Ogznet.com

En iyi Torrent indirme programları 2023

Bu yazıda, gereksinimlerinize göre en iyi Torrent indirme programını seçmenize yardımcı olmak için en iyi ücretsiz Torrent istemcilerini inceliyor ve listeliyoruz. Gereksinimlerine en uygun ve ücretsiz torrent istemcisi ile istediğiniz dosyaları daha kolay bulabilir, daha hızlı indirebilir ve hepsini tek bir yerden yönetebilirsiniz.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Büyük dosyaların internetten indirilmesi zordur, özellikle de onları doğrudan bir ana sunucudan indirirken. Torrent istemcisi burada devreye giriyor.

  Torrent istemcisi olmadan, internetten büyük boyutlu dosyaları indirmenin ideal bir yolu yoktur. Torrent indirme programı, birçok kişinin büyük boyutlu dosyaları hızla indirmesine ve bunları verimli bir şekilde yönetmesine yardımcı olur. Torrent, çevrimiçi olarak zaten bunlara sahip olan farklı kişilerden yalnızca dosya parçalarını yakalayarak indirme işlemini hızlandırır. Sonuç olarak, size tek bir dosya sunmak için tüm parçaları bir araya getirir.

  En iyi ücretsiz torrent indirme programları

  Bu yazıda, en iyi torrent indirme programlarını listeledik. Aşağıda listelenen tüm programlar, günümüzde yaygın olarak kullanılan en iyi torrent istemcilerinden bazılarıdır.

  QBittorrent, µTorrent'e alternatif açık kaynaklı bir yazılım olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, qBittorrent tüm önemli platformlarda (FreeBSD, Linux, macOS, OS / 2, Windows) aynı özellikleri çalıştırır ve sağlar.

  qBittorrent - µTorrent'e alternatif açık kaynaklı torrent indirme programı

  Bu programın artı yönleri açık kaynak olması, kurulumun sistemi çok yormaması, verimli olması ve Vpn'ler ile uyumlu çalışmasıdır.

  Daha önce Vuze kullanan kullanıcılar için muhteşem bir alternatiftir. Bu hafif açık kaynaklı BitTorrent istemcisi bilgisayrınızda Vuze'nin yerini alabilir. Vuze gibi bu torrent indirme programı da VPN arayüzüne kolayca bağlanır.

  VPN yazılımınız bir sonlandırma anahtarı içeriyorsa VPN aktif olmadığında istemcinin torrent indirmesini önler.

  qBitTorrent'in daha birçok özelliği bulunmaktadır. Ayrıca QBitTorrent'in 100 MB veya daha az kurulum boyutu (platforma bağlı olarak değişir) sistem kaynaklarını çok tüketmeden işinizi yapmanızı kolaylaştırır.

  Bu hafifliğe rağmen qBitTorrent, çoğu popüler torrent istemcisinin yapacağı bir çok şeyi içerir. Buna BitTorrent protokolü şifrelemesi, torrent önceliği, torrent sorgusu, seçici içerik indirme, torrent oluşturma, uzaktan erişim ve RSS aboneliği dahildir. Torrentleri istemcinin içinden arayabilirsiniz veya yerleşik medya oynatıcıyı kullanabilirsiniz.

  qBitTorrent tamamen ücretsiz ve reklamsızdır.

  2. Vuze

  Vuze, içinde birçok özellik barındıran, indirmeleri VPN'ye bağlayabilen, işlevselliği artırmak için çok sayıda eklentiye, dahili video oynatıcısına ve çok iyi bir Android uygulamasına sahip bir bittorrent istemcisidir.

  Vuze - Bittorrent indirme programı

  Olumsuz yanları ise biraz ağır olması ve sisteme yukarıdaki ilk seçeneğe göre daha çok yük bindirmesi, reklam gösterimleri ve arayüzün biraz kullanışsız olması sayılabilir.

  Vuze, BitTorrent indirmesi yapan birçok kişinin bilgisayarında yüklüdür. Ancak artık tamamen açık kaynaklı değildir ve sayısız özelliğinin ağırlığı altında bazen düzgün çalışmayabiliyor. Başka bir deyişle, qBitTorrent gibi hafif istemcilerin tam karşıtıdır.

  Çoğu torrent indiricisi mevcut tüm araçları kullanmaz, ancak Vuze'nin Torrent ile ilgili yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Vuze ile VPN servisinize bağlanabilir ve aynı zamanda otomatik abonelikler aracılığıyla içerik arayabilir, entegre medya oynatıcıyı kullanabilir, uzaktan yönetim ve daha pek çok şey elde edebilirsiniz.

  Vuze'in sürükle ve bırak arabirimini kullanarak dosyaları birden çok biçime dönüştürebilir ve çok sayıda istatistik ve görselleştirme kullanarak indirmelerinizi analiz edebilirsiniz. Vuze, profesyonel kullanıcılar için çok iyidir.

  Olumsuz tarafı, Vuze'nin arayüzü artık eski duruyor. Ayrıca reklamların ücretsiz sürüme eklenmesi veya kurulum esnasında size başka bir sürü ekstra program yükletmek istemesi biraz can sıkıcı. Bu yüzden, yükleme sırasında dikkatli olmanız ve gereksiz programların yüklenmesini engellemeniz gerekiyor.

  Her ne kadar Vuze ücretsiz olsa da, yıllık bir ücret karşılığında premium sürüm de mevcut. Bir Vuze Plus aboneliği, reklamları kaldırır ve yerleşik virüsten koruma taraması, DVD yazıcı ve "şimdi oynat" desteği sağlar.

  Masaüstü istemcisinin aksine, Android uygulaması hafif ve reklam içermez. Pro sürümü artık uygulama içi satın alma yoluyla sunuluyor.

  Vuze Remote, masaüstü torrent indirme işlemlerinizi uzaktan kontrol etmenizi sağlayan Android için kullanışlı bir uygulamadır.

  Vuze, Windows, Mac OSX / MacOS, Linux ve Android için kullanılabilir.

  3. Deluge

  Deluge, açık kaynak kodlu, sisteminizi çok yormayan, birçok özellik ve eklentiler aracılığıyla genişletilebilir (RSS dahil) bir torrent indirme programıdır.

  QBitTorrent gibi Deluge de oldukça geleneksel fakat hafif ve açık kaynaklı bir BitTorrent istemcisidir. Özellik listesi çok uzun değil, ancak çoğu kullanıcıyı memnun edecek özelliklere sahiptir. Özellikler arasında uzaktan web yönetimi ve magnet bağlantıları için destek sayılabilir.

  İşlevsellik, hem kendi içinde hem de üçüncü taraf eklentileriyle daha da genişletilebilir. Önemli özellikleri arasında RSS desteği, indirme sırasında izleme ve daha fazlası için eklentiler var.

  Windows, OSX, Linux (çeşitli dağıtımlar) ve FreeBSD sistemlerinde kullanılabilir.

  Tixati, popüler BitTorrent protokolünü kullanan eşler arası dosya paylaşım programıdır. Bu listedeki diğer torrent istemcilerine kıyasla eski görünebilir, ancak Tixati eksiksiz özellikler barındıran bir torrent indirme programıdır. Modern bir torrent istemcisinde bulunan magnet bağlantıları desteği, önceliklendirme ve sıralı indirme gibi tüm önemli temel işlevleri destekler.

  Diğer birçok torrent istemcisinden farklı olarak, casus yazılım ve reklam yazılımları içermez. Tixati temiz bir şekilde kurulur ve kaldırılır ve sisteminize fazladan bir şey eklemez. Yazılım tamamen bağımsız olarak çalışır ve Java veya .Net framework gibi platformalara bağımlılığı yoktur.

  BiglyBT, özelliklerle dolu, açık kaynak kodlu, reklamsız bir bittorrent istemcisidir. BiglyBT, ilk olarak 2003 yılında oluşturulan Vuze / Azureus açık kaynak projesinin devamıdır ve orijinal kodlayıcılar tarafından aktif olarak geliştirilmektedir.

  BiglyBT - özelliklerle dolu, açık kaynaklı, reklamsız, bittorrent istemcisidir.

  Daha önce Azureus veya Vuze kullanıyorsanız eksik olan özellikleri ve düzeltmeleri fark edeceksiniz. Yapılandırma ayarlarını, indirilenleri ve eklentileri kopyalama ve taşıma seçeneğiniz olacaktır.

  DVD yazma gibi diğer daha kapsamlı özelliklere sahip istemcilerin sahip olduğu bazı özelliklerden yoksun olsa da, BiglyBT torrent indirmeyi hızlı ve kolay bir şekilde yapmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Sezgisel, temiz bir arayüze sahiptir ve ilk başlangıçta ağınızı ve internet hızlarınızı analiz ederek yüklemelerinizi ve indirmelerinizi optimize etmenize yardımcı olur.

  Kullanımı basit olduğu için BiglyBT'nin basit olduğu anlamına gelmez. Etikete, eş kümesine, ağa ve hatta bireysel eşlere göre indirmeler için sınırlar belirlemenize olanak tanır. Ayrıca Android uygulaması aracılığıyla WebTorrent ve uzaktan kumanda işlevleri için tam desteğe sahiptir. Gelişmiş VPN entegrasyonu ve proxy aramaları gibi güvenlik özelliklerine sahiptir.

  Bitport.io, bilgisayarlarına ek yazılım yüklemek istemeyen kullanıcılara hitap etmektedir. Bu, bulut depolama tarafından desteklenen bir yazılımdır ve işlemlerini yalnızca onun üzerinde yürütür. Böylece, bulut kullanıcı arayüzünden dosyalar indirilebilir. Kullanıcılara, dosyaları indirebileceğiniz, yönetebileceğiniz ve istediğiniz zaman her yerden kolay erişim için güvenli bir şekilde depolayabileceğiniz eksiksiz bir bulut tabanlı kullanıcı arayüzü sunar.

  İndirilen dosyalar otomatik olarak bulutta saklanır ve herhangi bir zamanda herhangi bir cihazdan erişilebilir. Bitport.io ayrıca çevrimiçi olarak sakladığı tüm dosyalar için sağlam güvenlik sağlar. Dosyalarınızı endişelenmeden saklamak için özel klasörler oluşturabilirsiniz.

  Bu, platformlar arası bir arka uçla birlikte çeşitli kullanıcı arabirimleriyle birlikte gelen bir Torrent istemcisidir. Transmission, ücretsiz hizmetlerini sunmak için herhangi bir reklam biçimi kullanmayan açık kaynaklı bir yazılımdır. Varsayılanlarını "Sadece Çalış" seçeneğine ayarlayarak sizi gelişmiş yapılandırmalarla uğraştırmayan akıllı bir araçtır.

  Transmission - Hızlı, Kolay ve Ücretsiz Bittorrent İstemcisi macOS, Windows ve Linux için

  Özelliklere gelince Transmission; şifrelemeyi, magnet bağlantı desteğini, eş değişimi, küresel ve torrent başına hız sınırı DHT'yi, web çekirdeği desteğini ve çok daha fazlasını kolaylaştırır.

  Transmission, kullanımı ücretsiz, reklamsız bir torrent istemcisi arayan kullanıcılara hitap etmektedir. Basittir, herhangi bir işletim sistemiyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir ve onlarca kullanışlı özelliğe sahiptir.

  WebTorrent Desktop tamamen farklı bir torrent indirme programıdır. Torrentleri indirmek yerine, daha çok indirmeden oynatmaya odaklanır. Şu anda, Beta modunda olan WebTorrent, müzik, film veya e-kitap olsun, torrentleri yakalama ve indirmeye gerek kalmadan hemen oynatma temeline dayanıyor.

  uTorrent, Transmission ve daha fazlası gibi diğer torrent istemcilerinin eşleriyle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurar. Yazılımın tam potansiyelini ortaya çıkarmadan önce uzun bir yolu var, ancak umut verici görünüyor. Windows, Mac ve Ubuntu işletim sistemleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir.

  BitLord, büyük boyutlu müzik, film ve uygulamaların indirilmesini kolaylaştıran, kullanımı ücretsiz bir torrent indiricisidir. BitTorrent tarafından popüler hale getirilen tüm özelliklere temel bir kullanıcı arayüzünün rahatlığıyla sahip olursunuz. Dahili arama motoru, torrent bulmayı çok kolaylaştırır. Yazılım artık hem masaüstü hem de mobil sürümlerde indirilebilir.

  BitComet, kullanımı ücretsiz olmasına rağmen son derece güçlü olan bir çapraz platform torrent istemcisidir. Tatmin edici bir kullanıcı deneyimi sağlayan akıllı disk önbelleğe alma ve uzun vadeli tohumlama özelliklerine sahiptir. Yazılım ayrıca indirilirken bir dosyanın önizlemesini de kolaylaştırır. Ayrıca magnet bağlantıları, HTTP desteği ve DHT Ağı desteği de vardır.

  FrostWire, torrent indirmesinden ziyade bir dosya paylaşım yazılımı olarak çalışır. Kullanımı ücretsizdir ve indirilecek dosyaları bulmak için arayüzünde basit bir arama motoru kullanır. Birden fazla bilgisayar ve mobil işletim sisteminde sorunsuz çalışan yetkin bir çapraz platform yazılımıdır.

  FrostWire - Video İndirici, BitTorrent İstemcisi ve Medya Oynatıcı

  Ayrıca yukarıdaki listede yer almayan iki popüler torrent indirme programını da aşağıda listeledik.

  uTorrent (ve resmi BitTorrent istemcisiyle neredeyse aynı), bu listede yer almamasına rağmen dünyadaki en popüler BitTorrent istemcisi olmaya devam etmektedir.

  uTorrent kapalı kaynak ve reklamlarla kendisini destekliyor. Yazılımın ayarlarına yeterince inmeniz durumunda bu reklamlar kapatılabilir, ancak bu yine de çok rahatsız edicidir. uTorrent, Vuze'nin tüm dezavantajlarına sahiptir ve ayrıca Vuze'nin sahip olduğu pek çok kullanışlı özelliktende yoksundur.

  Biraz karışık, kapalı kaynaklı, reklam destekli bir BitTorrent istemcisi istiyorsanız, ancak bunun için bir çok özellik de barındırsın diyorsanız, Vuze kullanın.

  UTorrent ve BitTorrent uygulamaları işlevsel olarak aynı olsa da, birkaç önemli fark vardır: BitTorrent web tabanlı seeding, yorumlama ve inceleme sunar. Ayrıca uTorrent'i sevmeyen birçok kullanıcı BitTorrent istemcisini kullanıyor.

  Kullanımı da çok basittir ve torrent indirmede yeniyseniz iyi bir seçim olabilir. BitTorrent aşağıdaki klasik özellikleri de sunmaktadır:

  • Diğer internet görevleriniz için ağ kaynağı kazanmak için indirme/yükleme hız sınırını belirleyin.
  • BitTorrent Android veya herhangi bir cihazdaki tarayıcı aracılığıyla torrent eklemek için uzaktan özelliğini kullanın.
  • Belli bir torrenti daha hızlı indirmek için daha fazla ağ genişliği atayın.
  • Bağlı kaynakların ve eşlerin sayısını görüntüleyerek bir torrentin sağlığını kontrol edin.

  BitTorrent Nedir?

  BitTorrent eşler arası (P2P) bir dosya paylaşım protokolüdür. İndirdiğiniz dosya merkezi bir sunucuda bulunmaz ve bunun yerine, torrent dosyaları diğer birçok BitTorrent kullanıcısı ile paylaşılır. Popüler dosyalar bu şekilde yüzlerce kullanıcı arasında kolayca paylaşılabilir.

  BitTorrent protokolünü kullanarak bir dosyayı “indirirken”, gerçekte yaptığınız şey, aynı dosyayı indiren herkesle küçük parçalarını paylaşmaktır.

  Bir dosyayı bir araya getirmek için gereken tüm parçalara sahip olduğunuzda indirme işlemi “tamamlanır”. Diğer indirme yapan eşlerin dosyayı %100 indirmesine yardımcı olmak için dosyayı indirdikten bir süre sonra dosyayı paylaşmaya devam etmek torrent'in doğasındandır.

  Hala çok popüler olmasına rağmen, BitTorrent kullanımı son yıllarda bir miktar azalmıştır. Bu kısmen Netflix ve Amazon Prime gibi sağlayıcıların sunduğu yasal film izleme seçeneklerinin zenginliği sayesindedir. Kodi ve gerçek zamanlı video izleme web siteleri gibi yasadışı seçeneklerin popülaritesi de bir faktördür.

  Bununla birlikte, bir BitTorrent istemcisi kullanarak daha geleneksel indirme yöntemi, bazı büyük avantajlar sunmaya devam ediyor:

  • BitTorrent içeriği yerel olarak indirilir, bu nedenle internet olmadan da kullanılabilir ve cihazlar arasında kolayca fiziksel olarak aktarılabilir.
  • Kelimenin tam anlamıyla, sadece video içeriği değil, her türlü dijital içeriği indirebilirsiniz. Bu, yazılım, resimler, e-Kitap, oyunlar, program vb. her şeyi içerir.
  • Video içeriğine gelince, kalite genellikle online video izleme sitelerinden çok daha yüksektir. Bunun nedeni, içeriğin kaydedildiği cihaz hafızasından oynatılmasından dolayı arabelleğe alma sorunlarından kaçınmak için dosya boyutlarını düşük tutmaya gerek olmamasıdır.
  • BitTorrent, kendi içeriğinizi başkalarıyla paylaşmak ve tanıtmak için çok verimli ve uygun bir yoldur.

  Birçok Linux dağıtımı, torrent bağlantılarının, pahalı sunucularında barındırılmak zorunda kalmadan yazılımlarını dağıtmanın en iyi yoludur.

  Torrent indirken bir VPN kullanın

  BitTorrent içeriği birden fazla bilgisayar arasında paylaşılıyor. Bu gizlilik için iyi değildir, çünkü dosyaları rasgele bir grup başka “indirici” ile internette paylaşmak pek de güvenli değildir.

  Doğru yazılımı kullanarak (birçok popüler BitTorrent istemcisi içerir), aynı dosyayı paylaşan (“indirme”) aynı zamanda her kişinin benzersiz İnternet Protokolü (IP) adreslerini görmek kolaydır.

  Yukarıda gösterildiği gibi, sizinle aynı dosyaları indiren diğer tüm kişilerin IP adreslerini görebilirsiniz.

  Torrent İndirirken VPN sizi korur

  Bir VPN indirirken sizi koruyacak, çünkü:

  • Bir VPN IP adres bilgilerinizi diğer indiricilerden gizler.
  • Bir VPN, bilgisayarınız ile VPN sunucusu arasındaki tüm internet trafiğini şifreler.
  • İnternet servis sağlayıcınızın indirdiklerinizi göremediği anlamına gelir.

  Güçlü kayıt politikalarına sahip VPN'lerin, hangi baskı altında olursa olsun, yetkililere vereceği hiçbir şey olmayacak. Bir VPN ayrıca, herhangi bir sebepten sansürlenmeleri durumunda web sitelerinin engellemesini kaldıracaktır.

  P2P indirme işlemi kullandığınız sürece, indirme sırasında bir VPN gizliliğinizi korumada çok etkilidir.

  BitTorrent Protokolü Şifreleme

  Bazı BitTorrent istemcileri BitTorrent protokolü şifrelemesini destekler. Bunlar Transmission, qBitTorrent ve Vuze'yi içerir. İnternet Servis Sağlayıcınızdan (ISS) torrent indirdiğiniz gerçeğini gizlemek için tasarlanmış bir özelliktir.

  VPN'ler ayrıca, gerçek IP adresinizi diğer torrent kullanıcılarından ve internette sizi izleyen herhangi birinden gizler.

  BitTorrent protokol şifrelemesini kullanmak, muhtemelen hiçbir şey kullanmamaktan daha iyidir, ancak VPN kullanmak, indirme sırasında çok daha iyi koruma sağlar.

  Bir BitTorrent istemcisini nasıl kullanırım?

  • Yukarıdaki listeden bir BitTorrent istemcisi indirip yükleyin.
  • (İsteğe bağlı, ancak şiddetle önerilir) Sisteminizde bir VPN olduğundan emin olun. Bu, torrent sitelerinin sansürünü atlar, IP'nizi paylaşım yaptığınız diğerlerinden gizler ve indirmelerinizi ISS'nizden gizler.
  • Bir BitTorrent web sitesini ziyaret edin. Bu web siteleri torrent dosyalarına bağlantılar sunar. Sizi ilgilendiren içeriğe göz atabilir veya özel bir şey arayabilirsiniz.
  • İstediğiniz içeriği bulduğunuzda, torrent bağlantısını veya magnet bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Torrent BitTorrent istemcinizde açılır ve indirmeye başlar.
  • İndirme %100 tamamlandığında, dosyanızı kullanabilirsiniz. Bazı BitTorrent istemcilerinde yerleşik olarak medya oynatıcıları bulunur.

  Seeding

  BitTorrent merkezi olmayan bir dosya paylaşım platformudur. Çalışması için kullanıcılar dosyaları diğer kullanıcılarla paylaşır. Bu, bir dosyayı indirirken olur, ancak diğer kullanıcılardan yararlanmak için bir dosyayı indirmeyi tamamladıktan sonra BitTorrent istemcinizi açık bırakmak iyi bir form olarak kabul edilir.

  Bu tohumlama olarak bilinir ve tohumdan tohumlamaya en az 1:1 oranında iyi gelir (yani, diğer kullanıcılara indirdiğiniz verilerin miktarını yükleyin.) Çoğu BitTorrent istemcisi indirilen dosyaların tohum oranını görüntüler.

  Sonuç

   Uyarı: Torrent dosyası indirmek, içerik sahiplerinin izin vermesi durumunda teknik olarak yasaldır. Eğer izniniz yoksa, BitTorrent protokolünün çalışma şekli nedeniyle torrent kullanmamanız önerilir, telif hakkı sahiplerinin fikri mülkiyet haklarını indiren herkesin IP adresini bulması kolaydır. Daha sonra internet servis sağlayıcınız ilgili kurumlara bilgi verebilir veya aleyhinize yasal işlem yapılabilir.

   Bu nedenle, torrent içeriğini indirirken kendinizi bir VPN ile koruma altına almanız önerilir. Bir VPN gerçek IP'nizi gizler ve trafiğinizi şifreler, böylece internet servis sağlayıcınız ne yaptığınızı göremez. Ayrıca, indirme sırasında VPN'in bağlantısı kesilirse sizi korumak için bir sonlandırma anahtarı kullanılması da iyi bir fikirdir. Kullanılacak en iyi VPN'ler hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu makaleye göz atabilirsiniz.

   Sık Sorulan Sorular

   Torrent istemcisi, eşler arası sistemi kullanarak büyük boyutlu dosyaları indirmenize izin veren bir yazılımdır. Yazılım, indirmeniz için dosyaları bulur, hızlı bir şekilde yakalar ve tek bir yerden yönetmenize yardımcı olur.

   1

   Torrent programlarının genellikle korsan içerikle ilişkilendirildiği için yasa dışı olduğu yanlış bir kanıdır. Telif hakkı yasasıyla korunmayan veya herhangi bir şekilde korsan içerikle bağlantısı olmayan büyük boyutlu bir dosyayı indirirken tamamen yasaldırlar.

   1

   p2p ağı, yani eşler arası ağ, birbirleriyle çevrimiçi olarak dosya verisi parçalarını paylaşan bir kullanıcı sürüsünü ifade eder. Sürü kaynak ve indirenlerden oluşur.

   1

   Seed, torrent dosyasını önceden indirmiş ve şimdi diğer kullanıcıların kendisinden indirmesine izin veren bir kullanıcıyı ifade eder. Öte yandan, bir Leeches, dosyanın yalnızca bir bölümüne sahip olan ve tam sürümü almak için seed kaynağından indirmesi gereken birini ifade eder. Birlikte bir dosyanın indirme hızını belirlerler.

   1

   Torrent yazılımı yalnızca arabulucu görevi görür. Bu nedenle kendi içlerinde herhangi bir virüs bulundurmazlar. Ancak, indirdiğiniz dosya veya herhangi bir parçası virüs içeriyorsa, cihazınıza virüs bulaşabilir.

   1
   Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

   Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
   Yorum Yaz