Photoshop Olmadan bir PSD Dosyası Nasıl Açılır?

PSD açık bir format değil. PNG, JPG ve BMP’ler neredeyse her görüntü düzenleyicisinde açılabilirken, PSD’ler sadece dosya formatını bilen belirli uygulamalar tarafından açılabilir. Ya da aşağıdaki ücretsiz seçeneklerden birini kullanarak PSD dosyası açma yapabilirsiniz.

PSD'nin açık bir dosya biçimi değildir ve yalnızca dosya biçimini bilen belirli uygulamalar tarafından açılabilir. PSD dosya formatı ile çalışmak için en iyi yöntem Adobe Photoshop CC abonelik planı satın almaktır.

Ancak bunu istemiyorsanız veya karşılayamıyorsanız, PSD dosyalarını nasıl açabilirsiniz? Bu durumda, sizin için bulduğumuz ücretsiz seçeneklerden birini deneyebilirsiniz. Ancak, aşağıdaki uygulamaların çoğunun aslında PSD'leri düzenleyemediğini unutmayın; PSD'leri yalnızca düzleştirilmiş görüntüler olarak görüntüleyebilirler. Zaten ihtiyacınız olan tek şey düzleştirilmiş görüntü izleme ise, bu seçenekler denemeye değer.

PSD Dosyası Açma Programları

1. GIMP

Bir PSD dosyasını ücretsiz açmaya ve düzenlemeye çalışırken GIMP ilk alternatifiniz olabilir. Sadece Photoshop'un en yakın alternatifi değil, aynı zamanda Windows, Mac ve Linux dahil tüm sistemlerde kullanabilirsiniz.

PSD desteği doğrudan uygulamaya yerleştirildi. Üçüncü taraf eklentiler veya herhangi bir şeyle uğraşmanıza gerek yok.

 1. Dosya> Aç'a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

GIMP, bir PSD dosyasının tek tek katmanlarını işleyebilir. Dezavantajı, bazı katmanların GIMP'ye okunamaması veya GIMP'nin bunlarla çalışabilmesi için rasterleştirilmesi gerektiğidir. Daha sonra Photoshop'ta açmak istediğinizde PSD'yi kaydetmek dosyayı bozabilir.

GIMP, çeşitli faydaları olan açık kaynaklı bir yazılımdır. Bir PSD dosyasını açmanın en iyi yolu bir Adobe Photoshop CC abonelik planı almaktır, ancak ücretsiz bir alternatif istiyorsanız GIMP en iyisidir.

Paint.NET, GIMP veya Adobe Photoshop kadar özellikli değildir, ancak en iyi Microsoft Paint alternatiflerinden biridir. Ancak daha özellikli hale getirmek istiyorsanız, çeşitli üçüncü taraf eklentileri yükleyerek bunu yapabilirsiniz. Ve bunu yapacaksanız, kesinlikle kullanmanız gereken bir eklenti var: Paint.NET PSD Plugin.

 • PSD eklentisini indirin.
 • ZIP dosyasının içeriğini çıkarın.
 • PhotoShop.dll dosyasını kopyalayın.
 • Paint.NET kurulum klasörüne gidin (varsayılan konum C:/Program Files/paint.net'tir).
 • PhotoShop.dll dosyasını FileTypes alt klasörüne yapıştırın.
 • Paint.NET'i başlatın.

Eklenti yüklendiğinde, PSD dosyalarını sorunsuz bir şekilde açabilmelisiniz. Paint.NET genellikle PSD katmanlarını gayet iyi işleyebilse de, Paint.NET Photoshop'un tüm özelliklerini desteklemediğinden ara sıra sorunlarla karşılaşacağınızı unutmayın.

Daha önce Photopea'yı hiç duymadıysanız, bu az bilinen web uygulaması temel olarak Adobe Photoshop veya GIMP'in çevrimiçi sürümü gibidir.
Açıkçası pek kullanışlı değil; web uygulamaları normal programlara göre daha zayıf kalıyor, ancak yine de işe yarar.

Düzen benzerdir, kolayca işinizi yaparsınız. PSD dosyasını açmak istediğinizde;

 1. Dosya> Aç'a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

Ve en iyi özelliği, Photopea'nın ücretsiz bir web uygulamasından asla beklenmeyen bir özellik seviyesi olan bireysel katmanları okuyabilmesi. PSD dosyalarını nerede olursanız olun ücretsiz olarak düzenlemenize izin veriyor.

4. XnView

XnView, resim koleksiyonlarınıza çeşitli şekillerde göz atmanıza ve bunları sıralamanıza ve ayrıca renk paletleri, filtreler, efektler ve döndürmeler gibi temel resim düzenleme araçlarını kullanarak işlemenize olanak tanıyan ücretsiz bir resim düzenleyicidir.

Bu daha az bilinen uygulama ile ilgili en iyi şey, 500'den fazla formatını okuyabilmesi ve 70'in üzerinde formatta dışa aktarılabilmesidir, bu nedenle sadece görüntüleri izlemek için değil, aynı zamanda onları dönüştürmek içinde faydalıdır.

 1. Dosya> Aç'a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

İndirirken, üç kurulum türü arasından seçim yapabilirsiniz: Minimum, Standart ve Genişletilmiş. Minimal, en az disk alanı gerektirir ve PSD'leri açmak için ihtiyacınız olan her şey vardır. Eklentilere veya benzeri bir şeye ihtiyacınız yok.

IrfanView, bir resim görüntüleyici ve dönüştürücü olduğu için XnView'a benzer. XnView kadar çok formatı desteklemeyebilir, ancak tüm önemli formatları destekler.

IrfanView, düzleştirilmiş PSD dosyalarını kolayca oluşturabilse de, önce farklı bir formata dışa aktarmadığınız sürece bunları düzenleyemez veya kaydedemez.

 1. Dosya> Aç… seçeneğine gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.

Bu uygulamayı sisteminizde tutmanızı öneririz. Bunu birincil resim görüntüleyiciniz olarak kullanın ve hiç bir zaman sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Ayrıca bazı şık eklentileri ile IrfanView'ı daha da geliştirebilirsiniz.

Google Drive'ı bir dosya görüntüleyici olarak kullanmak garip gelebilir, ancak kesinlikle yapabilirsiniz ve oldukça iyi çalışıyor. Buradaki en önemli nokta, PSD’lerin web üzerinde Google Drive üzerinden görüntülenebilir olmasıdır.

 1. Google Drive sayfasını ziyaret edin.
 2. Drive'ım'ı tıklayın ve Dosya yükle'yi seçin…
 3. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 4. Aç'a tıklayın.
 5. Görüntülemek için dosyayı çift tıklayın.

Görüntü dosyalarını Google Drive'a yüklemek için kullanabileceğiniz başka yöntemler de vardır, ancak yalnızca tek bir dosyayı görüntülemek istiyorsanız en kolay yol budur.

7. Go2Convert veya Convertio

Bu seçenek, PSD dosyalarını görüntülemek, açmak veya düzenlemek için bir yol değildir. Bu, PSD dosyalarını PNG ve JPG gibi diğer biçimlere dönüştürmenin bir yoludur.

 1. Dosya Seç'i tıklayın.
 2. PSD dosyanıza gidin ve seçin.
 3. Aç'a tıklayın.
 4. Şimdi Yükle'yi tıklayın.
 5. Yükleme tamamlandıktan sonra, dönüştürülecek düzinelerce biçimi seçebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, görüntüyü yeniden boyutlandırabilir ve ne tür bir sıkıştırma kullanacağınızı seçebilirsiniz (belirli formatlar için).

Bir Mac kullanıcısıysanız, herhangi bir yazılım indirmeniz gerekmez; yerleşik olarak kendi PSD dosya açıcınız vardır. Önizleme uygulaması PSD'leri oldukça kolay bir şekilde açacaktır.

 • PDF dosyanızı bulun ve sağ tıklayın.
 • Birlikte Aç > Önizleme'yi seçin
 • Ve hepsi bu kadar. Küçük düzenlemeler yapabilir ve farklı biçimlerde kaydedebilirsiniz, ancak Önizleme'de açtığınız tüm PSD'ler düzleştirilir, böylece dosyadaki tüm katman bilgilerini kaybedersiniz.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın