Stockvault.net'ten Jack Moreh fotoğrafı

En İyi Ücretsiz Açık Kaynak Kodlu CAD Programları

İşte Windows için en iyi ücretsiz açık kaynaklı CAD programlarının bir listesi. Bu açık kaynaklı CAD programları, CAD modelleri oluşturmanıza ve düzenlemenize izin veren standart CAD programlarına benzer özellikler sunar.

Öcelikle açık kaynaklı CAD yazılımı demek, kaynak kodları, inceleme ve değiştirme için serbestçe kullanılabilir anlamına geliyor. Programcılar, benzer programlar yapmak için bu yazılımların kaynak kodlarını kullanabilirken, normal CAD kullanıcıları ise CAD tasarımları oluşturmak ve düzenlemek için bu programları kullanabilir.

FreeCAD, 2D ve 3D tasarımlar ve modeller oluşturmak için birçok araç sunuyor. Ayrıca, yeni bir özel tasarım oluşturmak için temel olarak kullanabileceğiniz önceden tanımlanmış çeşitli 3D modeller de sağlar. Aynı zamanda çeşitli çıkış dosya formatlarını da destekliyor.

FreeCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynaklı CAD programıdır. Bu program hem yeni başlayanlar hem de profesyonel kullanıcılar için uygundur. STL, OBJ, DWG, DXF, PLY vb. gibi farklı CAD dosya formatlarında mevcut olan bir CAD tasarımını oluşturmanın yanı sıra düzenlemenizi de sağlar. Bu program ile makine parçaları, mimari projeler, gemiler vb. tasarlayabilirsiniz.

Farklı CAD tasarımları oluşturmak için, bu program parça tasarımı, mimari tasarım, gemi tasarımı vb. gibi farklı bölümler sunar. Her bölümde tasarıma özel araçlar elde edersiniz.

Sıfırdan, tam bir 3D model oluşturmak için yeni başlayanlar bazı zorluklarla karşılaşabilir. Bu nedenle bu yazılımın önceden tanımlanmış çeşitli modelleri de vardır. Bu önceden oluşturulmuş modelleri kullanarak 3D modellemeyi öğrenebilirsiniz. Mevcut araçları kullanarak modeli değiştirmenize ve kolaylıkla kendi modelinizi oluşturmanıza olanak sağlar. 3B tasarım oluşturduktan sonra, PDF, OCA, STL, PLY, JSON, DWG, DXF vb. gibi formatlarda kaydedebilirsiniz.

Genel olarak, bir çok formattaki CAD dosyalarını düzenleyebileceğiniz çok yetenekli bir CAD yazılımıdır. Aynı zamanda çeşitli çizim stilleri, tam ekran, ortografik, aksonometrik, ölçme aracı vb. gibi özelliklere sahip iyi bir 2D ve 3D model görüntüleyicisidir.

ZCAD, Windows için ücretsiz bir başka açık kaynaklı CAD çizim programıdır. Bu programı kullanarak, CAD modellerini ve tasarımlarını düzenleyebilirsiniz. CAD tasarımları oluşturmak için Çizim, Düzenleme, Plan, Şema ve Boyutlar gibi çeşitli araç bölümleri sunar.

Çeşitli CAD modeli oluşturma araçlarının yanı sıra, geçerli düzen, şablon, yazı tipi, yazı tipi dosyası, destek dosyaları vb. gibi model özelliklerini görüntüleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir Nesne Denetleyici Paneli de sağlar. CAD modeli oluşturduktan sonra kaydedebilirsiniz. o DXF , DWG ve ZCP dosya biçimlerini destekler.

LibreCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynaklı CAD programıdır. Basit 2D şekiller ve yapılar oluşturabileceğiniz basit bir 2D CAD programıdır. Çizgi, Daire, Eğri, Elips, Polyline vb. gibi tüm temel 2D tasarım araçları bu programın Araçlar menüsünde bulunmaktadır. Bir seferde bir takımı kolayca seçebilir ve şekil ve tasarımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Tüm tasarım, fare yardımı ile yapılabilir. Ayrıca katmanları destekler, böylece birden çok katmanın tasarımlarını bir tanede toplayabilir ve birleştirebilirsiniz.

Bir model yaptıktan sonra, önizleme yapabilirsiniz Baskı önizleme seçeneği ve doğrudan tasarım baskısı seçeneği bulunur. Ek olarak, 2D modeli SVG, PDF ve çeşitli görüntü formatları (PNG, JPG, BMP, TIFF, ICO vb.) olarak dışa aktarma seçeneğiniz de vardır.

Genel olarak, açık kaynak kodlu güzel bir ücretsiz CAD yazılımıdır. Mevcut çeşitli araçların yanı sıra, bu yazılım aynı zamanda bu yazılımın kapasitesini artırmanıza izin veren harici eklentileri de destekler.

QCAD, Windows için bir başka ücretsiz açık kaynaklı CAD yazılımıdır. İki boyutlu modeller ve tasarımlar oluşturmak ve düzenlemek için kullanılır. DXF ve SVG dosyalarını içe aktarabilir ve üzerinde hızlı düzenleme yapabilirsiniz. 2B modelleri düzenlemek ve oluşturmak için, Çizim, Boyut ve Değiştir gibi üç ana bölüm sağlar.

Mevcut araçları kullanarak, sıfırdan 2D CAD tasarımları yapmanın yanı sıra düzenlemede yapabileceksiniz. Ayrıca, bu yazılımın tüm araçları oldukça basit ve kullanımı kolaydır. Bir 2D model tasarladıktan sonra, onu bir DXF dosyasına kaydedebilir ve BMP, SVG ve PDF formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

Not: Varsayılan olarak, bu program ücretsiz değildir ve 90 günlük deneme süresiyle birlikte gelir. 90 gün sonra, tasarımlarınızı kaydetme veya dışa aktarma seçeneklerini kaybedeceksiniz. Bu yüzden, tamamen ücretsiz yapmak için, önce arayüzünün sağ alt köşesinde bulunan deneme sürümü penceresinde görebileceğiniz Kaldır düğmesine basmanız gerekir. Bundan sonra, QCAD kurulumundan silmeniz gereken bazı eklenti dosyalarının adlarını gösterir. Gerekli dosyaları sildikten sonra, sonsuza dek özgürce ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

K-3D, Windows için bir başka ücretsiz açık kaynaklı CAD programıdır. Bu program ile 3D modeller ve 3D animasyonlar oluşturabilirsiniz.

Sadece oluşturma değil, önceden tanımlanmış 3B modelleri de Değiştir sekmesinden içe aktarabilir ve değiştirebilirsiniz. Çokgen küp, çokgen silindir, küre gibi 3B tasarım sürecini başlatmak için genel şekiller vb. araç çubuğunda da mevcuttur. Bu yazılım aynı zamanda, hassas 3D modeller oluşturmak için daha fazla araca ihtiyaç duyan bazı kullanıcılar için kullanışlı olabilecek eklentileri de destekler.

3D animasyonlar yapmak oldukça kolaydır.

Animasyon ve 3D modelleri oluşturduktan sonra, bunları Wavefront OBJ, GTS vb. gibi çeşitli formatlarda kaydedebilirsiniz.

LeoCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynaklı CAD yazılımıdır. Aynı zamanda ücretsiz olarak bulabileceğiniz ve kaynak kodunu alabileceğiniz en kolay CAD yazılımlarından biridir. Bu yazılımın ana odağı, kullanıcıların CAD ve 3D Modelleme hakkında çok fazla şey bilmeden hızlıca bir 3D model oluşturmasını sağlamaktır .

Bu programda, her bölümde önceden tanımlanmış çeşitli 3D modeller bulunur. Bu modelleri tuval üzerine kolayca sürükleyip bırakabilir ve hızlı bir şekilde 3D yapı oluşturmak için fareyle birleştirebilirsiniz. Modellerle birlikte, farklı modellere farklı renkleri hızlıca atamak için bir Renkler penceresi de bulunur. Bu yazılım, erişebileceğiniz 3B model oluşturma adımlarının tümünü saklar.

Zaman Çizelgesi Bölümünü kullanarak, herhangi bir önceki adıma veya model oluşturma işleminin bir sonraki adımına da geçebilirsiniz.

Bir model oluşturduktan sonra, modeli kolayca 3D Studio, BrickLink, Collada, CSV, HTML, POV_Ray vs. formatlarında dışa aktarabilirsiniz. Genel olarak, 3D modeller oluşturmak için en kolay açık kaynaklı CAD yazılımlarından biridir.

Wings3D, Windows için bir başka ücretsiz açık kaynaklı CAD yazılımıdır. Aynı zamanda, 3D modeller oluşturmak için alt bölmeli modelleme yöntemini kullanan çokgen bir modelleyicidir. İçinde, Cube, Cylinder, Sphere, Cone, Octahedron vb. gibi çeşitli dahili 3D şekilleri elde edersiniz.

Mevcut şekillerden herhangi birini taban olarak kullanabilir ve aynı zamanda karmaşık 3D modeller oluşturmak için aynı anda birden fazla şekil kullanabilirsiniz.

Şekillendirme araçlarının yanı sıra, modeli her yönden görüntülemek için bazı görünüm oryantasyon araçları da mevcuttur.

Genel olarak, herhangi bir 3D model veya tasarım türünü oluşturmanıza izin veren basit ama güçlü bir CAD yazılımıdır. Bu yazılımın bir başka kullanışlı özelliği de bir 3D modelini 3DS, DAE, RWX, STL ve daha fazlası gibi çeşitli 3D dosya formatlarında dışa aktarabilmesidir.

RapCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynaklı CAD yazılımıdır. İçinde, bir model oluşturmak için rcode dosyasını içe aktarabilir veya editör bölümüne manuel olarak kod yazabilirsiniz. Kodu girdikten veya içe aktardıktan sonra, tasarım bölümüne gidin ve modeli arabiriminin sağ tarafına getirmek için Derle ve İşle düğmesine basın.

Farenizi kullanarak, modelin yönünü tüm açılardan görüntülemek üzere değiştirebilirsiniz.

CAD modeli oluşturmanın yanı sıra, fiziksel bir 3D nesnesi oluşturmak için herhangi bir 3D yazıcıya doğrudan gönderebileceğiniz GCODE'yi de oluşturabilirsiniz. Ayrıca mevcut görüntülemeyi AMF dosyası olarak dışa aktarma seçeneği de sunar.

Bu yazılım örnek kodla gelmez, ancak web sayfasında bu yazılımı kullanmadan önce deneyebileceğiniz birçok örnek kod bulabilirsiniz.

snoCAD-X , Windows için başka bir özgür ve açık kaynaklı CAD yazılımıdır. Özel olarak oluşturmak için tasarlanmıştır skiboard ve snowboard CAD tasarımlarını barındırır. İçinde ayrıca, özel kayak ve snowboard tasarımları veya modelleri oluşturmak için ayarlamalar yapabileceğiniz temel kayak ve snowboard tasarımları elde edersiniz.

Pano tasarımı tamamlandığında, bunu DXF ve PDF dosya formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın