Magnezyumu Vücudumuzda İdeal Seviyede Tutmanın Yolları

Magnezyum, sağlıklı ve konforlu bir yaşam için vazgeçilmez olan minerallerden biridir. Faydaları saymakla bitmeyen magnezyum bağışıklık sistemini desteklemek, kemik ve diş sağlığını korumak gibi önemli işlevlerin gerçekleşmesinde etkin rol oynar. Dolayısıyla bu denli faydaları olan magnezyumun vücutta olması gerekenden daha fazla ya da eksik olması, pek çok sağlık sorununa yol açabilir.

Vücuttaki magnezyum miktarının dengede tutulması, oldukça önemli bir konudur. Aksi halde magnezyum eksikliği yaşayanlarda mide bulantısı, iştahsızlık, uyuşukluk, dikkat azalması ve kas krampları gibi pek çok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Magnezyumun fazla olması halinde ise karında kramplar, ishal, nefes alıp vermede zorluk, bağırsak hareketlerinin durması ve aşırı halsizlik gibi sorunlar gözlemlenebilir. Bu nedenle magnezyum miktarının ideal seviye tutulması çok önemlidir.

Magnezyum Testi Nedir?

Magnezyum testi yaptırarak ihtiyacınız olan ya da fazla miktardaki magnezyumu belirlemek, magnezyumu vücudunuzda ideal seviyeye getirmenin ilk ve en önemli adımıdır. Magnezyum testi, hastanın magnezyum eksikliği veya fazlalığına işaret eden şikayetleri sonucu doktor tarafından yapılması istenen bir test türüdür. 

Test sonucunda magnezyum fazlalığı olduğu görülürse, hastaya magnezyum içeren besinleri azaltarak kontrollü ve dikkatli şekilde tüketmesi tavsiye edilir. Ancak test sonucu magnezyum eksikliğini ortaya koymuşsa, hastaya magnezyum takviyesi alarak bu eksikliği gidermesi önerilir.

Magnezyum Testi Kaç Günde Çıkar?

Vücuttaki magnezyum seviyesini öğrenerek ideal seviyede tutmak için gerekli olan magnezyum testi, kan veya idrar numuneleri alınarak yapılır. Numunelerden alınan sonuçlara göre kişinin vücudunda bulunan magnezyum miktarı öğrenilebilir.

Magnezyum testinin sonuçları genellikle birkaç saat içerisinde çıkar ve hastaya raporlanarak doktorun değerlendirmesine sunulur. Ancak bazı durumlarda doktor vücuttaki magnezyum miktarının yanı sıra farklı testler de isteyebildiğinden bu süre uzayabilir.

Vücudunuzdaki magnezyum seviyesini yükseltmeye ihtiyacınız varsa, sizin için uygun olan magnezyum takviyesini https://www.orzax.com.tr/ adresinde bulabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın