Image by senivpetro on Freepik

Boya Yapımında Kullanılan Bağlayıcıların Önemi

Boya üretimi yapılırken, boyaların ömrünü uzatmak, kullanım çeşitliliğini arttırmak veya değiştirmek gibi birçok amaç doğrultusunda çeşitli kimyasallar kullanılır. Bu kimyasallar, boyanın renginden kalitesine kadar her şeyini etkilemektedir. Boyalarda kullanılan önemli kimyasalların başında pigmentler, bağlayıcılar, genişleticiler, çözücüler ve katkı maddeleri gelmektedir.

Boyanın kurumasını ve sürüldüğü yüzeyde bir bütünlük oluşturmasını sağlayan kimyasallar bağlayıcılardır. Boya üretimi için kullanılan, üç ana bağlayıcı kimyasal vardır. Akrilik polimer, polyester reçineler, alkid polimer ve epoksi polimer bileşenleri bağlayıcı olarak kullanılan üç ana bileşendir. Polyester reçineler, boya sektöründe sıkça tercih edilen bir bileşendir. Polyester reçinelerin kullanıldığı boyalar inşaat endüstrisinde, mutfak tezgâhları, kimyasal maddelere dayanıklı ürünlerde, otomotiv, deniz taşımacılığı, askeri ve savunma sanayi gibi alanlarda kullanıma uygundur.

Polyester Reçine Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Polyester reçinelerin kullanım alanına göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Döküm tipi polyester reçine, elyaf tipi genel amaçlı polyester reçineler, şeffaf döküm polyester reçineler, akrilik tipi polyester reçineler, kimyasal maddelere dayanıklı polyester reçineler, SMC-BMC polyester reçineleri, macun tipi polyester reçineler, RTM polyester reçine ve alev ilerletmeyen polyester reçineler bu çeşitlerdendir. Verpol Boya, birçok polyester reçine ve diğer bağlayıcılarla oluşturulmuş boya çeşitlerini sizlere sunmaktadır.

Döküm tipi polyester reçine, özellikle döküm sektöründe kullanılan bir boya bileşenidir. Döküm sektörünün yanında mutfak tezgâhlarında, otomotiv parçalarında, el sanatları ürünlerinde, heykellerde, hediyelik eşyalarda kullanılabilir.

Verpol Boya ve Boya Malzemeleri

Verpol Boya, 2011 yılında boya sektöründe faaliyete başlamış bir firmadır. Birçok ürün çeşitliliği bulanan bu firma, özellikle polyester reçine içeren boyaları ile kalite ve güvenirlik bağlamında öne çıkmaktadır.

Verpol Boya, döküm tüpü polyester reçinelerin kullanım çeşitliliğinden dolayı, bu bileşeni içeren boyaları sınıflandırmıştır. Bu sayede kullanım kolaylığı sunan Verpol Boya, döküm tipi polyester reçine bileşeni ile oluşturulmuş boyalarını, aşağıda belirtilen başlıklar altında kategorize etmiştir.

  • Erco E-6 Döküm Tipi Polyester Reçineler
  • Erco E-2 Yüksek Performans Döküm Tipi Polyester Reçineler
  • Erco E-21 Esnek Döküm Tipi Polyester Reçineler
  • Polres Pre-61 Döküm Tipi Polyester Reçineler

Detaylı bilgi için firma web adresini ziyaret edebilirsiniz.    

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın