En iyi uçak simülasyon oyunu (PC, Web, Mobil)

Uçuş simülasyon oyunları ilgi çeken dijital oyun türleri arasındadır. Zamanla bilgisayar ve telefon donanımları güçlendikçe, uçuş simülatörleri giderek daha gerçekçi hale geldi ve kullanıcıların oturdukları koltuklardan pilotluk heyecanını deneyimlemelerini sağladı. İşte burada en iyi ücretsiz uçak simulasyon oyunları var. Bu uçak simulasyonlar oyunlarını PC, Web veya Mobil platformlarda oynayabilirsiniz.

Piyasada birçok ücretsiz oyun var ve buna uçak simülasyon oyunları da dahildir. Listemizde, olabildiğince gerçekçi olan sivil uçuş simulasyonlarının yanı sıra, geliştiricilerin aksiyon için biraz gerçekçiliği bırakıp savaş odaklı oluşturduğu simulasyonlar da var. Microsoft Flight Simulator 2020 gibi bir oyunun daha fazla özelliği olsa da, bu oyunlar en azından hiç para harcamadan uçuş simülasyonu dünyasına girmenize izin verecektir.

1. GeoFS

 

GeoFS uçak simulasyon oyununu ücretsiz olarak web tarayıcınızdan oynayabilirsiniz. Bu simulasyon oyununda, bir joystick, fare veya klavye kullanarak 20 uçaktan birini uçurabilirsiniz. Oyun, 30.000'den fazla farklı pist içeriyor. Web versiyonu ücretsizken mobil cihazlarda da oynamak isterseniz satın almanız gerekmektedir.

Kontrolleri istediğiniz zaman hızlı bir şekilde özelleştirebilir ve ilk yolculuğunuza yardımcı olacak talimatları alabilirsiniz. Çok motorlu uçaklarda başarılı değilseniz, daha geleneksel tek pervaneli modele geçebilirsiniz. Simülatör bir sıcak hava balonu, bir helikopter ve bir yamaç paraşütü bile içeriyor.

Ücretsiz sürüm, çok oyunculu etkileşimi destekler. Herhangi bir noktada, gökyüzünde uçan başka bir oyuncuya veya gerçek zamanlı hareket eden ticari bir uçağa rastlayabilirsiniz. Açık Hava Haritasındaki gerçek zamanlı verilere dayanan hava koşulları da değişir.

Diğer oyuncularla nerede karşılaşacağınızı görmek ister misiniz? GeoFS, tüm pilotları izleyen canlı bir haritaya sahiptir. Herhangi bir uçağa sağ tıklayın, bir başlangıç ​​yüksekliği seçin, anında aynı konumda görüneceksiniz.

Ücretli sürüm, daha yüksek çözünürlükle daha iyi görüntüler sunar.

2. YSFlight

Ysflight Soji Yamakawa tarafından yapılmış ücretsiz bir uçak-helikopter simulatörüdür. Grafiksel olarak pek çok uçak simulatoründen geri kalsada, gerek fizim motoru gerekse kontroller olarak oldukça gerçekçidir.

Simülatörün temel tasarımı ve etkileyici olmayan görseller düşük donanıma sahip bilgisayarlara hitap ediyor. Yine de, sağlam bir dizi yerleşik özellik sunuyor.

Bu oyunu Soji Yamakawa, yani Kaptan YS, 1999'da bir üniversite projesi olarak tek başına başlattı. Yazılım, bir süredir önemli bir güncelleme almamasına rağmen, projeyi önümüzdeki yıllarda bir hobi olarak geliştirmeye devam etti.

Genel olarak, bu uçak simulasyon oyunu, Blue Angels F-18 Hornet'ten Apache helikopterine kadar her şeyi kapsayan 70'ten fazla uçak barındırıyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanından tanınmış birçok bölgeyi kapsayan çok çeşitli haritalar bulacaksınız. Rüzgar değişkenleri ve gündüz-gece bileşeni gibi ek özellikleri de kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

YSFlight çok özelleştirilebilir, AI tabanlı kanat arkadaşları ile Delta oluşumunda uçmaktan, arkadaşlarınızla havada it dalaşılarına kadar her şeyi yapmanıza izin verir. Bunu yaparken, Atari tarzı HUB uçuş hızları, yükseklik, yön ve diğer önemli bilgiler hakkında ayrıntılar sunar. Oyun görüntülerini doğrudan program içinde kaydedebilir ve tekrar oynatabilirsiniz.

YSFlight, fare ve klavyeniz için joystick desteğinin yanı sıra standart kontrolleri de içerir.

FlightGear, gelişmiş ayarlar ve sınırsız kişiselleştirme söz konusu olduğunda tartışmasız en iyi uçak simulasyon oyunudur. Açık kaynaklı yazılımın kökleri 1997 yılına kadar dayanıyor, ancak geliştiriciler ve oyuncu topluluğu geniş harita ve özellik setini genişletmeye ve değiştirmeye devam ediyor.

Açık kaynaklı yazılım dokümantasyonunun kurulum yapısına alışkın değilseniz, kurulum zor olabilir. Bununla birlikte, bu engeli aştıktan sonra, 3D oyunun tadını çıkarabilirsiniz. Bir Cessna 172'de uçabilir veya Boeing 777, A6M20 Zero ve Zeppelin NT07 hava gemisini içeren bir çeşitlilikten başka bir uçak seçebilirsiniz.

FlightGear’ın yerleşik manzarası sınırlıdır, ancak çeşitli bölgeleri ve 20.000'den fazla havaalanını doğrudan FlightGear'ın web sitesi, BitTorrent veya isteğe bağlı bir Blu-ray disk satın alarak indirebilirsiniz. Göz kamaştırıcı kurulum süreci ve arayüzü, kurulum sürecinde size yardımcı olan ve kalkış, iniş ve diğer temel uçuş prosedürlerini gerçekleştirmenize yardımcı olan FlightGear wiki'yi kullanarak daha da kolaylaşır.

FlightGear, hevesli bir geliştirici topluluğu sayesinde devamlı gelişiyor. Ayrıca, daha gerçekçi olması için genel uçuş kontrollerinden aydınlatma gibi küçük ayrıntılara kadar her şey düşünülmüş.

 

Oyun, terminal binaları ile titizlikle detaylandırılan 3.000'den fazla farklı havaalanına sahiptir. X-Plane tutkunları bu simulasyonun bir oyundan fazlası olduğunu iddia ediyor.

Bu oyun, uçağın her bir bileşenindeki kuvvetleri aynı anda modelleyerek uçuşu simüle eder. Blade eleman teorisi, simülasyonlar için aerodinamik kuvvetleri önceden hesaplamak için kullanılır. Bu, X-Plane kullanıcılarına oyun için potansiyel uçak tasarlarken daha fazla özgürlük sağlar.

X-Plane, ayrıntılı hava durumu modellemesi ve sistem arızaları potansiyeli gibi küçük dokunuşlarla inanılmaz derecede ayrıntılı. Neredeyse her bileşen rastgele bozulabilir, bu da sinir bozucu olsa da daha gerçekçi bir simülasyon deneyimi yaşatmaya yardımcı olur. Kullanıcılar ayrıca bir B-2 Bombardıman uçağından, uzay mekiğine kadar her şeye pilotluk yapabilir. Premium eklentiler aracılığıyla yüzlerce ek uçak mevcuttur.

X-Plane 11'in tam sürümü ücretsiz olmasa da, oyunun web sitesinden bir demo indirebilirsiniz. Mobil platformlarda oynamak isterseniz, X-Plane 10 iOS ve Android'de de kullanılabilir.

5. Google Earth Uçuş Simülatörü

  • Windows, Linux, Mac

Google Earth masaüstü programında yerleşik olarak bir uçuş simülatörü olduğunu biliyor muydunuz? Bu listedeki diğer seçenekler kadar gerçekçi ve ilgi çekici değildir, ancak yinede ücretsiz bir uçuş simulasyonu için yeterlidir. Google’ın masaüstü programını indirmek için Google Earth web sitesine gidin ve sayfadan "Earth Pro masaüstü sürümünü indir" düğmesine basarak Windows, Mac veya Linux için Google Earth Pro'yu indirin.

Uçuş simülatörüne erişmek için önce "Araçlar" ı ve ardından açılır menüden "Uçuş Simülatörüne Gir" seçeneğini tıklayın. Alternatif olarak, Windows'ta CTRL + ALT + A yazabilir veya MacOS'ta Command + Option + A tuşlarına basabilirsiniz.

Simülatörü açtığınızda, önce bir uçak seçersiniz: F16 jet avcı uçağı veya SR22 dört kişilik pervaneli uçak. Bundan sonra bir başlangıç ​​noktası seçebilirsiniz: Ekranınıza veya dünyanın herhangi bir yerindeki belirli bir havaalanından yüklenen geçerli konum.

Uçuş sim moduna girmeden önce Google Earth araç çubuğunda bulunan “Satürn” simgesini tıklayın. Açılır menü Dünya, Gökyüzü, Ay ve Mars'ı listeler. Üç yerden birini seçerek uçuş simulasyon moduna da girebilirsiniz. Simulasyonda kullanılan Mars ve ay manzaraları NASA tarafından sağlanan haritalara dayanmaktadır.

Page Up tuşuna basarak uçağı yükseltebilir ve sonrasında dönüşler için ok tuşlarını veya rotanızı yönlendirmek için fareyi kullanabilirsiniz. Kokpit görünümü yok, sadece hızınızı ve rakımınızı gösteren HUD kaplamalı bir panorama var

Ayrıca bir joystick kullanarak Google’ın uçuş simulasyonunu deneyimleyebilirsiniz. Ne yazık ki, son derece basit bir simülatör. Evinizin üzerinde uçmak istiyorsanız bu uçuş simulasyonu sizin için.

6. War Thunder

  • Windows, MacOS, Linux, PlayStation 4, Xbox One

War Thunder, 2. Dünya Savaşı ve Kore Savaşı araçlarının kullandığı, Windows, Linux, Mac ve PlayStation®4’te oynanabilen ücretsiz bir cross-platform oyundur. Geliştirilme aşamasında olan bir ortamda önemli hava, kara ve deniz savaşları dünyanın her yerinden oyuncularla birlikte yapılır.

Uçuş meraklıları için War Thunder, beş büyük güç (ABD, Almanya, İngiltere, ABD ve Japonya) için yüzlerce farklı uçaktan herhangi birini pilot olarak kullanmalarına izin veren daha aksiyona yönelik bir uçuş deneyimi sunuyor. Oyun, hem zorlu simülasyon hem de rahat, arcade tarzı bir oyun için birkaç farklı mod da sunuyor.

War Thunder, çevrimiçi çok oyunculu bir bileşen içeriyor ve çoğu savaş 16 oyuncudan oluşan iki takımın savaşını içeriyor. Bu savaşlar, düşman sayılarını azaltmak veya yerdeki hedefleri yok etmek dahil genellikle it dalaşını içerir. Oyuncular ayrıca tanklar ve uçaksavar araçları da dahil olmak üzere kara taşıtlarını kullanarak katılabilirler.

Pilotlar, hedefleri tamamladıkça ve savaşlar kazandıkça istatistiklerini artırmak için kullanabilecekleri puanlar kazanırlar; bu da yeni uçakların kilidini açar ve vizyon aralığı ve G-kuvvet toleransı gibi bileşenleri ayarlar. Tabii ki, özel oyuncular bu oyun içi avantajları daha hızlı elde etmek için gerçek para harcayabilirler.

Oyun üç geniş arketipte uçaklar sunuyor. Savaşçılar, it dalaşında iyi olan çevik savaş kuşlarıdır. Saldırganlar, zırhlı hedefleri düşürmek için tasarlanmış büyük silahlarla biraz daha yavaş uçaklardır. Bombacılar, kara kuvvetleri kümelerini silebilecek büyük yüklere sahip ağır zırhlı uçaklardır. Her üç kategorinin de kendine özgü güçlü ve zayıf yanları vardır, bu nedenle zafer üçün sağlıklı bir karışımını kullanan takımlara bağlı olacaktır.

War Thunder “freemium” modeli altında çalışıyor. Oynamaya başlamanın bir maliyeti yoktur, ancak içerik başlangıçta tam olarak kullanılamaz.

7. Rise of Flight

  • Windows

Rise of Flight, oyuncuları ikonik Fokker DR.1 triplane de dahil olmak üzere klasik WWI uçaklarının pilot koltuğuna yerleştirir. Tüm modifikasyonları dahil olmak üzere üç savaş uçağının (Spad 13, Albatros D.Va ve Dux fabrikası tarafından Nieuport 17) tadını çıkarın. Tek ve çok oyunculu modlara, Kariyer moduna ve 4 ortama ücretsiz erişin.

Oyuncuların fark edebileceği ilk şey, simulasyonun özgünlük konusundaki esnekliğidir. Uçakları, şasiden kokpiti kaplayan göstergelere kadar titiz bir ayrıntıya dönüştürür.

Oyun ayrıca özel senaryolar, çok oyunculu savaşlar ve birkaç tarihi savaşın yeniden yaratıldığı bir ortam da dahil olmak üzere birkaç farklı moda sahiptir. Buna ek olarak, kontrolleri özelleştirmenin çeşitli yolları vardır, bu nedenle fare ve klavyeyi veya joysticki tercih edebilirsiniz. Böylece Rise of Flight'ı sizin için en rahat şekilde oynayabilirsiniz.

Web mağazasını kullanarak veya oyunun Steam'deki sayfasından kendi uçak koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz.

8. World of Warplanes

  • Windows, Mac

World of Warplanes, oyuncuları birbirlerine karşı büyük savaşlara sokarak, Birinci Dünya Savaşı'nın ahşap çift kanatlılarından modern jetlere kadar her şeyi pilot olarak kullanmalarını sağlar. World of Tanks gibi, Warplanes de “freemium” modelini izliyor. Ücretsiz olarak oynamaya başlayabilirsiniz, ancak bazı uçaklar oyuncuların bunları gerçek para veya oyun içi para birimi ile satın almasını gerektirir.

Başlangıçta, oyuncular sadece Büyük Savaş'ın ilkel savaş uçaklarına erişebilirler. Oyun kazanarak para kazanırlar. Sonrasında daha gelişmiş uçakların kilidini açmak için bu paraları harcayın. Bununla birlikte, yeni bir uçak satın almak için yeterince kazanmak biraz zaman alabilir ve kilidini açabileceğiniz çok sayıda araç vardır.

Warplanes muhtemelen listedeki en arcade odaklı oyun. Bir it dalaşına kolayca başlayabilirsiniz, ancak savaş daha gerçekçi simülatörlerin ayırt edici detaylarından yoksundur.

İlerleme sistemi ve ortaya çıkan çok çeşitli uçak seçimi, birçok oyuncunun yeni araçların kilidini açmaya çalışmasını sağlar. Özellikle de arkadaşlarıyla oynayabilecekleri bir oyun isteyenler için, World of Warplanes uygun bir seçenektir.

9. DCS World

  • Windows
Digital Combat Simulator - askeri savaş simülasyon oyunu
image by Screenshots (digitalcombatsimulator.com)

Digital Combat Simulator (DCS), oynaması ücretsiz bir askeri savaş simülasyon oyunudur. Birden fazla savaş uçağı neslini kapsayan ve sayısız yüksek kaliteli model içeren DCS, tüm askeri uçak meraklıları için bir oyun alanıdır. Oyun, yukarıda belirtilen sivil uçuş simülasyonlarının çok ötesindedir.

Ücretsiz sürüm size Kafkasya bölgesinde, Gürcistan'ın büyük bölümünü ve Karadeniz'i kapsayan geniş bir görev alanı sağlar ve iki uçak içerir: bir Rus Sukhoi Su-25T ve bir İkinci Dünya Savaşı Kuzey Amerika TF-15D avcı uçağı. Ayrıca gelişmiş yapay zeka ile görevleri tasarlamanıza ve oynamanıza izin veren dolu bir seviye düzenleyici ile birlikte gelir.

DCS ücretsizdir, ancak bundan en iyi şekilde yararlanmak için biraz para harcamanız gerekir. Ve birçok oyun gibi, DCS de oldukça yüksek bir ücret talep ediyor. Bununla birlikte, her uçağın bu kadar pahalı olmasının bir nedeni var. DCS, oyunlardaki çoğu uçak için modüller satarak en sık kullandığınız uçakları özelleştirmenize olanak tanır.

DCS, her şeyi almak yerine, sahip olduğunuz uçakları kullanmayı öğrenmenizi istiyor. Ve ustalaşırsanız, DLC mağazasında bekleyen pek çok model var. DCS, savaşa çok odaklanmış olsa da, diğer oyuncularla mücadeleye odaklanmıyor. DCS, kapsamlı seviye düzenleyicisi ve muhteşem görselleri sayesinde öne çıkan tek oyunculu bir deneyimdir. Hızlı it dalaşları yerine, topluluk tarafından yapılan veya kendi tasarladığınız ayrıntılı görevlere katılacaksınız. Ek olarak oyun, Oculus, HTC ve Valve kulaklıklarını destekleyen bir VR modu ile birlikte gelir, ancak VR'deyken bir gamepad veya klavye ve fare kullanmanız gerekecektir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın