Image by xvector on Freepik

Elinizin altında olması gereken taşınabilir programlar

Bu makalede, çeşitli kategorilerde en iyi portable programlardan bazılarını listeledik. Böylece, olmazsa olmaz birçok programı yanınızda taşıyabilir ve herhangi bir bilgisayardan çalıştırabilirsiniz.

Taşınabilir uygulamalar, adından da anlaşılacağı gibi yükleme gerektirmeyen programlardır. Program ve ilişkili tüm dosyalar tek bir klasörde bulunur. Böylece bu programları doğrudan bir USB sürücüsünden veya bilgisayarlar arasında senkronize edilmiş bir bulut klasöründen (Google Drive vs.) çalıştırabilirsiniz. Taşınabilir uygulamalar Windows kayıt defterini değiştirmez veya yapılandırma dosyalarını geride bırakmaz. Bu, özellikle okul, üniversite veya işyerindeki ortak bilgisayarlarda çalışmak durumunda olduğuzda oldukça faydalı bir durumdur.

Taşınabilir uygulamalar bağımsız çözümler olarak mevcuttur. Yani yalnızca ihtiyacınız olanları USB belleğe atıp kullanabilirsiniz. Birde bu taşınabilir programaların tek bir çatı altında sunulduğu PortableApps var. Eğer tek tek programlarla uğraşmak istemiyorsanız bu taşınabilir paket programını da indirebilirsiniz.

İndireceğiniz bu paket programı USB belleğe veya bulut depolama alanına kurabilirsiniz. Sonrasında istediğiniz programları seçip pakete dahil edin.

Ancak biz bu makalede, size en çok kullanılan ve elinizin altında bulunması gereken, olmazsa olmaz programları tek tek göstereceğiz.

İlk olarak web tarayıcılar ile başlayalım. Çünkü bir bilgisayarda ilk yapılan şey internette dolaşmaktır.

Hem Chrome hem de Firefox'un taşınabilir sürümleri kolayca kullanılabilir, böylece en sevdiğiniz tarayıcıda internette gezinirken arkanızda herhangi bir kişisel bilgi bırakmadan web'de gezinmenizi sağlar.

Çoğu kişi için, ofis uygulamaları olmazsa olmaz programlardır. Bu yüzden taşınabilir uygulamalar dünyasında, LibreOffice Portable ile birlikte birkaç iyi seçenek vardır. Bu, Microsoft Office benzeri tüm araçları sunmaktadır. En iyisi, indirmek ve kullanmak ücretsizdir.

Pano yöneticileri, varsayılan Windows panosuna bir dizi yeni özellik ekleyerek, metni veya yakın zamanda kopyaladığınız ve yapıştırdığınız herhangi bir şeyi yeniden girmeyi çok daha kolay hale getirir. Sağlam bir pano yöneticisi istiyorsanız Ditto da taşınabilir basit bir çözümdür.

İşiniz Word belgeleri yerine kod yazmayı ve düzenlemeyi içeriyorsa, herhangi bir bilgisayarda çalıştırmak için Sublime Text Portable programını veya alternatif olarak Notepad++ Portable (taşınabilir sürüm için indirme sayfasında .zip veya .7z dosyasını indirin) programını kullanabilirsiniz. Sublime Text Portable, birden çok programlama dili ile uyumludur, geniş ekran monitörler için bölünmüş düzenleme desteği gibi kullanışlı özellikler sunar ve basit JSON dosyaları aracılığıyla son derece özelleştirilebilir.

Birçok metin dosyasıyla çalışıyorsanız, WinMerge metin dosyalarını görsel olarak farklılaştırmak ve birleştirmek için bir nimet olabilir. WinMerge Windows için yazılmış Açık Kaynak bir fark arama ve birleştirme aracıdır. WinMerge klasörleri ve dosyaları karşılaştırabilir, farkları görsel metin biçiminde, kolayca anlaşılıp işlenebilecek şekilde sunar. Taşınabilir sürümü için gene .zip veya .7z dosyalarını indirin.

Ve bir sunucuya güvenli bir şekilde dosya yüklemeniz gerekiyorsa, WinSCP bu iş için en iyi araçtır.

Tam özellikli bir görüntü ve fotoğraf editörü arıyorsanız GIMP Portable ile bu gibi görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

IrfanView Portable, çok sayıda görüntü biçimini görüntülemek için kullanışlıdır ve aynı zamanda görüntüleri hızlı bir şekilde kırpmanızı veya döndürmenizi veya farklı bir dosya biçiminde kaydetmenizi sağlar.

PDF belgeleri oluşturabilmek veya açıklama eklemek milyonlarca insan için günlük bir gereksinimdir, ancak gerekli araçlara sahip bir bilgisayara sahip olmak her zaman mümkün değildir. Neyse ki, Foxit Reader Portable var. Güçlü özelliklere sahip ücretsiz PDF görüntüleyici ve oluşturucu. Bunun yanında kullanabilceğiniz bir diğer PDF aracı, SumatraPDF Portable açık kaynak koda sahip daha hafif PDF okuyucudur.

7-Zip, Windows için popüler bir sıkıştırma programıdır. Kendi 7z arşiv biçimini kullanır, ancak zip, TAR, RAR ve ISO gibi diğer arşiv biçimlerini oluşturabilir ve çıkarabilir.

Ve sıkıştırılmış dosyalar ile ilgileniyorsanız, ayrıca Zip2Fix, bozuk veya bir kısmı bozuk bir ZIP arşivinden dosyaları kurtarabilen bir araçtır.

Zip dosyasını açmaya çalışırken bir hata alıyorsanız, bu araç size yardımcı olabilir. En azından bozuk ZIP dosyasını kısmen kurtarılabilir veya ayıklanabilir dosyalar için hasarlı ZIP dosyalarını denetleyebilir. Mevcut olan her şeyi ayıklamak için çalışan bir ZIP dosyası sağlamaya çalışacaktır.

Her ikisi de araç kutunuzda olmasını isteyeceğiniz kullanışlı programlardır.

CamStudio Portable bir bilgisayarda tüm ekran ve ses etkinliği kaydetmek için kullanılabilecek bir ekran yakalama programıdır. CamStudio bilgisayarınızdaki tüm ekran ve ses etkinliğini bir video dosyasına kaydedebilir. Standart AVI video dosyaları olarak kayıt eder ve ticari kullanım için bile ücretsizdir.

Eraser, dosya ve klasörlerdeki verileri iz bırakmadan silmenizi sağlayan bir güvenlik aracıdır. Belirli desenleri kullanarak verilerin üzerine birkaç kez yazarak çalışır, böylece daha sonra diğer araçlarla bu veriler kurtarılamaz.

Wise Disk CleanerChrome, Firefox ve Safari tarayıcılarının geçici dosyalarını, geçmişini, çerezlerini ve otomatik tamamlama form geçmişini temizler. Ayrıca Geri Dönüşüm Kutusu, Son Belgeler, Geçici dosyalar ve Günlük dosyaları gibi Windows önemsiz dosyalarını kaldırır. Bu ücretsiz araç en benzer ürünlere göre çok daha fazla dosya temizler. Bir disk birleştirme özelliği de ücretsiz olarak dahildir.

VLC Media Player Portable, birden çok ses ve video sıkıştırma yöntemini ve dosya biçimlerini destekleyen popüler bir açık kaynak, çapraz platform medya oynatıcıdır. Taşınabilir sürüm bir bulut klasöründen, yerel bir klasörden veya harici bir sürücüden çalıştırılabilir.

VLC medya oynatıcı çeşitli ses ve video biçimlerini (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, XviD, WMV, mp3, ogg, ...) oynatmanın yanı sıra DVD' ler, VCD'ler ve çeşitli akış protokolleri için son derece iyi bir taşınabilir multimedya oynatıcıdır. Yüksek bant genişliğinde bir ağda IPv4 veya IPv6'da tek veya çok noktaya yayın yapmak için sunucu olarak da kullanılabilir.

The Legend of Edgar Portable, 2D platformunda 16-bit bir macera oyunu. Kötü bir büyücü tarafından yakalanmış olabileceğine inandığı babasını aramak için arayışlara giren Edgar'a yardım edin.

 

Oyun yaklaşık 100MB, değişen ortamlar, geniş bir silah sistemi, savaşlar, gamepad desteği.

Solitaire, Windows için tartışmasız bir klasik oyun. Big Solitaires 3D ise göz atmaya değer. Bu taşınabilir uygulama, birden fazla güverte ve arka plan görüntüsünün yanı sıra bir hareketi geri alma veya yeniden yapma olanağı sunan 40 farklı solitaire oyundan oluşan bir koleksiyon sunar. Herhangi bir çözünürlükte tam ekran ve pencereli mod desteklenir. Ve tabii ki, açık kaynak ve ücretsiz.

Free Download Manager, bant genişliği optimizasyonu, indirme duraklatma ve devam ettirme, torrent dosyalarını indirme, flash video indirme ve çok daha fazlası için kapsamlı bir indirme yöneticisidir.

Son olarak, Stickies Portable uygulamasına bakalım. Stickies, ekranınıza sanal yapışkan notlar yerleştirmenize olanak tanıyan hafif ve göze batan yapışkan bir not programıdır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın