USB kablo ile telefonu televizyona bağlamak nasıl yapılır?

USB kablo ile telefonu televizyona nasıl bağlayacağınızı öğrenin! Android veya iPhone’u bir USB kablosuyla TV’ye nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bir telefonu televizyona bağlamak sandığınız kadar basit değildir. Telefondaki videoları televizyon ekranından izlemek veya fotoğraf paylaşmak gibi çeşitli işler için telefonu bir USB kablosu ile televizyona bağlamak zor olabilir. Ama imkânsız da değildir, hepsi doğru kabloyu seçmekle ilgilidir.

İşte bir Android veya iOS telefonu veya tableti bir USB kablosu kullanarak televizyona nasıl bağlayacağınız hakkında bilmeniz gerekenler.

Telefon veya tabletleri televizyona bağlamak için neden USB kablo kullanmak gerekir?

Kablolu bağlantıyla TV'nize bir telefon bağlarsanız, düşük gecikmeli bir sinyalden yararlanırsınız.

Örneğin, oyun oynamak için telefonunuzu bir televizyona yansıtmayı planlıyorsanız, kablosuz yapılandırma yerine bir USB bağlantısı gerekir. Bu, gecikmeyi büyük ölçüde azaltır. Aynı şey, USB kablosu ile telefonu TV'ye bağlayıp film izlemek için de geçerlidir.

Ayrıca, kablosuz internetin olmadığı veya kablosuz sinyalinin zayıf olduğu durumlarda, kablolu bir bağlantıya ihtiyacınız olacaktır.

Telefonunuzu veya tabletinizi bir TV'ye bağlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

Android:

 • DisplayPort'lu USB-C kablosu
 • MHL'li USB kablosu (Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı)
 • SlimPort özellikli USB kablosu

iPhone/iPad:

 • Lightning kablosu

Telefonunuzu TV'ye nasıl bağlayacağınız, cihazınıza ve işletim sisteminize bağlıdır. Tüm yöntemler benzer olsa da, bir iPhone'u televizyona bağlama ile bir Android cihazını televizyona bağlama işlemi farklıdır.

Benzer şekilde, bağlantı yönteminiz de ihtiyaçlarınıza göre değişir. Fotoğrafları televizyonda görüntülemek için şarj kablonuz ve mobil cihazınız yeterlidir. Ancak ekran yansıtma için bir USB adaptörüne ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, bir telefon ve TV arasındaki USB bağlantıları için TV modelinin önemi yoktur. Telefonunuzu USB kablo ile televizyona nasıl bağlayacağınızı özetleyen aşağıdaki adımlar Samsung, LG ve diğer birçok üretici için geçerlidir. Daha da iyisi, bir telefonu akıllı olmayan TV'ye bağlamak için aynı adımlar kullanılabilir.

Android telefon veya tabletleri USB kablo ile televizyona bağlama nasıl yapılır?

Android telefon ve tabletleri TV'nize bağlamak için dört seçeneğiniz vardır:

 1. DisplayPort destekli USB-C kablosu
 2. MHL'li USB kablosu
 3. Slimport'lu USB kablosu

Aşağıda her birine bakacağız.

1. USB Type-C kullanarak telefonu bir HDMI TV'ye bağlama

En yeni Android akıllı telefonlarda bir USB Type-C bağlantı noktası bulunur. USB-C, mikro USB'nin yerini alan, şarj ve veri aktarımı için kullanılan silindir şeklindeki bir giriştir.

DisplayPort standardı desteği de dahil olmak üzere, telefonunuzun veya tabletinizin ekranının bir TV'ye USB-C'den HDMI'ya ekran yansıtmasını sağlar.

USB Type-C kullanarak telefonu bir HDMI TV'ye bağlama

HDMI kablo girişi olan USB-C to HDMI adaptörü satın almanız gerekiyor. USB-C ucunu Android cihazınıza takın ve ardından diğer ucundaki HDMI uyumlu çıkışa, başka bir HDMI kablosunu takarak televizyondaki HDMI girişine bağlayın.

2. MHL ile USB kablo kullanarak telefonu televizyona bağlama

MHL, bir telefonu mikro USB kablosuyla bir HDMI TV'ye bağlamak için kullanılan en yaygın çözümlerden biridir. Bu teknoloji, akıllı telefonlar ve tabletler gibi MHL uyumlu cihazların televizyonlara ve projektörlere bağlanmasına olanak tanır.

Resmi MHL web sitesinde MHL özellikli cihazların bir listesine göz atabilirsiniz.

MHL kullanmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

 • MHL özellikli telefon
 • USB to HDMI MHL adaptörü veya kablosu
 • HDMI kablosu
 • Güç kablosu

Telefonunuzu bir USB kablosu ve MHL kullanarak bir TV'ye bağlamak için önce telefona bir MHL adaptörü bağlayın. Adaptörün bir USB bağlantı noktasından veya harici bir kaynaktan güç alması gerekir.

Telefon MHL - HDMI Kablo

MHL başlangıçta bir güç bağlantısı gerektirse de, MHL 2.0 bunu gereksiz kılıyor. Yine de, MHL mobil cihazdan güç çektiğinden, bir güç kablosu bağlamak akıllıca olacaktır.

Ardından, telefonunuzu MHL kablosuyla televizyonunuza bağlayın. Bundan sonra, telefon ekranınızı TV'nizde görmeniz gerekir.

Genel olarak, MHL, Android telefonu USB kablosu kullanarak bir TV'ye bağlamak için en iyi çözümlerden biridir.

3. USB SlimPort kullanarak telefonu televizyona bağlama

Daha eski bir telefonunuz varsa, telefonunuzu SlimPort kablosuyla TV'ye bağlayabilirsiniz. SlimPort, MHL'ye benzer olmakla birlikte farklı çıkışlar sunar, ancak mikro USB bağlantısını kullanır.

MHL, HDMI ile sınırlıdır, SlimPort ise HDMI, DVI, DisplayPort ve VGA çıkışlarına sahiptir. Bu onu, eski monitörler ve dijital girişi olmayan TV'ler dahil olmak üzere çeşitli ekranlar için daha uygun hale getirir.

SlimPort, MHL'den farklı olarak mobil cihazlardan güç çekmez.

SlimPort adaptörü kullanarak bir telefonu TV'nize bağlamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 1. SlimPort uyumlu telefon
 2. Mikro USB SlimPort kablosu veya adaptörü
 3. Ekranınız için uygun video kablosu (HDMI, DVI, DisplayPort veya VGA)

SlimPort adaptörünü telefonunuza takarak başlayın. Ardından, uygun kabloyu kullanarak SlimPort adaptörünü ekranınıza takın, böylece telefonunuzun ekranını bir TV'de görüntüleyebilmeniz gerekir.

4. Telefonu HDMI olmadan USB kablo ile TV'ye bağlama

Telefonu bağlamak istediğiniz TV'de HDMI girişi yoksa bile Android telefonu eski bir ekrana bağlamak hala mümkündür, ancak formatları değiştirmek ve muhtemelen bunları birbirine zincirlemek için özel adaptörlere ihtiyacınız olacaktır.

USB 3.1 Tip-C - VGA HDMI Video Dönüştürücü Adaptör
 • USB to VGA Adaptörü: Telefonunuzu bir VGA TV'ye veya ekrana bağlamak için yalnızca bir USB to VGA adaptörüne ihtiyacınız olacak.
 • Telefondan RCA AV'ye: RCA bağlantıları (kırmızı, beyaz ve sarı) için, yukarıda #1'de bahsedilen USB'den HDMI'a dönüştürücü ile birlikte bir HDMI'dan RCA'ya adaptöre ihtiyacınız olacaktır. Bağlantı şu sırada olmalıdır: Telefon > USB to HDMI adaptörü > HDMI to RCA adaptörü > RCA to TV.
 • Telefondan SCART'a: Telefonunuzu bir SCART TV'ye bağlamak için ayrıca özel bir HDMI to SCART adaptörü ve bir USB to HDMI adaptörü gerekir. Bağlantıyı şu şekilde yapın: Telefon > USB to HDMI adaptörü > HDMI to SCART adaptörü > SCART to TV.

iPhone veya iPad'i USB kablo ile televizyona bağlama nasıl yapılır?

Bir iPhone'u USB kablo ile TV'nize nasıl bağlayacağınızı merak ediyorsanız, ne yazık ki bunun cevabı; mümkün değildir olacaktır. iPhone ve iPad'lerde USB olmadığı için bunu bir bağlantı yöntemi olarak kullanamazsınız. Ancak iOS cihazlarını bir kablo kullanarak TV'ye bağlayabilirsiniz.

Lightning Dijital AV Adaptörü

iPhone'u bir TV'ye bağlamak için HDMI çıkışları için Lightning dijital AV adaptörüne veya daha eski bir VGA ekranınız varsa Lightning to VGA adaptörüne ihtiyacınız olacaktır. TV'nize ve telefonunuza uyan kabloyu satın alın. Eski 30 pimli bağlantı noktasına sahip daha eski iOS aygıtları bunun yerine 30 pimli VGA adaptörünü kullanır.

Bir iPad'i TV'nize aynı yollarla bağlayabilirsiniz. Yine, bunun için büyük olasılıkla bir Lightning kablosuna ihtiyacınız olacak. Yalnızca iPad 3 ve öncesi 30 pimli kablo kullanır. Her iPad Mini ve iPad Pro dahil olmak üzere diğer tüm iPad'ler bir Lightning kablosu kullanır.

Adaptörünüzü prize taktıktan sonra, video çıkışını ekranınıza bağlamanız yeterlidir. Ardından, telefon ekranınız TV'ye yansıtılacaktır. Apple'ın resmi Lightning adaptörleri, içeriği ikinci bir ekranda görüntülerken şarj etmek için ek bir Lightning bağlantı noktası içerir.

USB kablo kullanarak telefondan TV'ye dosya aktarma nasıl yapılır?

Bir telefonu USB kullanarak bir TV'ye bağlamak için en yaygın kullanım durumu ekran yansıtma olsa da, başka bir seçenek daha var. Ekran yansıtma yerine, resimleri ve videoları TV'nizde görüntülemek için bir depolama aygıtı olarak bağlayabilirsiniz.

Ancak bu, uyumlu bir monitör, TV veya projektör gerektirecektir. Modern ekranların çoğu USB depolamayı kabul eder.

Çeşitli USB'den TV'ye bağlantı seçenekleri arasında bu en kolay olanıdır. Yalnızca bir telefon, USB kablosu ve USB girişi olan bir TV gerektirdiğinden kurulumu kolaydır. Hangi özel kabloya ihtiyacınız olduğu, telefonunuza bağlıdır.

iPhone veya iPad'de Lightning kablosu (veya daha eski aygıtlar için 30 pimli) kullanın. Alternatif olarak, Android kullanıcılarının bir mikro USB veya USB-C kablosuna ihtiyacı vardır. Telefonunuz veya tabletinizle birlikte gelen USB kablosu düzgün çalışmalıdır.

Fotoğrafları görüntülemek için telefonu televizyona bağlama

Modern Android cihazlar USB Yığın Depolamayı desteklemez, dolayısıyla TV'niz cihazınızı gerçek bir harici sürücü olarak görmez.

Bu, TV'nizin veya monitörünüzün bağlı bir depolama aygıtındaki dosyaları görüntüleyebilen bir USB girişine sahip olduğunu varsayar.

Kablonuzu telefonunuza, ardından TV'ye bağlamanız yeterlidir. Kablonun standart USB ucu ekranınıza bağlıyken, TV'nizin girişini USB olarak değiştirin.

Android'de, muhtemelen USB ayarlarınızı Dosyaları aktar veya Fotoğrafları aktar (PTP) olarak değiştirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için, bağlandığınızda bildirimleri görmek için ekranın üstünden aşağı doğru sürükleyin. Menüde, değiştirmek için USB bu cihazı şarj ediyor bildirimine dokunun.

Bunun tüm TV'lerde çalışmadığını unutmayın. Bazı durumlarda, USB bağlantı noktaları yalnızca üretici yazılımı güncellemeleri içindir.

Bir Samsung telefonu USB ve DeX ile televizyona bağlama nasıl yapılır?

Mevcut en popüler Android cihazlar arasında, Samsung'un amiral gemisi cep telefonlarını bulacaksınız. Bunlar, televizyonlar ve monitörlerle bağlantı özelliğine sahiptir. Saf ekran yansıtma için bir USB-C to HDMI kablosuna ihtiyacınız olacak.

Bir Samsung Galaxy S8/S8+/Note 8 ve sonraki modellerini (Samsung Galaxy S21 serisi dahil) TV'nize bağlamak için bir USB-C to HDMI adaptörü bağlamanız yeterlidir. USB-C girişini Samsung Galaxy cihazınızdaki USB-C şarj bağlantı noktasına takın. Ardından HDMI kablosunu TV'nize takın.

Samsung Galaxy S8, S9 ve Note 8/9 cihazları da DeX içerir. Mobil ve masaüstü arasındaki boşluğu dolduran DeX, telefonunuzdan çalıştırabileceğiniz bir masaüstü deneyimi sunar. Bununla birlikte, aynı Android uygulamalarının tümünü çalıştırabilir, telefonunuzun galerisine erişebilir ve temel olarak her şeyi büyük ekranda görüntüleyebilirsiniz.

Bu özel bir teknoloji olduğundan, DeX özellikli bir Samsung telefonu TV'ye bağlama yöntemi standart bağlantılardan farklıdır. Bazı durumlarda, DeX'i kullanmak için bir yuvaya ihtiyacınız olacaktır.

2
0
3
0
5
25
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın