Calendar vector created by freepik - www.freepik.com

Android için az bilinen güzel uygulamalar

Android’in gücü, üçüncü taraf geliştiricilerin Google’ın düşünemediği işlevsel uygulamalar oluşturmalarına izin vermesidir. Bu az bilinen Android uygulamaları, telefonunuza işlevsellik katarken, seveceğiniz bazı şık özellikler de sunabilir.

1. Bouncer: Uygulama izinlerini kolayca yönetin

Android'deki uygulama izinleri konusu eskiye göre daha işlevsel olsa da, hala mükemmel bir sistem değildir. Tek bir onay, kişisel verilerinizi birkaç saniye önce yüklediğiniz bir üçüncü taraf uygulamasına vermenize neden olabilir.

Bouncer, uygulamalara geçici olarak izin verme yeteneği sağlar. Bir konumu etiketlemek veya fotoğraf çekmek istiyor, ancak bu uygulamanın kamerayı kullanabilmesini veya istediği zaman konumunuzu alabilmesini istemiyor musunuz? Bouncer size tam olarak bunu verir. Uygulamadan çıktığınız anda Bouncer, gizliliğinizi ihlal eden ve pilinizi boşa harcayan uygulamalar konusunda endişelenmenize gerek kalmadan en iyi yaptığınız şeyi yapmaya geri dönebilmeniz için izni sizin için anında otomatik olarak kaldıracaktır.

Bouncer, uygulamalara tek seferlik izinler vermeniz için tasarlanmıştır. Herhangi bir uygulamanın izin isteğini onayladıktan sonra, Bouncer bir bildirim atar. Bu sayede, uygulamadan çıkar çıkmaz bu izni iptal etmek isteyip istemediğinizi yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, bir uygulamaya konumunuza erişim izni vermek ve uygulamanın arka planda bu izni kullanmasını istemiyorsanız, Bouncer'a bir saat içinde izni iptal etmesini söyleyebilirsiniz. Süre sona erdiğinde, uygulama artık konumunuza erişemez. Bouncer ayrıca mevcut tüm izinlerinizi gözden geçirmenizi sağlar.

2. Notification History Log: Bildirim geçmişinizi kontrol edin

 

Android, geçmişte aldığınız tüm bildirimleri görmenize izin veren gizli bir özelliğe sahiptir. Ama ulaşmak zor ve karmaşıktır.

Daha iyi, daha etkileşimli bir bildirim geçmişi almak için Notification History Log'u deneyin. Temel amacı, gelen uyarılarınızın her birini günlüğe kaydetmektir, böylece bunları bildirim panelinde reddetmiş olsanız bile bu uygulama yardımıyla istediğiniz zaman tekrar görebilirsiniz. Ayrıca, bildirimleri erteleyebilir ve hatta bunlarla ilişkili hızlı işlemlere erişebilirsiniz.

Bu uygulamayı yükledikten sonra, bildirim günlüğünü oluşturmaya başlayacak ve istediğiniz zaman bildirim geçmişini tam anlamıyla görüntüleyebilirsiniz. Notification History Log uygulamasını yükledikten sonra aldığınız tüm geçmiş bildirimleri kolayca yönetebilir, sıralayabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Bu uygulama, KitKat veya üstü ile çalışan hemen hemen tüm Android akıllı telefonlar ve tabletlerde çalışır. Uygulama hakkında en iyi şey, geçmiş bildirimleriniz üzerinde tam kontrol sahibi olacağınız Advanced History özelliğidir.

Bu özellik sayesinde ayrıntılı bilgilerle silinmiş mesajları (silinmiş WhatsApp mesajları gibi) ve geçmiş bildirimleri görebilirsiniz. Güçlü arama, tüm bildirim günlüğünden depolanan herhangi bir bildirimi çok kolay bir şekilde bulmanıza yardımcı olacaktır.

3. Lunascape: Web tarayıcı

Lunascape,15 yıldır Japonya'da geliştirilen güvenli ve hızlı bir tarayıcıdır. Reklam engelleme, sekmeli tarama ve daha fazlası gibi en faydalı özelliklerin keyfini ücretsiz olarak çıkarabilirsiniz.

Sekmelere ve menülere dokunmak için parmaklarınızı ekranda sürekli olarak oraya buraya hareket ettirmekten yoruluyorsanız ve ekranınızı sık sık temizlemeniz gerektiğini düşünüyorsanız, InReach arayüzü, ekranın altına sekmeler ve menü düğmeleri yerleştirerek bu sorunları hafifletir. Bu özellik neredeyse tüm işlemleri tek elle ekranın altından gerçekleştirmenize ve el hareketlerinin sayısını azaltmanıza olanak tanır. "Sadece tut ve kullan" kavramı iLunascape'in kilit noktasıdır.

"Başparmakla kaydırma" eylemiyle sekmeler arasında geçiş yapmak kolay ve hızlıdır, bu da cihazı tuttuğunuz elinizle istediğiniz sekmeyi etkinleştirmek için işlemi kolaylaştırır.

Sol alt köşedeki arama düğmesine dokunduğunuzda arama kutusu açılır ve kutunun solundaki başka bir dokunuş Amazon, Wikipedia vb. dahil olmak üzere büyük arama siteleri için arama düğmelerini listeler.

4. Sesame Shortcuts: Evrensel Arama

 

Susam, Android için güçlü bir evrensel arama aracıdır. Launcher ile bütünleşir, sizden öğrenir ve yüzlerce kişisel kısayol oluşturur. Susam evrensel arama ile her şey 1 veya 2 tıklama uzaktadır.

Sesame Shortcuts, telefonunuzda hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlar.

Tek yapmanız gereken, üçüncü taraf bir Launcher kurmak ve belirli bir hareketle çalıştırmak için Sesame Shortcuts'ı yapılandırmaktır.

5. Clipper: Pano Yöneticisi

Clipper, kopyaladığınız her şeyi otomatik olarak kaydeden güçlü bir pano yöneticisidir. Pano geçmişinize daha sonra erişin ve kopyalanan içeirkleri listeler halinde düzenleyin. İçeriklerini kopyalayın, yapıştırın, görüntüleyin, düzenleyin ve paylaşın. Tekrar eden metin parçalarını Clipper'da saklayın ve ihtiyaç duyduğunuzda kopyalayın. Clipper ile kopyalama ve yapıştırma işleminin kontrolünü elinize alın.

Başlatılmamış bir pano yöneticisi, kopyaladığınız her şeyi kaydeder, böylece başka bir uygulamaya dönmek ve metni yeniden kopyalamak zorunda kalmazsınız.

6. UnApp: Yüklü uygulamalar toplu olarak kaldırma aracı

UnApp, yüklü uygulamaları telefonunuzdan veya tabletinizden kaldırmak için birden fazla uygulama seçmenize izin veren bir uygulamadır. Birden fazla uygulama seçip bunları telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Bunları birer birer kaldırmaktan daha hızlı olacaktır.

UnApp, telefonunuzda birkaç uygulama seçmenizi ve hepsini tek bir dokunuşla silmenizi sağlar. İstediğiniz kadar uygulamayı kaldırabilirsiniz ve onlarca uygulamadan tek tek kurtulma sürecine girmektense size kolaylık sağlar.

7. Quick Settings: Hızlı Ayarlar panelini özelleştir

Google, Android Nougat ile geliştiricilerin özel hızlı ayarlar sunmalarını sağladı. Ancak, Android varsayılan olarak bir çok paket içermez. Dosya tarayıcısına erişmek kadar basit bir şey için bile, ayarları gözden geçirmelisiniz. İşte bu yüzden, Quick Settings adlı uygulama size yardımcı olabilir.

Quick Settings, diğer yerel Android işlevleri için bir dizi özellik getiriyor. Bunlar pil seviyesi, depolama, hava durumu ve daha fazlasını içerir.

8. Notifix: İçerik duyarlı bildirim yönetimi

Notifix, bildirimleri yalnızca uygulamanın adına göre değil, otomatik olarak ilgili kategorilere göre gruplandırmak için uygulama türünü kullanır ve makine öğrenimini kullanarak bildirim içeriğini işler.

Bu gruplanmış bildirimleri daha sonra içeriği ve bildirimin taşıdığı bağlantıyı kaybetmeden kontrol edebilirsiniz.

Uygulama, uyarıları, promosyonlar, haberler ve mesajlar gibi çeşitli kategorilere ayırır. Bu, hangisinin önemli ve hangilerinin olmadığını söylemek için daha az kolay hale getirir. Notifix, uygulamanın hangi alanda olduğunu algılamak için uygulamanın bildirimlerini okuduğundan, tüm uygulamalarla çalışır.

Uygulama TensorFlow tarafından desteklenmektedir ve sürekli olarak geliştirilmektedir.

9. Conscient: Koşula bağlı otomasyon

Google’ın AI yeteneğine rağmen, Android’de otomasyon hala mevcut değildir. Conscient adındaki bir uygulama, akıllı telefon kullanımında içeriğe duyarlı otomasyonun ne kadar iyi uyduğunu anlamaya başlamak için ideal bir yerdir.

Conscient, belirli koşullar karşılandığında belirli uygulamaları başlatmanıza izin veren çok basit bir otomasyon uygulamasıdır.

Uygulama eylemlerini tetikleyicilere bağlayabilir ve koşullar oluştuktan hemen sonra çalışır. Örneğin, koşmaya başladığınızda ve kulaklığınızda açıkken Spotify'ın otomatik olarak başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

10. My Data Manager: Mobil veri yöneticisi

Veri Yöneticim, mobil veri kullanımınızı izlemek için özel olarak tasarlanmış bir izleme aracıdır. İnternet kotanızı aşmanızı engeller. Veri tüketiminizin durumunu anlamanıza yardımcı olmak için grafik ekranlı farklı ölçümler sunar. Bu veri kullanım uygulamasını 'fatura şokunu' önlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, mobil veri harcamalarınızdan tasarruf etmek istiyorsanız kullanışlı bir araçtır.

Uygulamanın kullanım izleme özellikleri arasında mobil ve Wi-Fi bağlantılarını izleme yeteneği bulunur. Aşım ücretlerinden kaçınmak için özel kullanım alarmlarını destekler ve ortak internet kullanımında tüm üyelerin cihazlarında izleme ve aile planları sunar.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın