Ogznet.com

Android cep telefonu televizyona nasıl bağlanır?

Android telefonunuzun ekranını bir TV’ye aktarmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Böylece daha büyük bir ekranda istediğiniz içeriği açabilirsiniz. Peki Android cihazınızı HDMI TV’nize nasıl bağlarsınız? İşte Android telefonu TV’ye bağlama yöntemleri.

1. Google Chromecast

Android telefonu televizyone bağlamak için en çok kullanılan yöntem Google Chromecast Ultra'dır. Bu, telefonunuzdaki medyayı veya telefonunuzun ekranını doğrudan TV'ye aktarmak için bir araçtır. Chromecast'in bir HDMI konektörü ve bir USB güç kablosu vardır (çoğu TV'de cihaza güç sağlamak için yeterli enerji sağlayan bir USB bağlantı noktası vardır). Android cihazınızla eşleştirildikten sonra kullanıma hazırdır.

Tek yapmanız gereken Android’in açılır Hızlı Ayarları menüsünde Ekran Yayını kısayolunu veya başka bir uygulama yardımıyla bu özelliği kullanmak. Örneğin, mobil Chrome uygulamasının bir Yayınla seçeneği vardır.

2. Amazon Fire Stick ile Android Telefonunuzun Ekranınızı Yansıtın

Android telefonunuzun ekranını kablosuz olarak TV'ye yansıtmanın başka bir yolu da Amazon Fire Stick kullanmaktır. Bu yöntem, Chromecast'i kullanmaya benzer: iki cihazı birbirine bağlarsınız ve telefon ekranını bir TV'ye yansıtırsınız.

Amazon Fire TV Stick, Amazon’un en çok satan ürünlerinden biridir ve Google Chromecast Ultra'dan çok daha esnek bir medya merkezi seçeneğidir.

3. Miracast Dongle

Kablosuz bir HDMI sistemi olan Miracast, birçok yeni TV tarafından desteklenmektedir. TV'niz Miracast uyumluluğuna sahip olmasa bile, Blu-ray oynatıcınızda bu işe yarayabilir. Bunlara sahip değilseniz, TV'nizin HDMI bağlantı noktasına ucuz bir Miracast dongle bağlayabilirsiniz.

Miracast cihazına Android 6.0 Marshmallow veya daha üstü bir sürüme sahip cihazla bağlanmak için Ayarlar> Bluetooth & cihaz bağlantısı> Yayınlama'yı açın ve buradaki talimatları takip edin. Daha eski cihazlar için Ayarlar> Ekran> Ekranı Yayınla'yı kullanın, menüyü açın ve Kablosuz ekranı etkinleştir'i işaretleyin.

4. USB to HDMI

Mikro USB veya USB C tipi bir konektör çıkış sinyallerini HDMI kablosuna dönüştürüp ve çıkışı seçtiğiniz TV veya monitörde görüntüleyebilirsiniz. Bunun için bir USB to HDMI dönüştürücüsüne ihtiyacınız olacaktır. Cimri sitesinden uygun bir USB'den HDMI'ya dönüştürücü seçeneği bulabilirsiniz.

Dönüştürücülerin uyumluluğu aygıtlar arasında farklılık gösterir. Samsung telefonları ve tabletlerinde çalışan bir dönüştürücü diğer bazı cihazlarda çalışmayabilir. Bu yüzden hemen gidip genel bir adaptör satın almayın. Bunun yerine, Google'da “[Cihazınız] için USB HDMI adaptörü” terimini arayın ve ne gibi seçenekler olduğunu öğrenin.

Bunun için iki tür mevcuttur:

MHL: Bu, Mobile High-Definition Link (Mobil Yüksek Tanımlı Bağlantı) anlamına gelir ve HD video ve sekiz kanallı surround ses sunar. 2010 yılında yayınlandı ve şu anda superMHL spesifikasyonunu sunuyor. Cihazlar hem mikro USB hem de USB C Tipi ile kullanılabilir.

Slimport: Düşük güç gereksinimleri vardır, yani telefonunuzun pilini tüketmeden TV'nize bağlayabilirsiniz. Tabii ki ağır grafik gereksinimleri olan bir oyun oynamıyorsanız! Neyse ki, birçok Slimport kablosu şarj cihazınızın kablosunu bağlamak için bir mikro USB bağlantı noktasına sahiptir.

Diğer AV adaptör türlerinin bulunduğunu unutmayın. HDMI TV'niz yoksa, bunun yerine VGA uyumlu bir Slimport kablosu tercih edebilirsiniz.

5. Telefonunuzu Depolama Aygıtı Olarak Televizyona Bağlayın

Android telefonunuzu TV'nize bağlamanın başka bir yolu da bir USB depolama cihazı olarak bağlamaktır. Bu, ekran yansıtma amaçlı olmasa da, fotoğrafları ve videoları TV'nizde izlemenize izin verir.

Bu yöntemle, telefon ekranında oynatılan videoyu TV'ye yansıtamasanız da, diğer kayıtlı videolarınızı TV'de izleyebileceksiniz. Sadece TV'nizdeki (veya başka bir medya aygıtındaki) USB bağlantı noktasının genel kullanım için olduğundan emin olun, bazıları teknik kullanım ile sınırlıdır. TV'nin uzaktan kumandasında, telefonunuzda görüntülemek istediğiniz dosyaları bulabilmeniz için bazı medya kontrol seçenekleri de olmalıdır.

6. DLNA ile Wi-Fi Ağı Üzerinden Telefon Ekranını TV'ye Yansıtmak

TV'ler ve Blu-ray oynatıcılardan uydu cihazlarına ve konsollara kadar çeşitli cihazlar Digital Living Network Alliance (DLNA) yönergelerini destekler. Bu, Android cihazınıza doğru uygulama yüklendiğinde medyayı doğrudan TV'nize aktarabileceğiniz anlamına gelir.

DLNA yaygın olarak kullanılmaktadır ve çoğu cihazda yerleşiktir, bu nedenle bunun için herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan şey BubbleUPnP veya Android için Plex' uygulamasını kullanabilirsiniz.

7. Eski Telefonlarda Yer Alan HDMI Konektörü Yardımıyla TV'ye Bağlama

Daha önceki yıllarda bazı Android telefon ve tabletler fiziksel bir HDMI çıkış portu ile birlikte gelmişti. Bu cihazlar Sony Xperia S, LG Optimus 2x, LG Optimus 3D P920, Acer Iconia A1 ve diğerlerini içeriyordu.

GSMArena sitesinde HDMI bağlantı noktalarına sahip cihazların neredeyse tamamının yer aldığı bir listesiyi görebilirsiniz.

Bu eski cihazlardan birine sahipseniz, sadece bir HDMI kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Bunlar bir ucunda standart Tip A konnektörü, diğer ucunda uygun bir konnektörü vardır. Bu, Tip D (mikro HDMI), Tip C (mini HDMI) veya standart Tip A olabilir.

Ancak bu telefonların sorunu eski versiyon işletim sistemlerine ve donanımlara sahip olmalarıdır. Ancak, bu cihazlardan birine sahip olabiliyorsanız, kompakt bir medya merkezi yapmak için Kodi'yi yükleyebilirsiniz!

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz