Ogznet.com
Web Sitenize Pinterest’ten Ziyaretçi Çekmek için İpuçları Paylaş:
Image by mohamed Hassan from Pixabay

Web Sitenize Pinterest’ten Ziyaretçi Çekmek için İpuçları

Pinterest, sadece yemek tarifleri ve ilginç ev dekorasyonu fikirleri bulmak için kullanılan bir platform değildir. Sitenize bu platform üzerinden ziyaretçi çekebilirsiniz. Eğer doğru adımları uygularsanız, Pinterest tek başına her gün 300 ila 500 ziyaretçiyi web sitenize gönderebilir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Instagram üzerinden de benzer bir ziyaretçi akışı sağlanabilirken, bu yolla ziyaretçi çekmek için çok daha fazla çaba gerekiyor. Pinterest ile web sitenize ziyaretçi çekmek, doğru araçlarla “ayarla unut” denecek kadar kolaydır.

Pinterest'ten nasıl ziyaretçi çekebilirim?

1. Pinler Oluşturun

Yapmanız gereken ilk şey, tüm blog yayınlarınız için pinler oluşturmaktır. Temel olarak web sitenizde yer alan herhangi bir şey ile ilişkilendirilmiş bir ‘pin’ olabilir (hatta tek bir içerik için birden fazla tasarım bile oluşturabilirsiniz!)

Pinleri oluştururken onları basit ve açıklayıcı tutun. Yazılar, çoğu Pinterest pininde çok yoğun bir şekilde yer alıyor, çünkü insanların tıklaması için dikkatlerini çekmek gerekiyor. Bu nedenle, Pinterest'i sitenize ziyaretçi çekmek için kullanıyorsanız, pininize eklediğiniz yazı ile kullanıcının sitenize geldiğinde ne bulacağını açıkça belirtirsiniz.

En iyi performans gösteren pin görselleri dikeydir ve tipik olarak boyutu 1000 x 1500 pikseldir.

Canva - ücretsiz ve hazır Pinterest şablonları

Canva gibi sitelerde çeşitli ücretsiz ve hazır Pinterest şablonlarını kullanarak kolayca pin oluşturabilirsiniz. İsterseniz, Illustrator ve Photoshop gibi Adobe ürünlerini kullanarak ta bunu yapabilirsiniz.

2. Grup panolarına katılın

Grup panoları, sitenize ziyaretçi çekmej için Pinterest'in anahtar işlevidir. Bunlar olmadan kendi kitlenizi ve önemli miktarda trafik oluşturmak çok uzun zaman alabilir.

Peki grup panosu nedir? Göründüğü gibi, çeşitli kullanıcıların aynı panoya içerik sabitlemesine izin veren birden fazla katkıda bulunulan bir pano. Bu, katkıda bulunanların takipçilerini biriktirir ve kendi kişisel panolarınızın sahip olacağından çok daha geniş erişime sahip bir pano oluşturur.

Pinterest'te yeniyseniz, sıfır takipçiniz olacak ve hepinizin bildiği gibi bunu artırmak zor olabilir. Grup panoları ile diğer hesap takipçilerini avantajınıza kullanabilirsiniz.

Grup panolarına katılmak için önce bazılarını bulmanız gerekir. Pinterest'te bir konu arayarak, pano filtresini seçerek ve grup panosu simgesini (sol altta birden fazla profil resmi gösteren küçük bir daire) arayarak bunu yapabilirsiniz.

Pinterest'te Grup panolarına katılmak
Birini bulduğunuzda açın ve panoların açıklamasına bir göz atın. Burası genellikle panoya nasıl katılacağınıza dair yönergeler bulacağınız yerdir. Çoğu zaman mesaj panosunun sahibine mail göndermeniz veya yeni bir PIN'e yorum yapmanız gerekir.

Pinterest ayrıca son zamanlarda işleri hızlandıran bir "katılma isteği" düğmesi ekledi, ancak açıklamada belirtilen ek görevleri tamamlamayı unutmayın, yoksa onay şansını tehlikeye atabilirsin! (Bazı pano yönetim sahipleri kimlerin eklendiği konusunda daha titizdir, bu yüzden kurallara uyduğunuzdan emin olun!)

Yeni bir hesabınız varsa, profilinizi doldurmayı, birkaç pano oluşturmayı ve hesabınızın daha aktif görünmesi için bazı içerikleri sabitlemeyi düşünün. Bu onay sürecine yardımcı olabilir.

Grup panoları bulmanın ek bir yolu pingroupie.com adlı bir sitedir. Sadece seçtiğiniz konuyu yazın. PinGroupie mevcut grup panolarının bir listesini oluşturacaktır. Ayrıca, bir panonun kaç takipçi, katılımcı ve pine sahip olduğunu gösterecek ve bu da hangi panoların hedefleneceğine karar vermeyi kolaylaştıracaktır (en az 20 katılımcı ve mümkün olduğunca çok takipçi olanları tercih edin!)

Grup panoları bulmanın ek bir yolu pingroupie.com adlı bir sitedir.

3. Tailwind kullanın

Pinler oluşturduktan ve çeşitli grup panolarına eriştikten sonra sabitlemeye başlamanın zamanı geldi! Bunu manuel olarak yapabilirsiniz, ancak pinlerinizi önceden planlamanıza izin veren Tailwind gibi bir hizmet kullanabilirsiniz.

Tailwind ile Pinterest stratejinizi tamamen otomatik hale getirebilirsiniz. Gün içinde yayın yapmak için en iyi zamanı söyler ve pinlerinizi bu belirli yerlere otomatik olarak gönderir. Hatta pin ve kart performansınızı takip ederler ve "akıllı önerileri" ve "akıllı döngü" özellikleriyle optimize etmenize yardımcı olurlar.

Tailwind ile Pinterest stratejinizi tamamen otomatik hale getirebilirsiniz.

Tailwind'in içine girdikten sonra, ‘Publisher’ sekmesine gidip ‘taslaklar’a tıklayarak oluşturduğunuz pinleri yüklersiniz. Sağ tarafta "create new pin" u tıklayın. Ardından uygun dosyaları seçin. Buradan her biri için bir açıklama yazacaksınız (bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekecek!).

Her pinin altında "select a board" için bir yer göreceksiniz. Bu özelliği her bir pin için bir panoyu tek tek manuel olarak seçmek için kullanabilirsiniz, ancak toplu pin özelliğini kullanarak tüm pinlerinizi tüm panolarda paylaşmayı tercih edebilirsiniz. (Pinleriniz farklı konuları kapsıyorsa, bunları ilgili olmayan panolara sabitlemek konusunda dikkatli olmalısınız.)

Sağ üstte "Add board to all" yazan bir kutu göreceksiniz. İmlecinizi bu boş kutuya yerleştirdiğinizde, erişiminiz olan tüm panoların bir açılır menüsünü görürsünüz. Tüm panolarınızı seçin.

Tüm pinleriniz panolara atandıktan sonra, alttaki yeşil "schedule all pins" düğmesini tıklayın. Bu daha sonra tüm pinlerinizi sağ tarafta görünen sıraya gönderecektir.

Fark edeceğiniz ilk şey, birbiri ardına yinelenen pinlere sahip olmanızdır. Bu istenmez, bu yüzden sağ üstteki "shuffle queue" düğmesini seçin. Bu, pinlerinizi karıştırır ve eşit olarak dağıtır.

Bu kadar! Kaç tane pin ve panonuzun olduğuna bağlı olarak, Pinterest pinlerinizi günlerce aylarca önceden kolayca planlayabilirsiniz!

4. 70/30 kuralı

Pinterest'i web siteniz için kullanıyorsanız, elbette kendi içeriğimizi pinlemek istersiniz, ancak sadece kendi içeriğimizi pinlemeyin. Pinterest algoritması, farklı web sitelerinden çeşitli içerikler görürse hesabınızı tercih etme olasılığı daha yüksektir (ayrıca, pano sahipleri ve sayfanızı ziyaret edenler yalnızca kendi tanıtımınızı yapmadığınızı görecektir.)

70/30 kuralı, kendi içeriğinizin %70'ini ve diğer içerik oluşturucuların %30'unu sabitleyeceğiniz anlamına gelir. Bu sayı zor ve hızlı bir kural değil, amaçlamak için iyi bir oran.

 

Tailwind Chrome uzantısını kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz. İndirdikten sonra Pinterest'i açabilir, bir konu arayabilir, ardından uzantıyı tıklayabilirsiniz ve programınıza eklemek istediğiniz sayıda pin seçmenize olanak tanır.

Kolayca seçin ve mavi renkli 'go schedule' düğmesine basın, ardından pinleri eklemek istediğiniz panoları seçin.

5. Hesabınızı ve pinlerinizi optimize edin

Pinterest, hesabınızı optimize etmek için size çeşitli seçenekler sunar, bu nedenle fazladan zamanınız olduğunda yapmanız gereken birkaç şey şunlardır:

1. Zengin Pinleri etkinleştirin (bunu yapmak için bu sayfadaki adımları izleyin)

Zengin Pinler, doğrudan Pin üzerinde ekstra bilgi vererek bir fikir hakkında daha fazla bağlam sunan bir organik Pin formatı türüdür. Zengin Pinler, tüm Pinterest kullanıcılarının faydalanabileceği ücretsiz bir üründür. Zengin Pinleri yakından bakıştaki görüntünün üstünde ve altında bulunan ekstra bilgiler ve ızgaranın kalın yazı tipi sayesinde ayırt edebilirsiniz. Bu, pinlerinizi daha eksiksiz ve tıklanmak için dikkat çekici yapar.

Zengin Pinler, tüm Pinterest kullanıcılarının faydalanabileceği ücretsiz bir üründür.

Zengin Pinler doğrudan bir Pinin üzerinde ekstra bilgiler gösterdiğinden herhangi bir fikirle ilgili daha fazla içerik sunar.

2. Bir İşletme Hesabına Dönüştürün (ayrıntılar için tıklayınız)

Pinterest işletme hesapları, pin performansınızı izlemek için uygulama içi analitiklere erişmenize ve ayrıca reklam amacıyla ücretli pinler oluşturmanıza olanak tanır.

Pinterest işletme hesapları, pin performansınızı izlemek için uygulama içi analitiklere erişmenize

3. Altyazılarınızı optimize edin

Pinterest teknik olarak bir arama motorudur, bu nedenle her pin başlığı, aranabilir anahtar kelimeler, harekete geçirici mesajlar ve hatta birkaç hashtag ile doldurulmalıdır! Bu öğeleri eklemek, pinlerinizin daha fazla kişiye gösterilmesini ve sitenize daha fazla trafik çekilmesini sağlar.

6. Başkalarını web sitenizdeki içeriği pinlemeye teşvik edin

Kendi içeriğinizi pinlemek, başlamak için en iyi yoldur, ancak ideal olarak, zamanla, diğer kullanıcılar da içeriğinizi sabitler, ayrıca Pinterest'teki bağlantınızın daha fazla örneğini oluşturur ve web sitenize getirdikleri trafiği artırır.

Görüntüleyenleriniz için bunu kolaylaştırmak amacıyla, içeriği doğrudan web sitenizden sabitleyebileceklerinden emin olun.

Bunu yapmak için, her blog'a sosyal paylaşım düğmeleri yükleyin. WordPress kullanıyorsanız, bu konuda yardım etmek için ekleyebileceğiniz birçok eklenti var.

Ayrıca resmi Pinterest 'kaydet düğmesini' web sitenize yüklemek istersiniz, böylece birisi bir resmin üzerine geldiğinde, içeriğinizi anında pinlemelerini sağlayan küçük bir 'paylaş' düğmesi görünür.

Pinterest kaydet düğmesi

7. Pinterest ve Google Analytics'i kullanarak trafiğinizi takip edin

Web sitesi ziyaretçi trafiği söz konusu olduğunda, büyüme ve ölçeklendirme yapabilmek için her metriği izlemek çok önemlidir. Hem uygulama içi Pinterest analizlerini hem de Google Analytics'inizi kullanarak tam olarak hangi pinlerin sitenize en fazla trafiği getirdiğini görebilirsiniz.

Pinterest'te sol üstteki "Analizler" sekmesini tıklayın (buna erişmek için bir Pinterest işletme hesabına dönüştürmeniz gerektiğini unutmayın), ardından "Genel Bakış" ı seçin. Buradan bir tarih aralığı seçebilir ve hangi Pinlerin en iyi performansı gösterdiğini kontrol edebilirsiniz. Hangi pinlerin siteme gerçekten trafik gönderdiğini görmek için genellikle En İyi Pinler başlığı altında ‘bağlantı tıklama sayıları’ seçeneğini seçin (gösterimler çok daha yüksek olur, ancak her zaman bağlantı tıklamalarıyla ilişkili değildir!)

Pinterest sol üstteki Analizler sekmesi

Google Analytics'te sol taraftaki çubukta "Edinme", ardından "Sosyal", ardından "Genel Bakış" a gidin. Buradan, herhangi bir zamanda Pinterest'ten ne kadar trafik aldığınızı görebilirsiniz. Daha derine inmek için önce ‘Pinterest’ i ve ardından ‘Paylaşılan URL’leri’ tıklayın. Bir sonraki sayfada size trafik getiren tam pinleri göreceksiniz!

Bu pinlerin hangileriolduğunu belirlediğinizde, bunları daha sık pinleyerek veya ücretli bir pine dönüştürerek getiriyi ikiye katlayabilirsiniz.

Herhangi bir trafik getirmeyen pinler belirlediyseniz, tasarımı değiştirmeyi, metnin netliğini artırmayı, açıklamanızı yeniden yazmayı veya yeni panolara yeniden sabitlemeyi düşünebilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz