Ogznet.com
En İyi 6 Ücretsiz Bulut Tabanlı CAD Programı Paylaş:
Cad photo created by DCStudio - www.freepik.com

En İyi 6 Ücretsiz Bulut Tabanlı CAD Programı

İşte en iyi ücretsiz bulut tabanlı CAD programlarının bir listesi. Tüm bu programlar temelde çeşitli işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz çevrimiçi CAD yazılımlarıdır. Bu CAD yazılımlarının çalışması için yalnızca aktif bir internet bağlantısına ve web tarayıcısına ihtiyaç vardır. Bunları kullanarak hem 2B hem de 3B CAD tasarımları ve modelleri oluşturabilirsiniz.

Bu CAD hizmetleri sayesinde mevcut modelleri düzenleyebilir ve ayrıca sıfırdan yeni modeller oluşturabilirsiniz. Mevcut modelleri düzenlemek için bu yazılım, modelleri STL, OBJ, SGL, PLY vb. formatlarında içe aktarmanıza izin verir. Bir modeli içe aktardıktan sonra, mevcut düzenleme araçlarıyla düzenleyebilirsiniz. Bunun dışında, bir model tasarımına ince ayar yapmak için ölçekleme, dönüştürme ve boyut ayarlama araçlarına da sahip olursunuz.

Bir modeli tamamladıktan sonra STL, X3D, OBJ, AMF vb. formatlarda kaydedebilirsiniz. Ayrıca, nihai modeli bu CAD servislerinin bulutuna da kaydedebilirsiniz. Bu yazılımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki listeyi gözden geçirin.

Tinkercad, bir bulut tabanlı ücretsiz CAD programıdır. Bu çevrimiçi CAD yazılımı aracılığıyla 3B modeller, devre tasarımları ve kod blokları yapabilirsiniz. 3D modeller yapmak için özel bir 3D Tasarım bölümü sunar. Ayrıca 3B modelleri STL, OBJ ve SVG dosya biçiminde içe aktarmanıza olanak tanır.

Ana Özellikler:

  • Düzenleme Alanı: Düzenleme alanı üzerinde, önceden tanımlanmış 3B şekilleri kolayca bırakabilir, bir modelin öğelerini düzenleyebilir, modeli birleştirebilir, modeli yakınlaştırabilir, modeli taşıyabilir ve bir modeli her yönden görüntüleyebilirsiniz.
  • Temel Şekiller: Temel 3B şekiller (kutu, silindir, küre, karalama vb.), 3B sayılar ve düzenleme alanına bırakabileceğiniz ve bir model oluşturmak için birleştirebileceğiniz 3B metinler sunar.
  • Şekil Üreteçleri: Bunu kullanarak modelde kullanabileceğiniz özel boyutlarda 3B şekiller oluşturabilirsiniz.
  • Şekil Özellikleri: Şekil özellikleri, şekillerin boyutlarında ve renklerinde küçük ayarlamalar yapmanızı sağlar.

Bir 3B model tamamlandığında, onu OBJ, STL, GLB ve SVG formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

Ek özellikler:

  • Devre: Devre tasarımı yapmak için önceden tanımlanmış çeşitli devre bileşenlerini (kapasitör, buton, pil hücresi, devre tahtası vb.) birbiriyle birleştirmenizi sağlayan özel bir devre tasarım bölümüdür.
  • CodeBlocks: Önceden tanımlanmış şekil bloklarını matematiksel olarak birleştirmeniz gereken basit bir kod bloğu programlama süreci sunar.

Tinkercad, basit ve karmaşık 3D tasarımlar oluşturabileceğiniz, zengin özelliklere sahip bulut tabanlı bir CAD yazılımıdır.

3D Slash, başka bir ücretsiz bulut tabanlı CAD programıdır. Çalışması için sadece bir web tarayıcısı ve aktif internet bağlantısı gerektiğinden tüm işletim sistemlerinde de kullanabilirsiniz. Bunu kullanarak sıfırdan bir 3B CAD modeli oluşturabilirsiniz. İçinde ayrıca mevcut bir 3B modeli bir STL dosyası biçiminde içe aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, görüntüleri ve metinleri bir 3D model üzerine oluşturmak için içindeki görüntüleri ve metin dosyalarını içe aktarabilirsiniz.

Bu yazılımda, üzerinde bir 3D model oluşturmak veya düzenlemek istediğiniz çalışma düzenleme alanının boyutlarını manuel olarak belirleyebilirsiniz. Çalışma alanının uzunluğunu, genişliğini ve derinliğini azaltabileceğiniz düzenleme alanında her zaman üç kaydırıcı bulunur. Tasarım sürecini kolaylaştırmak için bu alan, bir modele yakınlaştırmanıza, modeli kaydırmanıza ve modeli fare yardımıyla döndürmenize olanak tanır.

3D Slash'ın bu ücretsiz sürümü, kilitli uygulama desteği, sınırlı renkler (8), devre dışı bırakılmış ekip yönetimi özellikleri vb. gibi çeşitli sınırlamalar getirir. Tüm sınırlamaları kaldırmak için bu bulut tabanlı CAD yazılımının profesyonel sürümünü satın almanız gerekir.

3D Slash, 3B tasarımlar ve modeller oluşturabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz, basit ve etkili bir bulut tabanlı CAD yazılımıdır.

BlocksCAD, başka bir ücretsiz bulut tabanlı CAD yazılımıdır. Temelde hem 2D hem de 3D CAD modüllerini yapmanızı sağlayan çevrimiçi bir CAD hizmetidir. İçinde, mevcut modelleri içe aktarmak ve düzenlemek için STL dosyalarını da içe aktarabilirsiniz. Bu yazılım, öğretmenlerin öğrencilerine öğretmek için kullanabilecekleri bol miktarda öğretim materyali ve videoları sunduğu için öğretmenler tarafından da kullanılabilir.

Bu yazılım, üzerine birçok 3D ve 2D modeli kolayca ekleyebileceğiniz ve kolaylıkla düzenleyebileceğiniz gelişmiş bir düzenleme alanı sunar. Düzenleme sürecini basitleştirmek için yakınlaştırmanıza, döndürmenize, kaydırmanıza ve modellerin düzgünlüğünü (düşük, orta ve yüksek) ayarlamanıza olanak tanır.

Adlarına göre bu bölümler, bir model oluşturmak veya düzenlemek için kullanabileceğiniz birden çok 3B ve 2B şekil sunar. Sundukları şekillerden bazıları Küre, Silindir, Küp, Daire, Kare ve daha fazlasıdır. Düzenleme alanına bir şekil eklemeden önce boyutlarını belirleyebilirsiniz. Düzenleme alanına şekil eklemek için seçtikten sonra Render butonuna basmanız gerekmektedir.

Bir modeli tamamladıktan sonra STL, X3D, OBJ ve AMF formatlarında kaydedebilirsiniz. Ayrıca, modeli buluta kaydetme seçeneği de mevcuttur.

Bu yazılımda, tüm düzenleme alanının ekran görüntülerini de alabilirsiniz. Model oluşturduktan sonra Kod bölümünde bitmiş modelin arkasındaki kodun tamamını görüntüleyebilirsiniz.

BlocksCAD, normal ve karmaşık 3D tasarımlar oluşturabileceğiniz gelişmiş bir bulut tabanlı CAD yazılımıdır.

4. 3DC.io

3DC, başka ücretsiz bulut tabanlı CAD yazılımıdır. Öncelikle, modeller oluşturabileceğiniz ve 3B düzenleyebileceğiniz çevrimiçi bir 3B CAD yazılımıdır. Windows için bir 3DC masaüstü istemcisi ve iOS ve Android için 3DS uygulaması da mevcuttur. Temelde öğrencilerin çok fazla çaba harcamadan basit 3D tasarımları anlayabilmeleri ve oluşturabilmeleri için tasarlanmıştır. Genel olarak, en basit bulut tabanlı CAD yazılımlarından biridir.

Bu yazılım, üzerinde modelleri kolayca hareket ettirebileceğiniz, modelleri yakınlaştırabileceğiniz, modelleri ölçekleyebileceğiniz ve modellerin yönünü fare ile değiştirebileceğiniz etkileşimli bir düzenleyici sunar. Birleştirebileceğiniz ve projenizin temeli olarak kullanabileceğiniz çok sayıda önceden tanımlanmış 3B model (piramit, prizma, torus vb.) sunar. Buna ek olarak, özel bir 3D model oluşturmanıza ve modellerin üzerine metin eklemenize olanak tanır.

Bir modelin klonunu oluşturmanıza, modelden bir parça çıkarmanıza ve düzenleme işleminin önceki adımlarına geçmenize olanak tanıyan iyi bir araç seti sağlar. Bir modeli tamamladıktan sonra onu DAE, OBJ ve STL formatlarında dışa aktarabilirsiniz. Ayrıca modelleri kendi bulutuna kaydetmenizi sağlar.

Bu yazılım aynı zamanda PNG formatında kaydedebileceğiniz düzenleme alanının anlık görüntüsünü almanıza da olanak tanır. İnternet erişimi olmadan 3D tasarımlar yapmak için kullanışlı bir çevrimdışı mod da mevcuttur.

3DC, basit 3D tasarımlar yapabileceğiniz basit bir bulut tabanlı CAD yazılımıdır.

SculptGL, bulut tabanlı bir CAD yazılımı olarak da kullanılabilen ücretsiz bir dijital şekillendirme web uygulamasıdır. Bu yazılım aracılığıyla, mevcut bir 3B modelin dış yüzeyini şekillendirebilir ve ona yeni bir şekil verebilirsiniz. Diğer CAD yazılımlarından farklı olarak, 3B parçaların, binaların ve araçların modellerini yapmak için kullanılamaz. Yine de temel modele sanatsal bir görünüm kazandırmak için kullanılabilir. İçinde 3D modelleri OBJ, SGL, PLY ve STL dosya biçimleri biçiminde kolayca içe aktarabilirsiniz.

Bir 3B modeli bitirdikten sonra modeli PLY, OBJ, STL ve SGL formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

SculptGL, şekillendirme araçlarını kullanarak bir 3B modeli değiştirmek için kullanabileceğiniz, kullanımı kolay, bulut tabanlı bir CAD yazılımıdır.

AutoCAD Web App, bir sonraki ücretsiz bulut tabanlı CAD yazılımıdır. Diğer benzer yazılımlar gibi web tarayıcısı ve internet bağlantısı yardımıyla çeşitli işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz online CAD yazılımıdır. 2D ve 3D CAD tasarımları yapabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz basit bir CAD yazılımıdır. Ayrıca, DWG, SHP, SDF, CTB ve STB formatları gibi düzenleyebileceğiniz birçok popüler CAD dosya formatını destekler.

Bu yazılım, Draw, Annotate ve Modify olmak üzere üç tür düzenleme aracı bölümü sunar. Draw aracı bölümünde, bir modelin temel yapısını oluşturmak için dikdörtgen, daire, yay ve çizgi araçlarına sahip olursunuz. Annotate bölümünü kullanarak bir modele metin üzerinden açıklama ekleyebilir ve bir model üzerinden iki nokta arasındaki farkı ölçebilirsiniz. Son olara Modify bölümü, bir modelin parçalarını genişletmenize, model ölçeklemenize, modeli döndürmenize, modeli birleştirmenize ve modeli uzatmanıza olanak tanır.

AutoCAD Web App, bir modelin farklı parçalarını farklı katmanlar üzerinde hazırlayarak çok katmanlı bir CAD modeli oluşturmanıza olanak sağlar. Tasarımda kullanabileceğiniz harici 2B ve 3B blokları veya şekilleri içe aktarmanıza olanak tanır.

Bir CAD tasarımı yaptıktan sonra, onu Adobe bulutuna kaydedebilir ve DWG ve PDF formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

AutoCAD Web App, herkesin CAD tasarımları oluşturmak ve düzenlemek için kullanabileceği bulut tabanlı CAD yazılımıdır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz