Image by master1305 on Freepik

Gamepad telefona nasıl bağlanır?

Android telefonda oyun oynarken dokunmatik kontrollerden bıktınız mı? Herhangi bir Gamepad (PS4, PS5, Xbox, vb.) Android telefona nasıl bağlayacağınızı göstereceğiz.

Mobil oyunlar için dokunmatik kontroller, her zaman iyi bir oyun deneyimi sunmazlar. Ya oyunlar yetersizdir veya cihazınız çoklu dokunmayı desteklemiyordur. Çözüm için bir oyun kumandası ile Android mobil oyunlarını oynamayı deneyin.

Kablolu ve Bluetooth oyun kumandaları, Android telefonunuza veya tabletinize bağlanabilir. USB denetleyicileri ve Xbox One, PS4, PS5 veya Nintendo Switch Joy-Con kablosuz denetleyicilerinin tümü Android ile çalışır.

Birçok Gamepad, Android'e USB veya Bluetooth ile bağlanabilir. Peki mobil oyun deneyiminizi geliştirmek için herhangi bir oyun kumandası Android cihazınıza nasıl bağlanır.

Gamepad telefona nasıl bağlanır?

Bir USB kablosu veya Bluetooth bağlantısını kullanarak telefonunuza bir Gamepad bağlayabilirsiniz. Android telefonlar ve tabletlerle çalışan belirli oyun kumandaları şunlardır:

  • USB kablolu gamepad
  • Bluetooth bağlantılı gamepad
  • Xbox One gamepad
  • PS4 gamepad
  • PS5 gamepad
  • Nintendo Switch Joy-Con

Evrensel oyun kumandaları, belirli bir oyun konsolu için yapılmayanlardır. GameSir, Redgear ve Motorola, Android telefonla kullanabileceğiniz yüksek kaliteli oyun kumandalarından birkaçıdır. Android telefonlar ve tabletler, Bluetooth veya USB bağlantıları aracılığıyla gamepad ile eşleştirilebilir.

Birazdan, sırayla her tür oyun kumandasına bakacağız. Güncel olmayan uygulamalar ve Android'in Bluetooth desteğindeki değişiklikler nedeniyle eski konsol denetleyicilerini (Xbox 360 denetleyicisi gibi) atladığımızı unutmayın. Bir PC ile kullanım için tasarlanmış genel oyun kumandaları da telefonla çalışmayabilir. Son olarak, oynadığınız oyunda yerleşik denetleyici desteği yoksa gamepad çalışmaz. Bazen kontrolleri üçüncü taraf bir Android oyun denetleyicisi uygulamasıyla eşleştirerek bunu aşabilirsiniz.

Android telefonda oyun kumandası nasıl kurulur?

Android'e kablolu USB Gamepad nasıl bağlanır?

Bir USB kablosu ile Android'e Gamepad bağlayıp oyun oynamak istiyorsanız, bir USB OTG kablosuna ihtiyacınız olacak. Bu, standart bir USB konektörünü telefonunuza veya tabletinize uyacak şekilde uyarlayan özel bir araçtır.

Bununla birlikte, OTG-USB kablosu bundan daha fazlasını yapar, hatta her tür USB cihazını ve sürücüyü Android'e bağlamanıza izin verir.

Önce bir USB OTG kablosu satın almanız gerekir. Telefonunuzun bağlantı türüne bağlı olarak bir USB-C veya mikro-USB konektörü seçtiğinizden emin olun.

Bir USB OTG adaptörünüz olduğunda, onu Android telefonunuza takın ve USB oyun kumandasını adaptörün diğer ucuna bağlayın. Ardından, oynamak istediğiniz oyunu açın. Gamepad desteğine sahip oyunlar cihazı algılamalı ve oynamaya hazır olmalısınız.

Android'e Bluetooth Gamepad nasıl bağlanır?

Evrensel bir Bluetooth oyun kumandanız varsa, Android cihazınızla çalışacağı neredeyse garantidir. Bir USB Gamepad cihazı bağlamak kadar basittir, ancak elbette herhangi bir özel usb kablosuna ihtiyacınız olmayacaktır.

Telefonunuzun Bluetooth cihazları tarafından erişilebilir olduğundan emin olarak işe başlayın. Ayarlar > Bağlı cihazlar > Bağlantı tercihleri ​​> Bluetooth'u açın ve Bluetooth'un etkinleştirildiğinden emin olun.

Aynı menüden Yeni cihaz eşle'yi seçin, ardından kontrol cihazınızın keşfedilebilir olmasını sağlamak için özel talimatları izleyin. Özel bir Bluetooth düğmesi arayın veya yoksa doğru düğme kombinasyonu için kılavuza bakın.

(Genellikle Bluetooth'u zaten etkinleştirdiyseniz, Ayarlar > Bağlı cihazlar > Yeni cihaz eşleştir seçeneğine gidebilirsiniz.)

Telefonunuz Gamepad'i algılamalıdır; bağlantı kurmak için adına dokunun. USB'de olduğu gibi, denetleyicileri kullanabilen oyunlar, oyunu başlattığınızda bunları algılar. Diğer oyunlar denetleyicileri destekleyebilir, ancak Google Play'den ek yazılım gerektirebilir.

Xbox One Gamepad'i Android telefona bağlama

Bir Xbox One'ınız varsa, Android oyunlarını kontrol etmenin harika bir yolunu zaten bulmuşsunuzdur. Ancak bir Xbox One oyun kumandısını Android cihazınıza bağlamak ne kadar basit?

Xbox One oyun kumandasını Windows PC'nize bağlamaya benzer şekilde, herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız yoktur. Denetleyiciyi telefonunuza veya tabletinize bağlamak için ihtiyacınız olan tek şey tipik bir Android cihazının Bluetooth desteğidir.

Başlamadan önce oyun kumandasının tamamen şarj olduğundan ve Xbox One'ın fişini çektiğinizden emin olun. Bunu yapmazsanız, kontrol cihazı onunla eşlenmiş olarak kalır, bu da onu Android cihazınızla eşleştiremeyeceğiniz anlamına gelir.

Android'i önceki bölümde açıklandığı gibi Bluetooth ayarlarında erişilebilir moda alarak başlayın. Ardından, Xbox One oyun kumandasındaki Eşitle düğmesini basılı tutun. Tespit edildiğinde, telefonunuzdaki kontrol cihazını seçin ve eşleştirmek için talimatları izleyin.

Bunun yalnızca Bluetooth kullanan daha yeni Xbox One oyun kumandalarında çalışacağını unutmayın. Orijinal modeller (Xbox One ilk piyasaya sürüldüğünde piyasaya sürüldü), Android'in desteklemediği RF kullanır. Denetleyiciniz kablosuz olarak bağlanmıyorsa, bunun yerine USB şarj kablosunu kullanarak USB OTG'yi kullanabilirsiniz.

PS5 veya PS4 Gamepad'i telefona bağlama

Sony, yıllarca oyun kumanda cihazlarında Bluetooth kullandı, bu da Android oyunlarını PlayStation 4 veya PlayStation 5 gamepad ile oynamak istiyorsanız işinizi kolaylaştırıyor. Her ikisi de Bluetooth kullandığından, talimatlar her iki konsol için de aynıdır.

Android cihazınızın erişilebilir olmasını sağlayın, ardından PlayStation ve Share düğmelerini aynı anda basılı tutarak kumandayı senkronize edin. Denetleyici ışığı yanıp söndüğünde, Android cihazınızda listelenen bir kablosuz Gamepad bağlantısı görmelisiniz.

Nintendo Switch Joy-Con ile Android telefonda oyun oynayın

 

Nintendo Switch Gamepad'i Android cihazınıza bağlayabilirsiniz. Bir Joy-Con'u tek başına senkronize edebilir veya yukarıdaki videoda gösterildiği gibi, her ikisini de senkronize edebilirsiniz.

Joy-Con Grip'e bağlı her iki Joy-Cons'u senkronize etmek için, telefonunuzla uyumlu bir kablosuz adaptöre ve USB OTG adaptörüne ihtiyacınız olacak.

Joy-Con'a ek olarak Nintendo Switch Pro denetleyicisini Android cihazınıza bağlayabileceğinizi unutmayın.

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın