Ogznet.com
Tor Nedir? Tor Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar? Paylaş:

Tor Nedir? Tor Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Gizlilik ve internet, aynı anda sahip olunması zor gibi görünen iki terimdir. Çünkü internete bağlandığınız her an, gizliliğinizden ödün verirsiniz. Bununla birlikte, gerekli önlemler alınırsa ikisi birlikte yürütülebilir. Eğer internetteyken mahremiyetinizi korumak istiyorsunuz, listenizdeki ilk seçeneklerden biri Tor olmalıdır.

Bu yazının içeriği: Kapat

Evet, internete girdiğinizde tüm bilgilerimiz (ki, dürüst olmak gerekirse, çoğunlukla gözümüzü bile kırpmadan üçüncü taraf kişi veya yazılımlara kendimiz verebiliyoruz) büyük şirketlerin reklam amaçlı izleyicileri, bilgisayar korsanları veya devlet tarafından gözetleniyor olabilirler.

Ancak, bilgilerinizi ve online aktivitelerinizi, aşırı ekstem durumlar haricinde, saklamanız için basit ve dikkat çekmeyen yollar bulunuyor.

Tor browser (Tor, online mahremiyete yönelik katmanlı yaklaşımı temsil eden soğan katmanlarıdır), anlaşılması zor ancak kullanımı kolay olan hizmetlerden biri.

İşte Tor hakkında bilmeniz gerekenlerin kısa bir açıklama.

Web tarayıcınızı açıp bir web sitesinin URL adresini yazdığınız her seferde, bilgisayarınız o web sitesini yöneten uzaktaki sunucu ile bağlantı kurar. Data gider ve gelir ve web sitesi karşınıza çıkar, ancak bu sunucuda artık ona erişmiş olduğunuzu gösteren bir giriş kaydı oluşur.

Bu giriş kaydında tam olarak adınız ve adresiniz bulunmaz ancak IP adresiniz gibi veriler bulunur. Ve muhtemelen geçmişte ziyaret ettiğiniz web sayfalarının listesi. Bu veriler, herhangi bir nedenle sizi takip etmek için kullanılabilir.

Tor nedir?

Tor, kim olduğunuzu ve internete nereden bağlandığınızı maskeleyerek gizliliğinizi ve anonimliğinizi koruyan, gönüllüler tarafından yürütülen bir servistir. Servis sizi aynı zamanda Tor ağının kendisine karşı da korur; böylece diğer Tor kullanıcılarına karşı da anonimliğinizi koruduğundan emin olabilirsiniz.

Tor Browser, internet üzerinde nadiren de olsa anonimliğe ve gizliliğe ihtiyaç duyan insanların Tor ağına hızlıca ve kolayca bağlanmalarını sağlar.

Tor Browser diğer internet tarayıcılarına benzer şekilde çalışır. İnternet tarayıcıları, internet sayfalarını görüntülemek için kullandığınız programlardır. Chrome, Firefox, ve Safari bunlara örnektir. Ancak diğer internet tarayıcılarından farklı olmak üzere, Tor Browser internet trafiğinizi Tor üzerinden geçirerek bağlandığınız siteleri izleyen kişilerin lokasyonunuzu belirlemesini ve internet trafiğinizi izlemeye çalışan kişilerin işini oldukça zorlaştırır.

Tor Browser

Tor, internet trafiğini bir bilgisayar ağı üzerinden yeniden yönlendiren ücretsiz bir servistir.

Tor'u kullandığınızda, bir web sayfasını açma talebiniz ağa girer, dolaşır, rastgele seçilen bir sunucudan dışarı çıkar ve son olarak web sayfasını tarayıcınıza gönderen hedef sunucuya ulaşır. Bu, diğer uçtaki sunucunun gerçekten kimin bağlandığını bilmesini neredeyse imkansız hale getirir.

Tor Browser indir

Firefox, Chrome ya da Microsoft Edge gibi bir internet tarayıcısını kullanarak Tor Projesi | İndir (torproject.org) sayfasına gidin. İşletim sisteminize uygun şekilde istediğiniz sürümü (Windows, macOS, Android, Linux) indirin.

Tor Browser - Tor, internet trafiğini bir bilgisayar ağı üzerinden yeniden yönlendiren ücretsiz bir servistir.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, dosyanın indirildiği klasörü açma seçeneğini görebilirsiniz. Sonrasında bu klasöre gidip diğer program yüklemeleri gibi kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Tor Browser nasıl kullanılır?

Kurulum işlemlerinden sonra Tor Browser'ı herhangi bir web tarayıcı gibi çalıştırın. Biraz daha yavaş açılabilir ve bazı küçük sıkıntılar oluşabilir. Örneğin talebinizin çıkış yaptığı server Almanya’da bulunuyorsa, eriştiğiniz sunucu web sitesini Almanca olarak açabilir. Ayrıca, bir çok “ben robot değilim” güvenlik kontrolünden geçiyor olabilirsiniz. Yine de çoğunlukla internette normal bir şekilde gezinebilirsiniz.

Tor Browser ilk defa açıldığında, eğer gerekirse modifiye edebileceğiniz ayarların yer aldığı bir pencere açılacak. Daha sonra geri dönüp bazı ayarları değiştirmeniz gerekebilir, ancak şimdilik "Connect" (Bağlan) butonuna tıklayarak Tor ağına bağlanmaya çalışın.

Tor Browser - Tor Browser ilk açılış penceresi

Tor Browser'ın Tor ağına bağlanması uygulamayı ilk çalıştırdığınızda biraz zaman alabilir, ancak sabırlı olun. Birkaç dakika içerisinde Tor Browser açılacak ve bir hoşgeldiniz penceresi sizi karşılayacak. Ayrıca daha güvenli olduğu için varsayılan dil ayarlarını İngilizce yapmanızı isteyen bir uyarı mesajı görünür.

Tor Browser - Tor Browser hoşgeldiniz penceresi

Hepsi bu kadar. Bununla birlikte, çevrimiçi alışkanlıklarınızı biraz değiştirmeniz gerekebilir. Tor tarayıcısına başka tarayıcı eklentileri yüklememelisiniz; Tor üzerinde torrent kullanmamalısınız ve Tor üzerinden indirilen belgeleri açarken dikkatli olmalısınız.

Tor Browser sadece Tor Browser üzerinde yapacağınız işlemleri anonimleştirir. Bilgisayarınıza Tor Browser'ı kurmak aynı bilgisayar üzerinde başka programlar (diğer internet tarayıcıları gibi) kullanarak yapacağınız işlemleri anonimleştirmez.

Normal internet tarayıcılarının bazı özellikleri sizi man-in-the-middle (ortadaki adam) saldırılarına karşı savunmasız bırakabilir. Güvenlik seçeneğinin en yükseğe almak bu özellikleri devre dışı bırakır. Bu ayar, internet bağlantınıza müdahale edebilecek ya da keşfedilmemiş yeni bug'ları kullanabilecek iyi finanse edilmiş saldırganlara karşı sizi koruma altına alır.

Tor Browser - Tor Browser güvenlik seçenekleri

Maalesef bu özellikleri devre dışı bırakmak bazı websitelerini kullanılamaz hale getirebilir. Varsayılan düşük ayar seviyesi basit gizlilik koruması için yeterlidir, ancak sofistike saldırganlardan endişeleniyorsanız ya da bazı websitelerinin düzgün gözükmemesini umursamıyorsanız, bu ayarı yükseğe alabilirsiniz.

Artık Tor ile internette anonim bir şekilde gezinmeye hazırsınız.

İlginizi
çekebilir

Güvenli internet için en iyi Tor benzeri tarayıcılar

Tor Yasal mı?

Amerika dahil bir çok ülkede yasaldır. Çin veya Venezuela gibi bazı yerlerde Tor trafiği engellidir ve kullanımı yasa dışıdır veya en azından uygun görülmemektedir. Emin değilseniz Tor’un durumunu ülke bazında kontrol etmelisiniz. Bu biraz zaman alabilir, çünkü Tor’un nerelerde yasal olduğunu gösteren ayrıntılı, hazır bir liste yoktur, ancak emin değilseniz kesinlikle araştırma yapmalısınız.

Tabii ki bu, Tor yoluyla yapılan yasadışı eylemleri daha az yasa dışı yapmaz. Tor, gizliliğinizi koruyan ve kimliğinizi makul derecede saklayan bir araçtır, ancak yasadışı amaçlarla kullanmamalısınız.

Tor için yasal konulardaki soru cevap sayfasına göz atabilirsiniz.

Tor Güvenli mi?

Evet, doğru kullanıyorsanız, Tor çoğu durumda gizlilik ve mahremiyet sağlar. Ancak Tor kullanan birisini izlemek mümkün (çok zor olsa da) ve daha önce de yapıldı. Bunun olma ihtimali çok düşük olsa da, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Tor hakkında bilmeniz gereken bir başka şey de, bunun çevrimiçi gizlilik için en önemli faktör olmadığıdır.

Örneğin, Tor Browser üzerinden bir web sitesine erişirseniz, internet servis sağlayıcınız (ISS) hangi web sitesine girdiğinizi bilmeyebilir, ancak Tor'u kullandığınızı bilecektir ve ne zaman kullanacağınızı da bilecektir.

Başka bir güvenlik katmanı eklemenin bir yolu, Tor ile birlikte sanal bir özel ağ (VPN) kullanmaktır. Bir VPN'i çalıştırır ve ardından Tor Browser kullanırsanız, ISS'niz Tor kullandığınızı göremez.

Bunun bazı dezavantajları vardır. VPN, Tor ile birlikte kullanıldığında sizi ISS'nin (potansiyel olarak) meraklı gözlerinden koruyacak olsa da, VPN'in kendisi, Tor kullandığınızı biliyor olabilir ve eğer günlük kayıt yapıyorsa (çoğu VPN yapmıyoruz diyor, ama asla %100 emin olamazsınız), o halde yetkililerden VPN'ye bir mahkeme celbi, Tor kullanımınızı ortaya çıkarmak için yeterli olabilir.

Bu ikilem için mükemmel bir çözüm yok, ISS'nize mi yoksa VPN'inize mi daha çok güvendiğinize bağlıdır.

İlginizi
çekebilir

Android için Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Tor Hakkında Diğer Bilgiler

Tor Projesi, ücretsiz proxy uygulaması Orbot'un yanı sıra, Tor için önceden yapılandırılmış Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Tails ile birlikte de sunulmaktadır.

Tails, Tor'un korumasını tüm bir işletim sistemine genişletir ve bunu sosyal sözleşmelerine sarsılmaz bir bağlılıkla yaparlar. Tails, Tor'un en sevilen yardımcı aracıdır.

Tails - Tails, taşınabilir bir işletim sistemidir

Tails, taşınabilir bir işletim sistemidir ve gözetim ve sansüre karşı sizi korur. USB’ye kaydedebilir ve ihtiyacınız her olduğunda neredeyse bütün bilgisayarlarda çalıştırabilirsiniz.

Tails'i kullanmak için, bilgisayarı kapatın ve Windows, macOS veya Linux'ta başlatmak yerine Tails USB belleğinizde başlayın.

Kendi bilgisayarınızı geçici olarak güvenli bir makineye dönüştürebilirsiniz. Başkasının bilgisayarını kullanırken de güvende kalabilirsiniz.

Tails 1,2 GB'lık bir boyuta sahiptir. Tails minimum 8 GB'lık herhangi bir USB belleğe yüklenebilir. Tails, 10 yaşın altındaki çoğu bilgisayarda çalışır. Tails'i kapattıktan sonra diğer işletim sisteminde yeniden başlayabilirsiniz.

Bilgisayarda virüs olması konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü Tails diğer işletim sisteminden bağımsız olarak çalışır ve asla sabit diski kullanmaz. Ancak Tails, onu virüslü bir bilgisayardan yüklerseniz veya tuş kaydediciler gibi kötü amaçlı donanım içeren bir bilgisayarda kullanırsanız sizi her zaman koruyamaz.

Tor'un başka bir yüzü daha vardır, darknet. Tor'un protokolü, normal internete isimsiz olarak erişmenize izin vermenin yanı sıra, Tor'un ağı içinde bulunan ve internetin geri kalanından gizlenen web sitelerinin ve diğer hizmetlerin oluşturulmasına da izin verir.

Yalnızca Tor üzerinden kullanılabilen gizli web sitelerinin ".onion" uzantısı vardır. Çoğu kullanıcının girmek için zahmet etmesine gerek yok. Çünkü bu sitelerin çoğu yasa dışı ürünlerin karaborsasıdır ve bu sitelere girmekten kimseye fayda gelmez.

İstisnalar elbettte vardır, New York Times, bir Tor Servisi olarak mevcuttur ve bu adreste bulunur: https://www.nytimes3xbfgragh.onion/

Ayrıca, bilgi gönderme aracı SecureDrop veya gizlilik odaklı mail sağlayıcısı ProtonMail gibi bazı hizmetler, ihtiyaç duyduğunuzda çok yararlı olabilir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz