Ogznet.com
Web

Domain Otorite (Domain Authority) Nedir? Nasıl Yükseltilir?

29 Ocak 2021 ogz 722 0
Okunma süresi: 8 dk, 50 sn
Domain Otorite (Domain Authority) Nedir? Nasıl Yükseltilir?
Image from stockvault.net

Web sitenizin arama sonuçlarında ilk sayfada ve üst sıralarda görünmesini istersiniz! Tabii ki, bu her web site yöneticisinin hayalidir. Bunun için, arama motoru optimizasyonunun (SEO) genel olarak nasıl çalıştığını anlamak ve doğru işlemleri yapmak önemlidir. Web sitesi sıralamasını etkileyen birkaç faktör vardır. Burada çok önemli bir faktör olan Domain Authority (DA) yani Alanı Adı Otoritesinin ne olduğunu, Alan Adı Otoritesini etkileyen faktörleri ve Alan Adı Otoritesini artırmak için neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Domain Authority (Alan adı otoritesi) Nedir ve Hangi Mantıkla Çalışır?

  Domain Authority, web sitenizin arama motorlarında ne kadar iyi olacağını tahmin etmek için Moz tarafından geliştirilen 1 ila 100 arasında değişen bir arama motoru sıralama ölçütüdür. 100 elde edilebilecek en yüksek alan adı otorite değeridir.

  Bu metrik kısaca burada anlatılacak olan birkaç faktöre bağlıdır.

  40 ila 50 arasındaki bir Mod DA değeri ortalama olarak kabul edilir ve 60'ın üzerinde olması ise gerçekten mükemmeldir. Bir alan adı otoritesi değerini 20'den 30'a veya 70'den 80'e yükseltmenin daha kolay olduğunu bilmelisiniz, çünkü DA ölçümünde kullanılan Moz ölçeği bir logaritmik ölçekdir.

  Domain Authority (Alan adı otoritesi) Neden Yükseltmelisiniz?

  Domain Authority (kısaca DA) arama motoru sıralaması için çok önemlidir. Web sitenizi sürekli olarak arama sonuçlarında ilk sıralarda görmek istiyorsanız, ortalamanın üzerinde bir DA değeri için çaba göstermelisiniz. Web sitenizin Moz DA değeri ne kadar yüksek olursa, arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansınız o kadar yüksek olur. Başka bir deyişle, yüksek Domain Authority -> yüksek arama motoru sıralaması -> daha fazla trafik demektir.

  DA'nın arama motoru sıralamasını doğrudan etkilediği yönünde bazı iddialar olsa da, Moz şirketi, Alan Adı Otoritesi değerinin Google tarafından arama sıralamasını belirlemede kullanılan bir ölçüm yöntemi olmadığını ve arama sonuçları üzerinde bir etkisi olmadığını belirtmektedir.

  Ancak bir web sitesiyle reklam veya tanıtım yazısı gibi bir iş birliği yapmak istediğinizde, sitenin DA'sını hızlı bir şekilde kontrol etmek, bu siteye ne kadarlık bir yatırım yapacağınız hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca, genel olarak, DA ve arama motoru sıralamalarında bir tür yakınlık vardır, bu nedenle DA değerini yükseltmek önemlidir.

  Domain Authority Değerini Etkileyen Faktörler

  Bir web sitesinin Alan Adı Otoritesini etkileyen birkaç faktör vardır, ancak en alakalı birkaçını tartışacağız.

  MozRank: Bu Moz tarafından geliştirilen bir başka ölçüm değeridir ve 0 ile 10 arasında değişmektedir. Web sitenizin backlink bağlantılarının ne kadar kaliteli olduğunu gösterir. Web sitenize verilen bağlantıların sayısı çok önemli olsa da, bu bağlantıların kalitesi daha da önemlidir. MozRank'ın odaklandığı şey budur. MozRank değerinin en yüksek olduğu 10 ile 3 arasındaki bir değer ortalama olarak kabul edilir.

  MozTrust: MozRank gibi, MozTrust da web sitenizin güvenilirlik seviyesini gösteren bir ölçüt olarak kullanılır. Güvenilir sitelere örnek .gov ve .edu siteleridir. Web sitenizin bu tür güvenilir sitelere yakınlığı, web sitenizin MozTrust'ını belirleyecektir. Bunun Moz DA değerini artırmaya büyük katkısı var.

  Arama Motoru Dostu Siteler: Alan adı yetki değeri (DA) yüksek olan web siteleri, çok iyi arama motoru optimizasyonlarına sahip olanlardır. Bu, sitenin gezinmesini kolay ve kullanıcı dostu olması, hızlı sayfa yükleme süresine sahip olması, sayfa içi ve sayfa dışı SEO'ların yapılmış olması gibi anlamlara gelir. Bu web siteleri arama motorları tarafından kolayca indekslenir.

  Sosyal Medya Etkileşimleri: Sosyal medya platformlarında iyi tanınan ve paylaşılan içeriğe sahip bir web sitesi iyi kalitede kabul edilir. Bu sosyal sitelerden gelen değerler, bir sitenin Alanı Adı Otoritesini etkiler.

  Kaliteli İçerik: İçerik, bir web sitesinin en önemli parçasıdır. Tabii ki, diğer tüm faktörler bir web sitesinin içeriğine bağlıdır. Bir web sitesinin içerik açısından sunabileceği hiçbir şeyi yoksa, MozRank veya MozTrust değerleri olmayacaktır. Öyleyse, bir web sitesinin iyi bir DA değeri alması gerekiyorsa kaliteli ve iyi optimize edilmiş içeriğe sahip olması gerekir.

  Domain Authority Nasıl Kontrol Edilir

  Small SEO Tools sitesinin Domain Authority Checker sayfası ile Moz DA değerinizi hızlıca görebilirsiniz. Tek seferde birden fazla site için DA değerini kontrol edebilirsiniz. 

  Bunun için siteye gittikten sonra burada bulunan kutuya http ile birlikte site adresinizi yazın yada kopyalayın. Ardından “Check Authority” butonuna tıklayıp sonucun gelmesini bekleyin. Artık MozRank ile birlikte DA değerinizi görebilirsiniz.

  Domain Authority Nasıl Yükseltilir

  Artık DA hakkında temel bilgileri bildiğinize göre, Mod Da değerinizi geliştirmek için çalışma zamanı geldi. Bunun için aşağıdaki teknikleri denenyebilirsiniz:

  1. Site haritalarınızı düzenli olarak güncelleyin

  Site haritası, bir web sitesindeki tüm URL'lerin bir listesini sunar. Site Haritaları, Google gibi arama motorlarının web sitenizdeki bilgileri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde bulmalarında yardımcı olur. Bu, web sitenizdeki bilgilerin kolayca bulunabilmesini sağlamak için site haritanızı düzenli olarak güncellemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, yalnızca DA'nızı değil, sitenizin genel sıralamasını da iyileştirir.

  Site haritasını Php ile dinamik olarak güncellenecek şekilde yapmanız sizin için vakit kaybını en aza indirecektir. Böylece siteye eklediğiniz her içerik otomatik olarak site haritanızda listelenecektir.

  2. Sayfanızın yükleme hızını yani açılış süresini optimize edin

  Web sitenizin sayfalarının yüklenmesi çok üzün sürüyorsa bir sorun var demektir. İnternet kullanıcıları geç yüklenen bir saniye için bile beklemeden sitenizi tek edebilirler. Sayfaların hızlı yüklenmesini sağlamak için iyi optimize edilmiş olmaları önemlidir.

  Sayfanızdaki medyayı optimize etmek, yönlendirmeleri en aza indirmek, sunucu yanıt süresini iyileştirmek ve bir önbellek eklentisi yüklemek, sayfa yükleme hızınızı optimize etmenin birkaç yoludur.

  Sayfa hızını test etmek için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

  3. Kaliteli güvenilir bağlantılar oluşturun

  Web sitenize aldığınız backlink bağlantılarının sayısının, DA üzerinde olumlu bir etkisi vardır, ancak bu geri bağlantıların kalitesi daha önemlidir. Bunun nedeni, düşük kaliteli backlink bağlantılarının yalnızca web sitenize zarar vermesine neden olmasıdır. Backlink bağlantılarının Alan Adı Yetkisi (DA) ve genel arama motoru sonuç sıralaması üzerinde büyük bir etkisi olduğundan, güvenilir web sitelerinden yüksek kaliteli backlink bağlantılar elde etmek önemlidir.

  4. Web sitenize gelen kalitesiz backlink bağlantılarını engelleyin

  Kalitesiz backlink bağlantılarını engellemeniz çok önemlidir. Ayrıca, DA ve arama motoru sıralamanız üzerinde olumsuz etkileri olduğu için kopmuş veya kötü web sitelerine yönlendiren bağlantılar da kaldırılmalıdır. Backlink profilinizde olası kalitesiz bağlantıları tanımlamak için bir bağlantı denetimi yaparak işleme başlayın.

  Bu sayfadaki Backlink Checker backlink kontrolü formu size gerekli olan tüm detayları sağlayacaktır.

  5. Sitenizin belli bir konuda otorite olması için çalışın

  Sitenizin üst sıralarda yer almasını kolaylaştırmak istiyorsanız, belli bir konuda önemli bir konum haline gelin.

  Birçok insan çok yönlü olmayı sever. İyi gibi görünüyor ancak yapılacak en iyi şey odaklanacak bir konu bulmaktır. İyi olduğunuz bir kategori seçin ve ona odaklanın. Belirli bir alana odaklandığınızda, hızla gelişirsiniz ve otorite haline gelirsiniz. Bu konuda, yüksek kaliteli içerik sunarsınız ve insanlar bunun için size yani sitenize geri gelir.

  6. Sosyal medya etkileşimlerini teşvik etmek

  Web siteniz, içeriğinizi farklı sosyal medya platformlarında paylaşan insanlarla popüler hale gelir. Sitenizle ilgili daha fazla sosyal paylaşım, daha yüksek DA ve arama motoru sıralaması olarak geri döner.

  7. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

  Bugün internet kullanıcılarının %50'sinden fazlası mobil cihaz kullanıyor. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse DA değerini iyileştirmek zor olabilir. Ekran duyarlı bir web sitesine sahip olmak bunun anahtarıdır.

  Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, daha fazla kişiye hizmet sunacak ve böylece Alan Adı Yetkisini artıracaktır.

  8. Odak noktasına uygun bir alan adı seçin

  DA değerinin ortalamanın üzerinde olması gerekiyorsa, bu yapılması gereken çok önemli bir şeydir. Web siteniz için seçtiğiniz alan adının, web sitesinin içeriğiyle alakalı olması gerekir. Domain adınız, kullanıcılar için web sitesinin neyle ilgili olduğuna dair işaret vermelidir.

  Ayrıca, geri dönüşler için kullanıcılar tarafından hatırlanması kolay bir domain adı seçmek akıllıca bir hareket olacaktır. Güzel bir domain adı bulmak için bu sayfayı kullanabilirsiniz. Odak konunuza göre bir kelime yazdığınızda size bu kelime üzerinden farklı ve popüler domain adları ve uzantıları önerecektir.

  9. Site içi SEO'nuzu optimize edin

  DA değerini yükseltmek istiyorsanız, sayfa içi SEO çok önemlidir. Başlık etiketleriniz, resim alt etiketleriniz ve ana içeriğiniz iyi optimize edilmiş olmalıdır. Aynı Google arama motoru sıralamasında olduğu gibi, eğer sayfa üzerinde kapsamlı bir arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirseniz, Domain Authority değeri yükseltilebilir.

  10. Yüksek kaliteli içerik üretin

  Daha önce de belirtildiği gibi, içerik web sitenizin en önemli kısmıdır. İçerik oluşturmak bir şeydir, yüksek kaliteli içerik oluşturmak başka bir şeydir. Yüksek kaliteli içerik orijinal, bilgilendirici, eğitici, yardımcı ve yaratıcıdır. İnsanların sosyal medyada bağlantı kuracağı ve paylaşacağı ilginç ve güvenilir içerik oluşturmayı içerir. Bunu yapmak sizi her zaman daha güvenilir yapar ve MozRank'ınızı ve hatta MozTrust'unuzu artırabilir.

  11. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için içeriklerinize dahili bağlantılar ekleyin

  Dahili bağlantıların kullanılması, kullanıcıların sitenizdeki diğer ilgili içeriğe gitmesine yardımcı olur. Kullanıcı deneyimini geliştirmenin yanı sıra, dahili bağlantıların iyi kullanılması, sitenizin arama motorlarında daha kolay indekslenmesini sağlar. İşte faydalı bir bağlantı analizi aracı.

  Son Söz

  Domain Authority değerinin ne olduğunu ve bunu nasıl iyileştirileceğinizi anlamak, arama motorlarının çalışma prensibini anlamada çok yardımcı olur. İnsanlar iyi içeriği sever ancak diğer birçok şey de önemlidir. Teknik SEO’dan, backlink bağlantılarınızın kalitesine ve içeriğinizin kalitesine kadar.

  DA değerini ne kadar yüksek tutabilirsiniz, arama motorlarında üst sıralara çıkmanız o kadar kolay olur. Bu yüzden DA ve arama motoru sıralamanızı yükseltmek için paylaştığımız teknikleri kullanın.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz