Ogznet.com
Program

En iyi metin seslendirme programı 2022

04 Şubat 2022 ogz 35564 1
Okunma süresi: 8 dk, 29 sn
En iyi metin seslendirme programı 2022
image from pixabay.com

En iyi ücretsiz metin seslendirme programı, metin dosyalarını her yerde dinleyebileceğiniz ses dosyalarına dönüştürmeyi basit ve kolay hale getirir.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Metin seslendirme (TTS), dijital metni okuyabilen yardımcı bir teknolojidir. Bu teknoloji aynı zamanda "sesli okuma" teknolojisi olarak da bilinir. TTS, akıllı telefon veya bilgisayar gibi dijital bir cihazdaki kelimeleri bir dokunuşla veya bir tıklamayla okur ve bunları konuşmaya veya sese dönüştürür.

  PDF, Word, Doc, web sayfası vb. farklı metin formatlarını okuyabilir ve çeşitli dijital cihazlarda çalışır.

  TTS araçları, metni okurken vurgulayabilir, böylece belgede nerede olduğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca, bazı TTS araçları görsellerdeki metni sesli okumalarına olanak tanıyan Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisi bulunabilir.

  Metin seslendirme programları, görme engelliler ve disleksi gibi öğrenme güçlüğü çeken kişiler için son derece yararlıdır. Yazılım ayrıca insanlara yeni bir dil konuşmayı öğrenmelerinde yardımcı olur ve dil engellerini aşmalarına yardımcı olur.

  Metin Seslendirme Programları:

  Burada, en iyi metin seslendirme programlarını listeleyeceğiz. İhtiyaçlarınız için ideal çözümü seçmenize yardımcı olmak için en iyi ücretsiz metin seslendirme programlarını ve ücretli versiyonları bir araya getirdik.

  Balabolka bir metin seslendirme (TTS) programıdır. Sisteminizde kurulu olan tüm bilgisayar sesleri Balabolka'da mevcuttur. Ekrandaki metin bir ses dosyası olarak kaydedilebilir. Program pano içeriğini okuyabilir, belgelerden metin çıkarabilir, yazı tipini ve arka plan rengini özelleştirebilir, sistem tepsisinden veya genel kısayol tuşlarıyla okumayı kontrol edebilir. Balabolka, metin dosyası biçimlerini destekler: AZW, AZW3, CHM, DjVu, DOC, DOCX, EML, EPUB, FB2, FB3, HTML, LIT, MD, MOBI, ODP, ODS, ODT, PDB, PRC, PDF, PPT, PPTX, RTF, TCR, WPD, XLS, XLSX.

  Program, Microsoft Speech API'nin (SAPI) çeşitli sürümlerini kullanır; hız ve perde dahil olmak üzere bir sesin parametrelerini değiştirmeye izin verir. Kullanıcı, sesin artikülasyon kalitesini iyileştirmek için özel bir ikame listesi uygulayabilir. Bu özellik, kelimelerin yazımını değiştirmek istediğinizde kullanışlıdır. Telaffuz düzeltme kuralları, normal ifadelerin sözdizimini kullanır.

  Balabolka, senkronize edilmiş metni harici LRC dosyalarına veya ses dosyalarının içindeki MP3 etiketlerine kaydedebilir. Bir ses dosyası bilgisayarda veya modern dijital müzik çalarlarda oynatıcılarla çalındığında, metin eşzamanlı olarak görüntülenir (aynı şekilde şarkı sözleri gibi).

  Bu ücretsiz metin seslendirme programı, sözcükleri yüksek sesle okumanın yanı sıra, anlatımları MP3 ve WAV dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde ses dosyaları olarak kaydedebilir.

  Natural Reader, yazılı herhangi bir metni sesli kelimelere dönüştüren profesyonel bir metin okuma programıdır. Natural Reader, birkaç şekilde kullanılabilen ücretsiz metin seslendirme aracıdır. İlk seçenek, belgeleri kitaplığına yüklemek ve oradan sesli bir şekilde okunmasını sağlamaktır. Bu, birden çok dosyayı yönetmek için idealdir ve e-kitap biçimleri de dahil olmak üzere desteklenen dosya türlerinin (pdf, txt, doc(x), epub, ods, odt, pages, ppt(x), png, jpeg) sayısı oldukça fazladır. Ayrıca bir fotoğraf yüklemenizi veya yazıyı taramanızı ve size okumasını sağlayan OCR da vardır.

  İkinci seçenek, kayan bir araç çubuğu şeklini alır. Bu modda, herhangi bir uygulamadaki metni vurgulayabilir ve metin seslendirmeye başlatmak ve özelleştirmek için araç çubuğu kontrollerini kullanabilirsiniz. Bu, özelliği web tarayıcınızda, kelime işlemcinizde (Word gibi programlar) ve bir dizi başka programda çok kolay bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir. Web içeriğini konuşmaya daha kolay dönüştürmek için yerleşik bir tarayıcı da vardır.

  Panopreter Basic, sade bir yazılım arıyorsanız, en iyi ücretsiz metin seslendirme programıdır. Düz ve zengin biçimli metin dosyalarını, web sayfalarını ve Microsoft Word belgelerini girdi olarak kabul eder ve ortaya çıkan sesi hem WAV hem de MP3 formatında dışa aktarır (iki dosya aynı yerde, aynı adla kaydedilir).

  Daha gelişmiş bir şeye ihtiyacınız varsa, Panopreter'in premium bir sürümü mevcuttur. Bu sürüm, Microsoft Word ve web tarayıcılar için araç çubukları, okunmakta olan metin bölümünü vurgulama yeteneği ve ekstra sesler dahil olmak üzere çeşitli ek özellikler sunar.

  Panopreter Basic, aşağıdaki özelliklere sahip bir metin seslendirme ve metinden mp3'e kayıt yapan ücretsiz bir programdır.

  • Metni doğal seslerle dinleyin, metni wav ve mp3 ses dosyalarına dönüştürün.
  • Okunan kelimeyi veya cümleyi vurgulayın.
  • Çok çeşitli dilleri ve sesleri destekler.
  • Toplu dosya dönüştürme desteği.
  • Kullanıcıların ses hızını ve ses seviyesini ayarlamasına izin verir.
  • Metni okumayı bitirdiğinde müzik çaldırabilirsiniz.

  Edinburgh Üniversitesi tarafından geliştirilen WordTalk, Microsoft Word'e özelleştirilebilir metin seslendirme özelliği ekleyen bir araç çubuğu eklentisidir. Word'ün tüm sürümleriyle çalışır ve kullandığınız sürüme bağlı olarak araç çubuğu veya şerit aracılığıyla erişilebilir.

  Araç çubuğunun arayüzü ilgi çekici bir şey değildir, bir çocuk tarafından tasarlanmış gibi görünüyor. Tüm düğmelerin işlevleri de çok net değil, ama neyse ki yardımcı olacak bir yardım dosyası var.

  WordTalk'un oldukça basit olduğu gerçeğinden kaçış yok, ancak SAPI 4 ve SAPI 5 seslerini destekliyor ve bunlar beğeninize göre değiştirilebilir. Tek tek kelimeleri, cümleleri veya paragrafları yüksek sesle okuma yeteneği özellikle iyi. Ayrıca sesleri kaydetme seçeneğiniz vardır ve sık kullanılan seçeneklere hızlı ve kolay erişim sağlayan bir dizi klavye kısayolu vardır.

  Zabaware metin seslendirme programı, belgeleri ve daha fazlasını sesli okumak için konuşma sentezleyici kullanan bir uygulamadır. Jenerik seslerle ücretsiz olarak mevcuttur veya sektördeki en düşük fiyatlarla yüksek kaliteli CereProc veya AT&T Natural Voices ile satılır.

  Temel görünümüne rağmen, Zabaware Text-to-Speech Reader, düşündüğünüzden daha fazlasını sunar. Çok sayıda dosya biçimini doğrudan programda açabilir veya metni kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

  Alternatif olarak, programı çalıştırdığınız ve ilgili seçenek etkinleştirildiği sürece, Zabaware Text-to-Speech Reader panoya kopyaladığınız herhangi bir metni sesli olarak okuyabilir, web sitelerindeki metni sesli okuyabilir ve açılan diyalog kutuları sunar. Şu anda en iyi ücretsiz metin seslendirme programlarından biri olan bu, metin dosyalarını WAV formatına da dönüştürebilir.

  Ne yazık ki ses seçimi sınırlıdır ve telaffuzlarla uğraşmak için ayarların derinliklerine inmedikçe özelleştirebileceğiniz tek ayar ses ve hızdır. Ek sesler ücretlidir.

  6. Wideo

  Öncelikle, Wideo dünya çapında 2,5 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya ev sahipliği yapan çevrimiçi bir video yapımcısıdır. Ancak, bu aracın geliştiricileri, kullanıcıları için ücretsiz bir metin seslendirme aracı sunmaya karar verdi.

  Artık kullanıcılar metni kolayca sese dönüştürebilir ve daha fazla alanda kullanım için bir mp3 dosyası biçiminde indirebilir, bu da yüksek kaliteli profesyonel seslendirme oluşturmalarına yardımcı olur.

  Wideo'nun ücretsiz metin seslendirme programı, video düzenleyicilere ekstra bir avantaj sağlar ve akılda kalıcı ve kapsayıcı seslendirmeler oluşturmalarına yardımcı olur.

  TextAloud 4, belgelerden, web sayfalarından, PDF dosyalarından ve daha fazlasından gelen metni, kulağa doğal gelen konuşmaya dönüştürür. PC'nizde dinleyin veya ses dosyaları oluşturun.

  TextAloud, belgeyi sese dönüştürme gibi özellikler sunarak çoğu standart metin seslendirme çözümüne benzer. Ancak onu benzersiz kılan şey, bu özelliği gerçekten çok düşük bir fiyatla sunmasıdır. Ayrıca, araç MS Word ile entegre edilebilir.

  Aynı zamanda araç, cümlelere, cümle içindeki kelimelerin arasına, virgül ve benzeri noktalama işaretlerine duraklamalar ekleyerek size kulağa doğal gelen bir deneyimi sunar. Hatta parantez içindeki metinler ve alıntılar gibi belirli metin türlerini farklı şekilde okuyabilir.

  PDF dosyalarını, e-kitapları ve metinlerinizi kulağa doğal gelen seslerle okunmasını ister misiniz? İşte çözüm; sitedeki metin kutusuna herhangi bir metni yazmanız veya yapıştırmanız ve oynat düğmesini tıklamanız yeterlidir. Metni sese dönüştürmek için birçok dili, aksanı ve hız çeşitlerini destekler. Konumunuzu ve metninizi otomatik olarak buluta kaydetmek istiyorsanız kutuyu da işaretleyebilirsiniz. Firefox, Safari ve Chrome dahil olmak üzere neredeyse tüm tarayıcıları destekler.

  İndirmeye, oturum açmaya ve şifrelere gerek yoktur; sadece metninizi sürükleyin veya kopyalayın, kutuya bırakın ve oynatmaya başlayın. Çocuklar ve arka planda içerik dinleme, düzeltme ve daha fazlası için mükemmeldir. TTSReader, çeşitli kaynaklardan yüksek kaliteli sesler sağlar.

  Birden fazla aksan ve dilde kadın ve erkek sesleri sunar. Beğendiğiniz ses ve dil arasından seçim yapın ve konuşmalar oluşturun. Duraklattığınızda metninizi ve konumu hatırlar. Tarayıcıdan çıkarsanız, geri gelip daha önce bıraktığınız yerden dinlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca makaleleri okumak için mobil cihazlarda da çalışır.

  Metni seslendirmek için PDF'lerden kelimeleri çıkarır ve o anda okunan metinleri vurgular.

  Free TTS, online olarak yazıyı sese dönüştürme dönüştürmek için ücretsiz bir çözüm sunar. Metninizi yazabilir veya herhangi bir dosyadan yapıştırabilir, açılır kutudan Türkçe dahil 35'den fazla dil arasından seçim yapabilir, dinlemek istediğiniz sesi kutudan tanımlayabilir ve MP3'e dönüştürebilirsiniz.

  3 basit adımda Vimeo, Instagram, Facebook, YouTube veya web siteniz için ses oluşturun:

  • Metni veya içeriği her seferinde 5000 karakterden fazla olmayacak şekilde yapıştırın.
  • SSML kodlarını ekleyin, sesi ve dili seçin, dönüştür'e tıklayın.
  • Çıktıyı Mp3 formatında indirin.

  Güvenliği sağlamak için tüm sesleriniz 24 saat içinde otomatik olarak kaldırılacaktır. Güçlü TTS özelliği ve Google makine öğrenimi ile süreç hızlıdır ve nihai sonuç yüksek kalitededir.

  Ticari kullanım için robotik sesleri ücretsiz kullanın. SSML, işletmenizin tarihler, kısaltmalar ve duraklamalar için ses biçimlendirme ayrıntıları aracılığıyla sesi özelleştirmesine olanak tanır. Ses örneklerini kontrol edebilir ve sizin için mükemmel olanı seçmek için karşılaştırabilirsiniz.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.


  Yorumlar (1)

  avatar

  Kerem Ozguven 27 Ocak 2022

  Yazıyı sese çevirmek için seslimetin.com adresini de öneririm. Yapay zeka ile üretilmiş metin seslendirme programı.


  Yorum yaz