Ogznet.com
Vitamin Takviyeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler Paylaş:
Photo by Adam Nieścioruk on Unsplash

Vitamin Takviyeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vitamin takviyelerinin çoğu işe yaramaz, ama almanız gerekenler de vardır. Aslında doğru beslenme ve hareket tarzı ile birçok vitamini elde edebilirsiniz. Yani sebze ve meyvelerinizi yiyin, biraz egzersiz yapın ve gerekliyse vitaminlerinizi alın.

Bu yazının içeriği: Kapat

Yıllar süren araştırmalar, vitamin takviyelerinin önemli bir yararı olduğuna dair önemli kanıtlar bulamadı. Aslında, son yapılan çalışmalar zıt yönde bulgular göstererek, belirli vitamin takviyelerinin sizin için kötü olabileceğini bile bulmuşlardır. Bazıları, örneğin bazı kanser türlerinde artışa neden olurken, bazıları da böbrek taşı riskinde bir artışa neden olur.

İşte almanız gereken vitaminler, takviyeler ve kaçınmanız gerekenler:

Multivitaminler - Gereksiz; ihtiyacınız olan her şeyi dengeli bir beslenme ile elde edebilirsiniz.

On yıllar boyunca multivitaminlerin genel sağlık için kritik bir önemde olduğu iddia edildi. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek, A vitamini bünyenizi korumak ve B vitamini de enerji içindir.

Bu bileşenleri sadece yediğiniz yiyeceklerden alabilirsiniz. Bu yüzden, yapılan çalışmalara göre aşırı miktarda bu multivitaminlerden almanın, faydadan çok zararlı olabileceğini gösteriyor.

Güneş ışında yürüyün
Photo by Kitera Dent on Unsplash

D vitamini takviyesi - Gerekli; kemiklerinizi güçlü tutmaya yardımcı olur ve yiyeceklerden almak zordur.

D vitamini, yediğimiz gıdaların çoğunda mevcut değildir. Ancak D vitamini, kalsiyumu emmemize yardımcı olarak, kemiklerimizi güçlü tutan kritik bir maddedir. Güneş ışığı vücudumuzun kendi kendine D vitamini üretmesine yardımcı olur, ancak kışın yeterince Güneş ışığı almak zor olabilir. Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, günlük D vitamini takviyeleri alan kişilerin, ortalama olarak, daha uzun süre yaşamış olduklarını ortaya çıkarmıştır.

Antioksidan takviyesi - Gereksiz; bunların bir kısmının bazı kanser risklerini arttırdıği görüldü, bunun yerine çilek yiyebilirsiniz.

A, C ve E vitaminleri birçok meyvede bulunurken, özellikle bazı meyvelerde ve sebzelerde bol miktarda bulunur.

Bu yüzden, yapılan çalışmalar, dışarıdan aşırı takviye alındığında, antioksidanların aslında zararlı olabileceğini göstermektedir. Uzun süreli büyük bir çalışma, sigara içen erkeklerde, düzenli A vitamini alımının akciğer kanserine yakalanma olasılığını artırdığı görüldü. Ve çeşitli farklı antioksidan takviyeleri çalışmalarının 2007'de yapılan bir sonuç açıklaması şu şekilde ifade edilmiştir: "Beta karoten, A vitamini ve E vitamini ile tedavi mortaliteyi artırabilir."

İlginizi
çekebilir

Vitaminler ve Takviyeler: B12 Vitamininin Eksik Olduğuna Dair İşaretler

Çilek
Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

C Vitamini takviyesi - Gereksiz; muhtemelen soğuk algınlığından korunmanıza yardımcı olmaz, bunun yerine turunçgiller yiyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, C vitamini takviyelerinin soğuk algınlığını önlemek için diğer şeylerden daha fazlasını yapmadığını göstermiştir. Ayrıca, 2.000 miligram veya daha fazla megadozlar ağrılı böbrek taşı riskini artırabilir.

Bu yüzden C vitamini takviyesi yerine yediklerinizden C vitamininizi alın. Özellikle çilekler, C vitamini ile doludur.

B3 Vitamini takviyesi - Gereksiz; bu takviyenin yerine somon, ton balığı ya da pancar yiyin.

Yıllardır, Alzheimer'den kalp hastalığına kadar her şeyi tedavi etmek için B3 vitamini önerildi. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, besin maddelerinin bir reçete gibi sunulmasına son verilmesi gerektiği çağrısında bulunuldu.

Kalp hastalığı olan 25.000'den fazla kişinin katıldığı büyük bir 2014 yılı çalışmasında, takviye B3 vitamininin uzun süreli alımında, kalp krizi, felç veya ölüm insidansını azaltmadığı bulundu.

Ayrıca, B3 takviyelerini alan çalışmadaki insanlar için enfeksiyonlar, karaciğer problemleri ve iç kanama gibi problemler yaşama olasılığı daha fazlaydı.

Yoğurt
Photo by Sara Cervera on Unsplash

Probiyotikler - Gereksiz; bilim henüz önemli bir faydası olduğunu kanıtlamak için yeterince bilgi sahibi değil, bunun yerine yoğurt yiyebilirsiniz.

Probiyotikler, çokta ucuz olmayan bir üründür ve yoğurt ile diğer fermente gıdalarda daha az miktarda bulunan pahalı bakteri takviyeleri içerirler.

Bunların arkasındaki fikir şudur: Sağlığımızı düzenlemede çok önemli bir rol oynadığını bildiğimiz bağırsaklarımızda çiçek açan trilyonlarca bakteri destekleri.

Ancak bu fikri gerçekten uygulamaya koymak biraz daha karmaşıktır. Şimdiye kadar, probiyotiklerin etkileri değişkenlik göstermiştir. Bazen yardım ederler, bazen etmezler. Yani tedavi için bir hap almaktansa doğal yollardan bu besini almak daha mantıklıdır.

Çinko - Gerekli; soğuk algınlığına karşı etkili minerallerden biri.

C vitamininin aksine, çalışmalar soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için çinkonun alınmasına değer olabileceğini ortaya koymuştur. Mineral, soğuk algınlığına neden olan rinovirüslerin çoğalmasına müdahale ediyor gibi görünmektedir.

Yakın zamanda hastalığa yakalanmış insanlarla ilgili 2011 tarihli bir araştırmaya göre, araştırmacılar çinko almaya başlayanlara baktılar ve diğerleri ile karşılaştırdılar. Çinko takviyesi alanlar, daha kısa sürede soğuk algınlığını atlatırken, daha az şiddetli semptomlara sahiptiler.

İlginizi
çekebilir

Vücudunuzun İhtiyaç Duyduğu 19 Temel Vitamin ve Mineral

Ispanak
Photo by Elianna Friedman on Unsplash

E Vitamini takviyesi - Gereksiz; fazla kullanım belirli kanser risklerini artırır, bunun yerine ıspanak yiyebilirsiniz.

Antioksidan E vitamini, kansere karşı koruma iddiası nedeniyle popüler hale gelmiştir. Ancak, 36.000'e yakın erkek ile yapılan büyük bir 2011 yılı çalışması, prostat kanseri riskinin, diğerlerine oranla, E vitamini alan erkekler arasında arttığını ortaya koymuştur.

Ve 2005'te yapılan bir çalışma, yüksek dozda E vitamininin, ölüm riskini yükselttiğini bulmuştur. Eğer daha fazla E vitamini almak istiyorsanız, kendinize bir ıspanak salatası yapın ve takviye haplarını çöpe atın. Ispanak gibi koyu yeşil sebzeler E vitamini bakımından zengindirler.

Folik asit - Hamileyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız almayı düşünebilirsiniz.

Folik asit vücudumuzun yeni hücreler yapmak için kullandığı bir B vitaminidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, şu anda hamile olan veya hamile kalmak isteyen kadınların günlük 400 mikrogram folik asit almasını önerir. Çünkü, vücutları büyüyen bir fetus taşırken bu önemli besin maddesinden daha fazlasını ister.

Buna ek olarak, birkaç büyük çalışma, nöral tüp defektlerinin, bebeğin beyninde, omurgasında veya omuriliğinde ciddi ve yaşamı tehdit eden doğum kusurlarının azalması için gebelik öncesi ve sırasında folik asit takviyesi alınmasını önermektedir.


Not: Burada anlatılanlar bilgi vermek niteliğinde olup kesinlikle tanı veya teşhis özelliği taşımamaktadır. Doktora danışmadan burada yazılanları uygulamayınız.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz