Ogznet.com
Bilgisayar

USB portunun güç değeri nasıl kontrol edilir?

06 Ağustos 2022 ogz 3509 0
Okunma süresi: 1 dk, 24 sn
USB portunun güç değeri nasıl kontrol edilir?
Image by Davie Bicker from Pixabay

Bilgisayarınızın USB çıkışından ne kadarlık bir güç çıkışı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu konuda bilgi sahibi olmak için konuyu takip edebilirsiniz.

Herhangi bir cihazınıza, bir USB bağlantısı kullanarak güç sağladığınızda, dizüstü bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktasının ne kadar güç sağlayabileceğini bilmeniz önemli olabilir. Bir cihaz, portun sağlayabileceğinden daha fazla güç çekmeye çalışırsa, portu bozma riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve hatta bir elektriksel arıza ile karşılaşabilirsiniz.

Tüm USB portları eşit enerji sağlamaz. Cihazınızda USB 2.0 ve USB 3.0 bağlantılarının bir karışımı olabilir. Bunların her biri farklı çıkışlara sahip olabilir. Bir USB fişinin güç çıkışını bilmek, bağlantı noktalarınızda herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemenize de yardımcı olur. Örneğin, bir bağlantı noktası, bağlı cihazları normal bir hızda şarj etmezse, güç kaynağının olması gerektiği kadar yüksek olmadığını fark edebilirsiniz.

Neyse ki, bir USB portunun güç çıkışını ölçmek kolaydır.

Bir USB Portunun Güç Çıkışı Nasıl Kontrol Edilir

Windows'ta bir USB bağlantı noktasının güç çıkışını kontrol etmek için, ücretsiz USBDeview'i indirin. Bu taşınabilir bir uygulama olduğundan kurulum gerekmez.

Bir USB Portunun Güç Çıkışı Nasıl Kontrol Edilir

Uygulamayı ilk kez başlattığınızda, kullandığınız tüm USB cihazlarının ve USB bağlantı noktalarınızın bir listesini göreceksiniz.
Bilgisayarınızda şu anda aktif olan portlar yeşil bir onay kutusu kullanılarak vurgulanır.

Bir USB portunun ayrıntılarını görmek için, ismine çift tıklayın. Son kullanılan zaman dahil olmak üzere, bağlantı noktasıyla ilgili tüm bilgileri, bağlı olan herhangi bir aygıtı çıkarmanın güvenli olup olmadığını ve daha fazlasını göreceksiniz.
Güç alanını görmek için Portun kaç miliamper sağlayabileceğini gösterecek.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz