Ogznet.com
Site Rehberi

Telifsiz Fon müzikleri ücretsiz indirme siteleri

19 Ekim 2022 ogz 4548 0
Okunma süresi: 12 dk, 50 sn
Telifsiz Fon müzikleri ücretsiz indirme siteleri
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Youtube videolarında telif hakkıyla korunan bir kaynaktan müzik kullanmayın. Bunun yerine, telifsiz fon müzikleri indirip, ücretsiz olarak kullanın.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Telifsiz müzik nedir?

  Ücretsiz arka plan müziği indirmek için en iyi platformlara bakmadan önce, ücretsiz müzik lisansı nedir bakalım.

  Stok görsellere ve stok videolara benzer şekilde, arka plan müziğinin kendi indirme lisansı vardır.

  Telif ücretsiz müzik (Royalty-free music): Alıcının müzik lisansı için yalnızca bir kez ödeme yapmasına ve ardından müziği istediği zaman kullanabilmesine olanak tanıyan bir müzik lisansı türüdür.

  Kamu malı (Public domain): Müzik parçalarının telif hakkı kısıtlaması yoktur. İnsanlar bunları herhangi bir amaç için kullanabilirler.

  Bu iki lisans türünün yanı sıra, müzik parçalarını ücretsiz olarak indirip paylaşmanıza olanak sağlayan Creative Commons lisansı da vardır. Ancak, aklınızda bulundurmanız gereken birçok Creative Commons lisansı türü vardır. İşte sık sık göreceğiniz beş tür:

  • CC0: Herhangi bir kısıtlama veya koşul olmaksızın indirmek, kullanmak, değiştirmek, paylaşmak ve istediğinizi yapmak tamamen ücretsizdir.
  • CC BY: Üreticiye atıfta bulunduğunuz sürece parçaların herhangi bir amaçla kullanılmasına izin verir.
  • CC BY-SA: Yukarıda belirtilen CC BY lisansının yanı sıra, türev çalışmalar yalnızca orijinaliyle aynı koşullar altında dağıtılabilir.
  • CC BY-NC: Bu lisans, yalnızca üreticiye atıfta bulunulması koşuluyla kişisel amaçlar için kullanılabilir.
  • CC BY-ND: Bu lisansla, yalnızca atıfta bulunmanız durumunda materyali kopyalamanıza ve dağıtmanıza izin verilir. Çalışmanın türevlerine veya uyarlamalarına izin verilmez.

  Bu nedenle, indirmeden ve videonuzda kullanmadan önce parça lisanslarını dikkatlice okuyun. Şimdi, harika şeyleri keşfetmek için bir sonraki bölüme geçelim.

  Çok popüler olacak bir çalışma ya da sadece aileniz ve arkadaşlarınızın görmesi için bir şeyler gönderiyor olmanız farketmez. Diğer insanlar yaptığınız çalışmayı görüyorsa, o müziğin telif hakkı sahibi hak talebinde bulunabilir ve videonuzu YouTube gibi sitelerden kaldırtabilir.

  Yukarıda açıklandığı gibi, telif durumları ile uğraşmamak için en iyisi, telif hakkı içermeyen veya telifsiz müzikleri kullanmaktır. Bu siteler, açıklamasında kaynağa bir bağlantı eklediğiniz sürece size ücretsiz olan arka plan fon müziği indirme seçeneklerini sunar.

  Ücretsiz Fon Müziği İndirme Sitesi

  Telif hakkıyla korunan bir kaynaktan fon müziği içeren bir videoyu YouTube'da yayınlamayın, muhtemelen kaldırılacaktır. Bunun yerine, bu sitelerden birinden ücretsiz ve telifsiz müzik indirin. Bu ücretsiz müzik indirme siteleri size harika müzik parçaları sunacak. Açıklamanıza kaynağa ait bir bağlantı eklemeniz yeterlidir.

  Thematic, profesyonel müzisyenlerin Youtube'da kullanabilecekleri ücretsiz müziklere sahiptir.

  Thematic, çoğu YouTube içerik oluşturucusunun, sanatçı ve müzisyenlerden ücretsiz şarkılar araması yaptığı bir hizmettir. Erişmek için Thematic üyesi olmanız gerekir, ancak kaydolmak için bir kredi kartına vs. ihtiyacınız yoktur.

  Üye olduktan sonra, bir kaç popüler Thematic müzik kataloğunu görebileceksiniz.

  Tabi bu müzikleri kullanmak için bazı kurallar var. Thematic üyelerinin, YouTube veya Instagram'daki şarkıları kullanmak için belirli bir atıf linkini ve stilini izlemesi gerekiyor ve bunlar videonuzu yasal olarak yayınlamak için gereklidir. Ancak bu koşulları sağladığınız sürece, videolarınız için harika, profesyonelce yapılmış bir fon müziği elde edersiniz.

  Unminus, ücretsiz müzik indirmek için başka bir web sitesidir. Parçalar Creative Commons Zero (CC0) lisansıyla geldiği için bu site diğerlerinden farklıdır.

  Creative Commons lisansları hakkında bilgi sahibi değilseniz, CC0 lisansı herhangi bir çalışmayı ücretsiz olarak, kişisel veya ticari amaçlarla kullanmanıza, uygun gördüğünüz şekilde ve atıfta bulunmadan düzenlemenize izin verir. Bu, Unminus'taki müzikle istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz ve bunun için YouTube açıklamasına bir bağlantı eklemeniz gerekmediği anlamına gelir.

  Unminus'a sadece arada bir yeni parçalar eklenir. Bir dahaki sefere yeni materyallerin mevcut olduğunu bilmek istiyorsanız, bildirim için haber bültenine abone olun.

  3. Fugue

  Icons8, ücretsiz stok simgeleri ve fotoğraflar için iyi bilinen bir kaynaktır ve artık Fugue ile ücretsiz olarak harika müzik ve ses parçaları sunar. Her parça ücretsiz yüksek kaliteli bir MP3 olarak bilgisayarınıza indirilebilir veya WAV dosyasının kilidini açmak için ödeme yapabilirsiniz.

  Müzik koleksiyonu üç kategoriye ayrılmıştır: temalar, türler ve ruh hali. Her biri, seçimlerinizi daha da ayrıntılandırmak ve aradığınızı hızlı bir şekilde bulmak için alt kategorilere sahiptir.

  Elbette bir de arama fonksiyonu var. Ancak muhtemelen neye ihtiyacınız olduğunu bulmak için sitede çok sayıda etiket kullanmaktan daha iyidir.

  TeknoAXE, indirmek için ücretsiz ve telifsiz büyük bir müzik koleksiyonuna sahiptir.

  Dokuz yıldır, müzisyen ve YouTuber TeknoAXE yeni müzikler yapıyor ve internetteki herkesin bunları ücretsiz kullanmasına izin veriyor. Bu parçaların çoğu, elektronik dans müziği, rock ve metaldir, ancak birçok tematik kompozisyon da vardır.

  CC 4.0 lisansı orijinal bağlantıya atıfta bulunmanız ve herhangi bir değişiklik yapıp yapmadığınızı bildirmeniz gerektiği anlamına gelir. Buna karşılık, birkaç türe yayılmış yaklaşık 1.500 şarkı, hatta komedi, drama, korku vb. barındırır. Birkaç parçayı dinlediğinizde muhtemelen, “Ben bunu daha önce duymuştum” diye düşünebilirsiniz. Çünkü TeknoAXE'nin müzikleri YouTube'da yaygın olarak kullanılıyor.

  En yeni müzikleri için TeknoAXE'in YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Genellikle her hafta yeni bir parça yükler ve bu popüler hale gelmeden videonuz için yeni bir ses bulmanın iyi bir yoludur.

  İnternet ortamı telifsiz, Creative Commons korumalı müziklerle doludur, ancak hepsi mükemmel değildir. Bu yüzden bazı insanlar sık kullanılanlarını seçmek ve onları CCHound'a eklemek için bir araya geldi.

  Koleksiyon artık aktif bir şekilde güncellenmiyor, ancak var olanlarda bile, Jamendo veya SoundCloud gibi sitelerdeki çok sayıda telifsiz parça arasında dolaşmak yerine, en iyileri bulmak için iyi bir yol. Etiketlere, türlere göre göz atabilir veya bir şey arayabilirsiniz. Her müzik için ücretsiz ve telifsiz bir şekilde kullanıp kullanamayacağınızı açıkça belirtiyor.

  CCHound'ta bir şey bulamazsanız, kaynaklarına gitmeniz gerekebilir. Ücretsiz Creative Commons müziğine sahip bu site koleksiyonu zevkinize uygun bir parça bulmanıza yardımcı olmalı.

  Pixabay, ücretsiz stok fotoğraflar için popüler bir sitedir, ancak burada ücretsiz telifsiz müzik de indirebilirsiniz. Pixabay Music, 2020'de piyasaya sürüldü ve siteyi, YouTube video projeniz için ihtiyaç duyduğunuz materyalleri tedarik etmeniz için uygun bir tek durak haline getirdi.

  YouTube videonuz için mükemmel fon müziğini ücretsiz olarak elde etmek için türe, ruh haline ve etikete göre arama yapın. Ücretsiz telifsiz müziğin yanı sıra stok video ve ses efektlerini de burada bulabilirsiniz.

  Pixabay Lisansı kapsamında, ticari ve ticari olmayan kullanım için ücretsiz, telif hakkı olmayan müzik indirebilir ve bunları değiştirebilirsiniz. Siteye göre, atıf bir gereklilik değildir, ancak bunu yapmak, kullandığınız ücretsiz müziği yapan sanatçıya teşekkür etmenin güzel bir ifadesidir.

  Bensound, indirebileceğiniz çeşitli telifsiz müziklere sahiptir. Kategorilere Akustik, Sinematik, Kentsel vb. gibi canlı adlar verilir. Bu şekilde, her bir müzik kategorisinin tarzınıza nasıl uyacağına dair bir fikir edinmiş olursunuz.

  Bensound, telifsiz müziğini YouTube videolarında ücretsiz olarak kullanmanıza olanak tanır. Ancak, birkaç farklı lisans vardır. Örneğin, ücretsiz lisans kapsamında müziği web reklamcılığında kullanamazsınız.

  YouTube videonuzun ötesinde kullanmak istiyorsanız, Bensound'un lisans karşılaştırma tablosuna göre bir lisans satın almanız gerekip gerekmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

  Facebook, dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi ve en yaygın kullanılanlarından biri olarak biliniyor. Birçok kullanıcı bilgi, fotoğraf, video paylaşmak, etkileşim kurmak ve başkalarıyla iletişim halinde kalmak için bundan yararlanır. Ancak Facebook'un da geniş bir ses koleksiyonuna sahip olduğunu birçok kişi bilmiyor.

  Aslında, Facebook ses koleksiyonu, Facebook İçerik Stüdyosu'nun bir parçasıdır. İlk bakışta, bu ses koleksiyonu, YouTube ses kitaplığına çok benzer. Bu nedenle, parçaları aramak, dinlemek ve indirmek çok kolaydır.

  Ses koleksiyonu, yedi binden fazla mevcut yüksek kaliteli ses parçasına ve yaklaşık iki bin ses efektine erişmenizi sağlar. Tamamen ücretsizdirler, böylece herhangi bir Facebook veya Instagram videosu için kullanabilirsiniz.

  Incompetech'in geniş bir telif ücretsiz müzik yelpazesi vardır. Müzisyen Kevin MacLeod tarafından yapılmış yaklaşık 2.000 parça var. Müzisyene ve siteye atıf yaptığınız sürece ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  Incompetech, koleksiyonlardaki parçaları “Disco and Lounge” veya “Rock Classic” gibi türe göre düzenler.

  Ayrıca, örneğin "Korku", "Gizem" veya "Noire" temalarına uyan parçaları indirebileceğiniz bir "Film Scoring Moods" bölümü de var. Ayrıca, Afrika ve Brezilya gibi farklı ülkelerden gelen ritimlerden ilham alan dünya müziği var.

  En yeni ve en çok indirilen müzik listelerine mutlaka göz atmak isteyeceksiniz. Bunlar, sitenin neler sunabileceğini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

  Yüksek kaliteli ve yasal fon müziği içeren etkileşimli bir kitaplık arıyorsanız, Free Music Archive (FMA) tam size göre. Sitelerdeki tüm parçalar doğrudan Amerika'nın en ünlü serbest biçimli radyo istasyonu olan WFMU'dan indirilir.

  Genel olarak, FMA'nın müzikleri Elektronik, Hip-Hop ve Pop'tan Halk, Eski Zaman/Tarihi ve Spoken'a kadar 16 farklı ana türde gruplandırılmıştır. Her türün, tam olarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için listelenen çok sayıda alt türü vardır.

  FMA, çeşitli türlerde Creative Commons lisansları kapsamında 1.500'den fazla Kamu malı parça ve bunun yanı sıra binlerce parça sağlar ve bazıları yalnızca kişisel amaçlar için kullanılan bir FMA lisansı kullanır. Bu nedenle, belirli bir tanesiyle ilgileniyorsanız, lisansına dikkatlice baktığınızdan emin olun. Parça başlığına tıklayın ve açılan sayfada daha fazla bilgi görebilirsiniz.

  11. Mixkit

  Mixkit de ücretsiz indirilebilen güzel fon müziği sitelerinden biridir. Bu site 1.000'den fazla tamamen ücretsiz parça sunar ve bir sonraki projenizde kullanılmaya hazırdır.

  Diğer ücretsiz fon müziği sitelerinin aksine, tür, ruh hali ve etiket üzerinden arama yapabilirsiniz. Her seçenekte sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak çok çeşitli seçenekler var. Ayrıca, her bir müzik parçasının dinlenmesi, indirilmesi ve kullanılması herhangi bir atıf veya kayıt gerekmeksizin ücretsizdir.

  Mixkit'in parçalarını CD'lerde, DVD'lerde, video oyunlarında, TV'de, radyo yayınlarında kullanmanın veya remikslemenin, kendinize ait olduğunu iddia etmenin, herhangi bir hak yönetimi hizmetine kaydetmenin yasa dışı olduğunu unutmayın. Mixkit, "Müzik Öğelerini internet tabanlı isteğe bağlı video hizmetleri, podcast'ler ve reklamlar dahil olmak üzere herhangi bir web veya sosyal medya platformunda indirmenize, kopyalamanıza, değiştirmenize, dağıtmanıza ve herkese açık olarak gerçekleştirmenize izin verildiğini" onaylar. Bu yüzden Mixkit'e bir şans vermekten çekinmeyin!

  Bu, ziyaretçilerine çok çeşitli müzik seçenekleri sunan başka bir platformdur, özellikle kendi mikslerinizi oluşturabilirsiniz. ccMixter, dünya çapında binlerce içerik oluşturucunun katkılarını alan bir topluluk sitesidir. Müzisyenler müziklerini yükler, vokalistler akapella yükler ve DJ'ler şarkıları oluşturmak için ikisini bir araya getirir. Tüm şarkılar bir atıf lisansı altında mevcuttur, bu nedenle sanatçıya kredi verdiğiniz sürece bunları kullanmakta özgürsünüz. Bu arada, herhangi bir kısıtlamayı kaldırmak için bir lisans (TuneTrack) satın alabilirsiniz.

  ccMixter'da üç ana şarkı kategorisi vardır: Film ve Video için Enstrümantal Müzik, Ticari Projeler için Ücretsiz Müzik ve Video Oyunları için Müzik. İlk başta gezinmek zaman alsa da burada binlerce parça bulabilirsiniz. Bu nedenle, "tag search"ü kullanmak, aramanızı daraltmanıza yardımcı olmak için harika bir seçimdir.

  Jamendo ana sayfasında görebileceğiniz gibi, iki ana bölüm vardır: Music ve Licensing. Jamendo Licensing, ticari amaçlar için telifsiz müzik sağlarken, Jamendo Music, tüm şarkıların Creative Commons altında lisanslandığı bir koleksiyondur. Acemi iseniz, şarkı aramaya ve siteleri kullanmaya alışmak biraz zor olabilir. Genel olarak, bu gerçekten deneyimlemeye değer. Açık bir topluluk olarak Jamendo, müziğinizi bir sanatçı olarak yüklemenize ve paylaşmanıza da olanak tanır. Sadece kaydolun ve talimatları izleyin.

  Müzik bölümündeki şarkıların neredeyse tamamı sadece kişisel amaçlar için kullanılmaktadır. Bu nedenle, indirmeden ve kullanmadan önce her şarkı lisansını kontrol etmeyi unutmayın.

  Burada, YouTube videolarınız (para kazandıran bile) veya projeleriniz (sosyal ağ videoları, vlog'lar, filmler, animasyonlar vb.) için telifsiz müzik bulabilirsiniz. Tek koşul, atıfları açıklamalara koymaktır. İlişkilendirme hakkında daha fazla bilgi her parçanın sayfasında bulunabilir. Bu web sitesindeki ücretsiz müzik, herhangi bir telif hakkı sorununa tabi değildir. İşiniz veya günlük yaşamınız, iş ve oyun etkinlikleriniz için telifsiz fon müziğine ihtiyacınız varsa, Royalty Free Music çalma listeleri koleksiyonunu kullanmaktan çekinmeyin.

  15. Musopen

  Musopen, burada bulacağınız diğer seçeneklerden biraz farklıdır. Mevcut telifsiz müziklerin tümü klasiktir. Bu nedenle, Johann Sebastian Bach ve daha pek çok kişiden hit parçalar indirebileceksiniz.

  Enstrüman, besteci ve yazara göre arama yapabilirsiniz. Bu, müziğin sahip olmasını istediğiniz belirli bir fikriniz veya hissiniz varsa kullanışlıdır.

  Sunulan müzik tamamen modern olmayabilir. Ancak sofistike veya eğitimli bir hava vermek istiyorsanız size çok yakışacaktır. Ayrıca son derece tanınabilir olabilir, bu da videonuzu izleyici için unutulmaz kılar.

  Netlabels, Internet Archive'ndeki bir müzik koleksiyonudur. Sanal plak şirketleri müzik koleksiyonları yükler. Bunları ücretsiz olarak indirebilir ve Creative Commons lisansı altında kullanabilirsiniz.

  Şu anda sitede 65.000'den fazla müzik parçası var. Yıl, sanatçı veya tür gibi filtreleri kullanarak bunlar arasında arama yapabilirsiniz. Netlabels ayrıca yararlı olabilecek küçük bir yabancı dil müziği bölümü de sunar.

  Bu sitenin bir diğer değerli yönü, parçaların bir görüntüleme sayısına sahip olmasıdır. Büyük olasılıkla, daha fazla izlenme sayısına sahip olan parçalar daha popülerdir. Bu, videolarınız için insanların gerçekten keyif alacağı iyi müzikler seçmenize yardımcı olur.

  Besteci/yapımcı Jason Shaw, Audionautix'i yönetiyor. Tüm müzikler Creative Commons altında sunulmaktadır.

  Burada arka fon müziği parçanızı bulma işlemi çok basittir. “Acid Jazz” ve “Techno” gibi uzun bir listenin bulunduğu tür için bir kutuyu işaretlersiniz. Ayrıca ruh hali için bir kutuyu da işaretleyebilirsiniz.

  Son olarak, tempoyu seçin ve site sizin için mükemmel şarkıyı seçsin. Alternatif olarak, türe göre müziklere göz atabilirsiniz.

  Shaw'un asgari ücretle komisyon aldığını da bilmelisiniz. Bu nedenle, videonuz için aklınızda çok özel bir şey varsa, onunla iletişime geçebilirsiniz.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz