Fotoğraf: Monoar Rahman

Windows 11 için en iyi internet tarayıcıları

Windows 11 için en iyi ve en hızlı internet tarayıcılarını bu yazıda derledik. İnternette daha hızlı gezmek için en iyi tarayıcıları burada bulacaksınız.

Windows 11 için optimize edilmiş web tarayıcılarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz.

1. Firefox

Firefox, piyasaya sürüldüğü 2002'den bu yana çok yol kat etti. Başlangıçta, Microsoft Windows ile piyasaya sürülen ikonik Internet Explorer'a daha hızlı, kullanıcı dostu bir alternatif olarak hizmet etti.

Firefox, artık hız için optimize edilmiş tek web tarayıcısı alternatifi olmasa da, geliştirici Mozilla, onu geliştirmeye devam etti. Sonuç olarak, Firefox piyasadaki en güvenli web tarayıcılarından biri olmaya devam ediyor.

Firefox, varsayılan olarak üçüncü taraf çerezleri engeller. Bu, hedeflenen reklam riskini ortadan kaldırır ve web sitelerinin bilgilerinizi ele geçirmesini engeller.

Firefox ayrıca videoların otomatik olarak oynatılmasını durdurabilir, şifrelerinizi güvenli bir şekilde kaydedebilir, böylece bunları bir düğmeyi tıklatarak kullanabilir ve tarayıcıdan ekran görüntüleri alabilirsiniz. Windows, Linux ve macOS gibi çeşitli platformlarda kullanılabilir. Firefox, iPhone'lar ve Android'ler gibi mobil cihazlarda da kullanılabilir.

Windows için önceden yüklenmiş olarak gelen tarayıcı bir zamanlar Internet Explorer'dı. Internet Explorer'ın farklı sorunları vardı ve bunların en büyüğü çok yavaş olmasıydı. Bu yüzden Microsoft, Chromium motoru üzerine inşa edilmiş yeni bir amiral gemisi tarayıcı yaparak baştan başlamaya karar verdi. Ve böylece Microsoft Edge doğdu.

Edge o zamandan beri Internet Explorer'ı geride bıraktı. Edge daha hızlı, daha güvenli, daha iyi bir kullanıcı arayüzüne sahip ve görsel olarak ilgi çekicidir. Microsoft tarafından aktif olarak geliştirilmektedir ve sık sık güncellemeler almaktadır.

Edge, Windows 11'de iyi çalışır ve hesaplarınızın güvende kalmasını sağlayan rastgele bir parola oluşturucu ve internette gezinme deneyiminizi verimli hale getiren dikey sekmeler gibi özelliklerle birlikte gelir.

Google Chrome, ilk Chromium tabanlı tarayıcıdır. Kaynak kodu, açık kaynaklı bir Google projesidir ve Chrome'un temelini oluşturur.

Chrome, ilk piyasaya sürüldüğünde en hızlı ve en duyarlı tarayıcı olarak bir zamanlar benzersiz bir kullanıcı deneyimi sağlıyordu. Ancak diğer tarayıcılar o zamandan bu yana buna yaklaştı, bazıları bunu yapmak için Chromium motorunu geliştirdi.

Bununla birlikte, Chrome esnek ve güvenli bir tarayıcı olmaya devam ediyor ve bugün hala büyük ölçüde rakiplerine göre tercih ediliyor. Chrome ayrıca, kullanıcıları şifrelerini hatırlama stresinden kurtaran yerleşik bir şifre yöneticisi ile birlikte gelir.

İnternette gezinme deneyimlerini olabildiğince kişiselleştirmeye yarayan çok sayıda tarayıcı uzantısı ile uyumludur.

4. Opera GX

Opera GX, oyuncular için bir tarayıcı olarak pazarlanmaktadır. Çok daha popüler alternatifi olan Opera, birkaç yıldır tarayıcı pazarında bir dayanak noktası olmuştur. Opera GX, işletim sisteminizde göze çarpmayan özelliklerle donatılmış olarak gelir.

Tarayıcı, arka planda çalışabileceği ve diğer sistem görevlerinizi etkilemeyeceği anlamına gelen CPU, GPU ve RAM kullanımına sınırlar belirlemenize olanak tanır. Bahsedildiği gibi, oyuncular için uyarlanmıştır ve buna uyacak şekilde kaygan, gösterişli bir kullanıcı arayüzü ile birlikte gelir.

Opera GX ana ekranı, ortalama bir oyuncuya hitap eden web sitelerine erişim ve haberlerle benzersiz bir deneyim sunuyor. Ek olarak, bazı temalarla önceden donatılmış olarak gelir ve etkileyici bir karanlık moda sahiptir. Opera GX'in mobil versiyonu da bulunmaktadır.

5. Vivaldi

Vivaldi, 2016 yılında başlatılan ücretsiz bir projedir. Geliştiricileri, tarayıcıyı mümkün olan her platforma getirmeye çalışıyor. Şimdiye kadar Windows, macOS, Linux ve Android'de kullanılabilir durumdadır.

Vivaldi, son kullanıcıyı koruyan bir tarayıcı olarak pazarlanmaktadır. Tarayıcı, bilgilerinizi üçüncü taraf web sitelerinden korur.

Yükleme işlemi çok basittir ve kullanıcıların tarama verilerini diğer tarayıcılardan almalarına olanak tanır. Buna ek olarak, Vivaldi önceden oluşturulmuş bir posta ve takvim özelliğiyle birlikte gelir ve bu da, bunlara erişmek için tarayıcıdan ayrılmanıza gerek kalmamasını sağlar.

Diğer özellikler, üst çubuğunuzdaki dağınıklığı ortadan kaldıran gruplandırılmış sekmeleri içerir. Ayrıca indirme, yer imi ve ayar özelliklerini barındıran ayrı bir dikey menü, Opera GX'e benzer bir görünüm sağlar.

Brave tarayıcı, türünün tek örneği bir özel tarama deneyimi sunar. Ayrıca Chromium üzerine kuruludur ve sonuç olarak hızlı çalışır.

Brave, yerleşik olarak bulunan birçok benzersiz özelliğe sahiptir. Bu, bağımsız bir arama işlevini içerir. Bağımsız arama işlevi, meta veri toplanmasını ortadan kaldırarak diğer web sitelerinin özelleştirilmiş reklamlar sunmasını engeller.

Brave tarayıcı ayrıca, tarayıcının güvenli bağlantısından yararlanan özel bir video konferans uygulamasıyla birlikte gelir.

Bir başka kullanışlı özellik de, tarayıcının mobil sürümüyle birlikte gelen çevrimdışı oynatma listesidir. Bu, kullanıcının herhangi bir medya biçimini hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak istedikleri zaman görüntüleyebilecekleri bir listeye kaydetmesine olanak tanır.

Brave, kullanıcıların haber akışlarını kolayca kendi zevklerine göre düzenlemelerine olanak tanır. Ayrıca, Brave Attention Token olarak bilinen yeni bir kripto para birimine sahiptir.

Günümüzün tarayıcıları geliştikçe, bazıları dağınıklık hissi uyandırabilecek birçok gereksiz özellikle birlikte geliyor. Slimbrowser, minimalist temaları sevenler için bir tarayıcıdır. Herhangi bir tarayıcının ihtiyaç duyması gereken temel özelliklerle donatılmış olarak gelir.

Güvenlidir ve güçlü bir reklam engelleyici ile birlikte gelir. Ek olarak, tarayıcı uzun bir eklenti listesiyle uyumludur. Bu eklentiler, hızlı ve güvenli özel bir internet deneyimi oluşturmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, hızlı bir dahili indirme yöneticisine sahiptir ve çoğu modern video formatıyla uyumludur.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın