Image by Jan Vašek from Pixabay

Dokunmatiği çalışmayan Android telefon nasıl düzeltilir?

Muhtemelen telefonunuzun ekranına bir gün içinde yüzlerce kez dokunuyorsunuz. Bu yüzden, hassas cam yapısı nedeniyle akıllı telefon dokunmatik ekranlarının sorunla karşılaşılabilecek en önemli donanım parçalarından biri olması şaşırtıcı değildir.

Ancak bozuk bir dokunmatik ekranın sorunu her zaman donanım arızasından kaynaklanmaz. Telefonunuzun dokunmatik ekranı sıklıkla tepki vermiyorsa veya tamamen arızalandıysa, tamircinin yolunu tutmadan önce yapabileceğiniz birkaç sorun çözme adımı var.

Android telefonunuzun dokunmatik ekranının çalışıp çalışmadığını, yani donanımsal bir sorun olup olmadığını anlamak ve sorunu çözmek için birkaç düzeltme önerisini burada bulabilirsiniz.

1. Telefonunuzun dokunmatik ekranı gerçekten kırılmış olabilir mi?

Öncelikle dokunmatik ekran sorununun donanımsal mı, yoksa yazılımsal bir sorun mu olduğunu ortaya çıkarmak gereklir. Bunun için yapabileceğiniz birçok sorun giderme adımı vardır.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Bilinen en eski ve klasik tamir yöntemi olan yeniden başlatma, bir sorunu çözmek için çok etkili sonuçlar verebilir. Telefonunuzu yeniden başlatmak, arka planda kilitli kalmış tüm arka plan servislerini kapatır ve yeniler. Böylece sorununuzu çözebilecek bir adım atmış olursunuz.

Telefonunuzun yeniden başlatma menüsüne ulaşamıyorsanız, çoğu telefonda geçerli olan kapatmak için Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutabilirsiniz.

Güvenli modda önyükleme yapın

Android'in güvenli modu, telefonunuzu orijinal yazılımı ile birlikte kullanmanızı sağlar. Ekranınız güvenli modda normal çalışıyorsa, sonradan yüklediğiniz bir uygulama dokunmatik ekranın hatalı çalışmasının nedeni olabilir.

Çoğu yeni Android cihazını güvenli modda açmak için güç düğmesine basın. Açılan menüde "Kapat" seçeneğine birkaç saniye parmağınızı kaldırmadan dokunun. Sonrasında Güvenli modda açma onay penceresi görünecek, "Tamam" seçeneğine dokunun, telefonunuz güvenli modda yeniden başlatılır. Güvenli moddan çıkmak için telefonu her zaman yaptığınız gibi yeniden başlatabilirsiniz.

Dokunmatik ekran sorununu teşhis etme

Google Play Store'da, dokunmatik ekran sorununu teşhis etmek için yükleyebileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Bunlar, dokunmatik ekranın sorunlarını tespit etmek için tasarlanmışlardır ve içlerinden Display Tester uygulamasını deneyebilirsiniz.

Display Tester uygulamasını başlattığınızda Tests sekmesine gidin. Burada, bir çok sorunu test etme seçeneğiniz var. Uygulama, ölü pikselleri, OLED ekranlarında yanmayı, kontrastın ve doygunluğun doğru olup olmadığını, çoklu dokunma durumunu ve daha fazlasını algılayabilir.

Temasa dayalı testlerde olumlu sonuçlar elde ettiyseniz, son zamanlarda yüklediğiniz tüm uygulamaları gözden geçirmeli veya fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

2. Ekran koruyucuyu çıkarmayı deneyin

Birçok kişi telefonlarının ekranı çizilmesin diye ekran koruyucu uygular. Ancak bazı ekran koruyucular, dokunma tepkilerinin ekran paneline ulaşmasını engelleyebilir.

Telefonunuzun dokunmatik ekranında sorun varsa ekran koruyucuyu çıkarıp sorunun devam edip etmediğini deneyin. Bu adım garanti sorun çözümü olmasa da tamire gitmeden önce denenebilir.

3. Ekranın tepki gecikmesini uygulamalar ile geliştirin

Kısmen çalışan ekranlar için bir uygulama yükleyerek ile ekran tepki gecikmesini düşürebilirsiniz.

 

Touchscreen Repairdokunmatik ekranın yanıt sürelerini azaltmak için ayarlamalar yapan bir uygulamadır. Uygulama, arka arkaya dokunmatik ekranın birkaç bölümüne dokunmanızı ister. Telefonunuzun durumuna göre gecikmeyi yapay olarak mümkün olduğunca düşürür.

Touchscreen Repair uygulamasının etkinliği telefon modeline göre değişir. Bazı telefonlar zaten en iyi tepki oranlarıyla geldiği için uygulama etkili olmaz. Ancak mevcut durumda denemeye değer.

4. Telefonunuzu sesle veya yüz hareketleriyle kontrol edin

Telefonunuzu kontrol etmek sadece dokunmatik ekranı kullanmanız gerekmez. Erişilebilirlik ihtiyaçları olan kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için Android için ses ve yüz tabanlı etkileşim yöntemleri sunar.

Doğru uygulamalarla, telefonunuzda tamamen ses ve yüz hareketleriyle gezinebilirsiniz. Tabii ki, bu çözümler telefonunuzun dokunmatik ekranı Google Play Store'dan bir uygulama yüklemek için yeterli derecede çalışıyorsa geçerlidir. Aksi takdirde, uygulamayı Play Store web arayüzü üzerinden telefonunuza yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Google'ın Voice Access uygulaması komutlarınızı proaktif olarak dinler ve ekranda mevcut olan her eyleme bir numara atar. Bir uygulama simgesine veya menü öğesine dokunmak yerine, yalnızca atanmış öğeyi çağırmanız gerekir.

 

Voice Access temel eylemleri sabit cümlelere bağlar. Böylece, örneğin sayfalar arasında gezinmek için “ekran aşağı”, yada önceki ekrana dönmek için “geri” diyebilirsiniz.

EVA Facial Mouse, uygulaması ise ekranınıza, yüzünüzle değiştirebileceğiniz sanal bir imleç ekler. İşaretçiyi hareket ettirmek için başınızı uygun yöne hareket ettirmeniz yeterlidir. Bu uygulama temelde engelli insanlara yardımcı olabilmesi için yapılmıştır. bu yüzden akıcı bir deneyim beklemeyin.

5. Harici klavye ve fare kullanma

Ekran sorunları nedeniyle herhangi bir uygulamayı yükleyemiyorsanız harici bir klavye ve fareyi telefona bağlamak işe yarayabilir. Bu yöntem yine ekranı görebildiğinizi varsayarsak çalışır.

Harici bir klavye ve fare ile bir Android telefonu kontrol etmek kolaydır. Tek yapmanız gereken doğru kabloyu bulmak ve aksesuarları takmaktır. Telefonunuzda bir USB girişi olduğundan, her ikisini de eşleştirmek için arada bir donanıma ihtiyacınız olacaktır.

6. Telefonun suya düşmesi sonucu ekranın bozulması

Islak bir telefonu veya tableti tamir etmenin en basit yolu pirinç içine koymaktır.

Eğer telefonunuz suya maruz kaldığında açıksa iç kısımları kalıcı olarak zarar görebilir. Bu nedenle, bu tür bir durumda en iyi hareket hemen cihazı kapatmak ve kurumasını beklemektir. Kurumadan telefonu açarsanız geri dönülmez donanım sorunlarına yol açabilirsiniz.

7. Son çare teknik servise gitmek

Bu olası sorun düzeltme adımları, telefonunuzun dokunmatik ekranının yalnızca bir yazılım hatası sonucu bozulması durumunda işe yarayabilir. Ayrıca, bu uygulamalar sadece geçici bir çözüm sağlayabilir.

Aksi takdirde, donanımsal sorunlar için bir tamirci veya yetkili servise gitmeniz gerekir yardım için bir servis merkezini ziyaret etmeniz gerekecektir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın