Ogznet.com
Bakliyatların Faydaları Nelerdir? Paylaş:
Image by azerbaijan_stockers on Freepik

Bakliyatların Faydaları Nelerdir?

Demir bakımından zengin besin kaynakları olan bakliyatlar sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazları arasındadır. Bezelye, nohut, mercimek gibi çok sık tüketilen baklagil çeşitleri dünyanın dört bir yanında farklı boyutlarda, biçimlerde, renklerde yetişir.

Yüksek besin değerlerine sahip baklagillerin faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız  mutlaka denemeniz gereken sağlıklı bakliyatlara bir göz atmalısınız. Sağlıklı yaşam hakkında daha detaylı bilgi için LifeClub’ı hemen ziyaret edin!

Baklagiller Hangi Hastalıkları Önlemede Yardımcı Olabilir?

Baklagiller hastalıklara karşı bağışıklık oluşturacak antioksidanlar içerir. Lifli besinler olan bakliyatlar, sindirim sistemine de fayda sağlayarak mide ve bağırsak kanserlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyetin parçası olarak daha fazla bakliyat tüketmek kan şekerini, kan basıncını ve kalp atış hızını dengeler. Böylece kalp hastalıklarını ve diyabet riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Baklagiller düşük kaloriye ve yağ oranına sahip olmasına rağmen az bir porsiyon doymanız için yeterlidir. Vücut, baklagillerin içindeki karbonhidratı yavaş bir biçimde kullanarak beyin ve sinir sistemi için sabit bir enerji sağlar.

Vegan ve Vejetaryen Beslenmede Baklagiller

Protein deposu olan baklagiller B vitamini, demir, kalsiyum, fosfor ve çinko bakımından zengin besinlerdir. Besin değerleri açısından ete benzer ancak daha düşük demir seviyesine sahiptir ve doymuş yağ içermemektedir. Bu yönüyle baklagiller vegan ve vejetaryen beslenmeyi tercih eden kişiler için et yerine geçen mükemmel bir alternatiftir.

LifeClub Dünyası'na giriş yaparak kişiye özel hazırlanan online spor, diyet programlarını takip edebilir, sağlıklı yaşam hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Hemen şimdi LifeClub Platform'u ziyaret edin ve sağlıklı yaşama dair aradığınız hizmet ve ürünlerden haberdar olun.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz