Ogznet.com

Genç ve parlak bir cilt için: Yaşlanma karşıtı besinler

Cildimizin her zaman sağlıklı, canlı ve genç görünmesini isteriz. Yaşlanma süreciyle birlikte, ciltteki yaşlanma belirtileri de artar. Ancak sağlıklı bir beslenme düzeni ile yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve cildinizi genç ve parlak tutabilirsiniz. Bu blog yazısında, yaşlanma karşıtı besinlerin cildimiz üzerindeki olumlu etkilerini keşfedeceksiniz. İşte daha sağlıklı ve genç bir cilt için yaşlanma karşıtı besinler!

Cildi Güzelleştiren Yiyecekler

Yapılan araştırmalar, meyve ve sebze tüketiminden oluşan bir beslenmenin, genç görünen cildi korumak için en sağlıklı ve güvenli yöntem olabileceğini bulmuştur. İşte cildinizi gençleştirip, güzelleştiren sağlıklı yiyeceklerden bazıları.

  1. Portakal ve Diğer Narenciye Çeşitleri

Portakallar, günlük C vitamini ihtiyacınızın %85'ini karşılar. C vitamini soğuk algınlığıyla savaşmak için en bilinen vitamindir ve aynı zamanda antioksidan özelliğiyle hastalıklara ve ciltteki zararlı etkilere karşı mücadele eder.

C vitamini eksikliği, cildinizin morarmaya karşı daha hassas hale gelmesine ve yaraların daha yavaş iyileşmesine neden olabilir. Bu nedenle, cildinizin sağlıklı kalması için bir portakal yemek, suya biraz limon sıkmak veya salatanıza limon eklemek iyi bir fikir olabilir.

  1. Ayçekirdeği

Ayçekirdeği, bakır, B1 vitamini, manganez, selenyum, fosfor, magnezyum, B6 vitamini, folat ve niasin gibi birçok besin maddesi içerir. Cilt için önemli olan bileşenler arasında E vitamini öne çıkar. Bu vitamin, cilde uzun süre uygulandığında iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Ayçekirdeği gibi E vitamini açısından zengin gıdaların tüketimini destekleyen araştırmalar mevcuttur, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hayvan ve bitki hücre zarlarını ışığa bağlı cilt hasarından koruyabilen E vitamini, araştırmalar tarafından da desteklenmektedir.

  1. Havuç

Havuç, beta karoten gibi birçok vitamin içerir. Beta karoten, havuçlara turuncu renklerini veren karotenoidlerin en iyi bilinenidir. Araştırmalar, beta karotenin cilt de dahil olmak üzere birçok organda metabolize olduğunu ve bu nedenle cilt için çok faydalı olduğunu göstermektedir. Ayrıca beta karoten takviyesinin güneş yanığına karşı koruduğu da bulunmuştur.

  1. Yumurta

Yumurta, sağlıklı kemikler ve cilt için oldukça önemlidir. Bunun nedeni, D vitamini açısından zengin olmasıdır. Aslında, D vitamini almak için en iyi yol güneş ışığına maruz kalmaktır. Ancak, yaşlanan nüfus arasında D vitamini eksikliği yaygın bir sorundur.

D vitamini eksikliğinin, cilt kanseri, sedef hastalığı, iktiyoz ve vitiligo gibi hastalıkların yanı sıra skleroderma ve sistemik lupus eritematozus gibi otoimmün cilt bozukluklarına neden olabileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, yetersiz miktarda D vitamini ile atopik dermatit, akne, saç dökülmesi, enfeksiyonlar ve fotodermatozlar da ilişkilendirilmiştir.

D vitamini almak için güneşe çıkmadan önce birkaç yumurta tüketmeyi ihmal etmeyin.

  1. Böğürtlen

Böğürtlen, cildi koruyan polifenoller içeren bitkiler arasındadır. Böğürtlen, C vitamini, lif, K vitamini, A vitamini ve birçok antioksidan içerir.

Ancak, polifenollere geri dönersek, bunlar bitkilerin güneşten gelen UV ışınlarına karşı savunma mekanizmalarıdır. Bu bitkileri yediğinizde, polifenoller de sizin tarafınıza geçer. Böğürtlen gibi polifenollerin UV ışınlarından korunmanın yanı sıra antienflamatuar ve antioksidan etkiler gösterdiğini ve tüm bunların yaşlanma karşıtı olabileceğini gösteren araştırmalar da mevcuttur.

Bu nedenle, bol miktarda böğürtlen tüketerek cildinizi genç, canlı ve sağlıklı tutabilirsiniz.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz