Ogznet.com
Image by honeycombhc from Pixabay

En iyi ücretsiz video düzenleme programı 2022

Ücretsiz video düzenleme programları, hem kapasite hem de düzenleme yetenekleri bakımından, alternatif ücretli programlara ciddi rakipler haline gelmiştir. Bununla birlikte, sayıları çok fazla değildir. Windows için mevcut olan en iyi ücretsiz video düzenleme programlarını listeliyoruz.

Video, günlük yaşamın ortak bir parçası haline geldi. İnsanlar akıllı telefonlarından video çeker, YouTube üzerinden yükler ve Facebook'ta paylaşır.

Aşağıdaki yazılımlar sadece teknik bilgi birikiminiz kadar etkilidir ve hiçbiri anında kullanabilceğiniz sezgisellikte değildir. Ancak, online olarak bulabileceğiniz ücretli yazılım işlevlerine yakındırlar.

Profesyonel bir editör arıyorsanız, Lightworks'e bir göz atın. Bu araç, 1989'dan beridir var ve Pulp Fiction ve Braveheart gibi muhtemelen keyifle izlediğiniz birçok profesyonel filmi düzenlemek için kullanılmıştır.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu profesyonel kalitede editör profesyonel düzeyde bir öğrenme eğrisi ile birlikte gelir. Bu, doğrusal olmayan bir editördür, yani basit bir A-to-B video zaman çizelgesine dayanmamaktadır. Bu gelişmiş düzenlemeleri kolaylaştırır, ancak yeni başlayanlar için zordur. Onlarca efekt ve çok kameralı düzenleme ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte diğer ücretsiz editörlerin çoğundan daha yüksek kalitede videolar oluşturabileceksiniz.

Kullanıcılara video düzenleme yazılımlarından istedikleri tüm temel bilgileri sunmanın yanı sıra, Lightworks ayrıca temel efektler, başlıklar, geçişler ve renk düzeltme gibi birkaç özellik de sunmaktadır. İster amatör, ister biraz daha tecrübeli olun, Lightworks video düzenleme ihtiyaçlarınızı kesinlikle karşılayacaktır.

Ne yazık ki, ücretsiz sürümü birkaç kısıtlama ile geliyor, en sorunlu özelliği 1080p çıkış eksikliği. Ücretsiz kullanıcılar sadece 720p çıkışı yapabilir, bu da bazılarınız için büyük bir sorun olabilir.

HitFilm, ana sayfasının “bugüne kadarki en güçlü, ücretsiz düzenleme ve VFX yazılımı” olduğunu belirterek, sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Birincisi, yazılım, doğrudan kendi web sayfasından seçebileceğiniz çok güzel örneklere sahiptir.

Kliplerinizi ve iş akışınızı düzenlemek için harika bir arayüz sağlamanın yanı sıra, varsayılan olarak sayısız ücretsiz video öğreticisi ve görsel efekt olanağı sunar.

Arayüzü, aynı zamanda daha çok ücretli video düzenleme yazılımını hatırlatır, bu yüzden yapabileceğiniz ve oluşturabileceğiniz şeylerde sınırlı değilsiniz.

Ayrıca HitFilm Express'in kullanıcılara yeni özellikler ve güncellemeler sunmak için sürekli güncellendiğini söylemeye gerek yok.

Yazılımı indirmeden önce sosyal medya aracılığıyla kayıt olmanız ve paylaşmanız gerekecek, ancak bu yazılımın ne kadar iyi olduğu tartışılmaz!

DaVinci Resolve, ücretsiz, profesyonel bir video düzenleyicisine olabildiğince yakındır. Unutmayın, bunun anlamı başka bir profesyonel video editörü olarak öğrenecek kadar pratik, zaman ve özveri gerektirir. Bununla birlikte, yazılımı kullanmaya bir kez karar verdikten sonra, başka bir video düzenleyicisine asla ihtiyacınız olmayacaktır.

DaVinci Resolve'un sizin için yapabileceği pek bir şey yok. Fakat en iyi yaptığı şey renk sınıflandırmasıdır.

Tek bir uygulamada, düzenleme, renk düzeltme ve profesyonel ses post prodüksiyonu için devrim niteliğinde yeni araçlar sunar.

Aynı zamanda SD, HD ve Ultra HD çıkışlarına izin verir, yani tek bir yazılıma dönüştürebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve stüdyo prodüksiyonları oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Stüdyo versiyonları elbette, gerçek profesyonel üretim ayarları için tasarlanacak olsa da, alternatif lite versiyonu, herhangi bir yeni başlayanı tatmin edecek kadar fazla işlevsellik sağlayacaktır.

HitFilm Express'e benzer şekilde, indirmek için web sitesine kayıt olmanız gerekir.

Shotcut, ücretsiz, açık kaynaklı, platformlar arası bir video düzenleyicidir.

FFmpeg sayesinde yüzlerce ses ve video formatını ve codec bileşenini destekler. İçe aktarma gerekmez; bu, yerel düzenlemenin yanı sıra bir proje içinde çok formatlı zaman çizelgeleri, çözünürlükler ve kare hızları anlamına gelir.

4k'ye kadar çözünürlükleri destekler ve SDI, HDMI, web kamerası, JACK & Pulse ses, IP akışı, X11 ekranı ve Windows DirectShow cihazlarından yakalamayı destekler.

Büyük, profesyonel kalitede bir video düzenleyicisine ihtiyacınız yoksa, geçişlerle kısa klipleri bir araya getirmek istiyorsanız, bu program tam size göre. Daha da iyisi, küçük veri boyutu, tüm kullanıcıların yazılımı kullanmasına izin veriyor. Shotcut'u kullanmak için ultra iyi bir PC'ye ihtiyacınız olmayacaktır.

Shotcut ile ihtiyacınız olan her şey önünüzdedir. Basit amaçlar için basit bir video düzenleyiciye ihtiyacınız varsa, daha fazla düşünmeyin.

Avidemux, Windows, Linux ve Mac OS X için ücretsiz, açık kaynaklı bir video editörüdür.

Avidemux, basit kesme, filtreleme ve kodlama görevleri için tasarlanmış ücretsiz bir video düzenleyicidir. Çeşitli codec bileşenleri kullanarak AVI, DVD uyumlu MPEG dosyaları, MP4 ve ASF dahil olmak üzere birçok dosya türünü destekler. Projeler, iş kuyruğu ve güçlü komut dosyası oluşturma yetenekleri kullanılarak görevler otomatikleştirilebilir.

Avidemux, GNU GPL lisansı altında Linux, BSD, Mac OS X ve Microsoft Windows için kullanılabilir. Program Mean tarafından sıfırdan yazılmıştır, ancak diğer kişilerden ve projelerden gelen kodlar da kullanılmıştır.

Bu program Lightworks gibi çok ciddi yazılımlar ile Windows Movie Maker gibi temel bir video düzenleyici arasında bir yerdedir. Bu program, doğrusal olmayan düzenlemeyi destekler, altyazı ekleyebilir ve yazılımın dosya biçimi, kullanıcıların bir projeyle ilişkilendirilmiş tüm ayarları kaydetmesini sağlar ve daha sonra başka bir projeye yeniden uygulayabilirsiniz. Komut dosyası, arayüz aracılığıyla veya doğrudan bir komut satırı üzerinden kullanılabilir. Neredeyse tüm büyük video ve ses formatları giriş için desteklenir.

Bu video düzenlem programı, para harcamak zorunda kalmadan yarı profesyonel bir seçenek isteyenler için başka bir seçimdir. Doğrusal olmayan bir editör olan VSDC, gelişmiş düzenleme tekniklerine izin verir. Yazılım ayrıca renk düzeltme, bulanıklık azaltma ve ses düzeltme gibi çok çeşitli video ve ses efektlerini de destekler.

Çok sayıda video efekti, renk düzeltme, nesne dönüştürme ve video filtrelerinin video dosyalarına ve görüntülere uygulanması desteği sunar. Mevcut efektleri ve filtreleri birleştirerek kendi efektlerinizi oluşturabilirsiniz.

AVI, MP4, MKV, MPG, WMV, 3GP, FLV ve diğerleri gibi hemen hemen tüm popüler kodekleri ve video formatlarını destekler. MP3, WAV, WMA, FLAC, PCM, OGG, AAC, M4A, AMR ve diğerleri gibi ses dosyalarını, BMP, JPG, PNG, PSD, ICO, TIFF, vb. gibi görüntü dosyalarını destekler.

Blender, farklı bir video editörü türüdür. 2B'den ziyade 3B düzenleme içindir. Buna rağmen Blender'dan bahsetmemek, bu özgür yazılımın 3D video düzenleme işlevinden dolayı ciddi bir hata olacaktır.

Blender'a ilk girdiğinizde size biraz karmaşık bir kullanıcı arayüzü görünecek. Blender, tipik video düzenleme yazılımı değildir: 3D animasyonlar oluşturabilir, düzenleyebilir, canlandırabilir ve ışık tutabilirsiniz.

Blender programını öğrenmek çok zaman alabilir. Sonuçta, kırpıp düzenleyebileceğiniz birkaç klip ile başlamıyorsunuz.

Neyse ki Blender topluluğu, yetenekli ve yeni başlayanlara bu fantastik yazılımda ustalaşmaya nasıl başlayacaklarını öğretmek için isteklidir.

Bu, resmi Blender Youtube kanalını içerir, sadece kullanıcılar için dersler değil saatlerce süren görüşmeler ve sunumlar da sağlar.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz