Ogznet.com
Kişisel Gelişim

İkili İlişkilerde Bilmeniz Gereken 10 Psikolojik Hile

19 Nisan 2021 ogz 1702 0
Okunma süresi: 2 dk, 47 sn
İkili İlişkilerde Bilmeniz Gereken 10 Psikolojik Hile
Image by Gino Crescoli from Pixabay

İnsanlar sosyal varlıklardır ve sosyal etkileşimler hayatımızda çok önemlidir. Sosyal etkileşim durumlarında uygulanabilecek psikolojik hileler vardır. İşte, gündelik hayatta hayatınızı kolaylaştıracak 10 psikolojik hile.

1. Birinin senden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmek

Birinin sizi sevip sevmediğini öğrenmek için, sadece o konuşurken söylediği bir kelimeyi seçin. Bu kelimeyi her söylediğinde, gülümseyin ve başınızı sallayın. Eğer kişi sizden hoşlanıyorsa, sizinle her konuştuğunda bu kelimeyi çok daha kullanmaya başlayacaktır.

2. Birinin senden hoşlanmadığını düşünüyorsanız

Birisinin sizden hoşlanmadığını düşünüyorsanız, onlardan bir kalem veya zımba gibi küçük bir şey ödünç alın, yani çok basit bir iyilik isteyin. Sadece işin bittiğinde iade ettiğine emin ol. Böylece karşı tarafın, küçük iyiliklerin o kadar da kötü olmayabilir diye düşünmesini sağlayın.

3. İyi bir dinleyici nasıl olunur? Ama gerçekte değil!

Eğer gerçekten karşında konuşan kişinin ne anlattığına dikkat etmediysen, konuşmanın sonunda söyledikleri bir şeyi basitçe ifade edip onaylayın. Böylece tüm konuşmayı dinliyormuş gibi görüneceksin. Sadece bunu sık sık tekrarlama, gerçekte dinlemediğini belli edersin!

4. İyi bir izlenim bırakmak

İlk defa biriyle buluştuğunuzda, ellerinizin ısındığından ama terlemediğinizden emin olun. Sıcak eller samimi bir izlenim bırakırken, soğuk eller hoş değildir ve kötü bir izlenim bırakabilir.

5. Kafanda tekrarlayan bir şarkı mı var?

Can sıkıcı bir baş ağrınız varsa ve kafanızdan bir şarkıyı çıkaramıyorsanız, şarkının sonunu söyleyin ya da yapabiliyorsanız, tümünü söyleyin. Zihniniz, tamamlanmayan bir şeyi düşünmeye eğilimli olduğundan, bitmeyen bir şarkı devamlı kafanızda dönecektir.

6. İnsanların sizinle aynı fikirde olmasını sağlayın

İnsanların sizin düşüncenizle aynı fikirde olmasını istiyorsanız, konuştukça başınızı sallayın ve gülümseyin. İnsanlar otomatik olarak gülümseyecek ve başını sallayacak, böylece söylediğiniz şeye inanmaları çok daha kesin hale gelecek.

7. Kontrolü ele almak için rahat davranın

Yeni ve alışılmamış yüzler etrafında gergin olmak doğaldır. Kendimize bu insanlarla daha önceden tanıştığımızı veya bu durumda rahat olduğumuzu varsaydığımızı söylersek, etrafımızdaki durumu daha sakin, rahat ve kontrol altında tutarız.

8. Yaklaşırken insanların ayaklarına bakın

Bu garip bir şekilde önemli bir şey. Eğer insanlar önemli bir konuşma yapıyorlarsa, onlara yaklaştıkça gövdelerini çevirirler, ancak ayaklarını değil. Ayaklarını da çevirirlerse, konuşmaya hoş geldiniz demektir. Kaba görünmemek için bir konuşmaya girdiğinizde zamanlamanın anahtarı olduğu için bunu aklınızda bulundurun.

9. Bir iyiliğe mi ihtiyacınız var?

Birinden bir iyiliğe ihtiyacınız varsa, en iyi seçeneğiniz cümleyi “Yardımınıza ihtiyacım var…” ile açmaktır. Bu, diğer kişide az miktarda suçluluk duygusu aşılamakta ve onlarda size yardım etmeyi çok daha muhtemel hale getirmektedir.

10. Kimin hoşlandığını bulun

Bir grup insan hep birlikte güldüğünde, insanlar hala gülüp gülmediklerini görmek için sonuna doğru en rahat oldukları kişiye bakarlar. Bu, başka birine karşı bazı duyguların bir göstergesi olabilir veya kime daha yakın olduğuna dair bir işaret verir.

Bu listede olmayan başka psikolojik püf noktalarını biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın!


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz