Ogznet.com
Dosyaları Bir Bilgisayardan Diğerine Aktarmanın 5 Yolu Paylaş:

Dosyaları Bir Bilgisayardan Diğerine Aktarmanın 5 Yolu

Dosyaları Bir Bilgisayardan Diğerine Aktarmanın 5 Yolu
Data migration vector created by upklyak - www.freepik.com

Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda, mevcut dosyalarınızın çoğunu yeni bilgisayara aktarmak istersiniz. Tüm verilerinizi yanınızda götürmek isteyip istemediğinizi ya da sadece önemli olanı taşımak gibi dosyaları bir bilgisayardan diğerine aktarmanın hızlı ve basit yolları vardır.

Ne ile çalıştığınıza bağlı olarak, bazı yöntemler diğerlerinden daha iyidir. Bir kural olarak, hızlı ve kolay çözümlerin aksine (Wi-Fi üzerinden aktarma veya bir USB sürücüsü kullanarak) güçlü bir fiziksel bağlantı (sabit sürücü takma veya LAN üzerinden aktarma gibi) kullanan herhangi bir yöntemi kullanmak daha hızlıdır.

1. Harici Depolama Ortamı Kullanın

Açıkçası bu çoğu insanın kullandığı bir yoldur. USB flash sürücüyü bir bilgisayara takın ve verileri kopyalayın. Aynı sürücüyü diğer bilgisayara takın ve verileri kopyalayın. Bir flash sürücüye sığdırabileceğinden daha fazla veriye sahipseniz harici bir sabit disk kullanabilirsiniz.

Her iki bilgisayarda da USB 3.0 bağlantı noktası varsa, en hızlı usb sürücülerden birine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Taşınacak çok fazla veri olduğunda, hız önemlidir!

Daha hızlı bir yol var. Verileri taşımak istediğiniz bilgisayarın bir eSATA bağlantı noktasına veya kullanılabilir SATA yuvasına sahip olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa, sabit sürücüyü orijinal bilgisayardan çıkarın ve yeni bilgisayara bağlayın. Şimdi, hedef PC'de disk başka bir sürücü olarak görünecek. USB'den daha hızlı olacak olan SATA üzerinden veri aktarabilirsiniz.

2. LAN veya Wi-Fi üzerinden paylaşın

Birbirine yakın bilgisayarlar için dosya ve klasörleri paylaşmanın iki ana yolu vardır. Birincisi bir yerel alan ağı (LAN) kurmaktır, böylece diğer sabit disklere göz atmak için bir PC'yi kullanabilirsiniz. İkincisi, Wi-Fi üzerinden dosya aktarmak için yazılımı kullanmaktır.

Ağ Sürücüsünü Paylaşma

Tüm büyük işletim sistemleri yerleşik bir ev ağı kurma seçeneğine sahiptir. Bu, aynı yönlendirici üzerindeki aygıtların (Ethernet veya Wi-Fi ile bağlanmış) birbirlerini kalıcı olarak tanımasını sağlar. Dolayısıyla, bilgisayarlar arasında dosya aktarmanız gerektiğinde, her seferinde yeni bir bağlantı kurmanız gerekmez; her iki bilgisayarda da açık olduğu sürece her zaman açıktır. İşlem ayrıca Windows'dan Windows'a ve Mac'ten Mac'e çalışır. Linux'taysanız, menü sistemi işletim sisteminize bağlıdır.

Yazılımla Paylaşma

Her iki bilgisayar da aynı Wi-Fi ağındaysa, bazı basit yazılımlarla dosyaları aktarabilirsiniz. Ev ağı kurmadan veya geçici ağlar için ideal olan yoldur. Büyük dosyaları anında paylaşmak için çeşitli uygulamalar var. En iyilerden biri Send Anywhere.

Send Anywhere, Windows, Mac ve Linux için tasarlanmış bir uygulaması var. Hatta bir web uygulaması ve bir Chrome uzantısı var, bu sayede Chrome OS'de kullanabilirsiniz. Dosyaları bir bilgisayardan başkalarına veya telefonlara ve tabletlere aktarmak için de kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir.

3. Bir aktarım kablosu kullanın

Bilgisayardan bilgisayara aktarma için güvenebileceğiniz bazı temel kablolar vardır. Sürücüler kullanmaktan daha hızlıdır. Kopyala ve yapıştır aynı anda bilgisayardan bilgisayara olur. Harici sürücüleri kullanırken, temelde üç sürücü arasında aktarma yapıyorsunuz; kablolar bunu iki sürücüye indirir.

Windows'dan Windows'a: Öncelikle bir Windows kullanıcısıysanız ve genellikle diğer Windows bilgisayarlarla çalışıyorsanız, bir EasyTransfer USB kablosu edinin. USB-USB bağlantısıyla iki Windows PC'yi bağlamanıza izin verir. Her iki bilgisayarda da USB 3.0 bağlantı noktaları kullanırsanız daha hızlı çalışır.

Mac'ten Mac'e: Apple'ın, kendi papatya zincirini oluşturmanıza ve Mac'ler arasında dosya aktarmanıza olanak veren kendi özel portu Thunderbolt vardır. Bir Thunderbolt-to-Thunderbolt kablosu edinin ve bir USB flash sürücüden sabit sürücüye dosya aktarın.

Windows/Mac/Linux to Windows/Mac/Linux: Yönlendirici olmadan bir yerel alan ağı kurmak için bir Ethernet kablosu kullanın. Geçişli Ethernet kablosu olduğundan emin olun (ör. bir ucundaki renk desenleri diğeriyle eşleşmez). Her iki bilgisayarda da ağ paylaşımını kurun.

USB-C-USB-C: Her iki bilgisayarda da bir USB-C portu varsa, işler her zamankinden daha da kolaylaşır. Basit bir USB-C-USB-C kablosu, her iki cihaza bağlanabilmenizi ve herhangi bir güçlük çekmeden aralarında veri aktarabilmenizi sağlayacaktır.

4. HDD veya SSD'yi manuel olarak bağlayın

Eski bir bilgisayardan yeni bir bilgisayara veri aktarıyorsanız, eski PC'niz artık işlevsel olmayabilir. Ya da eski bir sürücüyü değiştirmek için yeni bir sabit sürücü kurmak isteyebilirsiniz. Eski verilerinizi nasıl alırsınız? Sabit disk sürücüleri (HDD) ve Katı Hal Sürücüler (SSD) anakartı bağlamak için standart SATA kabloları kullanır. Yedek SATA veya eSATA (harici SATA) bağlantı noktanız varsa, eski sabit diskinizi buraya bağlayın. İşletim sistemi bunu yeni bir sürücü olarak tanıyacaktır. Aktarmaya başla. Tüm çözümlerin en hızlısı.

PC’den farklı olarak dizüstü bilgisayarda yedek SATA bağlantı noktası bulmak zor. USB 3.0 ila SATA adaptörü gibi basit bir SATA - USB dönüştürücü kullanmak çok daha kolay olacaktır.

Eski sabit diski harici depolama birimine de çevirmek isteyebilirsiniz. Eski sürücü için harici bir kutuya yatırım yapmak, tüm verileri ondan kopyalamanıza izin verir ve bundan sonra eski sürücüyü taşınabilir harici depolama olarak kullanırsınız.

5. Bulut depolama veya Web aktarımlarını kullanın

Son seçenek interneti kullanmaktır. Dosya yükleme ve indirme anlamına gelecektir, ancak yakınınızdaki bilgisayarlara ihtiyacınız yok.

Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi çeşitli bulut depolama sağlayıcılarından birini kullanabilirsiniz. Hepsi işini yapmak için birbirleri kadar iyi çalışırlar.

Bulut diskleri mükemmel bir seçenektir, çünkü yeterli depolama alanına sahip olduğunuz sürece dosyaların boyutu neredeyse sınırsızdır. Ayrıca, her iki bilgisayar da klasörleri yerel olarak senkronize ediyorsa, bir dosya yüklendiğinde diğerine aynı anda yüklenecektir.

Bir bulut sürücüsü istemiyorsanız, ancak büyük dosyaları yüklemek istiyorsanız, PlusTransfer'i deneyin. Tek bir transferde 5 GB'a kadar yükleme yapabilirsiniz, hatta bir hesaba kayıt olmanıza bile gerek yoktur.

İstediğiniz hız ise, o zaman FilePizza'yı deneyin. Dosyaları arkadaşlarla paylaşmanın en kolay araçlarından biridir. Özel kılan şey, eşler arası bir uygulama olmasıdır. Bir bilgisayar dosyayı yüklediğinde, diğeri hemen indirir.
İkisi arasında beklemek yok. Aynı bulut sürücüsüne abone olmanıza da gerek yoktur. Hepsi tarayıcıda.

Tercih Edilen Dosya Aktarım Yöntemi nedir?

Bu yöntemlerden herhangi biri aracılığıyla, dosyaları bir bilgisayardan diğerine hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz. Çok fazla veri aktarıyorsanız bilgisayarlar arasında kablolu bağlantı daha iyi olur. Sadece birkaç gigabayt veriyse, bunun yerine kablosuz seçeneklerden birini kullanmak mantıklı olabilir.

İlginizi
çekebilir

Büyük Dosyaları Göndermek için 5 Hızlı ve Ücretsiz Web Uygulaması

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz