Ogznet.com
Image by archjoe on Freepik

Basit mimari çizim programı ücretsiz

En iyi 5 mimarlık programı ile mimari tasarımlar ve çizimler yapabilirsiniz. Pratik yapmak isteyen bir mimarlık öğrencisi, yada maliyetten tasarruf etmek isteyen profesyonel bir çalışan olabilirsiniz. Bu programlar mimari tasarım ile ilgilenen herkes için uygundur.

Bu yazılımlar özellikle mimarlar ve inşaat mühendisleri düşünülerek tasarlanmıştır, böylece onlardan en iyi şekilde yararlanabilirler. Sizin için en iyi mimari programları sunuyoruz!

Eskizlerden sunumlara kadar 3B modeller, görüntüler ve izlenecek yollar oluşturmak için hızlı, eğlenceli ve ücretsiz bir araç.

Ücretsiz DesignWorkshop Lite yazılım paketi, ev tasarımı ve mimarinin, peyzajların, sergilerin veya her türlü mekansal tasarımın görselleştirilmesi için kendi 3B modellerinizi oluşturmanız için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. DesignWorkshop Lite ile Great Buildings Online'daki ücretsiz 3B bina modelleri gibi her boyuttaki hazır modelleri DXF, DesignWorkshop veya 3DMF formatında inanılmaz canlı 3B hızıyla görüntüleyebilir ve gözden geçirebilirsiniz.

Bu ücretsiz yazılım, ev ve kat planlarının yanı sıra gerçekçi bir model görmek istediğiniz herhangi bir manzara için 3D tasarım sunar. Arayüz gerçekten kullanıcı dostudur ve yükseklik, projeksiyon, uzatma, yakınlaştırma ve uzaklaştırma, nesnelere ve malzemelere isim ekleme ve kullanıcı için görsel bir adım atma deneyimi gibi özelliklere izin verir. Metin mesajları eklenebilir ve kullanıcı sanal kalemle çizim yapmakta serbesttir. Daireler ve dikdörtgenler gibi şekiller de mevcuttur ve kesilmiş kopya seçenekleri de vardır. Kullanıcılar, JPG, GIF, PICT ve diğer bazı ortak formatlarda fon görüntülerini içe aktarmakta özgürdür.

Bu yazılım kat planları için ideal değildir, ancak bir tane oluşturmak için kullanmayı deneyebilirsiniz. Kullanıcılar, gerekenden daha fazla fare kontrolünden ve karmaşık tasarım araçlarının eksikliğinden şikayetçi olmuşlardır. Belirli bir alanın 3B görüntülerini görüntülemek istiyorsanız ve gelişmiş mimari araçları aramıyorsanız, bu yazılım sizin için idealdir. Basit kullanıcı arayüzü çevrimiçi düzenleme ve tasarım konusunda pek deneyimli olmayan bir kullanıcı için idealdir.

LibreCAD, Windows, Apple ve Linux için ücretsiz bir Açık Kaynaklı CAD uygulamasıdır.

LibreCAD, temelde QCAD'in topluluk versiyonudur. Kullanıcıların bina ve oda planları, iç tasarım çizimleri, mekanik çizimler ve diyagramlar gibi farklı teknik çizimler yapmasına olanak tanır. Desteklenen ana dosya formatı DXF'dir, ancak araç aynı zamanda kullanıcıların dosyaları SVG ve PDF olarak dışa aktarmasına da olanak tanır.

BRL-CAD, başka bir güçlü açık kaynaklı, platformlar arası mimari yazılımdır. BRL-CAD, etkileşimli geometri düzenleme, işleme ve geometrik analiz için yüksek performanslı ışın izleme, sistem performans analizi kıyaslama paketi, uygulama geliştiriciler için geometri kitaplıkları ve 30 yılı aşkın deneyim içeren güçlü bir açık kaynaklı çapraz platform katı modelleme sistemidir.

Üstelik en iyi yanı, tamamen ücretsiz olması ve Windows, macOS, Solaris, Linux vb. sistemleri desteklemesidir.

Bu, kullanıcıya, örneğin duvarlar, kapılar, banyolar gibi belirli bir yapı türünün etkisinin gerçek bir gösterimini gösterdiğinden, evlerinin nasıl görüneceğini öngörmek ve planlamak isteyenler için harika bir yazılımdır; evin düzeni ve yapısı üzerinde durur. Bu yazılım, nesnelerin, yüzeylerin, malzemelerin oldukça yaratıcı ve etkileşimli modellerini sunar ve aynı zamanda, mizanpajın farklı bölümlerinde aydınlatmanın nasıl görüneceğini belirler.

Bir mimar kiralamak istemeyenler için, ya da sadece evlerinin neye benzemesini istedikleri hakkında bir fikir edinmek isteyenler için, bu yazılım ile mimara aynı şekilde talimat verebilirler. Üstelik ücretsizdir ve onlarla nasıl iletişim kuracağının yanı sıra malzeme ve hizmet tedarikçilerinin ayrıntılarını içerir. Sadece bina malzemeleri değil, ev dekorasyon ve bahçe malzemeleri de temin edilmektedir.

Bu görünüşte mükemmel olan yazılımın tek dezavantajı, büyük ölçüde Avustralyalı bir kitleyi hedeflemektedir. Bu nedenle, Avustralya’da kalmadığınız sürece, sunulan malzemelerin yanı sıra tedarikçilerin maliyeti sizin için hiçbir fayda sağlamayacaktır. Tasarım amacı için, bu yazılım harika, ama tedarik listesi uyumsuzdur.

Bu, özellikle mesleğe yeni atılmış mimarlara ve daha önce mesleğe atılmış olan mimarlara yöneliktir. Her mimarlık öğrencisinin aşina olduğu gelişmiş araçlarla dolu olan bu yazılım, ayrıntılı bir hassasiyet, kolay taslak hazırlama ve sorunsuz tasarım oluşturma sunar. AutoCAD Architecture iki versiyonda gelir: ücretsiz deneme ve ücretli.

Windows ile tam uyumlu (hem 32 bit, hem 64 bit), bu yazılım, oluşturduğunuz çizimlerin, grenli olarak gösterilen pürüzsüz, daha pürüzlü bir malzeme olarak gösterilen gerçek yaşam davranış-pürüzsüz malzemesini göstereceği gerçeği bakımından benzersizdir.

Google SketchUp’a adını verdikten sonra, bu yazılım hızla kullanıcılar arasında popülerlik kazandı. SketchUp, SketchUp Make ve SketchUp Uzmanları gibi çeşitli sürümlerde gelir, kullanıcılar kendilerine uygun gördükleri sürümü seçebilirler. SketchUp sınırlamaları nedeniyle çok fazla eleştiriyle karşı karşıya kaldı, dikdörtgenler veya daireler gibi düz kesilmemiş bir şekli tanıyamıyor ancak kendine özgü bir şekli var.

Ancak birçok eklenti ve yardımın sağlandığı bir forum sunar. Öğrenilmesi çok kolaydır, net 3B görüntüler oluşturur, döşemeyi kontrol etmenizi sağlar, ahşap işçiliği, garaj, baraka, güverte vb. ek armatürler oluşturabilirsiniz. Her nesne, yüzey ve malzeme kesinlikle bir artı olan kendi benzersiz dokusu ile birlikte gelir.

Revit, yazılımı kullanmak için tüm kullanıcılara üç yıllık ücretsiz bir lisans sunar, ki bu gerçekten harika. Ücretsiz üyelik bu yazılımı mimarlık öğrencileri için ideal kılar. Son derece yapılandırılmış ve profesyonel olan bu yazılım, yaptığınız andaki değişiklikleri kaydeder ve size ideal bir deneyim sunmak için üzerinde çalıştığınız peyzajı / planı değiştirmeye devam eder. Doğruluk, bu yazılım için önemli bir artıdır - tasarımları temiz ve hatasız olarak garanti eder ve sunar. Kullanıcılar herhangi bir yapı tasarlayabilir ve 3B formda görüntüleyebilir, hızlı bir şekilde taslak oluşturabilir ve yapım sürecinin başından başlayarak kullanıcının çıkarmak istediği parçalara kadar denetleyebilir.

Revit yeni öğrenciler ve evlerini planlayan meslekten olmayan kişiler için sadece mimari çalışma sunar. Tasarım tecrübesi olan bir kişi Revit'i binalar, demirbaşlar ve ek detaylar oluşturmak için kullanabilir.

Ödemeyi dikkate almazsanız, ArchiCAD ayrıca yüksek kaliteli tasarım ve verimli performans sağlayan gerçekten iyi bir mimari yazılımdır. ArchiCAD, AutoCAD gibi ücretsiz bir deneme imkanı sunsa da, kullanıcılar ücretli sürüme yönlendiriliyor; Çünkü deneme sürümünde pek çok özellik sunulmuyor.

Sweet Home 3D, kullanıcıların bir evin basit bir 3 boyutlu görüntüsünü oluşturmasına ve ardından mobilya ve diğer ev araçları yardımıyla iç ve dış görünümü dekore etmesine yardımcı olan harika bir ücretsiz mimari tasarım programıdır. Sweet Home 3D, özellikle daha önce hiç çizim yapmamış olanlar için kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Yazılım, görüntüyü arzularınıza uyacak şekilde özelleştirmenizi mümkün kılar.

FreeCad, açık kaynaklı, ücretsiz ve genel amaçlı bir parametrik CAD/CAM programıdır. Avrupa Bilgisayar Topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Sınırlı bir süre için web sitelerinden ücretsiz olarak indirilebilir. Bu yazılım okullarda, şirketlerde, endüstri mühendisliği şirketlerinde ve ticari amaçlarla inşaat ve ilgili bilgileri üreten veya sağlayan diğer firmalarda kullanılır.

Yazılım, çok çeşitli CAD çizim araçlarını kullanarak tasarım yapılmasını sağlar. FreeCAD'de, kullanıcıların şekli doğrudan önizlemesine izin veren CAD modelleri de vardır.

10. TAD

TAD, 1989 yılında Hindistan'da küçük bir mimarın ofisinde ortaya çıktı. BIM'e (Yapı Bilgi Modellemesi) başka bir yerde görmüş olabileceğinizden farklı bir yaklaşımdır. Temel mimari araştırmalara dayanmaktadır. Diğer mühendislik alanlarından türetilmiş ve daha sonra mimarlara uyacak şekilde değiştirilmiş bir yazılım değildir.

Mimarların gerçekte yaptıklarıyla çok ilgili olduğu için, bunu yaparken son derece etkilidir. Bu BIM yazılımının dosya boyutları kelimenin tam anlamıyla kilobayt cinsindendir.

Aynı zamanda kapsamlı sorgulama yeteneklerine sahiptir. Mimar aslında nesnelliği oldukça erken bir aşamada elde edebilir.

DreamPlan Home Design, sadeliği ve temel sunumu ile SketchUp'a benzer şekilde listemize giren bir başka özgür yazılımdır, ancak DreamPlan, son derece sınırlı ve basit nesne tabanı, malzeme ve araç yelpazesi sunarken, SketchUp, çok daha yaratıcı seçenekler sunar. SketchUp ayrıca son derece kullanıcı dostudur ve DreamPlan'a göre bir başka avantaj sağlar.

MicroStation, birçok kişi tarafından kullanılan bir mimarlık yazılımıdır; çünkü çalışması için sabit bir arayüz sağlar. Kulağa güzel geliyor ancak, kullanıcılar yazılımın çok zor olduğundan ve bilgisayar için performans sorunlarına yol açtığından şikayet ediyorlar.

İnternette sunulan tüm mimari yazılım seçeneklerinden uygun yazılımı seçmek zordur, ancak maliyet, güvenilirlik, performans ve birinin ihtiyaçlarına uygunluğu, hatırlanması gereken en büyük ve en önemli faktörlerdir. Yazılım kullanmak için ödeme yapmak zorunda kalmamak harika gelse de, ücretli yazılım işleyiş ve hizmette bazen daha iyidir. Ancak, kimse para harcamak istemiyorsa, yukarıdaki listede belirtilen yazılımlardan herhangi birini kolayca kullanabilir ve makul oldukları sürece kusurlarına katlanabilir.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz