Image by Freepik

Android telefondan bilgisayara dosya aktarma

Android telefonunuzdan veya tabletinizden bir fotoğraf veya dosyayı bilgisayara aktarmak için çeşitli seçenekleriniz olabilir. Bu yazıdaki seçenekleri inceleyerek dosyalarınızı Android telefondan bilgisayara kolayca aktarabilirsiniz.

Bunun için bir USB kablosu, Bluetooth ve bulut senkronizasyonu gibi çeşitli seçenekleriniz var. Alternatif olarak, AirDroid veya Pushbullet gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Belki de zor olanı seçip dosyayı veya fotoğrafı e-posta ile gönderebilirsiniz.

Kısacası, Android'den bir bilgisayara dosya aktarmak zor değildir. İşte Android telefonunuzdan PC'nize dosya aktarma hakkında bilmeniz gereken her şey.

1. USB kablosu ile telefondan bilgisayara dosya aktarma

Akıllı telefonunuzla birlikte gelen USB kablosunu kullanarak dosyaları bilgisayarınıza aktarmak, muhtemelen en kolay yoldur. Dizüstü bilgisayarınızda USB-C bağlantı noktası yoksa farklı bir kabloya da ihtiyacınız olabilir. Ancak bu bir sorun değilse, iki cihaz arasında dosya aktarmak için ihtiyacınız olan tek şey telefonla birlikte verilen şarj kablosudur.

Aktarım hızı, her iki cihazda sahip olduğunuz kablo ve depolama türüne bağlıdır. Örneğin, telefonunuz eMMC depolama kullanıyorsa aktarım hızı daha yavaş, UFS ile geliyorsa daha hızlıdır. Benzer şekilde, dosyaları bir PC'deki bir SATA sürücüsüne aktarmak bir SSD'den daha uzun sürer.

Windows bilgisayara dosya aktarmak için:

 1. Bir Windows PC'ye dosya aktarıyorsanız, USB kablosunu telefonunuza ve bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Telefonunuzda bir USB tercihi seçebileceğiniz bir bildirim veya açılır pencere göreceksiniz. Dosya aktarımı'nın yanındaki düğmeyi seçin.
 3. Bilgisayarınızda bir dosya aktarım penceresi açılır veya Dosya Gezgini aracılığıyla Bu Bilgisayar'a gitmeniz ve telefonunuzun adını taşıyan klasörü bulmanız gerekebilir.
 4. Buradan telefonunuzun içeriğine göz atabilir ve dosyaları bilgisayarınızdaki bir klasöre sürükleyebilirsiniz. Fotoğraflar genellikle Kamera > DCIM klasöründe bulunurken, indirilen dosyalar Downloads klasöründe olacaktır.

Ayrıca bir veya daha fazla dosyayı seçip kopyalayabilir, ardından bunları bilgisayarınızdaki istediğiniz klasöre yapıştırabilirsiniz.

Mac bilgisayara dosya aktarmak için:

Dosyaları bir Mac'e aktarmak için bir USB kablosu kullanmak o kadar kolay değildir. Bunun için önce Mac'inize resmi Android File Transfer uygulamasını yüklemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, adımlar oldukça basittir.

 1. Telefonunuzu ve Mac'inizi USB kablosuyla bağlayın.
 2. USB tercihleri bildiriminden veya açılır penceresinden Dosya aktarımı'nı seçin.
 3. Android File Transfer uygulamasını açın (otomatik olarak açılmazsa).

Artık telefonunuzun içeriğine göz atabilir ve dosyaları aktarmak için Finder penceresine sürükleyebilirsiniz.

2. Bluetooth bağlantısı ile telefondan bilgisayara dosya aktarma

Kullanışlı bir USB kablonuz yoksa dosyaları aktarmak için Bluetooth'u da kullanabilirsiniz. Ancak aktarım hızları çok yavaştır, bu nedenle daha küçük boyutlu dosyaları aktarırken bu yöntemi kullanmak en iyisidir. Tek bir dosya veya galerinizden bir fotoğraf aktarmak için yeterli olacaktır, ancak uzun bir video veya fotoğraflarla dolu büyük bir albüm için Bluetooth kullanmanızı önermeyiz.

Windows'ta Bluetooth'u etkinleştirmek için:

 1. Win + I'ye basın
 2. Ayarlar'da, Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar'ı açın.
 3. Bluetooth'u Açık konumuna getirin
 4. Bluetooth veya başka bir cihaz ekle'ye tıklayın
 5. Uyumlu cihazları taramak için tekrar Bluetooth'u seçin

Android'de Bluetooth'u etkinleştirin:

 1. Hızlı ayarları açmak için yukarıdan aşağı kaydırın
 2. Bluetooth'a uzun dokunun
 3. Bir sonraki ekranda, Kullanılabilir cihazlar altında PC'nizin adına dokunun.
 4. İstendiğinde eşleştirmeyi onaylayın (Android'de Eşleştir, Windows'ta Evet)

Eşleştirme tamamlandığında, bilgisayar bir Aygıt Hazır bildirimi görüntüler.

Bağlantı kurulduğunda, masaüstünüzün sağ alt köşesindeki Sistem Tepsisinde Bluetooth simgesini bulun. Dosyaya sağ tıklayın ve Bir dosya al'ı seçin, ardından aktarımı başlatmak için İleri'ye tıklayın.

Bu arada, aktarmak istediğiniz dosyayı seçmek için Android dosya tarayıcınızı veya Galeri uygulamanızı kullanın. Paylaş düğmesini kullanın, verileri paylaşmak için Bluetooth'u seçin ve ardından sonraki listeden bilgisayarınızı seçin.

Veriler aktarıldıktan sonra, dosya aktarımının başarıyla tamamlandığı bildirimini almalısınız. Nereye kaydedeceğiniz sorulacak, bu nedenle tercih ettiğiniz hedefe gidin ve Son'a tıklayın.

3. AirDroid uygulaması ile Android telefondan bilgisayara dosya aktarma

AirDroid, tüm Android kullanıcıları için önemli bir uygulamadır. İsteğe bağlı premium abonelikle ücretsizdir. Bir hesap oluşturmanız veya zamanınız kısıtlıysa Google, Facebook veya Twitter kullanarak oturum açmanız gerekir.

AirDroid, bildirim ve bağlantı araçlarının yanı sıra aynı Wi-Fi ağındaki bir bilgisayara basit dosya aktarımı sunar. Devam etmeden önce AirDroid uygulamasını yüklemeniz gerekecek.

Bunu yaptıktan sonra AirDroid indirme sayfasına gidin, masaüstü istemcisini indirin ve kurun. Ardından, AirDroid'i dosya paylaşımı için yapılandırın.

 1. AirDroid mobil uygulamasını açın
 2. AirDroid, cihazınızdaki tüm dosyalara erişmek ve bunları yönetmek için izin istediğinde, Devam'a dokunun ve tüm dosyaları yönetmek için Erişime izin ver'i etkinleştirin.
 3. Farklı Güvenlik ve Uzaktan Kumanda Özelliklerini görüntülemek için Tamam'a dokunun.
 4. PC'ye dosya aktarımını etkinleştirmek için Güvenlik ve Uzak Özellikler'i açın ve Dosyalar'ın Açık olarak ayarlandığını kontrol edin.

Oturum açmanız istenmezse, ayrıntılarınızı sormak için simgelerden veya menülerden birini seçin. AirDroid ile cep telefonunuzdan bir PC'ye dosya aktarmak için:

 1. Hem bilgisayarın hem de telefonun aynı ağa bağlı olduğundan emin olun
 2. AirDroid Transfer sekmesinde bilgisayarınızın adını seçin
 3. Aktarılacak verilere göz atmak için ataç simgesine dokunun
 4. Dosya(lar) seçiliyken Gönder'e dokunun.

PC'den telefona dosya aktarımı yapmanız mı gerekiyor? Dosyayı masaüstünüzden AirDroid istemcisine sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

4. Microsoft Telefon Bağlantısı uygulaması ile telefondan bilgisayara dosya aktarma

Telefonunuzdan Windows PC'nize bir grup fotoğraf aktarmak istiyorsanız, Microsoft'un Telefon Bağlantısı uygulaması (eski adıyla Telefonunuz) harika bir araçtır. Telefonunuz, Android 7.0 veya sonraki sürümleri çalıştıran tüm telefonlarla uyumludur.

Telefonunuza Windows bağlantısı uygulamasını yükleyin. Windows'un daha yeni sürümleri PC'de önceden yüklenmiş Phone Link uygulamasına sahiptir, ancak orada değilse buradan indirebilirsiniz.

Microsoft - Telefon Bağlantısı

Windows'ta Telefon Bağlantısı uygulamasını açın ve Android telefonunuzu QR kodu aracılığıyla bağlayın. Android uygulaması için gerekli izinlere izin verin.

Uygulamayı kullanarak telefonunuzu PC'nizle eşleştirdikten sonra, görüntüleri aktarmak, dosyaları telefonunuzdan PC'nize veya tersi şekilde aktarmak, sürükleyip bırakmak kadar kolaydır. Bunu yapmak için üst kısımdaki Fotoğraflar sekmesini seçin.

Telefon Bağlantısı uygulamasından fotoğrafları masaüstüne sürükleyip bırakın veya bir görüntüye sağ tıklayın ve içerik menüsünden Farklı kaydet'i seçin. Görüntüyü dışa aktarmak için bilgisayarınızdaki klasörü seçin.

Microsoft'un Telefon Bağlantısı dosya aktarmaktan daha fazlasını yapabilir. Bildirimlerinizi bilgisayardan görmek, arama yapmak ve daha fazlası için de kullanabilirsiniz.

5. Pushbullet ile telefondan bilgisayara dosya aktarma

AirDroid gibi Pushbullet de telefonunuz ve PC'niz arasında verileri ve bildirimleri senkronize eder. Kısacası, AirDroid'den hoşlanmıyorsanız veya çalıştıramıyorsanız, Pushbullet en iyi alternatifinizdir. Pushbullet Android uygulamasını yükleyerek başlayın.

 

Yükleme sırasında, devam etmek için önce Google üzerinden oturum açmanız ve ardından gelen talimatları uygulamanız gerekir.

Ardından, uygulamanın medya dosyalarınıza erişmesine izin vermeniz gerekir. Bu sizin için uygunsa İzin Ver'i tıklayın, ardından Pushbullet'in web sitesine gidin. Web istemcisinde oturum açabilir veya özel Windows uygulamasını indirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza bir dosya göndermek için:

 1. Alt gezinti çubuğunda Pushing'i seçin
 2. Ataş simgesine dokunun.
 3. Send file'ı seçin
 4. Paylaşılacak dosyayı seçin
 5. Bitirmek için Send düğmesine basın

Kısa bir süre sonra görüntü, masaüstünüzdeki web istemcisinde, gönderen cihazın adının yanında görünecektir. Aktarılan dosyayı kaydetmek için dosya veya görüntü adına dokunun, anında indirilecektir.

Android'den PC'ye dosya aktarımıyla ilgili bazı sorunlarla karşılaşırsanız, Pushbullet'in Uzak Dosyalar özelliğini kullanın. Bu adımları takip et:

 1. Pushbullet mobil uygulamasında Account > Remote Files'a dokunun ve Remote File access'i etkinleştirin.
 2. PC'de Remote File access'e tıklayın ve Android cihazınızı seçin. Bu size Android telefonunuzdaki tüm farklı dosya ve klasörleri gösterecektir.
 3. Aktarmak istediğiniz dosyayı seçin ve Request'e tıklayın. Aynı ağa bağlıysanız, dosya neredeyse anında paylaşılacaktır.

Dosyanın Devices > Your Android Device altında göründüğünü göreceksiniz. İndirmek için paylaşılan dosyaya dokunun.

6. Bir SD Kart kullanarak dosyaları Android telefondan bilgisayara dosya aktarma

Uygulamalar veya kablosuz ağ protokolleri ile uğraşmayan diğer bir temel yöntem, verileri telefonunuzun microSD kartına kopyalamaktır. Bu, özellikle bir USB kablonuz yoksa kullanışlı bir seçenektir. Bununla birlikte, bir microSD / SD kart adaptörüne ve bir kart okuyucuya ihtiyacınız olacak.

Dosyaları telefonunuzun SD kartına kaydedin ve ardından cihazı kapatın. Kartı çıkarın, ardından verileri görüntülemek için bilgisayarınızın kart okuyucusuna takın.

Telefonunuzda microSD kart yuvası yoksa çoğu modern Android cihaz USB OTG'yi destekler. USB SD kart okuyucunuzu bir USB OTG adaptörü kullanarak telefonunuza bağlamanız yeterlidir.

7. Bulut depolama üzerinden dosya aktarma

OneDrive ve Google Drive gibi bulut hizmetleri ile telefondan bilgisayarınıza dosya aktarabilirsiniz.

Diğer bulut hizmetlerinde de benzer özellikler mevcuttur. Herhangi bir veriyi Android cihazınızdaki bulut klasörüne kopyalayabilir ve Windows ile senkronize edebilirsiniz.

7.1. Google Drive

Android telefonunuzu kurmak için kullandığınız Google hesabı, varsayılan olarak 15 GB Google Drive depolama alanıyla birlikte gelir ve bir PC veya Mac'te kolayca erişilebilir olduğundan, aynı anda birden çok dosya göndermenize olanak tanır. Google Drive, her Android kullanıcısı tarafından kolayca kullanılabilir. Kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Android cihazınızda Google Drive uygulamasını açın.
 2. Sağ alt köşedeki + düğmesine tıklayın ve Yükle'ye dokunun.
 3. Listeden paylaşmak istediğiniz dosyaları seçin ve yüklenmelerini bekleyin. Bu, büyük dosyalar için biraz zaman alabilir.

Masaüstü tarayıcınızda drive.google.com adresine gidin ve telefonunuzla aynı Google hesabıyla oturum açtığınızdan emin olun.

Yüklediğiniz dosyalar indirilmeye hazırdır.

Android'den Windows'a veya Mac'e dosya aktarmak için sık sık Google Drive kullanıyorsanız, Masaüstü için Drive'ı indirip kurun ve Google Drive'ı Dosya Yöneticisi (Windows) veya Finder (Mac) menüsüyle entegre edin.

7.2. OneDrive

Tüm Microsoft 365 aboneleri 1 TB OneDrive depolama alanına sahip olur. Bulut depolama hizmeti Windows'ta yerleşiktir. Mevcut bir Microsoft 365 abonesiyseniz, dosyaları Android telefonunuzdan Windows veya Mac'e aktarmak için Google Drive yerine OneDrive'ı tercih edebilirsiniz.

 1. OneDrive uygulamasını Android telefonunuza indirin.
 2. OneDrive'ı açın ve Microsoft hesap bilgilerinizle oturum açın.
 3. Üstteki + simgesini seçin, Yükle'ye dokunun ve dosyaları aşağıdaki menüden OneDrive'a yükleyin.

Windows'ta Dosya Gezgini'ni açın (Windows+E'ye basın) ve sol kenar çubuğundan OneDrive hesabınızı seçin.
Yüklediğiniz dosyalar masaüstünde kullanıma hazırdır.

Mac kullanıcıları macOS için OneDrive'ı indirebilir veya OneDrive web üzerinden erişebilir.

8. Bir FTP sunucusu kullanarak Android telefondan bilgisayara dosya aktarma

Bir FTP (Dosya Aktarım Protokolü) sunucusu kurabilir ve dosyaları Android'den Windows veya Mac'e kolayca taşıyabilirsiniz. Örnek olarak Android'de Solid Explorer File Manager uygulamasını kullanıyoruz.

 1. Android'de Solid Explorer uygulamasını yükleyin ve Sol üst köşedeki menüye dokunun.
 2. FTP Sunucusu'nu seçin.
 3. Sunucu durumunun etkin olduğundan emin olun. Sunucu adresini not edin.
 4. Windows'ta Dosya Gezgini'ni başlatın.
 5. Üst kısımdaki adres çubuğuna sunucu adresini yazın. ftp://192.168.xx.xx:xxxx/ gibi görünmelidir. Ardından Enter'a basın.
 6. Tüm telefon klasörlerinizi masaüstünde kontrol edebilirsiniz.
 7. Dosyaları Android klasörlerinden Windows'ta ilgili bir hedefe kopyalayın veya taşıyın.

Mac'te dosya aktarımı:

 1. Mac'te Finder'ı açın.
 2. Menü çubuğunda Git'i seçin.
 3. Sunucuya Bağlan'ı seçin.
 4. Sunucu adresini yazın (yukarıdaki adımlarda gösterildiği gibi Solid Explorer uygulamasından bulun) ve Bağlan düğmesine tıklayın.
 5. Finder menüsünde Android klasörlerinizi kontrol edin. Artık bunları Mac'inize taşıyabilir veya kopyalayabilirsiniz.

9. Mac için OpenMTP uygulaması ile Android telefondan bilgisayara dosya aktarma

OpenMTP, macOS için geliştirilmiş bir Android dosya aktarma uygulamasıdır. Dosyaları Android'den Mac'e aktarmak için OpenMTP'yi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. OpenMTP'yi resmi web sitesinden Mac'inize indirin.
 2. Mac'inizde OpenMTP'yi başlatın.
 3. Bir veri kablosu kullanarak Android telefonunuzu Mac'inize bağlayın.
 4. Bildirim Merkezi'nden USB Tercihlerini açın. Dosya aktarımı'nın yanındaki düğmeyi seçili hale getirin.
 5. OpenMTP uygulamasında görünen tüm klasörlerle Android telefon depolama alanınızı kontrol edebilirsiniz.
 6. Dosyaları telefon klasöründen Mac depolama alanına sürükleyip bırakın ve aktarım işlemini tamamlayın.

10. Sharik uygulaması ile Android telefondan bilgisayara dosya aktarma

Sharik, Android telefonunuzdan bir Windows PC veya Mac'e dosya aktarmanın en hızlı yollarından biridir. Dosyaları Wi-Fi veya mobil internet aracılığıyla paylaşmak için açık kaynaklı, platformlar arası bir çözümdür. Aktarım işlemini tamamlamak için telefonunuz ve masaüstü bilgisayarınızın aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir.

 1. Android telefonunuzda Sharik uygulamasını indirin.
 2. Uygulamayı açın ve ana sayfada Send'e dokunun.
 3. İletişim kutusundan Files'ı seçin.
 4. Bir dosya seçici menüsü açılır. Birden fazla dosya seçin.
 5. Sharik, masaüstü tarayıcınızda bir IP adresi açmanızı ister.
 6. Web tarayıcınızın adres çubuğuna IP adresini girin.
 7. Tek bir dosyaysa, tarayıcı indirme işlemini otomatik olarak başlatır. Birden çok dosya aktarırsanız, listeyi kontrol edebilir ve bunları PC'nize veya Mac'inize indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirmek ve kullanmak ücretsizdir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın