Ogznet.com
Image from rawpixel.com

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? CV Hazırlama Tüyoları

Bir özgeçmiş, muhtemelen oluşturacağınız en önemli belgelerden biridir. Kendi özgeçmişinizi hazırlamaya çalışıyorsanız bu CV’de olması ve olmaması gereken şeyler vardır.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Belkide aradığınız iş için en iyi aday sizsiniz, ancak iyi bir özgeçmiş hazırlama ile ilgili sorunlar yüzünden hiçbir zaman bu şansı elde edemeyebilirsiniz. Unutmayın, bir özgeçmiş, potansiyel bir işverenin gördüğü ilk şeydir.

  Özgeçmişiniz üzerinde çalışırken, yapılacaklar çok açık. Eğitim, işle ilgili deneyim ve sertifikaları dahil etmek. Ayrıca CV hazırlanırken yapılmaması gerekenler şeyler vardır. "Özgeçmiş Nasıl Yazılır" sorusunun yanıtı için bu yazıyı okumaya devam edin. Bu listede özgeçmişinize dahil edilmemesi gereken bilgiler ve nedenleri bulunmaktadır.

  10 Adımda Etkili Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

  1. Amaç veya Hakkınzda Kısa Bilgi Ekleme

  Eskiden, özgeçmişinin en üstünde bir amaç ya da kısa bilgi şarttı, ancak artık değil. Bir pozisyon için başvuruyorsanız, potansiyel işvereniniz, iş istediğinizi zaten biliyor, bunu belirtmenin bir anlamı yok.

  Özet eklenmesi gerekebilecek tek zaman, tamamen yeni bir sektöre giriyor olmanız durumundadır.

  2. Alakasız veya Eski İş Deneyimi

  Bir özgeçmiş üzerindeki zaman boşlukları çoğu zaman işverenlerde kötü bir intiba bırakır. Bununla birlikte, küçük yaşlardan itibaren çalıştığınız her işi özgeçmişinize yazmayın, 18 yaşından öncekiler tabiki burada kastedilen. Ancak şu anda 18 yaşındaysan ne yapacaksın?

  Forbes.com şu tavsiyeyi sunuyor:

  " Genel olarak, en son yaptığınız işler özgeçmişinizde uzun zaman önce yaptığınız işlerden daha önemlidir.

  En son çalıştığınız altı işinizi iki sayfalık özgeçmişinize sığdırabilirseniz, yedinci en son ve daha önceki işleriniz dikkate alınmayacaktır. "

  Makale ayrıca, eğer eski bir deneyiminizin özgeçmişiniz için gerekli olduğunu düşünüyorsanız, sadece iş unvanını da dahil etmenizi önerir. Şu anda aradığınız pozisyona uygun olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

  3. Fotoğraf veya Resimler

  Başvurduğunuz pozisyon bir model olma işi ise, muhtemelen referans için bir fotoğraf istenmektedir. Ancak diğer iş türleri için özgeçmişinizin görünümünüzle değil ilgili becerilerinizi ve deneyiminizi vurgulaması gerekir.

  Fotoğrafları özgeçmişinizden kaldırmaya ek olarak, diğer ek fotoğraflardan da kaçınmalısınız. En üstte profesyonel görünümlü, piyasa ile ilgili bir sembole sahip olmanızın özgeçmişinizi güçlendirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak, bu bir hatadır. Özgeçmişinizi temiz tutun ve fotoğraflarınızı ve tasarımlarınızı portföyünüz için saklayın.

  4. Hobiler veya İlgi Alanları

  Boş zamanlarınızı golf oynamak, balık tutmak, spor yapmak veya kitap okumak için harcayabilirsiniz, ancak bu potansiyel bir işveren için önemli mi? Başvurduğunuz pozisyonun hobilerinizden veya ilgi alanlarınızdan biriyle ilgisi varsa, bunun da dahil olması yardımcı olabilir. Değilse, yazmayın.

  Business Insider, özgeçmişinizdeki hobiler hakkında şunları söylüyor:

  " Kimse umursamaz.

  Başvuruda bulunduğunuz işle ilgili değilse, bu bir alan kaybı ve şirketin için de zaman kaybıdır. ”

  5. Referanslar

  Geçmişte, özgeçmişinize referanslar eklemeniz söylenmiş olabilir. Daha sonra bunun yerine “İsteğe Bağlı Referanslar” gibi bir satır eklemeniz istenebilir. Ancak, ikisini de eklemelisiniz.

  6. Kişisel veya Özel Bilgiler

  Yaşınız, ırkınız, cinsiyetiniz, dininiz, medeni haliniz veya siyasi üyeliğiniz özgeçmişinizde yer almıyor. Potansiyel işverenler iş için uygun olan adayı arıyor. Bu sizin kişisel bilgilerinize değil becerilerinize, bilgilerinize ve deneyimlerinize dayanmaktadır.

  Ve birçoğu bunu açıkça görse de, kimlik numaranızı vs. asla özgeçmişe dahil etmeyin. İşi alırsanız, bu numaralar gibi özel ayrıntıları vermeniz gerekir. Ancak henüz bir işiniz yok, bu yüzden gizliliğinizi korumak çok önemlidir.

  Forbes.com'un işaret ettiği gibi, dolandırıcılar her yerde:

  “Sahte iş ilanında, size kimlik numaranız gibi kişisel bilgileri vermenizi söylerler (örneğin, sizi işe almayı düşünüyorlarsa arka plan kontrolü için derler).”

  Kişisel ve özel bilgilerinizi özgeçmişinizden uzak tutmayı unutmayın.

  7. Üniversite Mezuniyet Tarihleri

  İş gücüne yeni giren bir üniversite mezunu değilseniz, mezuniyet tarihlerini eklemeyin. Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz gibi, özgeçmişinizde yaşınızı da verebilirsiniz.

  Aldığınız dereceleri, kazandığınız sertifikaları ve katıldığınız kurumları eklemelisiniz, ancak mezuniyet tarihleri ​​yazılmayabilir.

  8. Beyaz Yalanlar

  İş arama ortamının ne kadar rekabetçi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir iş bulmak, görüşme yapmak ve bu işi almak aslında zor bir süreç. Kaç tane rakip adayın karşınıza çıktığını düşündüğünüzde, bazı abartılarla bir avantaj kazanma eğiliminde olabilirsiniz. Ancak, bu yalanlar sizi bir yere götürmez.

  Bu konuyla ilgili Monster'dan bir makale şöyle:

  “İsteğe bağlı istihdam bürosu arka plan taraması sağlayıcısı olan HireRight.com, iş başvurusunda bulunanların yüzde 34'ünün özgeçmişlerinde yalan söylediklerini tespit etti.”

  Bu yüzde 34'lük oran size yüksek gelebilir veya gelmeyebilir. Ancak, bu sayının bir parçası olmak ister misiniz? Doğruyu söyleyin; yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı belirtin.

  9. Etkisiz Biçimlendirme

  Özgeçmişinizin ne söylediği kadar önemli olan başka birşey de nasıl göründüğü. Hiçbir potansiyel işveren, önüne gelen özgeçmişte, tutarlılığı olmayan bir karmaşa görmek istemez. Ve bunun için hiçbir sebep yok. Online araçlar ve siteleri kullanabilir veya Microsoft Word'deki şablonları kullanarak Cv hazırlayabilirsiniz.

  Artık işverenlerinin özgeçmişinizi mobil cihazlarında da görebileceğini unutmayın, bu nedenle özgeçmişinizi daha mobil uyumlu hale getirmek için dikkat edin.

  10. Yazım ve Dilbilgisi Hataları

  Gözden geçirin ve tekrar okuyun, bir yazım ve dilbilgisi kontrol aracı kullanın ve ardından tekrar gözden geçirin ve tekrar okuyun. Yazım ve dilbilgisi hatalarıyla dolu profesyonel bir özgeçmiş okumaktan daha kötü bir şey yoktur.

  Yazım ve dilbilgisi konusunda herkes uzman olamaz. Ancak Microsoft Word'ün yazım denetimi gibi yerleşik özellikleri kullanabilirsiniz. Ve bu sadece başlangıç ​​noktasıdır. Gözden geçirdikten sonra, bir arkadaşınıza veya aile üyenizden birinin göz atmasını sağlayın, kaçırdığınız bir hatayı görebilirler.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz