En İyi 12 Açık Kaynak PHP Forum Scripti

Forum, çevrimiçi bir topluluk yeri, bir internet mesaj panosu veya belirli bir konuyla ilgili fikirlerin veya görüşlerin paylaşılabildiği bir ortamdır. Forumların artan popülaritesi ile herkes kendi forum sitelerini kurmak istiyor. Kendi forum sitenizi kurmak istiyorsanız, işte en iyi 16 açık kaynak kodlu PHP forum scripti.

Ücretsiz PHP Forum Scripti

Bu forum scriptleri bazı özellikler, kullanılabilirlik ve diğer bazı kriterlere göre sıralı olarak listelendi.

1. phpBB

phpBB en çok kullanılan açık kaynak forum scriptidir. phpBB, PHP script dili kullanılarak kodlanmıştır ve MySQL veritabanını kullanır. Kurulumu çok kolaydır. Çok iyi ve kullanımı kolay bir yönetici kontrol paneli vardır. phpBB, herhangi bir sorunu çözmede size yardımcı olabilecek geniş bir geliştirme topluluğuna sahiptir. Kendi temanızı kolayca oluşturabilir veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birçok tema bulabilirsiniz. phpBB, tüm taleplerinizi yerine getirebilecek en iyi açık kaynak forum scriptidir.

phpBB ile forum sitenizi özelleştirmek için yüzlerce stil ve görüntü paketi içeren, kullanıcı tarafından oluşturulan uzantılar ve stiller veritabanından oluşan kapsamlı bir veritabanıyla, dakikalar içinde çok benzersiz bir forum oluşturabilirsiniz.

Başka hiçbir forum scripti, verimliliği ve kullanım kolaylığını korurken, daha fazla özellik sunmaz. Hepsinden iyisi, phpBB tamamen ücretsizdir.

2. bbPress

bbPress, WordPress'in yapımcılarından bir forum scriptidir. Eşzamansız tartışma, abonelikler ve daha fazlası için hızla bir forum sitesi açın. bbPress, yaygın olarak kullanılan açık kaynak forum scriptlerinden biridir. Bu, WordPress'e çok benzer. Yönetici kontrol paneli, WordPress'in görünümü ve hissine çok benzer, bu yüzden kullanımı oldukça kolaydır. WordPress gibi bbPress'in geniş bir geliştirme topluluğu var ve birçok tema ve eklenti serbestçe kullanılabilir. bbPress'i mevcut WordPress blogunuza kolayca entegre edebilirsiniz.

SMF çok güçlü bir açık kaynak forum scriptidir. Güçlü özel şablon motoru, mesaj panonuzun düzenini tam olarak kontrol etmenizi sağlar ve benzersiz SSI işlevi ile forumunuzun ve web sitenizin birbiriyle etkileşime girmesine izin verir. SMF, Mamboo, XOOPS vb. gibi çeşitli içerik yönetim sistemleri ile entegre edilebilir. SMF ayrıca eklentileri de destekler. Eklentilerle SMF'ye daha fazla özellik ekleyebilirsiniz.

SMF, tüm bunlar tek bir pakettedir ve size ve kullanıcılarınız için birçok güçlü özelliğe sahip kullanımı kolay bir forum sunar. SMF, dünyanın dört bir yanından gönüllüler tarafından yapılan açık kaynaklı ücretsiz bir forum yazılımı projesidir.

4. MyBB

MyBB, internet üzerinden binlerce ilgi çekici, canlı ve benzersiz topluluğa güç sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir forum yazılımıdır.

MyBB, phpBB gibi herhangi bir forum script dosyasından kolayca geçiş yapmanıza izin veren, en umut verici açık kaynak forum scriptlerinden biridir. Forumun özelliklerini genişletmenize yardımcı olan eklenti sistemini destekler.

Vanilla, çok esnek ve kullanımı kolay, bir başka açık kaynak kodlu scripttir. Vanilla hem barındırılan hem de kendini barındıran bir seçenek sunar. Bu, özelleştirilebilir ve çok dilli forum scriptidir. Bu sizin için çok şey yapabilen bir topluluk tarafından desteklenen bir scripttir.

Müşterilerinizin seveceği bir çevrimiçi topluluk oluşturun. Vanilla'nın forum yazılımı, müşterilerle etkileşim kurmak, sadakati artırmak ve destek maliyetlerini azaltmak için en iyi markalar tarafından kullanılmaktadır.

6. FluxBB

FluxBB, geleneksel özelliklere sahip ağır forum yazılımının bazılarına nazaran daha hafif, daha hızlı bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Kullanımı kolaydır, stabilite ve güvenlik açısından kanıtlanmış bir sicili vardır, bu da onu forum scripti için ideal bir seçim yapar. Hem PHP4 hem de PHP5'i destekler. Ayrıca MySQL, PostgreSQL ve SQLite veritabanlarını destekler.

7. PunBB

PunBB, gereksinimlerinizi karşılayabilecek hafif ve hızlı bir forum yazılımıdır. Ekstra işlevsellik, uzantılar aracılığıyla PunBB'ye eklenebilir.

PunBB, hızlı ve hafif PHP destekli bir tartışma panosudur. GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanır. Birincil hedefleri, diğer tartışma panolarına kıyasla daha hızlı, daha küçük ve daha az grafik yoğunluğu sağlamaktır. PunBB, diğer birçok tartışma panosundan daha az özelliğe sahiptir, ancak genellikle daha hızlıdır ve daha küçük, anlamsal olarak doğru XHTML uyumlu sayfalar verir. PHP ile kodlanan script, MySQL, PostgreSQL veya SQLite 2'den birinde oluşturulan bir veritabanını kullanabilir.

8. Phorum

1998'de başlatılan Phorum, orijinal PHP ve MySQL tabanlı açık kaynak forum yazılımıdır. Phorum'un geliştiricileri, performans veya özelliklerden ödün vermeden farklı web sitelerinin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış forum scripti yaptılar.

Phorum geliştiricileri grubunun çok farklı ihtiyaçları vardı. Bazıları, günde 2.000'den fazla yeni gönderiyle tek bir forumu çalıştırabilecek yazılıma ihtiyaç duyuyordu. Diğerleri bir sunucuda 4.000'den fazla foruma ev sahipliği yaptı. Sonuç olarak herkesin ihtiyaçlarına hizmet edebilecek çok yönlü bir ürün ortaya çıktı.

Phorum ekibi için özgürlük, mesaj panonuzun istediğinizi yapmasını sağlama yeteneğine sahip olmak anlamına gelir. Mesaj panonuz sitenizle bağlantılı olmalıdır. Phorum'un geliştiricileri, mesaj panosu yazılımının markalaştırılmasının, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin markalaştırılmasını etkilememesi gerektiğine inanmaktadır.

Her şeye ihtiyaç duyan web yöneticilerini veya web sitelerini benzersiz kılmak isteyenleri memnun etmek için Phorum ekibi çok esnek bir modül sistemi oluşturdu.

Phorum, web tasarımcılarına verileri istedikleri şekilde veya biçimde yeniden düzenleme gücü verir. Sağlanan şablonları bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir veya sıfırdan başlayabilirsiniz.

9. miniBB

miniBB, mevcut web sitenize kolayca entegre olabilen bağımsız bir açık kaynak uygulamadır. miniBB, kendi internet forumunuzu oluşturmak için bağımsız, açık kaynaklı bir yazılımdır, indirmesi ücretsizdir ve son derece özelleştirilebilir. Basit bir PHP kodu kullanılarak profesyonelce sıfırdan yazılmış, ancak mevcut herhangi bir forum programının klonu olmayan orijinal bir scripttir. Piyasada bulunan diğer mesaj panosu uygulamalarıyla karşılaştırıldığında, miniBB: kolay, hafif ve hızlı bir forum scriptidir. Mevcut web sitenize entegre edebilirsiniz. Bunun için yerleşim düzenini web sitenizin görünümüne göre özelleştirme, hatta mevcut üyelik sistemiyle senkronize etme gibi tam olarak bu amaç için geliştirilmiş en iyi forum yazılımıdır.

10. FUDforum

FUDforum, PHP ile yazılmış ve hemen hemen her işletim sisteminde kullanılabilen GPL (sürüm 2) lisansı altında yayınlanan ücretsiz ve açık kaynaklı bir web tartışma forumudur. FUDforum, son derece hızlı forum web sayfaları oluşturma yeteneğini korurken kapsamlı bir özellik setini birleştirir. Forum, çıktısının tamamen özelleştirilmesine izin veren i18n ve şablon desteğini ve ayrıca çok yetenekli bir grup tabanlı izin sistemini içerir. FUDforum, anında bir forum sitesi kurmanıza ve tüm mesajlarınızı tek bir sistemde birleştirmenize olanak tanır.

FUDforum'un en önemli özelliklerinden biri, kullanıcının 5 adımlı kurulum sihirbazı aracılığıyla yönlendirildiği kurulum süreciyle başlayan kullanım kolaylığıdır. Tüm kurulum süreci, acemi kullanıcılar için bile, kurulum noktasından kullanıcının çalışan bir web forumuna sahip olduğu noktaya kadar kelimenin tam anlamıyla bir dakikadan daha kısa sürebilir. Benzer yazılımların kurulumunun aksine, kullanıcının birden fazla dosya ile uğraşması gerekmez, forumun tüm verileri tek bir dosyada, kurulum komut dosyasında saklanır. Kurulum komut dosyasının kendisi PHP ile yazılmıştır, bu nedenle kurulumu tamamlamak için ek bir yazılım gerekmez.

Yükseltme işlemi daha da kolaydır. Yükseltme komut dosyasını indirdikten sonra, kullanıcının komut dosyasını yalnızca tarayıcısı aracılığıyla çalıştırması gerekir, yükseltme komut dosyası gerisini halleder.

AEF forum scripti ücretsiz bir yazılımdır. PHP ve MySQL ile yazılmıştır.

AEF'in çok basit ve kullanımı kolay bir Yönetim Paneli vardır ve bu yazılımı yüklemek çok kolaydır. Yeni temalar yükleyebilir, temaları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Kullanıcı Kontrol Paneli, kullanıcıların pano için tercihlerini ayarlayabilecekleri basit ama güzel bir arayüze sahiptir.

Bu forum yazılımı, bir forum yazılımının sahip olması gereken tüm genel özelliklere sahiptir. Ayrıca aşağıdakiler gibi özellikleri içerir:

 • UTF-8 Desteklidir
 • Arama Motoru Optimizasyon Araçları
 • IP Yasaklama
 • W3C Onaylı
 • Makalelerle Haber Sistemi
 • ShoutBox
 • Kolay gezinme için JS DOCK
 • WYSIWYG Editörleri
 • Özelleştirilebilir Temalar
 • Desteklenen Çoklu Diller
 • Zaman Dilimi Ayarı
 • Otomatik güncellemeler
 • Dosyaları ve Veritabanını Dışa Aktarma
 • Kategorileri, Forumları, ifadeleri yeniden sıralamak için Domdrag (Bir forum yazılımında ilk kez bulunan yeni bir özellik.)

Project Beehive Forum scripti PHP/MySQL ile yapılmıştır.

Project Beehive Forum scriptinin birçok özelliği var. Başlıcaları aşağıda listelenmiştir:

 • Kolay gezinme için çerçeve tabanlı düzen.
 • Kullanıcıya yanıt gönderme ve e-posta bildirimi.
 • Güvenlik riskleri olmadan güçlü HTML tabanlı mesaj gönderimi.
 • Genişletilebilir kullanıcı profilleri.
 • Esnek ilişkiler sistemi.
 • Özel Mesajlaşma sistemi.
 • Disleksi desteği de dahil olmak üzere çoklu stil seçenekleri.
 • Gelişmiş kelime filtreleme.
 • Kapsamlı kullanıcı izinleri.
 • Tam, kullanımı kolay yönetici araçları.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın