Ücretsiz ve En İyi Şifre Yöneticisi Programlar

Günümüzde neredeyse herkesin birkaç e-posta hesabı var, bazılarının ise birden fazla Facebook hesabı var. Bu hesapların tüm şifrelerini nasıl hatırlıyorsunuz? Bir yol, tüm hesaplar için aynı şifreyi kullanmaktır, ancak bu çok tehlikelidir, çünkü biri şifrenizi çalmayı başarırsa, tüm hesaplarınıza tam erişime sahip olur.

Parolanızı farklı hesaplar arasında ayırmanın bir yöntemi, hizmetin adını kullanmaktır. Örneğin, şifreniz 'qwerty' ve facebook hesabınız için sadece 'qwertybook' kullanın. Kırmayı zorlaştırmak için 'qwertybook1984' kullanın. Bu tam olarak en iyi yöntem değil, 100'den fazla şifreyi hatırlamanız gerekiyorsa, bir şifre yöneticisine ihtiyacınız olacak.

En iyi ücretsiz şifre saklama programları:

İnternette kullandığınız şifreleri saklayıp, istediğiniz zaman güvenli bir şekilde temin edebileceğiniz ve tüm platformlarda da erişebileceğiniz en iyi ücretsiz şifre saklama programları burada.

Şifre yöneticileri, tüm şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklayan programlardır. Ayrıca bu programlar, hesaplarınıza daha fazla güvenlik sağlamak için karmaşık şifreler oluşturmanıza olanak tanır ve daha sonra bu şifrelere  tek bir ana parola ile ulaşabilirsiniz.

1. Bitwarden

  • Windows | macOS | Android | iOS

Bitwarden, 2016 yılında çıkan ücretsiz ve açık kaynaklı bir şifre yöneticisidir. “Açık kaynak” etiketi, kodun GitHub'da mevcut olduğu ve kodlama bilen herkesin istediği gibi bu kodları indirip kendi değişiklerini yapabilceği anlamına gelir. Şirkete göre, program bağımsız güvenlik araştırmacıları ve üçüncü taraf güvenlik denetim firmaları tarafından denetleniyor.

Programı kullanmak için e-posta adresinizi ve ana şifreyi girerek ücretsiz bir hesap oluşturmanız ve ardından e-postanızı doğrulamanız yeterlidir. Bundan sonra, oturum açma kimlik bilgileri, kredi kartı bilgilerini manuel olarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca kullanışlı bir şifre üreticisi de bulacaksınız.

Bitwarden, yıllık belli bir ücret karşılığında premium abonelik de sunuyor. Bu yıllık plan, dosya ekleri için 1 GB şifreli depolama alanı, iki adımlı oturum açma seçenekleri, bir TOTP doğrulama kodu (2Fa) oluşturucusu, veri ihlali raporları ve daha fazlasını ekler.

Bitwarden'ı doğrudan bilgisayrınıza yüklemek istemiyorsanız, Chrome, Firefox, Opera, Microsoft Edge, Safari ve diğer tarayıcılar için eklenti şeklinde kullanabilirsiniz. Bitwarden'deki şifrelere herhangi bir cihazdaki herhangi bir web tarayıcısını kullanarak da erişebilirsiniz. Bitwarden, şifrelenmiş verileri senkronizasyon amacıyla bulutta depolar.

2. KeePass

  • Windows | macOS | Android | iOS

Açık kaynaklı bir şifre saklama programıdır ve tamamen ücretsizdir. Sha-256 karma kimlik doğrulamasına sahip güçlü bir AES-256 şifre kullanan uçtan-uca şifreleme sunulmaktadır. KeePass, dizüstü, mobil cihaz veya masaüstü bilgisayarınıza şifrelerinizi depolar.

KeePass, şifrelerinizi güvenli bir şekilde yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir açık kaynak şifre yöneticisidir. Tüm şifrelerinizi bir ana anahtarla kilitlenmiş tek bir veritabanında saklayabilirsiniz. Tüm veritabanının kilidini açmak için sadece tek bir ana şifreyi hatırlamanız gerekir. Veritabanı dosyaları, şu anda bilinen en iyi ve en güvenli şifreleme algoritmaları (AES-256, ChaCha20 ve Twofish) kullanılarak şifrelenir.

KeePass, çeşitli modern masaüstü ve mobil platformlarda çalışabilen, güçlü ve özelleştirilebilir bir şifre yöneticisidir. Ancak, teknik olmayan kullanıcılar kullanımı biraz zordur. Tarayıcı entegrasyonu için eklentiler mevcuttur.

Bir şifre üreticisi ile yeni bir şifre girdiğinizde KeePass otomatik olarak doldurur. Ayrıca, şifre üreticisini ayarlamak için bir çok yapılandırma yapmanıza izin verir.

Şifre üreticisi, isteğe bağlı olarak şifreler oluşturmanızı sağlar. KeePass'ın şifre üreticisi özelliği, noktalama işaretlerinin dördüncü kategorisini sonlandırır ve ü ve Ñ gibi yüksek ANSI karakterinin yanı sıra boşluk karakteri de eklemenize izin verir.

KeePass, veritabanını bulutta değil yerel depolama biriminde yönetir. Veriler yerel olarak tutulduğundan, veri ihlalini en aza indirir.

KeePass gerçekten ücretsizdir ve tüm kaynak koduna bakabilir ve güvenlik özelliklerinin doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilirsiniz.

3. Password Safe

  • Windows | macOS | Android

Password Safe, uçtan uca güçlü şifreleme sağlayan açık kaynaklı bir seçenektir. Bu şifre yöneticisi sadece mükemmel özellikleri nedeniyle değil, aynı zamanda dünyaca ünlü şifreleme uzmanı Bruce Schneier tarafından geliştirildiğinden popülerdir.

Password Safe, Windows için kullanılabilir ve Android, iOS, Linux ve Mac için üçüncü taraf uygulamalara sahiptir. PWSafe'in Windows programının kullanımı zor değildir ancak çok fazla özelliklerinin olmaması, tarayıcınıza kolayca entegre oalmayacağı anlamına gelir.

Otomatik doldurma kullanılabilir, ancak kurulumu kolay bir eklenti aracılığıyla olmaz. Bu şifre yöneticisinin tek iyi özelliği şifre saklamadır. Kullanıcılar ayrıca şifreleri sorunsuz bir şekilde diğer şifre yöneticilerine aktarabilirler.

En büyük dezavantajı bulut senkronizasyonunun kullanılamamasıdır. Bu nedenle şifre kasanızı USB ile paylaşmanız gerekecektir. Güçlü şifreler oluşturmak için program içinde bir şifre oluşturucu da vardır.

Kolaylığı nedeniyle Password Safe, aktif açık kaynak topluluğu sayesinde tüm platformlar için mevcut en basit ama etkili bir şifre saklama programı olmaya devam ediyor.

4. LessPass

  • Android | iOS | Chrome | Firefox

Şifreli kasanızı senkronize etmek için zamanınızı boşa harcamayın. Parolalarınıza her yerden, her zaman, herhangi bir cihazdan erişmek için bir ana parolayı hatırlayın. Senkronizasyon gerekmez.

LessPass, oturum açma ve ana parola kullanarak benzersiz bir parola hesaplar. LessPass çevrimdışı çalıştığı için her cihazda veya bulutta bir parola kasasını eşitlemeniz gerekmez!

LessPass parola yöneticisi, bilgileri sabit diskinizde veya bulutta saklamadan parolaları hatırlamanın benzersiz bir yolu olarak öne çıkıyor. Çoğu parola yöneticisi, parolaları depolamak için şifrelenmiş bir veritabanı oluşturur. Kullanıcılar daha sonra, web sitesi oturum açma bilgilerini, parola yer imlerini, kredi kartı numaralarını ve ürünle birlikte verilen diğer bilgileri de içerebilen veritabanına girmek için bir ana parola girerler.

Birçok parola yöneticisi, kullanıcı bilgilerini korumak için yüksek dereceli şifreleme teknolojisi kullansa da, parolaları ve özel bilgileri bir dosyada tek bir yerde depolamak, bilgisayar korsanlarını verileri çalmaya çalışmak için çekebilir.

Bunun yerine, LessPass farklı bir yaklaşım benimser. Bu şifre yöneticisi, tüm verilerinizi tek bir yerde saklamaz. Kullanıcılar benzersiz bir parola oluşturmak için farklı şeyler girer. Şöyle çalışır: Uzantıyı açarsınız. Ardından, "chrome.google.com" gibi bir alan adı, "ogz.net gibi bir kullanıcı adı" ve bir ana şifre (her zaman hatırlamanız gereken) oluşturmalısınız.

Kullanıcı site alan adını, oturum açma adını ve ana parolayı girdiğinde LessPass otomatik olarak parolalar oluşturur.

Buradan, LessPass semboller, harfler ve rakamlardan oluşan bir dizi kişisel parola oluşturmak için bir karma işlevine güvenir. LessPass size parolaların karmaşıklığını ve uzunluğunu ayarlama esnekliği verir. Bir ana parola oluşturduktan sonra, kullanıcı ilgili girişi sağladığında LessPass otomatik olarak aynı sonucu sağlayacaktır. Tek ihtiyacınız olan aynı etki alanı, oturum açma adı ve ana paroladır.

LessPass parola yöneticisi parolanızı herhangi bir yerde saklamak yerine saf işlev teknolojisini kullanır. Bu özellik, kullanıcı girişine göre aynı şifreyi hesaplar. Her seferinde aynı girişleri sağladığınız sürece şifreniz görünecektir.

5. KeePassXC Password Manager

  • Windows | macOS | Linux

Bir daha asla bir şifreyi unutma. Endüstri standardı şifrelemeyi kullanarak parolaları güvenli bir şekilde saklayın, bunları masaüstü uygulamalarına hızla otomatik olarak yazın ve web sitelerinde oturum açmak için tarayıcı uzantımızı kullanın.

KeePassXC, endüstri standardı 256-bit AES kullanılarak tamamen şifrelenmiş, eksiksiz bir veritabanı şifrelemesidir. KeePass Password Safe biçimleriyle tam uyumludur. Şifre veritabanınız çevrimdışı çalışır ve internet bağlantısı gerektirmez.

6. NordPass Free

  • Win | Mac | Android | iOS

Parolaları tek bir yerde saklayın ve bir tıklamayla web sitelerine ve uygulamalara giriş yapın. NordPass şifre yöneticisi ile çevrimdışı olduğunuzda bile herhangi bir cihazda oturum açma kimlik bilgilerinize erişin. NordPass, web sitelerini tanır ve oturum açarken oturum açma bilgilerinizi otomatik olarak doldurur.

Hiç kimsenin oturum açma bilgilerini manuel olarak yazacak zamanı yok, bu yüzden bu program ile parolaları otomatik olarak doldurun. NordPass ile bunu birkaç tıklamayla yapabilirsiniz. Parolalardan fazlasını saklayın; güvenli notlarınızı, kredi kartı bilgilerinizi ve teslimat adreslerini tek bir yerde saklayın.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın