlerini izlemelerine ve cihazlarına ilişkin temel kuralları belirlemeye yardımcı olmak için geçen yıl Family Link uygulamasını başlattı.

Üçüncü taraf uygulamalarıyla daha önce gördüğümüz gibi Google Family Link uygulaması da ekran süresi sınırını ayarlamanıza, uygulama kullanım süresini izlemenize ve cihazı uzaktan kilitlemenize yardımcı olur. 

Temel Kuralların Ayarlanması

Bir ebeveyn olarak, çocuklarımızın masumiyetini korumak bizim sorumluluğumuzdur. Çocuklarınız için temel kurallar belirlemek ve onlara daha güvenli bir dijital ortam sağlamak, sağlıklı büyümeyi sağlayacak ve onların uygunsuz ve şiddet içeren içeriğe erişmelerini önleyecektir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın