Ogznet.com
Photo by Joshua Earle on Unsplash

Neden Herkes Benden Daha Başarılı Gibi Hissediyorum?

Herkesin sizden daha başarılı olduğunu düşünüyor musunuz? Çoğu zaman bir şeyi başarmak için çalışırken, etrafınızdaki herkes, daha kolay bir şekilde bir başarıya ulaşıyor gibi görünebilir. Peki bu neden oluyor? Neden herkesin sizden daha başarılı olduğu hissine kapılıyorsunuz?

Hangi sektörde olursanız olun, zorluklarla karşı karşıya kaldığınızda ve sizden daha başarılı görünen başkalarını görürseniz, umutsuzluğa düşebilirsiniz.

Ancak önemli olan amaçlarınızdan vazgeçip vazgeçmeyeceğinizdir. Belki de yeterince iyi değilseniz ya da başarılı olacak zenginlik ve kaynaklara sahip değilsiniz.

Bununla birlikte, bu umutsuzluk ve kendini sorgulama anlarında, kendi yolunuza dışarıdan bir gözle bakıp daha güçlü adımlar atabilirsiniz.

Bu durumda dikkate alınması gereken birkaç nokta:

1. Etrafınıza Odaklanın

Eğer hedeflerinize ulaşmak için çok çalıştıysanız ve kıskançlıkla başkalarının başarısına bakıyorsanız, olasılıklar size aynı şekilde bakan birinin olmasıdır. Her şey bir bakış açısı meselesi.

Eğer düşünürseniz, size kıskançlıkla bakan bazı insanların kim olduğunu bile biliyorsunuzdur. Onlara gidin ve rastgele cesaret verici bir kelime söyleyin. Size ne kadar ilerlediğinizi hatırlatmanıza yardımcı olacaktır.

2. Kendi Yolunuzu Çizmelisiniz

Hepimiz her şeyin çok daha kolay olması gerektiğini düşünüyoruz. Bazen haklıyız. Çevrenizde aileden zengin veya olanaklara sahip bir sürü insan olabilir, ya da sadece bazı nedenlerden dolayı kolay bir yol bulmuş olabilirler.

Ancak kimsenin yolu senin yolun değildir. Sahip olduğun deneyimleri yaşaman gerekiyor.

Kendi yolunda ve kendi şartlarınla başarı kazanman gerekiyor. Başka biri olamayacağınızı, ancak mükemmel bir kişi olabileceğinizi ve dünyaya yalnızca sizin sunabileceğiniz benzersiz katkının olduğunu unutmayın.

Herkesinkinden farklı görünmeli ve hissedilmeli. Bu nedenle oraya ulaşmak için farklı bir yol izlemelisiniz. Eşsiz deneyimleriniz, mücadeleleriniz ve başarılarınız içinizde sizi çok özel bir şeye dönüştürecektir. Bu çok güzel bir şey.

3. Yeniden değerlendirin

Kendi kendini kontrol etmek ve yeniden değerlendirmek asla motivasyonu düşürmez. Bulunduğunuz yolda olmanız gerekir mi? Bazen bir hevesle bir yola gireriz ve artık umursamadığımızda bile vazgeçemeyecek kadar inatçı oluruz.

Ne olursa olsun, mantıklı düşünce, sezgi ve gerçek öz-farkındalığın birleşimine dayalı bir karar verdiğinizden emin olun. Sadece zor olduğu için bırakmayın, ama artık sizin için gerçekten de önemli değilse, devam etmeyin.

4. Bu Duyguları Kullanın

İkinci en iyi, değersiz ya da imkanları kısıtlı olma hissinin size boyun eğdirmesine izin vermeyin. Bunun yerine, daha akıllı ve daha sıkı çalışmak ve başarılı olmak için bir motivasyon aracı olarak bu duyguları kullanın.

Gerekirse düşünmek için bir dakikanızı ayırın, sonra kendinize gelin ve bu işi başaracağınızın hissini yüzünüzde gösterin.

Kolay bir amaçsa, ne kadar büyük görünse de bu bir başarı değildir. Öyleyse git, zor ve şaşırtıcı bir şey başar.

5. Neden Bunu Yapıyorum?

Kendinize yaptıklarınızı neden yapmaya başladığınızı sorun. Yaptığınız şey için yeterince tutkunuz varsa, ne olursa olsun devam edersiniz. Bir yol bulacaksınız ve başarınız bir yılda sürse kırk yılda sürse, devam edeceksiniz.

Bunu yaparsanız, başarısız olmanız önemli değildir, sadece sahip olduğunuz her şeyi vermiş olmanız önemli değil.

6. Başarı Herkes İçin Zaman Alır

Muhtemelen sosyal medya, geleneksel medya ve kişisel arkadaşlar arasında birçok insanla bağlantıdasınız. Her zaman başarılı olamıyorlar. Çoğu başarılı insan, yıllarca süren sıkı çalışma ve fedakarlıktan sonra zirveye çıkar ve çoğunun başarıya ulaşmadan önce bir dizi başarısızlığı vardır.

İnsanlar nadiren başarısızlıklarını sosyal medyada paylaşır ya da tüm dünyanın görmesi için basın bültenleri gönderir.

Kendinizi başka biriyle karşılaştırmanız gereksizdir. Çünkü kendinizi yalnızca o insanların görünen yanları ile karşılaştırıyorsunuz. Etraftaki çoğu insanı takip edin ve görünüşte mükemmel gibi görünen yaşamları çok daha az mükemmel görünür; belki seninki gibi.

7. Başkalarıyla Yarışıyormuş Gibi Ruh Haline Girmeyin

Elinizden gelenin en iyisini yapmaya ve karakterle iyi bağlantı kurmaya odaklanın. Başkalarına ayak uydurmak için çok fazla zaman harcarsanız, odağınız kişisel olarak en iyi özelliklerinizi keşfetmek ve aşmak olmayacaktır. Biraz rekabet elbette iyi bir şey olabilir.

Başkalarının nasıl başarılı olduğunu öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Başkalarının başarılı olduğu yolu izlemek bazen sizi olabildiğince uzağa ulaşmaya motive edebilir. Ancak günün sonunda, odak noktanız kişisel mükemmellik arayışınız olmalıdır.

Belki herkesten daha uzağa ulaşabilirsiniz. Neden sadece kendi oyunlarında başkasını yenmek için uğraşıyorsunuz?

Olağanüstü bir şey yapıyorsanız, başarılı olmak zor olacaktır. Olağanüstü olanın doğası budur. Kolay olsaydı, sadece sıradan denirdi.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz