Image by mamewmy on Freepik

İlk 3 Teknoloji Devi: Teknoloji Hisse Senetlerine Yatırım Perspektifi

Teknolojik gelişim, dijitalleşmenin odağında yer alan firmaların inovatif adımlar atmasını sağlıyor.

Teknolojik gelişim, dijitalleşmenin odağında yer alan firmaların inovatif adımlar atmasını sağlıyor. Sektörlerin gelişmesine destek olan, aynı zamanda tüketicilerin taleplerine en iyi şekilde cevap veren Google, Apple ve Amazon, teknoloji devi şirketler arasında yer alıyor. Gerek marka bilinirlikleri gerekse geliştirmiş oldukları pazar stratejileri ile dünya çapında çalışmalarda bulunan 3 teknoloji devi, yenilikçi yatırımlarıyla da çokça konuşuluyor. Peki şirketlerin yatırım performansları nedir, gelecekteki projeleri ve potansiyel riskleri ile ilgili neler söylenebilir?

Google, Apple ve Amazon - teknoloji devi şirketler arasında yer alıyor

Apple: Teknolojinin Odağındaki Marka

Teknolojinin odağındaki marka olan Apple, müşterilerine belirli aralıklarla yenilikçi ve teknolojik ürünler sunmayı başarıyor. Tüketicinin taleplerini analiz eden ve bu talepleri karşılayacak çalışmalarda bulunan Apple, 1976 yılında kuruldu ve o zamandan bugüne teknoloji sektörünün bir numaralı markası oldu. Yenilikçi cihazları, dijital hizmetleri ve yazılım çözümleriyle ön plana çıkan Apple; pek çok platforma ve hizmete sahiptir.

Güçlü marka kimliğine sahip olan Apple, aynı zamanda sadık bir müşteri portföyüne de sahip. Gelişmiş bir ürün ve hizmet ekosistemi sayesinde kullanıcı deneyimini yükselten Apple, sahip olduğu özellikler sayesinde yatırım potansiyelini de geliştirmiş durumda. Hizmet ağını geliştiren marka, aynı zamanda giyilebilir teknolojiler de geliştirdi. Bunun yanı sıra App Store ekosistemi, son derece gelişmiş olduğundan ve tüketici taleplerini karşılayabildiğinden marka, müşteri tutma becerisini geliştirdi. Nakit rezervleri ve mali disiplini, stratejik satın almaları olanaklı hale getirdi. Fakat sektördeki yoğun rekabet, tedarik zinciri kesintileri; markanın karşı karşıya kaldığı riskler arasında bulunuyor.

Google: İnternet Arama ve Reklamcılıkta Öncü Marka

1998 yılında kurulan ve kurulduğu andan itibaren teknolojik gelişimleri yakından takip eden Google, internet arama ve dijital reklamcılıkta öncü bir markadır. Geniş ürün ve hizmet seçeneğine sahip olan Google’ın sunmuş olduğu hizmet ve ürün seçenekleri arasında Google Haritalar, Google Ads, Youtube yer alıyor.

İnternet araması ve dijital reklamcılıkta öncü marka olması yatırım potansiyelini arttırıyor. Özellikle yatırım çalışmaları son zamanlarda yapay zeka odaklı gelişiyor. Gelişmekte olan pazarlara açılan markanın bu tutumu, uzun vadeli büyüme beklentilerinde artışı mümkün kılıyor. Fakat potansiyel yasal zorluklar, gizlilik endişeleri; markanın karşılaşabileceği riskler arasında bulunuyor.

Özellikle son dönemlerde makine öğrenimine odaklanan şirket, oldukça dikkat çeken çalışmalarda bulunuyor. Gelecekte ise farklı alanlarda çalışmalarda bulunmayı hedefleyen marka, yapay zekaya yatırım yapmaya devam edecek gibi duruyor. Bulut bilişim alanında yaptığı çalışmalarla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Google, yan kuruluşu Waymo aracılığıyla otonom sürüş teknolojilerine dahil olmayı da hedefliyor.

Amazon: E-Ticarette Devrim Yaratan Şirket

E-ticaret alanında yapmış olduğu çalışmalarıyla ünlenen Amazon, 1994 yılında kuruldu. Uluslararası sahada hizmet veren ve pazar çalışmalarında yenilikçi stratejiler benimseyen Amazon, bulut bilgi işlem hizmetleri de sunuyor. Lojistik bir altyapısı bulunan şirketin müşteri taleplerine son derece önem verdiği görülüyor. Bunun yanı sıra inovatif projeler içerisinde yer alması, her geçen gün çok daha dikkate değer bir konumda yer almasını sağlıyor.

Yeni pazarlarda yer alan, bunun yanı sıra bulut bilgi işlem hizmetlerinde bulunan Amazon, geniş bir müşteri potansiyeline sahip. Öte yandan çalışmalarını genişleterek devam etmesi, yatırım potansiyelini de arttırıyor. Özellikle son zamanlarda lojistik sektöre yönelik gerçekleştirdiği yatırımlar, ürünlerin teslimatının çok daha profesyonel bir hal almasını sağladı. Gelecekte ise sağlık sistemlerine çok daha kolay erişmeyi mümkün kılacak projeler içerisinde yer almayı hedefliyor. Yenilenebilir enerji yatırımları başta olmak üzere pek çok önemli proje geliştirecek olan Amazon, e-ticaret devleri arasında yer almaya devam ediyor.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın