Image from Pixabay

Android’de Uygulamalar Nasıl Silinir

Telefonunuzdan silemediğiniz bir Android uygulaması mı var. Silmeye çalıştığınız uygulama muhtemelen cihazınıza önceden yüklenmiş olarak geldi. Bu uygulama; üretici, mobil operatörünüz veya Android’in bir parçası olarak yüklenmiş olabilir. Ancak istenmeyen bu sistem uygulamalarını Android’den kaldırabilirsiniz. Bu zor, ama imkansız değil. Önceden yüklü olarak gelmiş uygulamaları nasıl sileceğinizi göstereceğiz.

Önceden yüklenmiş uygulamalar ve oyunlar bloatware olarak adlandırılır. Kullanmadığınız bu uygulamalar depolama alanınızı boşa yer kaplar. Önceden yüklenmiş bu uygulamalar ve oyunlar zararlı olabilir ve kişisel bilgilerinizi çalabilirler. Ne yazık ki, bu uygulamaları silmek çok kolay değildir. Android cihazınızı rootlamanıza bağlıdır.

Rootlanmamış Cihazlar için Bloatware Uygulamalarını Silme Seçenekleri

Önceden yüklenmiş uygulamaları silmek çoğu durumda mümkün değildir. Ama yapabileceğin şey onları etkisiz hale getirmektir.

Bunu yapmak için, Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Tüm uygulamalara bakın. İstemediğiniz uygulamayı seçin, ardından Devre Dışı Bırak düğmesine dokunun. Bu, uygulamayı ilk sürümüne döndürür ve telefonunuzda görünmesini engeller. Yüklü kalır ve yer kaplar, ancak asla çalışmaz.

Ancak, bu tüm uygulamalar için işe yaramaz. Eski Android sürümlerinde, uygulama çekmecenizi açabilir ve uygulamaları görünümden gizleyebilirsiniz.

En azından, önceden yüklenmiş bloatware uygulamalarını ve oyunlarını ana ekrandan düzenleyebilirsiniz. Bir uygulama simgesine uzun basın ve ekranın üstündeki Ana ekrandan kaldır kutusuna sürükleyin. Bu Android sürümüne bağlı olarak değişebilir.

Böylece, telefonunuzda yüklü kalmasına rağmen uygulamayı gizlediniz.

Uygulamayı tamamen gizlemek mi istiyorsunuz? Yeni bir launcher, uygulamaları gizlemek için idealdir ve telefonunuzu rootlandırmaktan daha kolaydır. Çoğu üçüncü taraf launcher herhangi bir uygulamayı görünür listeden kaldırmanıza izin verir. Ancak uygulamanın, telefonunuzda, arka planda gizlenerek saklanacağını unutmayın.

Rootlu Cihazlarda Bloatware Uygulamalarını Silme Seçenekleri

Rootlu cihazlarda sistem uygulamalarını silmek daha kolaydır. Bunun için aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.

1. Titanium Backup - root needed

Android cihazınızda istenmeyen uygulamaları silmek için düşünebileceğiniz ilk uygulama Titanium Backup. Google Play'den indirilmiş veya önceden yüklenmiş olan herhangi bir uygulamayı silebilir.

 

Ücretsiz sürümde, uygulamaları yedeklemek ve silmek için araçlar bulunurken, ücretli sürüm onlarca ek özellik sunar. Uygulamalarınızı + verilerinizi + Market bağlantılarınızı yedekleyebilir, geri yükleyebilir, dondurabilir (Pro ile). Bu, tüm korumalı uygulamaları ve sistem uygulamalarını ve ayrıca SD kartınızdaki harici verileri içerir.

Titanyum Yedekleme ilk başta kullanımı zor görünebilecek pek çok özelliğe sahiptir. Başlattıktan sonra, root izni verin, ardından cihaz depolamasını açıklayan alana dokunun. Uygulamalar listesi derledikten sonra, silmek istediklerinizi bulmak için kaydırın. Onları seçin ve ardından Kaldır'a dokunun.

Titanic Backup'ın pro sürümü ile bloatware silmek, uygulamaları dondurmak ve daha fazlası mümkündür.

NoBloat, telefonunuzla önceden yüklenmiş olarak gelen ve istenmeyen uygulamaları silmenizi sağlar.

Sistem uygulamalarını devre dışı bırakma ve etkinleştirme seçeneği sunan NoBloat Free, bir uygulama silme aracı da içerir. Bu size sistem uygulamalarının yedeklerini oluşturma ve bunları geri yükleme yeteneği verir.

Bütün bunlar, NoBloat Free’in, sadece bloatware’den kurtulmak isteyen rootlu kullanıcılar için en iyi seçenek olduğu anlamına gelir.

3. System App Remover (root needed)

Bu uygulama, sistem uygulamalarını silmek ve taşımak için kolay bir yol sunar. System App Remover, kaldırabileceğiniz uygulamaları hızlı bir şekilde tanımlayan kullanışlı bir sınıflandırma sistemi sağlar. Bazıları sistem uygulamaları ve Android için hayati önemde olabileceğinden, bu oldukça kullanışlıdır.

 

Sistem uygulamalarını kaldırmanın yanında, kullanıcı uygulamalarını kaldırmayı, uygulamaları hafıza kartına ve telefona taşımayı, hafıza kartındaki apk dosyalarını tarama/kurma/silme işlemlerini ve root yapma kılavuzu içeriyor.

Sistem App Remover, reklam destekli ve kaldırma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

Bu önemli özelliğin yanı sıra, araç SD kartınıza toplu uygulama taşıma işlemlerini de destekler. Ayrıca APK'leri yönetebilir ve eski uygulama sürümlerini izleyebilirsiniz.

Yüklediğiniz Uygulamaları Silmek için Seçenekler

Telefona kendi yüklediğiniz uygulamaları silmek için aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar aynı anda birkaç uygulamayı kaldırmanıza, onları boyuta göre sıralamanıza ve hatta geride kalan önemsiz dosyaları temizlemenize izin verir.

1. Easy Uninstaller - Uygulama Silme

Android için en kolay ve en hızlı uygulama silme aracı. Kullanımı oldukça kolaydır, kaldırmak istediğiniz birden fazla uygulamayı seçebilir ve bunları kaldırmak için "Uninstall Selected Apps" düğmesine tıklayabilirsiniz.

Özellikleri:

 • Aynı anda birkaç uygulamayı kaldırın
 • Uygulamaları depolama alanına göre sıralayın
 • Artık ve önemsiz dosyaları temizleme
 • En çok ve en az kullanılan uygulamaları tanımlamak için uygulama kullanımını izleyin
 • En çok pil tüketimini belirlemek için pil kullanımını izleyin
 • Depolama alanını düzenli aralıklarla veya depolama alanı dolduğunda temizlemek için hatırlatıcılar ayarlama

Android için en hızlı ve en basit uygulama silme aracı.

Özellikler:

 • Tek tıklamayla uygulamaları kolayca silme.
 • Toplu olarak uygulama silme.
 • Uygulama adını, sürümünü, kurulum zamanını ve boyutunu görüntüleme.
 • Uygulama arama, çalıştırma, mağaza adresine gitme.
 • Çeşitli sıralama modları.
 • Çok küçük uygulama boyutu
 • Sade ve kullanışlı.
 • Kaldırılamayan sistem uygulamalarını filtreleme.

3. Perfect Uninstaller (Türkçe)

Perfect Uninstaller, yüklediğiniz uygulamaları silmek için kullanabilceğiniz profesyonel bir uygulama silme aracıdır.
Bu uygulama toplu kaldırma işlevi, arama işlevi ve sıralama işlevi içerip uygulamaları kolay ve etkili bir şekilde kaldırabilmanıza yardımcı olabilir.

Gereksiz uygulamaları düzenli olarak silmek iyi bir alışkanlıktır, telefon belleğinizden tasarruf sağlar, faydasız çöp verileri siler, çok sayıda faydasız uygulamanın pilinizi tüketmesini önler, telefonunuzu hızlandırır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın