Photo by Andrea Zanenga on Unsplash

Fotoğrafa tarih saat ekleme Android

Son teknoloji telefonlarda kameralar önemli ölçüde gelişti. Bokeh, AI sahne tanıma, filigran, güzellik modu gibi özellikler artık tüm iyi telefonların bir parçası. Ancak stok Android kameranın sunduğu birçok özelliğe rağmen, ne yazık ki fotoğrafa tarih/saat ekleme bunlardan biri değildir.

Android'in stok kamera uygulaması, bazı kullanışlı resim düzenleme seçenekleri sunar. Ancak, çektiğiniz resme bir tarih ve saat damgası eklemek için genellikle belirgin bir seçenek veya ayar yoktur.

Bazı akıllı telefonların kamera ayarlarında, çekildiğinde fotoğrafın üzerine bir zaman damgası ekleme seçeneği vardır. Akıllı telefonunuzun zaman damgası özelliği varsa, bunu kullanmak genellikle en kolay yoldur.

Çoğu akıllı telefon için fotoğrafınızın meta verilerini kontrol edebilir ve ardından tarih ve saati eklemek için görüntü düzenleme yazılımını kullanabilirsiniz. Ancak, bu yaklaşım zaman alıcı ve biraz dolambaçlıdır, sonuçta ortaya çıkan görüntünün bir başkası tarafından kolayca değiştirilebilmesi mümkündür ve bu bir güvenlik riskidir.

Herhangi bir güvenlik riskinden kaçınmak için, Android cihazınızla fotoğraf çekerken tarih ve saat damgaları yerleştiren bir seçeneğe ihtiyacınız var. Android'in kamera uygulaması genellikle bir tarih ve saat damgası seçeneği sunmadığından üçüncü taraf bir uygulama indirmeniz gerekir. Fotoğrafa tarih ekleme için ücretsiz birçok seçenek var.

Bu makale, varsa telefonunuzdaki yerleşik seçenekleri veya birkaç üçüncü taraf fotoğrafa tarih ekleme uygulamasından birini kullanarak, fotoğraflarınıza zaman damgası ekleme hakkında bilgi sağlar.

Yerleşik Android seçeneklerini kullanarak fotoğraflara tarih ekleme nasıl yapılır?

Genellikle Android telefonla çektiğiniz fotoğraflara bir zaman damgası ekleme seçeneği yoktur, ancak bazı telefonlar bu özelliği sunar. Telefonunuzda fotoğrafa tarih ekleme seçeneği olup olmadığını görmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Varsayılan kamera uygulamanızı açın.
 2. “Ayarlar” öğesini bulun ve dokunun.
 3. Bir zaman damgası seçeneği için göz atın. Bu genellikle "Ayarlar > Filigran" altındadır.
 4. “Zaman Damgası” seçeneğine dokunun veya “Açık” konumuna kaydırın.
 5. Kameranıza dönün ve zaman damgasının göründüğünü doğrulamak için bir fotoğraf çekin.

Fotoğrafa tarih ekleme için üçüncü taraf Kamera uygulamalarını kullanma

 1. Google App Store'da Timestamp Camera'yı veya iOS App Store'da Timestamp Camera Basic'i indirip yükleyin.
 2. Kameranın çalışması için gerekli izinlere onay verin.
 3. Yukarıdaki tüm izinler ayarlandıktan sonra uygulama “Ayarlar” menüsünü başlatır. Uygulama ayarlar menüsünü açmazsa, sağ alt kısımdaki pusulaya dokunun.
 4. İsteğe bağlı: "Yazı Tipi Rengi", "Metin boyutu", "Varsayılan yazı tipi" ve diğer birkaç seçenek gibi bazı ayarlar pro sürümü gerektirir. Ücretsiz sürümü kullanıyorsanız "5. Adım"a geçin.
 5. İsteğe bağlı: Varsayılan zaman damgası yönünü değiştirmek için “Sağ Alt”a dokunun. Diğer seçenekler arasında “Orta Alt”, “Sol Alt”, “Sağ Üst”, “Üst Orta”, “Sol Üst” ve “Orta” yer alır. Sonraki adıma geçin veya kaydetmek için “Tamam”a dokunun.
 6. İsteğe bağlı: Görüntülenen formatı ayarlamak için "tarih ve saat" seçeneğine dokunun. Sonraki adıma geçin veya kaydetmek için “Tamam”a dokunun.
 7. Adresin fotoğrafların üzerinde görünmesini istemiyorsanız, “Yok” olarak değiştirmek için “adres” seçeneğine dokunun. Sonraki adıma geçin veya kaydetmek için “Tamam”a dokunun.
 8. İsteğe bağlı: Zaman damgasının etrafındaki boşlukları ayarlayan "Zaman damgası kenar boşlukları"na dokunun, ardından bir sonraki adıma geçin. Kenar boşluklarını değiştirmek istemiyorsanız "10. Adım"a geçin. Sonraki adıma geçin veya kaydetmek için “Tamam”a dokunun.
 9. İsteğe bağlı: Varsayılan kenar boşluğunu "Yok"tan "Tek satır"a (bir metin satırı ve biraz sola yükseltir) veya "Yazdırılabilir"e (iki metin satırı yükseltir ve biraz sola) değiştirin. Sonraki adıma geçin veya kaydetmek için “Tamam”a dokunun.
 10. İsteğe bağlı: Saat ve tarihin diğer metinlerin etrafındaki yerleşimini seçmek için "Yukarıdaki zaman" veya "Aşağıdaki zaman" üzerine dokunun. Bu seçenek yalnızca konum gibi başka bir zaman damgası seçeneği eklediğinizde kullanılır. Kaydetmek için “Tamam”ı seçin.
 11. Önceki adımlarda zaman damgası seçeneklerini değiştirirken, “Tamam”a dokunmak, değişikliklerinizi önizleyebileceğiniz kamera ekranına döner. Ayrıca, "pusula" simgesine dokunarak seçenekleri istediğiniz zaman yeniden açabilirsiniz.

Timestamp Camera Free, çektiğiniz fotoğrafların üzerine ayrıntıları bindirmek için mükemmel bir uygulamadır, ancak bunu yapmak için yerel Android kamera uygulamanızdan vazgeçmeniz gerekir. Varsayılan kamera, ihtiyacınız olduğunda yine kullanımda olacaktır.

2. PhotoStamp Camera

PhotoStamp Camera Free uygulaması yalnızca Android cihazlarda kullanılabilir, ancak kullanımı kolay olduğu ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlam bir özellik grubuna sahip olduğu için en iyi seçimdir:

 • Yeni ve mevcut fotoğraflara veri/zaman damgaları ekleyin.
 • Saat ve tarih damgası GPS konumunuzu sürükleyip bırakın.
 • Yazı tipini, yazı tipi rengini, yazı tipi boyutunu gerektiği gibi değiştirin.
 • Fotoğraflara otomatik olarak konum adresi ve GPS koordinatları ekleyin.
 • Yüzlerce yazı tipi stili arasından seçim yapın.
 • Logonuzu fotoğraflarınıza imza olarak ekleyin.

PhotoStamp Camera Free ayrıca tüm en boy oranı ve çözünürlük ayarlarını da destekler.

PhotoStamp Camera Free'yi Android'de nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Uygulamayı başlatın.
 2. İzinleri kabul edin.
 3. Sağ altta, uygulama ile çekilen son fotoğrafı görebilirsiniz. Ekranın sağ tarafında bulunan beyaz kamera simgesi, telefonunuzun ön ve arka kameraları arasında geçiş yapmanızı sağlar.
 4. Ayarları değiştirmek için ekranınızın sol alt köşesindeki "dişli" simgesini kullanın.
 5. “Tarih ve Saat Damgası”nı açın.
 6. Tercih ettiğiniz tarih düzenini seçin. Varsayılan olarak biçim "AA, gg, yyyy" şeklindedir ve ardından saniyeye kadar tam süre gelir.
 7. Yazı tipi boyutunu ve rengini seçin. Ayrıca 800'den fazla yazı tipi stiliniz var.
 8. Görüntüdeki konumunu değiştirmek için “Damga Konumu”nu seçin.

PhotoStamp Camera Free uygulaması ile fotoğraflara tarih/saat damgası eklemek kolaydır.

3. Open Camera

Bir fotoğraf tutkunuysanız, Open Camera'yı duymuş olmalısınız. Bu manuel kamera uygulaması, Pozlama kontrolü, ISO ve Beyaz dengesi gibi manuel kontrollerin yanı sıra Renk Efektleri ve özelleştirilebilir JPEG kalitesi gibi birçok özelliği bir araya getirir.

Manuel fotoğrafçılıkta yolunuzu biliyorsanız, kameranın kullanımı kolaylaşır. Zaman damgasını etkinleştirmek için sağ üst köşedeki dişli çark simgesine dokunarak Ayarlar'a gidin. Kamera ayarlarına dokunun ve Fotoğrafları damgala seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın.

Open Camera ayrıca yazı tipi rengini ve boyutunu size uygun şekilde değiştirmenize olanak tanır. Uygulamada ne reklam ne de gereksiz pop-up'lar var, ücretsiz kullanabilirsiniz.

4. Camera Timestamp

Manuel fotoğrafçılık sizin işiniz değilse, Camera Timestamp uygulamasında şansınızı deneyebilirsiniz. Pozlama ayarı, renk efektleri ve zamanlayıcı gibi tüm temel kamera ayarlarına sahiptir. Ayrıca uygulama, birçok zaman damgası biçimiyle denemeler yapmanıza olanak tanır.

Tek yapmanız gereken birkaç fotoğrafa tıklamak ve uygulama zaman damgasını otomatik olarak ekleyecektir. Bu uygulamanın dezavantajı, yerel kamera uygulamasının yerleşik özelliklerine veda etmeniz olacaktır.

Camera360 da otomatik saat/tarih damgası için başka bir iyi seçimdir. Kullanımı ücretsizdir ve fotoğraflarınızı geliştirmek için birçok filtreyle birlikte gelir. Ancak, bu uygulamanın kullanımı biraz daha karmaşıktır.

0
0
0
1
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın