Ogznet.com
Image by brgfx on Freepik

Çocuklar İçin En İyi 7 Ücretsiz Animasyon Yapma Programı

Çocuklar için en iyi ücretsiz animasyon yapma programlarının bir listesi bu yazıda. Bunlar, diğer standart animasyon yapma programlarına göre çocuklar için daha uygun olan basit animasyon yapma programlarıdır. Bunları kullanarak çocuklar, basit elle çizilmiş ve bazı durumlarda stickman animasyonları oluşturabilirler.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Çocuklar, gerçek hayatta kâğıt üzerinde çizdikleri şekilleri bu programlarla tek tek çizebilirler. Bu programlar, boya, fırça, boya kovası, renk paleti, seçim aracı, silgi vb. gibi çizim araçlarını sağlar. Daha sonra, kareleri eşzamanlı olarak birleştirerek animasyonu tamamlayabilirler. Çizim çerçevelerini tam bir animasyona dönüştürmek için zaman çizelgesi, çerçeve ekleme, oynat, döngü, kare hız değiştirici vb. gibi araçları kullanabilirler.

  Bazı animasyon yapma programları, çubuk animasyonları oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır. Çubuk animasyon yapma programında, çeşitli hareket noktalarına sahip şekil figürleriyle birlikte varsayılan çöp adam figürünü elde edersiniz.

  Genel olarak, bu programlar, animasyon yapımının temel öğelerini öğrenmek isteyen çocuklar için idealdir.

  Çocuklar için en iyi animasyon yapma programları:

  Pencil 2D en iyi yazılımdır, çünkü çocukların animasyon yapması için kolay ve sezgisel bir programdır. Ayrıca, tüm gerekli animasyon ve çerçeve çizim araçlarına sahiptir.

  Pencil 2D, çocuklar için ücretsiz bir açık kaynak animasyon yapma programıdır. Bu yazılımı kullanarak, çocuklar elle çizilmiş 2D animasyonlar oluşturabilirler. Animasyon yapma süreci sadece iki adımdan oluşur. İlk adım, mevcut çizim araçlarını kullanarak animasyonun her karesini tek tek çizmek. İkinci adımda ise zaman çerçevesini kullanarak ve kare hızını belirterek, tek tek kareleri animasyona dönüştürmeniz gerekir.

   

  Tek tek çerçeveler çizmek için bu yazılım Araçlar paneli (Kalem, Boya Kovası, Fırça, Kalem, Silgi vb gibi araçları vardır), Renk Paleti (bir rengin farklı tonlarını seçmek için) gibi araçlar sağlar.

  Bazı yaygın olarak kullanılan renkler var, ancak istediğiniz gibi paleti düzenleyebilirsiniz. Bir çerçeve çizdikten sonra, Animasyon menüsüne gidin ve daha fazla kare ekleyin ve devamlılığı göstermek için her karede çizim yapın. Bir önceki karenin ortak kısmını bir sonraki kareye saklamak için Çoğaltılmış Çerçeve seçeneğini kullanabilirsiniz. Tüm çerçevelerin tamamlanmasından sonra Oynat düğmesine basarak bunları animasyon olarak kolayca oynatabilirsiniz. Animasyonu oynatmak ve önizlemek için kullanılabilecek bazı diğer kullanışlı özellikler şunlardır: Döngü, Kare Hızı Değiştirici, Sonraki / Önceki düğmeler vb.

  Animasyon tamamlandığında, animasyonu kolayca MP4, AVI, GIF ve PNG resim dizisi olarak kaydedebilirsiniz. Bu program, çocukların kullanımı için son derece kolay olduğundan animasyon yapmayı öğrenmek için uygundur. Çocuklar boyama araçlarını kullanarak çerçeveleri kolayca çizebilir ve kendi animasyonlarını yapabilirler.

  TupiTube, çocuklar için başka bir ücretsiz animasyon yapma programıdır. Çocukların bir 2D animasyon oluşturabilecekleri, güzel tasarlanmış bir yazılımdır. Bu yazılımda çocuklar, Kalem, Fırça, Şekiller, İç dolgu vb. gibi standart araçları kullanarak sıfırdan animasyonun tüm çerçevelerini elle çizebilirler. Çocuklar ayrıca çerçevelere resim ve bileşen eklemek için basit Çerçeve Özelliklerini kullanabilirler.

   

  Bu yazılımda animasyon yapmak oldukça kolaydır. Bunu yapmak için çocuklar sadece Zaman Çizelgesi'ni kullanarak her kareyi eşzamanlı olarak eklemelidir. Zaman Çizelgesi'nden, animasyonun Kare hızlarını da ayarlayabilirler. Bu yazılım ile yapılan animasyon, Görüntü Dizisi (PNG, JPEG ve SVG) ve Video (MP4, AVI, WEBM ve QuickTime) olarak kolayca dışa aktarılabilir.

  Storyboarder, çocuklar için bir sonraki ücretsiz açık kaynak animasyon yapma programıdır. Çerçeve ile kaba bir animasyonlu hikaye çerçevesi çizerek fikirleri ifade etmek için kullanılır. Bunu kullanarak çocuklar, bir kroki, 2D animasyon, renkli hareket sahnesi vb. tasarlayabilir.

  Bir animasyon oluşturmak için öncelikle bir çizim aracı seçin ve ilk kareye veya tahtaya çizin. Bundan sonra gerekirse gerekli alet bölümlerinden ızgara çizgileri ve renkleri ekleyin. Şimdi tam bir sahne oluşturmak için pano çekmecesinden daha fazla kare ekleyin. Bittiğinde bir hareketli resim gibi oluşturulmuş tüm kareleri oynatmak için oynat düğmesine basın. Animasyonun kare hızı, her bir çerçeve arasındaki zaman süresini manuel olarak girerek meta veri bölmesinden ayarlanabilir. Son animasyon, Video (MP4), GIF, Final Cut Pro X projesi, Adobe Premiere Projesi vb. olarak kaydedilebilir ve dışa aktarılabilir.

  EasyToon, GIF formatında siyah beyaz animasyonlar yapmak için basit bir animasyon programıdır, bu sürüm orijinal Japonca EasyToon kaynak kodundan bir çataldır ve daha fazla özelliğe sahiptir.

  Adından da anlaşılacağı gibi kullanımı kolay ve çocuklar için uygun olan bir animasyon yapma programıdır. Bu programda, çocuklar basit animasyonlu GIF'ler oluşturulabilir. Benzer diğer yazılımlar gibi çocukların daha sonra animasyonun yanılsamasını vermek için birleştirilebilecek bireysel çerçeveleri çizmelerine de izin verir. Bu yazılımın araç çubuğunda, Kalem, Dolgu, Çizgi, Polyline, Paralel Çizgiler, Dikdörtgen, Doldurulmuş Dikdörtgen, Elips ve daha fazlası kullanılabilir.

  Bir çerçeve oluşturmak için mevcut araçları kullanın ve ardından yeni boş çerçeve eklemek için Çerçeve menüsüne gidin ve sonraki kare düğmesine basın. Benzer şekilde, yeni eklenen her kareyi ekleyebilir ve çizebilirsiniz. Yeni bir çerçeve eklediğinizde, önceki animasyonun genel kısmının çiziminde gerçekten yardımcı olan önceki karenin gölgesini görüntüleyebilirsiniz. Animasyonu yaptıktan sonra, her çerçevenin süresini Süre seçeneğinden ayarlayabilirsiniz. Şimdi, Yeşil Oynat düğmesine basarak animasyonu önizleyebilirsiniz. Sonunda animasyonu Easytoon proje dosyası olarak veya animasyonları GIF olarak kaydedebilirsiniz.

  5. Stykz

  Stykz, çocukların kolayca çubuk animasyonlar oluşturabilecekleri tamamen ücretsiz bir animasyon yapma programıdır. Bu yazılımda farklı el hareketlerini, vücut duruşlarını, kafa hareketlerini vb. göstermek için çeşitli hareket noktalarına sahip varsayılan bir Çöp Adam figürü elde edersiniz. Çöp Adam ile birlikte, şekil sekmesinden ekleyebileceğiniz Daire, Çizgi, Kare vb. bulunur. Çöp Adam gibi, figürlerin şeklini değiştirmek için her şekilde hareket noktaları bulunur.

  Stykz kullanarak çöp adam animasyon nasıl oluşturulur:

  • Öncelikle, animasyonunuzda istediğiniz tüm rakamları Figures menüsünden ekleyin.
  • Bundan sonra, animasyonun ilk çerçevesini oluşturmak için tüm figürleri stickman ile birlikte hareket noktalarından şekillendirin.
  • Şimdi, bir sonraki çerçeve düğmesine basarak yeni bir çerçeve ekleyin ve devamını göstermek için eklenen figürlerin hareketlerinde hafif değişiklikler yapın. Benzer şekilde, animasyonun tüm çerçeveleri tamamlanana kadar bu adımı tekrarlayın.
  • Tüm çerçevelerin tamamlanmasından sonra, animasyonun hızını değiştirmek, animasyonun bir döngüde çalışmasını sağlamak ve animasyonu önizlemek için denetleyici penceresini kullanın.

  Bu yazılımda oluşturulan animasyon, Video (MOV) ve Hareketli GIF formatları olarak kaydedilebilir. Ayrıca tek tek animasyon kareleri de PNG, JPG ve GIF formatları olarak kaydedilebilir.

  6. Pivot

  Pivot çocuklar için ücretsiz ve taşınabilir bir animasyon yapma programıdır. Bu yazılım basit stickman animasyonları oluşturmak için kullanılır. Kullanımı kolaydır, ancak sadece çöp adam figürünü içerdiği için çok sınırlıdır. Çerçeveye birden fazla aynı çöp adam figürü ekleyebilirsiniz, ancak diğer şekillerin (daire, dikdörtgen, vb.) olmaması, bu yazılımın temel dezavantajıdır.

  Pivot'u kullanarak basit çöp adamlarını nasıl canlandırırsınız?

  • Önce, Şekil ekle düğmesine basarak arayüze bir veya daha fazla çöp adam figürü ekleyin.
  • Şimdi, hareket noktalarını kullanarak el hareketi, vücut duruşu, bacak pozisyonu vb. belirleyin
  • Daha sonra, Sonraki Kare düğmesine basın ve tekrar devam etmek için çöp adam figürlerinin vücut hareketini tekrar ayarlayın. Animasyonunuzu oluşturmak için eklemek istediğiniz birçok kareyi ekleyebilirsiniz.
  • Şimdi, animasyon hızını artırmak ve azaltmak için Kare hızı kaydırıcısını kullanın ve animasyonu önizlemek için Oynat düğmesini tıklayın.

  Bu yazılımda animasyonda çubuk adamın rengini değiştirmek, animasyona arka plan eklemek, şeklin opaklığını değiştirmek vb. gibi bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Tüm değişiklikler yapıldıktan sonra animasyonu hareketli GIF ve WMV videosu olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca animasyonun tek tek karelerini GIF, PNG, BMP vb. görüntü formatları olarak kaydetmenizi sağlar.

  Stickman Animation, çocuklar için bir sonraki ücretsiz animasyon yapma programıdır. Çalışmak için bir web tarayıcısı gerektiren web tabanlı bir animasyon yazılımıdır. Ayrıca tamamen taşınabilir ve sisteme kurmadan hareket halindeyken kullanabilirsiniz.

  Adından da anlaşılacağı gibi çizgi animasyonları oluşturmak için kullanılır. Bununla birlikte, size herhangi bir önceden oluşturulmuş çubuk figürü sağlamaz. Bu nedenle, ilk önce nokta, çizgi, daire, yarı daire, düğüm vb. gibi şekil araçlarını kullanarak çubuk figürleri oluşturmanız gerekir. Çocuklar, tüm şekilleri çubuk figürlerine dönüştürmek için hareket noktaları olduğu için kolayca çubuk figürleri oluşturabilirler. Çubuk figürleri yaptıktan sonra artı düğmesine basarak bir sonraki kareyi ekleyebilirsiniz. Bir sonraki karede, ilk kareye benzer bir şekilde çubuk figürü yapın, ancak hareketi göstermek için hafif bir varyasyon kullanın. Tüm kareler tamamlanana kadar önceki adımları izleyin. Şimdi kare hızını, çerçeveler arasındaki ara adımları, düğüm boyutunu değiştirmek için Ayarlar Menüsüne gidin. Tüm değişikliklerden sonra animasyonu önizlemek veya animasyonlu GIF dosyası olarak kaydetmek için oynat düğmesine basın.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz