Ogznet.com
Yeni Bir Bilgisayarda Olması Gereken En İyi Ücretsiz Programlar Paylaş:
Banner vector created by upklyak - www.freepik.com

Yeni Bir Bilgisayarda Olması Gereken En İyi Ücretsiz Programlar

Yeni bilgisayarda olması gereken en temel programlar hangileridir? Windows 10 bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar burada. Antivirüs programı, yedekleme araçları, ofis programları ile medya oynatıcı ve fotoğraf düzenleme programları bir bilgisayarda olması gereken en temel öğelerdir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Yeni bilgisayarınız için ücretli programlar alıp para harcamanıza gerek yoktur. Windows 10 için ücretsiz birçok program bulabilirsiniz. Microsoft Word benzeri ücretsiz ofis programları, fotoğrafları düzenlemek için ücretsiz programlar, antivirüs programları ve hatta video düzenleme için ücretsiz programlar bulabilirsiniz. PC için pek çok ücretsiz program var, şimdi en iyi programlardan bazılarına göz atalım:

PC için en iyi ücretsiz programlar

1. En iyi antivirüs programı: Avira Antivirüs

Avira Free Security - Tek tık ile güvenli ve gizli bir dijital yaşam için ihtiyacınız olan her şeyi edinin.

Avira Free Antivirus, ihtiyacınız olan en iyi ücretsiz antivirüs yazılımını sunmak için bir araya gelmiş en geniş güvenlik özellikleri sunar. Güçlü antivirüs tarama ve koruma özelliklerinin yanı sıra Avira, güvenli alışveriş, sistem hızlandırma ve VPN gibi bazı mükemmel özellikler sunar. PC için en iyi ve önemli ücretsiz yazılım indirmelerinden biridir.

2. En iyi yedekleme programı: Google Drive

Google Drive - İçeriğinize istediğiniz cihazdan erişip senkronize edin

Şimdiki dijital dünyada kendinizi daha güvende tutmak için sadece ücretsiz bir antivirüs programı kurmaktan daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Ransomware gibi kötü amaçlı yazılımşar, verilerinizi şifreler ve ardından fidye ister. Gerekli fidyeyi vermezseniz bilgilerinizi kaybedersiniz. Bu ücretsiz yedekleme yazılı ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Çevrimiçi yedekleme ile dosyalarınıza her yerden ulaşabilirsiniz. Google Drive gibi ücretsiz bulut depolama hizmetleri çok önemlidir. Drive, kişisel verilerinizin güvenli bir şekilde yedeklenmesini sağlamak için size 15GB boş alan verir.

3. En iyi arşiv programı: 7-Zip

7-Zip - 7-Zip, dosyalarınızı Zip, 7z veya Rar gibi birçok farklı biçimde sıkıştırmanıza ve açmanıza olanak tanır.

7-Zip, dosyalarınızı Zip, 7z veya Rar gibi birçok farklı biçimde sıkıştırmanıza ve açmanıza olanak tanır. 7-Zip, açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır. LZMA ve LZMA2 sıkıştırmalı 7z formatında yüksek sıkıştırma oranı sağlar. Genellikle, 7-Zip, 7z formatında zip formatından %30-70 daha iyi sıkıştırır. Ve 7-Zip, zip formatını diğer zip uyumlu programların çoğundan %2-10 daha iyi sıkıştırır.

Programın desteklediği formatlar ve temel özellikleri:

  • Sıkıştırma / açma: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM
  • Yalnızca arşivden çıkarma: AR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, UDF , UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR ve Z.
  • ZIP ve GZIP formatları için 7-Zip, PKZip ve WinZip tarafından sağlanan orandan %2-10 daha iyi bir sıkıştırma oranı sağlar
  • 7z ve ZIP formatlarında güçlü AES-256 şifreleme sunar
  • Windows ile entegrasyon
  • Türkçe dil desteği

4. Microsoft Office benzeri ofis programları: LibreOffice

Libre Office - Ekran Görüntüleri Writer

Hemen hemen herkesin, Microsoft Office programında bulunanlar gibi programları kullanması gerekiyor. Bu durumda ofis programlarına para harcamaktansa, Libre Office'in PC'ler için ücretsiz ofis programını indirip kullanabilirsiniz. Libre Office, Microsoft Office'le rekabet eden ve hatta Math ve Draw gibi, pahalı Microsoft ürününde bulunmayan programlara sahip bir açık kaynak ofis programıdır. Bir ofiste çalışıyorsanız bu, indirmek için gerekli olan özgür yazılım etiketine sahip bir programdır.

5. Medya Oynatıcı: VLC Media Player

VLC Media Player - VLC, özgür ve açık kaynak kodlu, platformlar arası, bir ortam oynatıcıdır.

PC için en iyi ücretsiz programlardan biri de VLC Media Player'dır. Dünyadaki en popüler programlardan biridir ve hemen hemen her video dosyasını oynatmak için gereken codec bileşenlerini barındırır. VLC'yi indirdikten sonra, bulabileceğiniz hemen hemen her tür videoyu oynatabilirsiniz. Tam bir video oynatma çözümü sunmanın yanı sıra VLC'in birçok başka özelliği de vardır. Çeşitli DVD, Ses CD, VCD ortamları ile hemen hemen tüm ortam dosyaları ve akış protokollerini oynatabilir.

6. Fotoğraf düzenleme için ücretsiz program: GIMP

Gimp - Ücretsiz ve Açık Kaynak Görüntü Düzenleyici

Photoshop benzeri bir ücretsiz fotoğraf düzenleme programı arıyorsanız, GIMP'den başka bir yere gitmemelisiniz. GIMP, GNU Image Manipulation Program (GNU Görüntü Manipülasyon Programının) kısaltmasıdır ve neredeyse Adobe Photoshop kadar güçlüdür. Bu ücretsiz yazılımla fotoğraf düzenleme herkes için mümkün olur. İster eski bir görüntüyü düzenlemek isteyin ister yeni bir dosya oluşturun, GIMP size sahip herhangi bir düzenleme işini halledecek eksiksiz bir araç seti sunuyor. GIMP en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımı olabilir.

7. Video düzenleme için ücretsiz program: Lightworks

 

Lightworks birçok ücretsiz yazılım indirme sitesinden edinilebilir, ancak burada da bulabilirsiniz. Alabileceğiniz en iyi ücretsiz video düzenleme programlarından biridir ve amatörler kadar profesyoneller tarafından da kullanılır. Eğer yeni başlayan bir video editörü veya yönetmen iseniz, bu sizin için harika bir ücretsiz video düzenleme programıdır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz