Ogznet.com
Bir Sonraki Geziniz veya Tatiliniz için 10 Seyahat Valizi Hazırlama İpuçları Paylaş:
Photo by Anete Lūsiņa on Unsplash

Bir Sonraki Geziniz veya Tatiliniz için 10 Seyahat Valizi Hazırlama İpuçları

Tatile giderken veya bir seyahata çıkarken isteyeceğin son şey, bavul hazırlama stresi. Bavula sığdırılması gereken tonlarca kıyafet, elektronik cihaz ve ayakkabınız var. Ve bu, geri dönerken alacağınız tüm hediyelik eşyalara ek olarak yanınıza alacağınız zorunlu şeyler.

Bavulunuzu aceleyle doldurmak yerine, süreci yayarak yavaşlatın. Bu seyahat bavulu hazırlama ipuçları, yerden tasarruf etmenize ve eşya veya giysi yerleştirme işini kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

1. Bavula Koyulacaklar Listesi Yapın

Kulağa eski moda gelebilir, ancak bir liste yapmak her zaman yararlıdır. Ne kadar küçük veya açık olursa olsun, kesinlikle ihtiyacınız olan her şeyi yazın.

Bavula eşyaları veya giysileri yerleştirirken, ilerledikçe konulan öğeleri işaretleyin. Bir listeye sahip olmak, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde, önemli bir şeyi unutmadığınızdan emin olmak için son dakikada valizinizi karıştırmanız gerekmeyecek.

2. Gardırobunuzun Tamamını Bavula Koymaya Çalışmayın

Söylemeye gerek yok: Sahip olduğunuz her çeşit gömlek ve pantolonu yanınızda taşımanıza gerek yok. Kıyafet seçiminizi daraltmak zordur, ancak sadece gerçekten neye ihtiyacınız olacağını düşünmeniz gerekir.

Çok fazla yürüyüş gerektiren bir alana gidecekseniz, şık veya rahatsız edici giysilerinizi yanınıza almayın. Bunun tersi de doğrudur, resmi bir iş gezisine gidecekseniz daha güzel kıyafetler giymek isteyeceksiniz.

Gittiğiniz bölgenin hava tahminini kontrol ettiğinizden emin olun.

3. Kıyafetlerinizi Askeri Giysi Katlama Metodu ile Toplayın

Katlamayı unutun, giysilerinizi yuvarlamanız çok daha fazla alan kazandırır. Aşağıdaki videoda gösterildiği gibi, her tür giysiyi yuvarlamanın bir tekniği vardır. Bu katlama yöntemine bir kez alıştıktan sonra, bavulunuzda ne kadar daha fazla yeriniz olduğunu fark edeceksiniz. Bu pratik yöntem aynı zamanda kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

 

4. Sıvıları Plastik Torbalarda Saklayın

Çantanızı kontrol ediyor olsanız bile, sıvıları (şampuan, saç kremi, losyon, makyaj) plastik poşetlerde saklamak en iyisi olacaktır. Uçak yolculuğu sırasında valiziniz ters döndüğünde, bu şişelere neler olacağını bilemezsiniz.

Sıvılar patlayabilir veya sızabilir ve anında giysilerinizi mahvedebilir. Plastik bir poşet şişelerinizin patlamasını engellemez, ancak kesinlikle giysilerinize ve elektronik cihazlarınıza sızmasını önleyecektir.

5. Kurutma Kağıtları ile Kıyafetlerinizin Yumuşak Olmasını Sağlayın

Kurutma kağıtları, kumaşı yumuşatma ve statik elektriği önlemenin dışında bir amaca daha hizmet eder. Giysilerinizin bavulda yumuşak kalmasını sağlayabilir. Küf kokusunu önlemek için giysilerinizin arasına birkaç kurutma kağıdı. Türkiye'de bulunan bir ürün olmayabilir. İngilizce Dryer Sheets olarak geçiyor ve Türkiye'de henüz satılan bir yere rastlamadım.

6. Bavul Organizeri için Düzenleyi Çanta Kullanmayı Deneyin

tchibo - 3 Adet Seyahat İçin Düzenleyici Çanta
Image from tchibo.com.tr

3 Adet Seyahat İçin Düzenleyici Çanta gibi paketleme çantaları, bavulunuzu çok daha düzenli hale getirebilir. Kıyafetlerinizi, tuvalet malzemelerinizi ve diğer kişisel eşyalarınızı ayırmak için bu çantaları kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, otelinize vardığınızda, çantaları bavulunuzdan otel odanızın şifonyerine kolayca taşıyabilirsiniz.

7. Büyük Hacimli Ayakkabıları Bavula Yerleştirmeyin

Tatiliniz için kesinlikle bot veya büyük spor ayakkabılara ihtiyacınız varsa, bunları seyahat esnasında giyin. Bunları çantanıza doldurmak çok fazla yer kaplar. Eğer çıkacağınız yolculuk için bu ayakkabılar isteğe bağlıysa, yüksek topuklu ayakkabılardan ve iş botlarından kurtulun.

8. Kişisel Eşya Taşıma Çantanızdan Yararlanın

Birçok yolcu, havayollarının uçakta kabin bagajına ve kişisel eşya çantasına izin verdiğini unutur. Çok daha büyük bir şey götürebileceğiniz durumlarda (önünüzdeki koltuğun altına sığdığı sürece) kişisel eşyalarınız için küçük bir çanta götürmeyin.

Büyük bir el çantası veya sırt çantası mükemmel bir kişisel eşya taşıma aracıdır. Elektronik eşya, makyaj malzemeleri, ilaçlar ve diğer küçük kişisel eşyaları taşımak için çok ihtiyaç duyulan bu ekstra alanı kullanabilirsiniz.

9. Kirli Çamaşırları Ayrı Bir Yerde Tutun

Kirli çamaşırlarınızı eve geri götürmek zorunda kalmak her zaman bir güçlüktür. Kirli çamaşırlarınızı yeniden paketlemek veya küçük bir bavul bölmesinin içine doldurmak yerine, bunları ambalaj torbalarına koymayı deneyin. Bu, kirli ve temiz giysilerinizi ayrı tutmanıza yardımcı olur.

Eğer bu torbalardan bulamazsanız, otelinizde büzgü ipli çamaşır torbaları olup olmadığını kontrol edin. Kirli çamaşırlarınızı bir çantanın içine koymak çok ideal bir yöntem değildir, ancak o anda işe yarar.

10. Bavulunuzu Tartın

Eşya ve giysileri yerleştirmeyi bitirdikten sonra bavulunuzu tartmayı unutmayın. Ağırlık sınırını aştığınız için büyük bir bagaj ücretiyle karşılaşmak istemezsiniz. Çantanızın ağırlığını kontrol etmek için çantanızın sapına bağlanan kullanışlı bir bagaj tartısı kullanın.

AEK-Tech 50kg Askılı El Bagaj Tartısı Terazi K101.001

Düzenli bir valiz sahibi olmak tatilinizi çok daha az kaotik hale getirir. Her şey yerindeyken, her şeyi bulmak için uğraşmanız gerekmeyecek. Daha hafif ve daha mantıklı bir şekilde paketlemek, çantanızda birşey ararken içindekileri tamamen boşaltmanızdan kaçınmanıza yardımcı olabilir!

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz