Mavi Işık Filtresi Nedir? En İyi Mavi Işık Filtre Uygulaması Hangisidir?

İyi bir gece uykusu ne sıklıkla oluyor? Cevap “her zaman” değilse, kullandığınız cihazların gece uykusu üzerindeki etkisini düşünün. Birçoğumuz akşamları ekranlara bakıyoruz. Ancak uzmanlar bunun sağlıklı olmadığını söylüyor. Sorun şu ki, ekranlar beynimizi uyanık olmamız gerektiğini düşünmeye iten mavi ışık yayar. Bunun kolay çözümü Android telefonunuzda mavi ışık filtresi kullanmaktır.

Tam olarak neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyduğunuza ve hangisinin daha iyi olduğuna bir göz atalım.

Mavi Işık Neden Zararlıdır?

Harvard Üniversitesi tarafından yapılanlar çalışmalar, akşamları ekranlara bakmanın uykumuzun hem süresini hem de kalitesini etkilediğini belirledi.

Bunun nedeni, gece ışığa maruz kalmaktır. Daha spesifik olarak, kısa dalga boylu mavi ışığa maruz kalınmasıdır. Telefonlar ve tabletler gibi cihazların ekranları bu tür bir zararlı ışık yaymaktadır.

Güneş ışığı da gün boyunca hayati önem taşıyan mavi ışık içerir. Bizi uyanık tutmaya yardımcı olan şey budur ve uyku döngülerinin çalışma şeklinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Ancak geceleri mavi ışığa maruz kalmak iyi değildir, çünkü beynimize hala gündüz olduğunu düşündürecek şekilde zorlar ve geceleri üretilen ve vücudu uyku için hazırlayan bir hormon olan melatoninin salgılanmasını bastırır.

Peki ne yapılmalı, yatmadan saatler önce telefonunu kapattıp bir kenara mı bıraklamalısın?

Hayır! Google Play Store'a girin; çözümü sağlayan çok sayıda uygulama bulacaksınız: mavi ışığı tamamen filtreleyecek uygulamalar.

Mavi Işık Filtresi Ne Yapar?

Mavi ışık filtreleme uygulamalarının çoğu benzer şekilde çalışır. Gündüz saatlerinde hiçbir şey yapmazlar, ancak gün batımından sonra renk sıcaklığını değiştirmek için ekrana kırmızı bir filtre yerleştirir.

Bu ekrana kırmızı bir ton verir. Ancak mavi ışığın olumsuz etkilerini de ortadan kaldırır ve parlamayı büyük ölçüde azaltır. Uykunuzu iyileştirme konusunda şüpheci olsanız bile, telefonunuzu loş bir odada kullanırken hemen göz yorgunluğunuzda bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Ancak, uygulamalar mükemmel değildir. Kırmızı bir kaplama kullanmaları kontrastı azaltır ve siyahları koyu kırmızı bir gölgeye dönüştürür.

Diğer Seçenek: Gece Lambası

İlk önce, telefonunuzda zaten mavi bir ışık filtresi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Android 8 ve üzeri versiyona sahip bir telefonda bu özellik var, ancak üreticilerin bazıları işletim sistemi kurulumuna dahil etmeyebiliyorlar.

Bu yüzden Android 8 veya üstü bir versiyon kullanıyorsanız, Ayarlar> Ekran'a gidin ve Gece Işığı etiketli bir seçenek arayın. Samsung Galaxy'de, Mavi Işık Filtresi olarak adlandırılan ayarı Hızlı Ayarlar panelinde bulabilirsiniz.

Eğer oradaysa, rahatlıkla kullanabilirsin. Otomatik olarak açmak ve efektin yoğunluğunu ayarlayamak için zamanlayabilirsiniz. Eğer telefonunuzda bu ayar yoksa bir uygulama yüklemeniz gerekir.

En İyi Mavi Işık Filtresi Uygulaması: Twilight (Pro)

Twilight Android için en iyi mavi ışık filtresi uygulamasıdır. Ekranın renk sıcaklığını kademeli olarak azaltır (daha kırmızı yapar) ve seçtiğiniz renk ve parlaklık seviyelerine ulaşana kadar ekranı karartır.

Bu kademeli değişim, bunun gerçekleştiğini bile farketmediğiniz anlamına gelir. İlk başta beyazlar biraz beyazlaşmaz, ancak karanlıkta ekrana bakmaya devam edince, etki tam olarak belli olacaktır.

Twilight, telefonunuzun ışık sensörünü kullanarak, ortam ışık koşullarına her zaman uyum sağlayarak ayarlarını otomatik olarak ayarlayabilir. İlk kurulumu geçtikten sonra, uygulamaya bir daha dokunmanıza gerek kalmayacak.

İki özellik Twilight'ı özellikle kullanışlı kılar. Bunlardan biri, belirli uygulamalarınız açıkken otomatik olarak devre dışı bırakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde Netflix izlemenizi bozmaz. Diğeri ise, Philips HUE akıllı ampullerle birlikte çalışarak evinizin aydınlatmasını olabildiğince uyku dostu yapmanızı sağlar.

Root'lu Uygulama Seçeneği: Night Light (KCAL)

Twilight çoğu kullanıcı için en iyi seçimdir, ancak telefonunuz root'lu ise, Night Light şeklinde daha güçlü bir uygulama kullanma seçeneğiniz vardır.

Bir root uygulaması olarak, Night Light, ekranı doğrudan kontrol edebilir. Mavi ışığın etkisini iptal etmek için ekrana kırmızı bir kaplama yerleştirmek yerine, ekranın çıkardığı mavi ışık miktarını tam olarak azaltır.

Sonuç, daha yüksek kalitede bir görüntüdür. Night Light her şeye kırmızı bir ton vermez, örneğin siyahlar siyah kalır ve kontrast kaybı olmaz. Ayrıca bildirimlerinizi veya diğer uygulamalarınızı da etkilemez.

Filtrelemeden Mavi Işığın Etkisini Azaltın

Mavi ışık filtreleme uygulamalarının kızarıklık etkisi biraz garip ama alışmak oldukça kolay. Yine de, bazı insanlar bundan hoşlanmıyor. Onlardan biriyseniz, mavi ışığın etkilerini en aza indirmenin hala yolları var.

Bunun yolu, maruz kaldığınız miktarı azaltmaktır. Bu yüzden tablet yerine telefon kullanmak daha küçük ekran nedeniyle daha iyidir. Parlaklığı olabildiğince azaltın ve gece modu veya karanlık bir teması olan uygulamaları kullanıyorsanız, bunları etkinleştirin.

Çoğu e-kitap okuyucu, siyah beyaz veya sepya seçeneklerine sahiptir. Her ikisi de beyaz zemin üzerinde standart siyah metinle daha göz dostudur. Google Play Kitaplar kendi Gece Işığı özelliğini sunarak bir adım daha ileri gidiyor. Günbatımında otomatik olarak açılır ve gittikçe koyulaşan ekrandan daha fazla mavi ışığı kademeli olarak kaldırır.

Bu özelliği etkinleştirmek için bir kitap açın, Ekran Seçenekleri düğmesine dokunun ve Gece Işığı geçiş düğmesine basın.

Twilight gibi uygulamalar, Android telefonunuzu, sizi uykuya dalmanıza engel olmadan ya da sabahları kendinizi kötü hissetmeden uyanmanızı sağlar.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın