Ogznet.com

iPhone telefondan yazıcıya bağlanma ve çıktı alma

Fotoğrafları ve belgeleri doğrudan iPhone veya iPad’inizden kablosuz olarak yazdırmak, kısa mesaj göndermek kadar kolaydır. Apple’ın AirPrint baskı teknolojisi ve birkaç kullanışlı üçüncü taraf uygulama ile bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. iPhone veya iPad’den hemen hemen her yazıcıya nasıl çıktı gönderip yazdıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bu yazının içeriği: Kapat

  iPhone ve iPad'de yazıcıdan çıktı almanın en kolay yolu, iOS'ta ve piyasadaki birçok yazıcıda yerleşik olarak bulunan bir Apple protokolü olan AirPrint'tir.

  Mevcut yazıcınızda AirPrint olup olmadığından emin değilseniz, hızlı bir şekilde öğrenmek için okumaya devam edin. AirPrint özellikli bir yazıcınız yoksa, iPhone veya iPad'den yazdırmak için başka seçenekler de olabilir.

  iPhone telefondan çıktı nasıl alınır sorusunun cevabına geçmeden önce akılda bulundurulması gereken son bir şey, iPhone ve iPad'in kablolu yazdırmayı desteklemediği, yalnızca kablosuz yazdırma seçeneğine sahip olduğudur.

  iPhone ve iPad'den yazıcıya çıktı nasıl gönderilir?

  İster iPhone'dan ister iPad'den yazdırmak isteyin, süreç neredeyse aynıdır. Tek fark, paylaş düğmesini nerede bulabileceğinizdir (yukarı oklu kare). Bu düğme, dikey veya yatay mod kullanmanıza bağlı olarak da hareket edebilir.

  1. AirPrint yazıcıyla yazdırın

  Bir yazıcıyı iPhone'a bağlamanın birçok yolu vardır. En basiti Apple'ın kendi AirPrint özelliğidir. İndirilecek AirPrint uygulaması yoktur; hepsi yerleşiktir ve kullanıma hazırdır.

  Apple'ın AirPrint uyumlu yazıcılar listesine bakmanız yeterli. Sizin cihazınız da listedeyse, tek yapmanız gereken yazıcının iPhone veya iPad'le aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olmaktır. Telefonunuzda otomatik olarak görünmesi gerektiği için yazıcıyı eklemeniz gerekmez.

  İşlem çoğu uygulama için benzerdir. Örneğin bir belgeyi yazdırmak istiyorsanız, belgeyi açar, Paylaş'a basar, ardından Yazdır simgesini bulur ve ona dokunursunuz.

  1. iPhone veya iPad'in yazıcınızla aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun
  2. Yazdırmak istediğiniz belgeyi, resmi veya diğer dosyayı bulun
  3. Paylaş düğmesine dokunun (hemen hemen tüm uygulamalarda bulunan yukarı oklu kare)
  4. Paylaş düğmesini görmüyorsanız, görünüp görünmediğini görmek için ekranınıza dokunabilir veya ekran görüntüsü alabilir (yeni iPhone'larda yan düğmeye basın ve sesi açın) ve ardından Fotoğraflar uygulamasından yazdırabilirsiniz.
  5. Paylaş düğmesine dokunduktan sonra aşağı kaydırın ve Yazdır'a dokunun.
  6. Henüz seçmediyseniz bir yazıcı seçin
  7. Sağ üst köşedeki Yazdır'a dokunun

  AirPrint uyumlu bir yazıcınız varsa, bunun iOS işletim sisteminde otomatik olarak göründüğünü göreceksiniz.
  Baktığınız içerik veya dosyada paylaş düğmesini gördüğünüz sürece, doğrudan cihazınızdan yazdırabilmeniz gerekir.

  Safari ve diğer birçok uygulama için, siz içeriği kaydırırken, uygulamayı kullanırken vb. paylaş düğmesi gizlenebilir. Düğmelerin yeniden görünmesi için ekrana dokunun veya ekranınızın üst kısmına dokunun.

  Bazı iOS uygulamaları bir yazdırma özelliği içermez, bu nedenle seçilen içeriği dışa aktarmanız gerekir. Bunu yapmak için belgeyi Dosyalar uygulamasına kaydedin. Dosyalar uygulaması AirPrint'e yazdırmanıza olanak tanır. Orijinal uygulama içeriği dışa aktarmanıza izin vermiyorsa, ekran görüntüsünü alıp fotoğraf olarak yazdırabilirsiniz.

  iPhone veya iPad'den fotoğraf çıktısı alma

  Resimleri doğrudan iOS veya iPadOS Fotoğraflar uygulamasından yazdırabilirsiniz. Tek bir görüntüyü yazdırmak için yukarıdaki talimatların aynısını izleyin.

  Ayrıca tek seferde tüm görüntüleri yazdırabilirsiniz. Bunu yapmak için Albümlerinizi açın ve sağ üst köşedeki Seç'e dokunun. Şimdi yazdırmak istediğiniz tüm fotoğrafları seçin; eklediklerinizin yanında onay işaretleri göreceksiniz. (Seçimlerini kaldırmak için tekrar dokunun.)

  Son olarak, Paylaş düğmesine dokunun, Yazdır simgesini seçin ve oradan devam edin.

  2. AirPrint olmadan yazdırın

  Yazıcınızda AirPrint olmasa bile iPhone ve iPad'den çıktı alabilirsiniz. Bunun çalışması için en iyi seçenek, yazıcınızın kendi özel uygulamasına sahip olup olmadığını görmektir.

  Çoğu yazıcı üreticisi (Epson, HP ve Canon dahil), aynı ağ üzerinde kendi donanımlarıyla çalışmak üzere tasarlanmış uygulamalar sunar. Bu uygulamalar, baskı boyutunu tam sayfa yazdırmak için değiştirmek gibi başka hiçbir yerde bulamayacağınız daha fazla özellik, özellikle de tescilli seçenekler için destek sunabilir.

  HP Smart, aynı ağa bağlı HP yazıcılar için kullanılabilir. Dropbox ve Facebook fotoğrafları gibi bulut hizmetlerini destekler. iPhone veya iPad'inizin belgelerine, fotoğraflarına ve daha fazlasına doğrudan uygulamadan göz atabilir ve hızlı bir şekilde yazdırabilirsiniz.

  Uygulama içinden yazdırma konumlarını ayarlayabilir ve etkinleştirebilir ve yazıcı konumuna gönderilecek belgelerinizi veya fotoğraflarınızı seçebilirsiniz.

  Epson iPrint, fotoğraf kitaplığınızdaki birden fazla fotoğrafı, Dropbox, Evernote, Google Drive ve Microsoft OneDrive hesaplarınızdaki belgeleri ve telefonunuzda kaydedilen belgeleri yazdırabilir.

  Ayrıca, web sayfalarını indirmek ve yazdırmak için yerleşik bir web tarayıcısına sahiptir.

  3. Üçüncü taraf yazdırma uygulamalarıyla iPhone'dan çıktı alma

  Yukarıdaki seçenekler sizin için çalışmıyorsa, bu üçüncü taraf uygulamalardan bazıları size yardımcı olabilir. Bu uygulamaların çoğu, AirPrint'iniz olmasa bile nasıl ve ne yazdırabileceğiniz konusunda daha fazla kontrol sağlar ve işlevsellik sağlar.

  PrintDirect'i indirmek ve test etmek ücretsizdir, ancak bir uygulama içi satın alma yoluyla tam işlevselliğin kilidini açmanız gerekir. Aynı Wi-Fi ağına bağlı yazıcıları algıladığı için AirPrint'in bir tür türdeşi olarak çalışır. Ancak AirPrint uyumlu olmayan yazıcılarla da çalışması gerekir.

  PrintDirect ile çıktı almak için yazdırmak istediğiniz belgeyi açın ve Paylaş simgesine dokunun. Ardından Dosyalara Kaydet'e dokunun.

  Dosyanızı kaydettikten sonra, istediğiniz yazıcıda yazdırmak için PrintDirect ile açabilirsiniz. Dosyalar > Paylaş'a gidin ve Diğer'i görene kadar kaydırın. Diğer'e dokunun ve PrintDirect'e gidin. Ardından belgeyi açın, yazıcı ayarlarınızı yapılandırın ve yazdırın.

  PrintDirect çoğu uygulamayla çalışır ve AirPrint'i de destekler.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz