Bilgisayar Güvenliği için En İyi Antivirüs ve Araçlar

Güvenlik uygulamaları konusunda kafanız karışıksa ve bilgisayarınızı nasıl koruyacağınızı bilmiyorsanız, bu kılavuza ihtiyacınız var demektir. Bilgisayarınızı kapsamlı bir şekilde nasıl koruma altına alacağınızı ve önlem almak için biraz daha fazlasını göstereceğiz.

Kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Fidye yazılımı, veri hırsızlığı ve veri ihlalleri de cabası. Hepsi dijital güvenliği tehdit ediyor. Siber güvenlik saldırılarının artması ile birlikte etkileri de daha pahalıya mal oluyor, sistem iyileştirmeleri daha uzun sürüyor ve zararları daha fazla çıkıyor.

Bu yüzden en iyi antivirüs programları ile sistem güvenliğini sağlamanın tam zamanı. Çok çeşitli bilgisayar virüsleri ve bunlardan korunmak için güvenlik yazılımları var. Bu yüzden işinize en çok yarayacak en faydalı güvenlik programını bulmak zordur.

Bir bilgisayarı korumak için gerçekte neye ihtiyacınız var? Bu gereksinimler cihaza ve işletim sistemine göre değişir. Cihazların büyük çoğunluğunun en azından bir virüsten korunma yazılımına ihtiyacı var. Bazıları daha fazlasını gerektirirken, diğerleri büyük ölçüde tek bir uygulama ile güvende olurlar.

Windows yüklü bilgisayarlar genellikle birden çok güvenlik açığına sahiptir ve bu nedenle antivirüs, antimalware ve iyi bir temizlik programı gerektirir. Linux yüklü bilgisayarlar ise daha az güvenlik açığına sahiptir ve daha az hack olayı yaşanır. Ancak yine de bir virüsten koruma yazılımına ihtiyaçları vardır.

Bunların yanında, birden fazla antivirüs programı yüklemek, korumanızı iki katına çıkarmaz. Birden fazla antivirüs programını yüklemenize ihtiyacınız yoktur. Birden fazla yüklü antivirüs programı sistemde sorun yaratır ve açık oluşturur. Yani birden fazla antivirüs programı yüklemek, korumanızı iki katına çıkarmaz. Bununla birlikte, iyi sonuç veren farklı türde sayısız güvenlik uygulaması vardır.

1. En İyi Antivirüs Programları

Her Windows yüklü bilgisayarda bir virüsten koruma yazılımı kurulu olmalıdır. Windows Defender Güvenlik Merkezi, Windows 10 için varsayılan virüsten koruma yazılımıdır ve dürüst olmak gerekirse, her zamankinden daha etkilidir. Ama en iyisi değildir. Bu yüzden, aşağıdaki ücretli veya ücretsiz antivirüs programlarından birini yüklemeniz gerekir.

Bitdefender, "en iyi antivirüs programları sıralaması" listelerinde her zaman en üst seviyelerde bulunur. Bitdefender Antivirus Plus, sistem performansını etkilemeden en kapsamlı korumayı sağlar.

Kapsamlı koruma, sizi çok çeşitli güvenlik açıklarından ve saldırı çeşitlerinden korur. Online bankacılık kullanıyorsanız, Bitdefender ekstra şifreleme ve güvenlik sağlar. Fidye yazılımlarından korunmak için Bitdefender, çok katmanlı fidye yazılımı koruması sunar. Ayrıca Bitdefender kullanıcı arayüzü, rakiplerinin çoğundan çok daha fazla kullanıcı dostudur.

Bitdefender gibi Kaspersky antivirüs ürünleri de sürekli olarak “en iyi antivirüs programları” listelerinin zirvelerinde yer alıyor. Kaspersky Total Security mükemmel bir zararlı yazılım ve fidye yazılımı algılama ve kaldırma oranına sahiptir. Aslında, Cryptomalware Protection sistemi (programın bir parçası olarak) en iyi tüketici ransomware koruma ürünlerinden biridir. Daha da iyisi, Kaspersky neredeyse tüm diğer antivirüs programlarından daha az yanlış pozitif uyarısı verir.

Kaspersky Total Security, özellikle Bitdefender ile karşılaştırıldığında neredeyse yok denecek kadar az olan küçük bir performans düşüklüğüne sahiptir. Kaspersky'nin kullanıcı arayüzünün de kullanımı son derece kolaydır.

İki kapsamlı antivirüs programından sonra en hızlı ve en küçük antivirüs programlarından birine geçiyoruz. Webroot Antivirus, Trend Micro, Norton, Kaspersky ve diğerlerinin sürekli önünde giden, en hızlı virüs tarayıcısına sahiptir. Webroot kurulum dizini, rakipleri için ortalama 500 MB ile karşılaştırıldığında sadece 15 MB'lık bir boyuta sahiptir.

Webroot, küçük kurulum boyutuna rağmen ciddi miktarda koruma sağlıyor. Webroot Antivirus Security, ek kimlik hırsızlığı koruması, web kamerası koruması, bankacılık ve kimlik avı koruması ile mükemmel müşteri desteği sunan temel pakettir.

Eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, ancak hala kapsamlı koruma istiyorsanız Webroot'u deneyin.

Webroot Antivirus Security, Türkiye fiyatı Hepsiburada.com'da 3 kullanıcı bir yıllık lisans için 129 TL'ye satılmaktadır.

Cihazlarınızı güvence altına almak için para harcamak istemiyorsanız bu ücretsiz antivirüs programını deneyin. Avast Free Antivirus, mevcut en iyi ücretsiz antivirüs programlarından biridir. Avast Free Antivirus, zararlı yazılım algılama ve silme oranlarında son derece iyi puan alıyor ve şimdi parola yönetimi, kaynak tasarrufu sağlayan bir oyun modu ve güncellenmiş bir sezgisel program tarama aracı sunuyor.

Genel olarak, Avast, en iyi ücretsiz antivirüs programlarından biridir ve kullanımı da son derece kolaydır.

1.5- Sophos Home

Antivirüs programı listemizi Sophos Home ile sonlandırılıyoruz. Avast gibi, Sophos Home da ücretsiz bir antivirüs programı için gerçekten mükemmel bir koruma seviyesi sunar. Sophos Home "mükemmel" bir ücretsiz özellik sunar: cihazlar arasında içerik kontrolü. Sophos Home'u çocuğunuzun cihazlarına kurduğunuzda, içeriğini uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Sophos Home, diğer araçların yanı sıra, kimlik avına karşı ek tarayıcı koruması sunar. Bir dezavantajı entegre reklamlar, ancak dikkat dağıtıcı durumda değildir.

1.6 Antivirüs Programları Sonuç Değerlendirmesi

Ücretsiz seçenekler, özellikle hiçbir koruma yazılımı kullanmıyorsanız, size ciddi bir koruma sağlayacaktır. Sisteminize mutlaka antivirüs programı kurulmasını tavsiye ederiz. Çünkü interneti korumasız bir şekilde dolaşmak akıllıca bir davranış değildir. Bu anlamda, sisteminize üçüncü taraf bir program tanıtmak istemiyorsanız, Windows Defender mükemmel bir iş çıkarır, bu nedenle bunu aşağıdaki kötü amaçlı yazılım önleme ürünlerinden biriyle birleştirirseniz daha da iyi iş çıkarır.

2. En İyi Anti-Malware Programları

Kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri kendi kategorisinde yer alan araçlardır. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz daha az seçenek bulunur.

2.1- Malwarebytes

Neredeyse tüm antimalware programları listesinde bulabileceğiniz bir program var: Malwarebytes. Windows for Malwarebytes, modern sistem güvenliğini sağlayan en iyi yazılımlardan biridir. Sürekli güncellenir ve mükemmel algılama ve kaldırma oranlarına sahiptir.

Malwarebytes'ın iki versiyonu bulunur: Ücretsiz veya Premium. İkisi arasındaki en büyük fark, canlı sistem taramasıdır. Malwarebytes Premium aktif olarak sisteminizi tarar ve korur, ücretsiz sürüm ise yalnızca tarama amaçlıdır. Sağlam bir savunma bariyeri inşa etmek istiyorsanız, Malwarebytes Premium mükemmel bir seçimdir.

Malwarebytes kullanmak istemiyorsanız, Zemana Anti Malware'i denemenizi tavsiye ederim. Malwarebytes gibi Zemana da Ücretsiz ve Premium versiyonlarla geliyor. Ücretsiz sürümde oldukça hızlı bir sistem taraması, Akıllı veya Derin tarama seçeneği var ve önyükleme ve rootkit gibi gelişmiş tehditlere karşı koruma sağlar.

Tam sistem ve gerçek zamanlı koruma istiyorsanız, Premium versiyona ihtiyacınız olacak. Zemana Premium, fidye yazılımı ve daha fazlası için ek koruma modüllerine sahiptir. Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için zorlanıyorsanız, Zemana mühendisleri 7/24 destek sağlamaktadır. Sistemi temizlemek için bir sisteme uzaktan bağlanarak yardım etmektedirler.

Son antimalware programımız HitmanPro. HitmanPro “ikincil bir virüsten koruma programıdır”. Bu, zararlı herhangi bir şeyi yakalamak ve kaldırmak için mevcut virüsten koruma yazılımınızla birlikte çalıştığı anlamına gelir. Ve HitmanPro bu görevi yapmakta gerçekten iyidir. Bir antivirüs programı ve ardından bir antimalware programı ile taradıktan sonra HitmanPro, sistemin karanlık köşelerinde gizlenen her şeyi yakalar.

Güçlüdür, hafiftir ve kullanımı son derece kolay bir arayüze sahiptir. HitmanPro.Alert premium versiyonu, gerçek zamanlı koruma, fidye yazılımı koruması ve bankacılık koruması sunmanın yanı sıra, HitmanPro.Alert, rakipleriyle karşılaştırıldığında bootkits ve rootkit'lerde özellikle iyi bir başarı oranına sahiptir. Bunlar, mevcut kötü amaçlı yazılımlar içinde en kötü enfeksiyonların bazılarını temsil eder ve HitmanPro.Alert, mevcut en iyi koruyucu araçlarından biridir.

2.4- Zararlı Yazılım Önleme Programları Değerlendirmesi

Kötü amaçlı yazılımdan korunma programları virüsten koruma yazılımları değildir. Bunlar, sürekli büyüyen tehdit listesinde zararlı yazılım arayan ve yok eden spesifik antimalware programlarıdır.

3. Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarları eski ancak modası geçmeyen güvenlik sistemleridir. Antivirüs ve kötü amaçlı yazılım önleme programları gibi arama ve yok etme özelliklerine sahip değiller. Ancak, bilgisayar güvenliğinde inanılmaz derecede önemli bir rol oynamaktadır.

3.1- Windows Güvenlik Duvarı

Entegre Windows Güvenlik Duvarı'ndan başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Bir güvenlik duvarı esas olarak bağlantı noktalarını açar ve kapatır. Windows Güvenlik Duvarı tam olarak bunu yapar, kurallar oluşturmanıza, hangi portların kullanımda olduğunu kontrol etmenize ve hepsinden önemlisi dış dünyaya çok az bilgi sızdırmanızı sağlar.

Windows güvenlik ürünleri önceleri biraz sorunluydu. Ancak, tümleşik Windows Güvenlik Duvarı tutarlı, çok az kaynak kullanıyor ve yapılandırılması son derece kolay. Ayrıca, hiç yapılandırma sunmaması bir eksikliktir. Bu yüzden, farklı bir güvenlik duvarı programı yükleyebilirsiniz.

3.2- ZoneAlarm

ZoneAlarm, Windows kullanıcıları için en iyi ücretsiz güvenlik duvarı seçeneklerinden biri olmaya devam ediyor. Ayrıca, ücretsiz sürümünden çok daha fazla seçeneğe sahip premium ZoneAlarm sürümü de bulunmaktadır. Ücretsiz versiyon, çoğu kullanıcı için yeterli. Maalesef ücretsiz sürüm, ücretli sürümü satabilmek için son yıllarda çıkarılan bazı kullanışlı özelliklerden yoksundur.

Bununla birlikte, güvenlik duvarları programı olarak ZoneAlarm Free hala mükemmel bir seçimdir.

3.3 GlassWire

GlassWire bir sistem güvenlik duvarı izleme aracıdır. GlassWire, sistem faaliyetinde ani bir dalgalanma tespit ederse, buna neyin neden olduğunu belirleme ve ilerlemeden önce süreci, bağlantı noktasını veya internet bağlantısını kapatma fırsatı verir.

3.4 Güvenlik Duvarı Programları Değerlendirmesi

Windows Güvenlik Duvarı hala mükemmel bir seçimdir. İşletim sisteminize tam olarak entegredir, otomatik olarak güncellenir, sizi uyarır ve daha fazlası. Bazı ek işlevler istiyorsanız, diğer seçeneklere göz atın, ancak bunları doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin olun. Farkında olmadan büyük bir sorun yaratabilirsiniz.

3. Anti-Fidye Programları

Antivirüs ve kötü amaçlı yazılım önleme programlarının yanı sıra, özel fidye önleme programları da popülaritesini artırıyor. Antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları genellikle kendi fidye yazılımı tarama ve önleme özelliklerine sahip olsa da, anti-fidye yazılımı geliştiricileri, araçlarının daha hızlı güncellendiğini, daha geniş fidye yazılımı tanımlarını karşıladığını ve çok katmanlı bir güvenlik çözümünden daha iyi bir genel koruma sunduğunu iddia ediyor.

Kaspersky, fidye yazılımlarını durdurmak için de çok çalışıyor. Kaspersky antivirüs paketi iyi bir koruma sağlar. Ancak Anti-Ransomware aracı, diğer birçok seçenek için ek bir güvenlik katmanı ekler. Kaspersky Lab, fidye yazılımlara karşı aktif koruması ile ünlüdür. Bu ücretsiz fidye yazılımı ile birlikte Kaspersky, mümkün olduğunda fidye yazılımı şifre çözme araçlarını da geliştirir.

Sisteminizi fidye yazılımlara karşı daha iyi güvence altına almak için ana güvenlik paketine ihtiyacınız yoktur.

3.4- Anti Fidye Yazılımları Değerlendirmesi

Fidye yazılımı, şüphesiz güvenlik konusunda en sıkıntılı gelişmelerden biridir. Fidye yazılımı bulaşmış herkesin size söyleyeceği gibi, tüm dosyalarınıza erişimi kaybetmek hoş değildir. Özellikle onları kurtarmanın hiçbir yolu olmadığında. Fidye yazılımı, virüsten koruma ürünleri içinde gelebiliyor. Ancak saygın bir geliştiriciden başka bir güvenlik katmanı alıp kullanmanın zararı olmaz.

4. Tarayıcı Güvenliği

İnternet tarayıcıları günlük çevrimiçi aktivitemizin merkezidir. Alışveriş, bankacılık, eğlence, sosyalleşme - internet tarayıcıları tüm bu aktivitelerin içinde var.

Aynı zamanda, tarayıcılar savunmasızdır. Sorunları var, bilgisayar korsanları tarafından kullanılıyorlar ve özel veriler sürekli saldırı altında. Kimlik avı ve diğer hileli saldırılar 2017 yılı boyunca arttı, kötü amaçlı reklam kampanyaları artış gösterdi ve cryptojacking giderek büyüyen bir sorun haline geldi.

4.1- Komut Dosyaları, Engelleyiciler ve Şifreleme

Birkaç engelleyici genel internet güvenliğinizde ciddi bir fark yaratır. Bunları çalıştıkları tarayıcılarla birlikte listeleyeceğiz.

4.1.1- uBlock Origin

uBlock Origin, bu alanda en iyi engelleyicilerden biri. Bilinen kötü amaçlı reklam sunucularını, kötü amaçlı komut dosyalarını, izleyicileri ve daha fazlasını engelleyen çok sayıda yerleşik liste ile birlikte gelir. Uygun gördüğünüz listeleri eklemek ve kaldırmak kolaydır ve engelleme listeleri düzenli olarak güncellenir.

uBlock Origin, ChromeMicrosoft EdgeOpera ve Firefox için kullanılabilir. Safari için de var, ancak bu manuel kurulum gerektirir.

4.1.2- Umatrix

uMatrix, UBlock Origin'e benzer, ancak belirli alanlarda belirli içerik türlerinin engellenmesine olanak sağlar. Örneğin, medya içeriğine erişmeye devam ederken sitedeki bazı çerezleri engelleyebilirsiniz.

uMatrix, ChromeFirefox ve Opera için kullanılabilir.

4.1.3- Disconnect

Disconnect, kullanıcılara tarayıcılarına tam olarak kimin ve neyin bağlanmaya çalıştığının görsel bir sunumunu sağlar. Kullanıcının tüm trafiğini şifreli bir tünelden geçirerek, tarayıcımıza gelen reklam, analiz, sosyal ve içerik isteklerini seçmenizi sağlar.

Bununla birlikte, Disconnect kendi başına bir VPN'dir.

Disconnect, ChromeFirefox ve Opera için kullanılabilir.

4.1.4- NoScript ve ScriptSafe

NoScript, Firefox için kullanılabilen, önleyici bir kötü amaçlı komut dosyası engelleme uygulamasıdır.

NoScript'ten ilham alan SciptSafe, Chrome için kullanılabilir. Chrome'un geliştirme stili NoScript ile aynı işlevselliğe izin vermediğinden tamamen aynı değildir. Yine de hala kullanışlı bir araçtır.

4.1.5- HTTPS Everywhere

HTTPS yavaş yavaş internet güvenliği standardı haline geliyor. Ancak, kullanmayan siteler de var. HTTPS Everywhere, web sitelerini her zaman HTTPS protokolünü kullanmaya zorlayarak, gittiğiniz her yerde verilerinizi korur.

HTTPS Everywhere, ChromeFirefox ve Opera için kullanılabilir.

Safari kullanıcıları, bir sitenin HTTPS sürümüne yönlendiren DuckDuckGo'yu denemeli ve kullanmalıdır. Alternatif olarak, Mack Kung Fu blogu aracılığıyla her zaman SSL'yi deneyin.

5.2 Şifre Yöneticileri

Şifre yöneticileri sizin için tüm şifrelerinizi güvenli bir şekilde depolayan ve hatta güvenli olmayan ve kolay tahmin edilebilir şifreleriniz için uyarı veren programlardır.

5.2.1- LastPass

LastPass, birçok kullanıcı için en iyi şifre yönetimi seçeneklerinden biri olmaya devam etmektedir. Kullanımı kolaydır, şifrelerinizi saklamak için güvenli bir kasa sunar ve uygun bir fiyat etiketine sahiptir. Ücretsiz sürüm ise birçok özellik sunuyor.

5.2.2- Dashlane

Dashlane, LastPass'ın en büyük rakibidir ve mevcut en iyi şifre yönetimi güvenliğini sunar. Bu, dahili olarak geliştirilen patentli güvenlik sistemine sahiptir. Dashlane, ayrıca yönetimi son derece kolay bir arayüze sahiptir. Ancak Dashlane'nin en iyi özelliği toplu parola değiştiricisidir. İhlal sonrası durumlarda yüzlerce şifreyi bir kerede kolayca sıfırlayabilirsiniz.

5.2.3- Bitwarden

Bitwarden, çeşitli hizmetlere ait parolalarınıza erişmek ve yönetmek amacıyla kullanabileceğiniz, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir parola yönetim aracıdır. Bitwarden platformu, bir web arayüzü, masaüstü uygulamaları, tarayıcı uzantıları, mobil uygulamalar ve bir CLI dahil olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılabilir istemciler sunar. Bitwarden bir bulut tabanlı hizmetin yanı sıra, yerel çözüm hizmetleri de sunar.

5.2.4- KeePass

KeePass açık kaynaklı bir şifre yönetimi çözümüdür. Çok aygıtlı bir bulut depolama yaklaşımı yerine, KeePass verilerinizi yerel olarak saklar ve şifreler. Parola kasanıza erişmek için internet bağlantısı gerekmez. Bunun tersine, kullandığınız cihaza KeePass'i kurmanız gerekir, bu da onu rakiplerinden biraz daha hantal bir araç yapar. Ayrıca, KeePass'ın işlevselliğini artıracak eklentiler de vardır.

6. Yedekleme Araçları

Önleyici ve koruyucu yazılımların yanı sıra düzenli sistem yedekleri almanız gerekir. Windows 10 tümleşik fakat temel bir yedekleme servisine sahiptir. Ayrıca, sistem yedeklemesini sistem görüntüleme ve tekrar sistem geri yükleme noktalarıyla karıştırmamak lazım.

Sistem Görüntüsü: Tüm sürücünün tam bir kopyasıdır. Bilgisayarın, görüntünün alındığı ana geri getirilmesi için bir sistem görüntüsü kullanılabilir. Sistem görüntüleri genellikle aynı sistemde saklanır, kullanıma hazırdır, ancak çıkarılabilir ortama da aktarabilir.

Sistem Geri Yükleme Noktası: Sisteminiz düzenli aralıklarla Sistem Geri Yükleme noktaları oluşturur. Önemli bir sorunla karşılaşırsanız ve son iyi çalışan yapılandırmayı hatırlıyorsanız, geri yükleme noktasına geri dönmek iyi bir seçenektir.

Tam Yedekleme: Tam yedekleme, genellikle sistemin tamamının sıkıştırılmış bir çevrimdışı kopyasıdır veya sistemin bazı bölümlerini seçer.

Cobian Backup, en iyi ücretsiz yedekleme araçlarından biridir. Yerel veya FTP yedeklemeleri istiyorsanız, Cobian, kullanımı büyük ölçüde kolay olan bir dizi gelişmiş özellik sunar. Sıkıştırma düzeyini ayarlamanın yanı sıra tam bir yedekleme, artımlı yedekleme veya diferansiyel yedekleme oluşturabilirsiniz. Ayrıca, düzenli yedekleme programları oluşturabilir ve eskilerini silmeden önce tutulacak yedeklerin sayısını tanımlayabilirsiniz.

Cobian Backup arayüzü nispeten basittir ve kullanımda zorlanırsanız programın yararlı ipuçları ile doludur.

6.2- Backblaze

Bir bulut yedekleme seçeneğini tercih ediyorsanız, Backblaze'yi düşünün. BackBlaze, en iyi bulut yedekleme çözümleri arasındadır.

BackBlaze hafiftir ve kullanıcıların kendi yollarını bulmalarına yardımcı olan minimalist bir kullanıcı arayüzü sunar. Çoğu kullanıcı için sürekli yedekleme en iyi seçenektir. Bu, sisteminizde her değişiklik yaptığınızda veya bir dosya eklediğinizde yedeklemenizin güncellendiği anlamına gelir.

Google Drive, şimdi birkaç ekstra araçla güzel yeni bir arayüze sahiptir. Sınırsız bir hesabınız yoksa Google Drive hesap veri limitiniz 15GB’dir. Yine de, bu 15 GB bazı önemli dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemek için harika bir alandır.

Masaüstü uygulaması, Windows Gezgini ile bütünleşmesine rağmen, kolay göz atma için güncellenmiş bir arabirime de sahiptir.

7. Disk Şifreleme Araçları

Gittikçe daha fazla sayıda “normal” kullanıcı, verilerinin ciddi korumaya ihtiyaç duyduğunun farkında ve tam disk şifrelemesinin mükemmel bir seçenek olduğunu biliyor.

7.1 Bitlocker

En iyi tam disk şifreleme seçeneklerinden biri BitLocker'dır. Windows 10 Pro, Enterprise veya Education kullanıyorsanız, BitLocker yerleşik olarak vardır. Geriye sadece nasıl kullanılacağını öğrenme kalıyor. Ne yazık ki, Windows 10 Home kullanıcıları aşağıdaki alternatiflerden birini kullanmalıdır.

BitLocker birkaç nedenden dolayı iyidir. Birincisi, mevcut işletim sisteminizle tamamen entegredir. İkincisi, dosyalarınızı tamamen güvende tutmak için güçlü şifreleme kullanır ve ayrıca bir dizi kilit açma seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.

7.2 VeraCrypt

BitLocker için birkaç ücretsiz alternatif var. Muhtemelen en iyi bilinen, şifreleme aracı TrueCrypt'un küllerinden inşa edilen VeraCrypt'tir. VeraCrypt kullanışlı araçlarla doludur. Bunlar arasında sanal şifreli disk oluşturma ve montaj, tam sürücü veya bölüm şifreleme ve önyükleme öncesi kimlik doğrulama bulunur.

VeraCrypt, kullanıcılara BitLocker'dan daha geniş bir şifreleme seçeneği sunar. Çok çeşitli karma algoritmalar var. Windows 10 Pro'ya yükseltme yapmıyorsanız, VeraCrypt kesinlikle iyi bir alternatiftir. Aslında, BitLocker'ınız olsa bile, VeraCrypt'ın gelişmiş seçeneklerini düşünün. Sonuçta, ücretsiz.

Jetico, piyasadaki en iyi ücretli tam disk şifreleme seçeneklerinden biridir. RAID sürücüleri de dahil olmak üzere çok çeşitli birim türlerini şifrelemenin yanı sıra önyükleme öncesi kimlik doğrulaması da sunar. Başka bir yararlı seçenek, yalnızca seçili şifreli birimleri güvenilir bir ağda önyüklemektir. Bu, önceden tanımlanmış güvenli bir ağa bağlı olmadığı sürece sürücünüzü kilitli tutar.

7.4 Tam Disk Şifreleme Sonuç

Bu üç program size ihtiyacınız olan tüm şifrelemeyi verecektir. BitLocker ve VeraCrypt, en zorlu saldırganların bile özel verilerinize girmesini durduracak çeşitli gelişmiş araçlar içeren harika ücretsiz şifreleme seçenekleridir.

8. Diğer En İyi Güvenlik Araçları

Antivirüs, kötü amaçlı yazılım önleme, güvenlik duvarları ve çok daha fazlasını ele aldık. Ancak ele alınacak daha fazla güvenlik programı var. Bu son bölüm, her kullanıcının bilmesi gereken, ancak her zaman yüklemesi gerekmeyen programları içerir.

Bununla birlikte, Unchecky gibi diğer araçlar da gerçekten faydalıdır. Aşağıdaki listenin tamamına göz atın.

Bu programlar bilgisayarınızın arka planında çalışır ve genel güvenliğine yardımcı olur.

8.1- Güvenlik Araçları

8.1.1- Unchecky

Unchecky, birçok yazılım kurulumunun istemediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız üçüncü taraf ekstralarla birlikte geldiği bir zamanda mutlak bir sistem koruyucudur. Bazı durumlarda, üçüncü taraf ekstra kurulumlar tamamen zararlıdır. Unchecky'i kurun ve özellikle seçmemeniz durumunda, potansiyel olarak zararlı olan her ekstra kurulum seçiminin işaretlenmemiş olduğundan emin olun.

GParted ile Parted Magic, en iyi güvenli silme araçlarından birini içeren önyüklenebilir bir Linux ortamıdır. Pek çok benzer üründen farklı olarak, Parted, yalnızca BIOS erişimi olan Güvenli Silme işlevini kullanır. Bu işlevi hiç farketmediyseniz, birçok üretici onu kapatır ve seçeneği gizler, çünkü sisteminizi ortadan kaldırır (Verileri temel olarak geri alınamaz hale getirerek tüm sürücünüzü sıfırlar).

Disk Eraser, parçalama, ana önyükleme kayıtlarını silme ve diğerleri dahil olmak üzere birkaç seçenekle birlikte gelir. Bu, verilerinizi tamamen silecek güçlü bir araçtır. Önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden yüzde 100 emin değilseniz, kullanmayın. Geri alamayacaksınız. Secure Erase, SSD'lerle de çalışır.

8.1.3- Gpg4win

Gpg4win, Windows'a en güvenli iletişim araçlarından birini getiriyor. GnuPG, öncelikle elektronik iletişimleri şifrelemek için kullanılan OpenPGP standardının bir uygulamasıdır. Gpg4win'i yükledikten sonra, mesajlarınızı e-posta istemcinizde şifrelemek için bir seçenek görürsünüz.

8.2 Fidye Yazılım Araçları

Bu ransomware araçlarını yukarıda listelenen antiransomware programlarıyla birlikte kullanın. Bazıları özel konular içindir.

8.2.1- ID Ransomware

Çoğu fidye yazılımı değişkenleri, dosyalarınızı adlarıyla birlikte bir fidye notu ile şifreledikten sonra varlıklarını açıklar. Verilerinizi şifreleyen fidye yazılımını belirlemek için bir fidye notu ve/veya örnek şifreli dosyayı siteye yükleyin. Site enfeksiyonu hızla tespit edecektir.

8.2.1- Şifre Çözme Araçları

Neyle karşı karşıya olduğunuzu öğrendikten sonra, hasarı gidermek için bir araç arıyorsanız fidye yazılımı şifre çözücülerinin bir listesi:

8.3 DNS Alternatifleri

Alan Adı Sistemi (DNS), sayısal IP adreslerini anlaşılması kolay alan adlarına bağlayan hiyerarşik adlandırma sistemidir. İnternet servis sağlayıcınız genellikle varsayılan ayarlarına bağlar. Ancak bu, varsayılan DNS ayarlarına bağlı kalmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Çeşitli alternatif DNS servisleri hem daha hızlı hem de daha güvenlidir.

8.3.1- OpenDNS

Bu, internet bağlantınızı biraz daha güvenli hale getirmenin kolay bir yoludur. OpenDNS, aktif phishing koruması özellikleri bilinen kötü reklamcılığı ve kötü amaçlı yazılım alan adlarını engeller. Ne yazık ki, OpenDNS için bir dezavantaj var. Şirket, “hangi içeriğin etkili olduğunu” kataloglamak için DNS ve IP adres bilgilerinizi saklar.

Bu yüzden, daha güvenliyken, mahremiyetiniz hala bir miktar zarar görür.

Google Public DNS’e kesinlikle daha hızlı tarama hızları getiriyor. Google Public DNS, günde 400 milyardan fazla kişiye hizmet veren, dünyanın en büyük DNS hizmetidir. Büyük hacimli ve küresel kapsama alanı, bir Google DNS sunucusunun her zaman yakınlarda olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, ISS'nizin atandığı DNS adresinde sıkıntılar yaşanıyorsa, Google Public DNS’e geçiş yapmak hemen hemen her zaman bağlantınızı tekrar çevrimiçi hale getirir. Ancak, bir dezavantajı var. OpenDNS gibi Google’ın DNS servisini kullanırken gizliliğiniz tamamen güvenli değildir. Aramalarınız gizli tutulur, ancak Google’ın genel gizlilik politikası “Kişisel bilgileri bir hizmetten bilgi ile birleştirebiliriz...” vs.

8.3.3- DNS Watch

Gerçekten güvenlik ve gizlilik odaklı bir hizmet olan DNS Watch, onu Google Public DNS ve OpenDNS'den ayıran çeşitli özellikler sunar. Örneğin, DNS Watch Gizlilik Koruması, kayıt yapılmamasını sağlar. Benzer şekilde, DNS Watch verilerinizi gizli tutmaya kararlıdır, yani üçüncü taraf reklam verenlere veya başkalarına satılmayacaktır.

8.3.4- DNSCrypt

DNSCrypt, sisteminiz ve seçtiğiniz DNS hizmeti arasındaki trafiği şifreleyen bir ağ protokolüdür. Bir VPN veya HTTPS kullanırken bile etki alanı adının bir DNS sorgusu kullanarak çözülmesi gerekir. Bazen, bu işlem kötü amaçlı kullanılır. DNSCrypt, DNS istemcisi ile DNS sunucusu arasındaki iletişimi doğrular ve böylece DNS çözünürlüğünde herhangi bir tahrifat oluşturmaz.

8.4- Güvenli Tarayıcılar

Tarayıcınızın güvenliğini artırmak, mükemmel bir güvenlik önlemidir. Ancak bazı tarayıcılar, en önemli güvenlik özelliklerinin birçoğunu, bazı ekstralarla birlikte, tek bir pakette birleştirmiştir. Bazı tarayıcı alternatifleri normal tarayıcınızdan biraz daha yavaştır, bunu aklınızda bulundurun.

8.4.1- Tor Browser

Tor, kullanıcılara önemli miktarda anonimlik sağlayan, bağlantılı bir anonim ağdır. Bağlantılı bir düğümden diğerine geçerken iletişiminizi şifreler. Genellikle Tor, bilgisayar korsanları, siber suçlular ve teröristlerin oyun alanı olarak gösteriliyor.

Tor aslında bundan daha fazlasıdır. Tor, mahremiyetin sürekli olarak aşındığı bir dünyada, geçici bir güven sağlar. Tor, yasadışı faaliyet dünyasına açılan bir kapı olarak gösterilmiş olsa da, gazeteciler, aktivistler ve özel ve güvenli iletişim isteyen diğer kişiler için de hayati bir araçtır.

Tor Browser, Tor ağını kullanmanın en kolay yoludur. İlk günlerinden daha fazla erişilebilir ve herhangi bir ayar ile uğraşmadığınız sürece tarayıcı trafiğiniz kurulumdan sonra güvende olacak. Ancak, Tor bir VPN değildir. Sistem ağ trafiğiniz şifrelenmemiş, yalnızca Tor Tarayıcı trafiği var.

8.4.2- Brave

Açık kaynaklı Brave tarayıcısını gerçekten iyidir. Brave ayrıca komut dosyalarını, reklam izleyicileri ve daha fazlasını engelleme konusunda mükemmel bir iş çıkarır. Kaydedilen göz atma süresinin yanı sıra engellenen izleyici ve reklamların sayısını görüntüleyen yeni bir sekme arka planı sunar.

Brave, mahremiyeti korumaya ve güvenliği arttırmaya gerçekten inanan tutkulu bir topluluk tarafından aktif olarak geliştirilmektedir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın